2019 m. birželio 16 d. 00:00 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Sveikata  >  Sveikata

Sveikata

Linkstama atsisakyti sovietmečio palikimo - narkologinių įskaitų

(2)

Linkstama atsisakyti sovietmečio palikimo - narkologinių įskaitų nuotrauka, foto

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

© Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Seimas po pateikimo pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) pateiktam įstatymų pakeitimo projektui, kuriame, be kitų patobulinimų psichikos sveikatos srityje, siūloma panaikinti narkologines įskaitas.

Pagal dabartinę tvarką pacientai, kurie kreipiasi į valstybines sveikatos priežiūros įstaigas dėl priklausomybių - piktnaudžiavimo alkoholiu, narkotinėmis, psichotropinėmis ar kitomis medžiagomis, - fiksuojami.

Įrašytiems į narkologinių ligonių įskaitą ribojama teisė įsigyti ir turėti ginklą, draudžiama vairuoti transporto priemones, ribojama kai kuri profesinė veikla. Tokie žmonės negali dirbti, pavyzdžiui, teisėjais, notarais, antstoliais, statutiniais pareigūnais ir kita. 

Kaip pastebi psichikos sveikatos specialistai, dėl to priklausomybėmis sergantys asmenys vengia kreiptis į sveikatos priežiūros įstaigas. Baimė patekti į įskaitą skatina pacientus iš viso nesigydyti arba ieškoti alternatyvių, dažnai moksliškai nepagrįstų ir sveikatai pavojingų gydymo būdų. 

Priklausomybių ir psichikos sutrikimų gydytojai ne vienerius metus kartojo, kad įskaita - sovietmečio palikimas. Siekiamybė užtikrinti kontrolės ir sankcijų sistemą keistina į paciento teisę bei informaciją apie jo sveikatos būklę ir konfidencialumą.

Ketvirtadienį Seimas po pateikimo pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) pateiktam įstatymų pakeitimo projektui, kuriuo siekiama sudaryti sąlygas vykdyti psichikos ir elgesio sutrikimų prevenciją, užtikrinti visiems žmonėms vienodas teises į kokybiškas ir prieinamas psichikos sveikatos priežiūros paslaugas bei psichikos ir elgesio sutrikimų turinčių asmenų teises.

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, šiuo metu įstatymais nereguliuojama visuomenės psichikos sveikatos priežiūra, priverstinio gydymo, priverčiamųjų medicinos priemonių, fizinio suvaržymo priemonių, vaizdo stebėjimo taikymas. Visa tai neužtikrina tinkamos psichikos ir elgesio sutikrinimų turinčių asmenų teisių apsaugos. Tai - keistina, jeigu norime gyventi sveikoje ir savo žmonėmis besirūpinančioje valstybėje. 

SAM pateiktu projektu detalizuotos psichikos ir elgesio sutrikimų turinčių asmenų teisės ir jų suvaržymo sąlygos, kurios suderintos su Civilinio kodekso ir Civilinio proceso kodekso nuostatomis. Taip pat nustatyti psichikos sveikatos priežiūros principai, priverstinio gydymo, pagrindinės fizinio suvaržymo priemonių taikymo, vaizdo stebėjimo psichikos sveikatos priežiūros įstaigose teikimo sąlygos.

Esminiai siūlymai - suvienodinti pacientų atstovavimo reglamentavimą su Civiliniu kodeksu nurodant, kad reikalingas abiejų tėvų sutikimas dėl nepilnamečio hospitalizavimo. Numatyti fizinio suvaržymo priemonių taikymo pagrindines sąlygas.

Taip pat siūloma nustatyti, kad priverstinis hospitalizavimas ir priverstinis gydymas be teismo sprendimo galimas iki 3 dienų, o į teismą reikia kreiptis per 48 valandas nuo priverstinio hospitalizavimo ir priverstinio gydymo pradžios.

Siekiama reglamentuoti vaizdo stebėjimą psichikos sveikatos priežiūros įstaigose, įtvirtinti komandinį asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo modelį, taip pat - panaikinti nuostatas dėl narkologinės įskaitos. 

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Lietuvis to kad

2018-05-12   15:22

IP: 90.131.41.59

Visada buvo,tik nebuvo skelbiama,kaip ir apie visa kita blogi

kad

2018-05-11   17:09

IP: 78.58.44.192

rusu laikais narkomanu nebuvo.Narkomanai atsirado po 1991 m.Rusu laikais buvo tik blaivyklos.Jau prajejo 27 m.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sveikata

Klaipėdos universitetinėje ligoninėje visą mėnesį praleis iš JAV atvykę jaunuoliai, kurie domisi...

Gydytojai sulaukė "šešėlių" nuotrauka, foto

2020-aisiais pasaulyje bus minimi slaugytojų ir akušerių metai, tačiau nemažai renginių, skirtų...

Slaugytojų konferencijoje - apie teoriją ir praktiką nuotrauka, foto

Pirmų veiklos metų sukaktį mininti inciatyva „Niekieno vaikai“ atkeliauja į Klaipėdą,...

„Niekieno vaikai“ uostamiestyje ieško savanorių nuotrauka, foto

"Dabar požiūris į seną žmogų toks, kad jis nereikalingas", - redakcijai guodėsi...

Ligoti senoliai jaučiasi nebereikalingi nuotrauka, foto

D. Grybauskaitės dešimtmetis: ko turėtų vengti prezidentės įpėdinis? nuotrauka, foto

Skaitytojų ekspresas, Dalios Grybauskaitės dešimtmetis Lietuvos prezidento poste visuomenės nuomonės formuotojų, o vėliau ir...

Sovietinė Palanga: diskoteka ir bausme naktį įžengus į pliažą nuotrauka, foto

Skaityk dabar, Visi keliai vėlyvojo sovietmečio vasarą vesdavo į Palangą. 

Kas taip suerzino jaunąjį Landsbergį? nuotrauka, foto

Nuomonės, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) partija pranešė, kad rugsėjo 8-ąją Žiemgalos...

Agluonėnuose duris atvėrė grožio salonas nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Agluonėnuose skleidžiasi grožio paslaugų žiedas. Praėjusią savaitę Priekulės gatvėje duris atvėrė salonas...

Skaitytojų ekspresas, Paskelbta prieš 4 val.

Skaityk dabar, Paskelbta prieš 5 val.

Nuomonės, Paskelbta prieš 5 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 5 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...