2019 m. vasario 15 d. 22:48 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Sveikata  >  Sveikata

Sveikata

Ligas vaikams įvaro ir tėvai

2016-02-25, 09:21

Respublika.lt

Ligas vaikams įvaro ir tėvai nuotrauka, foto

Vaikams reikia leisti būti vaikais - lakstyti, dūkti, žaisti lauke, būti fiziškai aktyviems, priešingai, vizitai pas gydytojus bus neišvengiama jų gyvenimo dalimi.

© ELTA nuotr.

Medikai ir sąmoninga visuomenės dalis nerimauja - statistika rodo, kad kasmet prastėja vaikų sveikata, daugėja lėtinėmis ligomis sergančių vaikų, vaikams vis dažniau diagnozuojamos ligos, kuriomis anksčiau sirgdavo tik suaugusieji. Pagrindinės to priežastys - tiek nevykusi sveikatos sistemos pertvarka, tiek nepakankamas suaugusiųjų dėmesys sveikų vaikų ugdymui.

Problema - pirminėje grandyje

„Nedrįsčiau teigti, kad ta vaikų sveikata yra smarkiai blogėjanti, - gal greičiau ji nėra gerėjanti. Sveikatos priežiūra gerėja, technologijos modernėja, turėtų ir vaikų sveikata gerėti, o to nėra. Tada galvoji - kodėl, o tos priežastys įvairios gali būti“, - „Vakaro žinioms“ teigė Lietuvos pediatrų draugijos pirmininkas, Vilniaus universiteto Santariškių klinikų Vaikų ligoninės gydytojas gastroenterologas doc. dr. Vaidotas Urbonas.

Anot jo, viena iš priežasčių - sveikatos politika. 1992 m. Lietuvoje buvo pradėta steigti šeimos gydytojo institucija - iki tol dirbę vidaus ir vaikų ligų gydytojai buvo perkvalifikuojami į bendrosios praktikos gydytojus. Nuo 2004 m. bendrosios praktikos gydytojai tapo šeimos gydytojais, kurie gydo visus - tiek vaikus, tiek suaugusiuosius.

„Kiekvienas bent šiek tiek mediciną išmanantis žmogus žino, kad neįmanoma į vieną galvą visko sudėti, - teigia V.Urbonas. - Taip, kažką gali padaryti kiekvienas medikas, bet klausimas, ar tas darbas bus kokybiškas. Medicinoje informacijos srautas milžiniškas - kaip visa tai suspėti „suvirškinti“ tam vargšam šeimos daktarui? Jeigu norime kokybės, tokiu būdu mes jos negausime.“

Gydytojo teigimu, Vaikų ligoninės Konsultacinė poliklinika, skubios pagalbos skyriai „lūžta“ nuo besikreipiančiųjų - tiek anksčiau tikrai nebūdavo. Atvyksta pacientai, kuriems pagalba turėtų būti suteikta pirminėje sveikatos priežiūros grandyje. O vaikų Lietuvoje mažėja. Vadinasi, problemų yra dėl pirminės grandies - šeimos gydytojai neturi pakankamai žinių, kad suteiktų reikalingą paslaugą, žmonės jais nepasitiki.

2014 m. Sveikatos apsaugos ministerijoje buvo sudaryta darbo grupė motinos ir vaiko probleminiams klausimams nagrinėti. Darbo grupė nusprendė, kad bus keičiami šeimos medicinos ir pirminės sveikatos priežiūros apibrėžimai, grąžinant vaikų ligų gydytojui - gydytojui pediatrui - teisę lygiavertiškai su kitais specialistais būti atsakingam už vaikų sveikatą. Tačiau, anot V.Urbono, viskas ir baigėsi kalbomis - pasikeitė tik tai, kad pediatrui buvo leista dirbti šeimos gydytojo komandoje.

„Manau, pediatrų darbas neturėtų būti apribojamas darbu komandoje, - sako gydytojas. - Tarkim, jei pediatras dirba rajone ir nori įsteigti privatų pediatro kabinetą, to daryti negalima. Kodėl, jeigu yra toks poreikis? Kitas dalykas - leiskime žmogui rinktis. Juk valstybei tai papildomai nekainuos, jei pediatras prižiūri vaiką, tai jo nereikės prižiūrėti šeimos gydytojui.“

V.Urbonas įsitikinęs - pediatras turi dirbti pirminio lygio sveikatos priežiūros įstaigose. Jeigu norima žmonėms suteikti kvalifikuotą pagalbą, ateities medicinoje turėtų likti terapeutai, pediatrai ir gerontologai.

Vaikai turi žaisti

Kita prastėjančios vaikų sveikatos priežastis, V.Urbono manymu, - per daug demokratijos, kuri kartais virsta anarchija. Pavyzdžiui, reklamuojamas netinkamas maistas, jis parduodamas mokyklose ar šalia mokyklų, vaikai netinkamai maitinami namuose, o mityba labai smarkiai veikia vaikų sveikatą.

Prastos mitybos rezultatas - ligos jaunėja. Pavyzdžiui, antrojo tipo cukrinis diabetas dar ne taip seniai vaikams būdavo diagnozuojamas labai retai, o dabar jau nestebina. Ši liga dažniausiai išsivysto kaip nutukimo komplikacija, o nutukimas - šiuolaikinio gyvenimo būdo ir prastos mitybos problema. Dėl nutukimo daugėja ir širdies kraujagyslių sistemos ligų, aterosklerozės, kraujospūdžio sutrikimų. Daugėja alergiškų vaikų, o tai lemia aplinka, maistas, per didelė higiena, didėjantis gimdymų, kai atliekamas Cezario pjūvis, skaičius.

Dar viena milžiniška problema - sutrikdytas šiuolaikinių vaikų dienos režimas, o dėl to dažniausiai kalti tėvai.

Gydytojo teigimu, tėvai tampo vaiką po visokius būrelius, vaikas turi išmokti skaityti, rašyti, skaičiuoti, kalbą ir dar daug ką. Grįžęs namo jis sėda prie kompiuterio - mokytis, žaisti. Mokykloje dirba galva, po mokyklos vėl dirba galva, o fizinės veiklos beveik nėra. Balansas tarp fizinės ir protinės veiklos sutrikdytas ir tai lemia daugelį vaikų sveikatos problemų - vaikai vystosi fiziškai silpnesni. Ką jau kalbėti apie psichinę sveikatą - labai daugėja vaikų, turinčių psichinių sveikatos sutrikimų.

„Aš nuolat sakau - tų kelių fizinio lavinimo pamokų per savaitę mokykloje tikrai nepakanka. Fizinio lavinimo pratybos turėtų būti kiekvieną dieną bent po pusvalandį - ne pasivaikščiojimo lauke, o intensyvaus fizinio krūvio. Šiuolaikiniai vaikai to tikrai negauna. Ir ne mokykla, ne medikai tuo turi pasirūpinti, o tėvai, kurie labiausiai atsakingi už savo vaikų sveikatą. Vaikai yra vaikai - jie turi žaisti, turi būti vaikai, o ne nuo aštuonerių metų tapti suaugusiaisiais“, - sako V.Urbonas.

Juozas Pundzius, Nacionalinės sveikatos tarybos pirmininkas:

Yra didžiulė prabanga turėti pirminėje grandyje platų pediatrų tinklą. Tokios prabangos sau neleidžia net išsivysčiusios ir pažangiausius sveikatos sistemos modelius turinčios pasaulio šalys. Išsilavinę, iniciatyvūs, naujovėmis besidomintys šeimos gydytojai turi pakankamai kompetencijos pasirūpinti vaikais pirminėje grandyje, o esant sudėtingesnėms situacijoms, gali nusiųsti juos konsultuotis pas antrinio lygio specialistus. Kitas klausimas, kodėl iš tiesų prastėja vaikų sveikata. Tai lemia blogėjanti vaikų gyvensena - jų nejudrumas, nesveika mityba, žalingi įpročiai. Nejudrumą skatina modernios technologijos, kurios lyg ir būtinos progresui, - jos „pririša“ vaikus, pasodina ir priverčia gyventi virtualioje erdvėje. Prasideda neracionali mityba, didėja nutukimas, atsiranda metabolinis sindromas, vystosi diabetas, širdies ir kraujagyslių sistemos ligos, net psichikos sutrikimai. Švietimo, ugdymo sistema atsilieka ir nesureaguoja į tą „sėdinčių vaikų“ iššūkį, nors įrodyta, kad fiziškai aktyviems vaikams ir mokslai sekasi geriau. Fiziškai aktyvaus vaikų gyvenimo, taisyklingos jų mitybos neskatina ir tėvai - jiems lengviau gyventi, kai vaikas leidžia laiką prie kompiuterio ir nekvaršina galvos.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Žymos: vaikų sveikata

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sveikata

Trečiadienį priimtoje rezoliucijoje Europos Parlamentas (EP) paragino leisti naudoti kanapes medicinoje ir...

EP ragina leisti naudoti kanapes medicinoje nuotrauka, foto

Emocinis valgymas – tai emocijų reguliavimo būdas, kuris yra susijęs tiek su...

Emocinis valgymas – kas tai? nuotrauka, foto

Klaipėdos jūrininkų ligoninėje tęsiama tradicija minėti Pasaulinę ligonių dieną. Šią dieną ligoninės...

Jūrininkų ligoninėje paminėta Pasaulinė ligonių diena nuotrauka, foto

"Mėnesį laukiau eilėje, kad patekčiau pas šeimos gydytoją, kad šis išrašytų siuntimą...

Eilės pas gydytoją laukianti klaipėdietė prarado viltį nuotrauka, foto

D. Gailius: „Turime neblogus šansus įveikti „Rytą“ nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos „Neptūnas“ šiandien išvyko į Vilnių, kur šį savaitgalį sieks iškovoti pirmąjį...

Senamiesčio ROTARACT klubas švenčia gimtadienį nuotrauka, foto

Klaipėda, Penktadienio vakarą Klaipėdos senamiesčio ROTARACT klubas mini 20-ąjį gimtadienį. Nepelno siekiančios jaunimo...

Šviečiantys keturkojai užtvindė senamiestį nuotrauka, foto

Klaipėda, Beglobių gyvūnų organizacijos "Linksmosios pėdutės" inicijuotas renginys, kurio metu šalia Dangės krantinės...

Festivalyje ne visi verslininkai trina rankomis nuotrauka, foto

Klaipėda, „Baikit, nekalbėsim, žmonių labai daug, dabar pats darbymetis", - uostamiestyje vykstant šviesų...

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 2 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...