Ligoninėje - ŽIV profilaktikos programa

Ligoninėje - ŽIV profilaktikos programa

Praėjusią savaitę Klaipėdos universitetinėje ligoninėje vykusioje konferencijoje, kurioje dalyvavo gydytojai specialistai, visuomeninių organizacijų atstovai, aptartos ŽIV (Žmogaus imunodeficito sindromu)infekuotų pacientų gydymo, priežiūros, profilaktikos ir testavimo aktualijos.

Be kita ko, konferencijoje akcentuotas svarbus Klaipėdos universitetinės ligoninės vaidmuo stabdant ŽIV plitimą Klaipėdos regione, nes dar 1995 metais ligoninėje buvo atidarytas AIDS kabinetas, kuriame pacientams teikiama medicininė pagalba ir konsultacijos iki pat šiol.

Klaipėdos miesto savivaldybės Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Janina Asadauskienė pažymėjo, jog uostamiesčiui ŽIV prevencija yra labai aktuali, kadangi beveik 25 proc. visų šios ligos atvejų Lietuvoje yra nustatyti būtent Klaipėdoje.

Anot jos, panašiu metu, kai Klaipėdos universitetinėje ligoninėje atsidarė AIDS kabinetas, mieste taip pat buvo aktyviai imtasi ŽIV prevencijos priemonių.

"Pradėtos vykdyti žalos mažinimo programos, pakaitinis gydymas metadonu, duris atvėrė konsultaciniai kabinetai, buvo skiriamos lėšos nėščių moterų kraujo tyrimui.

Šiuo metu veikia stacionarus ir mobilus konsultaciniai kabinetai, kuriuose nuolat lankosi apie pustrečio tūkstančio žmonių.

Apsilankymų metu intraveninių narkotikų vartotojai gauna ne tik vienkartinių švirkštų, bet ir bendrauja su socialiniais darbuotojais, pasitikrina dėl ŽIV", - sakė J. Asadauskienė.

Dalyvaus prevencijos projekte

Klaipėdos universitetinėje ligoninėje vykusios konferencijos metu ŽIV ir AIDS paveiktų moterų ir jų artimųjų asociacijos "Demetra" atstovė Loreta Stonienė pristatė naują projektą, kuris bus įgyvendinamas uostamiestyje.

Pasak L. Stonienės, nuo šiol anonimiškai ir nemokamai Klaipėdoje bus galima išsitirti kraują dėl ŽIV penkiose vietose - 4 miesto medicinos centruose ir Klaipėdos universitetinėje ligoninėje.

Iki šiol Klaipėdoje nebuvo nė vienos nuolatinės vietos, kur būtų galima anonimiškai ir veltui išsitirti kraują dėl ŽIV. Kaip ir anksčiau infekuoti ŽIV asmenys medicininę pagalbą gaus ligoninėje.

"Greitieji ŽIV nustatymo testai - tai unikalus būdas vos per 1 minutę sužinoti esate infekuotas ar ne. Iš piršto imamas lašelis kraujo, naudojamos vienkartinės priemonės", - sakė L. Stonienė.

Pacientų daugėja

Apie ŽIV infekcijos diagnostiką bei gydymą konferencijoje kalbėjo Klaipėdos universitetinės ligoninės AIDS centro gydytoja, Nefrologijos ir vidaus ligų skyriaus vedėja Žavinta Kančauskienė, šioje srityje dirbanti jau beveik du dešimtmečius.

"AIDS centro pagrindinis tikslas - teikti specializuotas ambulatorines asmens sveikatos priežiūros paslaugas ŽIV liga sergantiems asmenims bei jų šeimos nariams.

Šiuo metu AIDS kabinete gydomi 99 pacientai, naujai pradėti gydyti 23. Pacientų kasmet daugėja.

Tai ne tik Klaipėdos, bet ir kitų aplinkinių miestų bei miestelių gyventojai", - sakė gydytoja Ž. Kančauskienė. Ano jos, ŽIV yra neišgydoma, bet suvaldoma lėtinė užkrečiamoji liga.

Gydoma nuo visų ligų

AIDS kabinete pacientams užtikrinamas konfidencialumas, pacientų registracijai naudojami kodai. Pasak Ž. Kančauskienės, kuo anksčiau pradedamas gydymas, tuo geresni rezultatai. Gydymo metu stebimi paciento imunologiniai rodikliai.

"CD4 ląstelių skaičius informuoja apie imuninės sistemos būklę, o viruso koncentracija parodo kraujyje cirkuliuojančio viruso kiekį.

Daugindamasis virusas naikina CD4 ląsteles ir šių ląstelių skaičius nuolat mažėja. Paprastai kuo didesnė viruso koncentracija kraujyje, tuo greičiau sunaikinamos CD4 ląstelės. Abu tyrimai yra būtini skiriant vaistus - antiretrovirusinę terapiją - taip pat nustatant ŽIV stadiją ir numatant ligos prognozę, galimas komplikacijas. Antiretrovirusiniai vaistai slopina ŽIV dauginimąsi.

Gydymas skiriamas imunitetui susilpnėjus iki tam tikros ribos. Vieną kartą paskyrus gydymą, vaistus reikia vartoti iki gyvenimo pabaigos. Vartojant šiuos vaistus padaugėja CD4 ląstelių skaičius, sumažėja ŽIV koncentracija kraujyje ir tikimybė susirgti bet kuria AIDS indikacine liga bei atitinkamai sumažėja mirties nuo šios ligos rizika. Gydymą ir vaistus pacientai gauna nemokamai.

Be to, ŽIV infekuoti pacientai kartu gydomi ir nuo gretutinių ligų, kurių turi ne vieną: pneumonijos, tuberkuliozės, išsekimo sindromo, grybelinių ir kitų ligų. Ligoninėje atliekami radiologiniai, laboratoriniai tyrimai, skiriamas gydymas", - pasakojo gydytoja Ž. Kančauskienė.

Anot jos, yra labai svarbi šios ligos kontrolė. Jeigu pacientas nustoja gerti vaistus bent tris dienas iš eilės, gydymo efektyvumas smunka net iki 70 proc.

Iki šių metų spalio 1 d. Klaipėdoje užregistruoti 498 užsikrėtę ŽIV asmenys, Klaipėdos apskrityje - 553, Lietuvoje - 2188. Daugiausia užsikrečia vyrai, pagrindiniai užsikrėtimo būdai - intraveninių narkotikų vartojimas ir nesaugūs lytiniai santykiai.

Pasak gydytojos Ž. Kančauskienės, kelia susirūpinimą tai, jog apie 40 proc. atvejų tikslus užsikrėtimo būdas nėra žinomas.

Taip pat pastebima gana ryški tendencija, jog mažėja užsikrėtusiųjų per švirkščiamuosius narkotikus, tačiau stiprėja ŽIV plitimas per lytinius santykius, dažniau užsikrečia moterys.

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder