2018 m. lapkričio 21 d. 18:52 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Sveikata  >  Sveikata

Sveikata

Lietuvoje kasdien pagimdo vidutiniškai 2 nepilnametės

(2)

2013-11-02, 09:43

LRT radijo laida „Sveikata“, LRT.lt

Lietuvoje kasdien pagimdo vidutiniškai 2 nepilnametės nuotrauka, foto

© Redakcijos archyvo nuotr.

Lietuvoje kasmet pagimdo daugiau nei 700 nepilnamečių, tvirtina gydytojas ginekologas Vytautas Klimas. Vadinasi, vidutiniškai dvi nepilnametės per dieną. V. Klimo teigimu, pagimdžiusios jos sunkiai gali baigti mokyklą, o darbo rinkoje nustumiamos į galą, tad skurdesnis tampa visas gyvenimas.

„Sumažinti šią riziką galima pateikiant jaunimui moksliškai pagrįstą lytinį auklėjimą. To Lietuvoje trūksta, nes nėra programų. Švietimo ir mokslo ministerijai, iš dalies ir Sveikatos ministerijai labai didelę įtaką daro konservatyviausi klerikalų sluoksniai. Yra labai pažangių žmonių, bet politiką lemia patys konservatyviausi“, – teigia V. Klimas.

Vakarų Europoje kontraceptikus vartoja dauguma moterų

Tokių kalbų, kad kontracepcija dažniausiai siejama su ištvirkimu, tikrai yra, sutinka V. Klimas. Pasak jo, taip mano šioje srityje mažiau išsilavinę žmonės. Tačiau išvysčiusių Vakarų Europos šalių patirtis to nepatvirtina. Tokiose šalyse, kaip Belgija, Vokietija, Olandija, Švedija, didžioji dauguma (iki 80 proc.) nenorinčių pastoti moterų ir merginų vartoja kontraceptikus.

„O ten lytiškai plintančių ligų, abortų, lytinės prievartos yra daug kartų mažiau negu Lietuvoje. Taigi kontracepcijos neturėjimas nesulaiko nuo lytinių santykių ir kontracepcijos turėjimas jų neskatina. Tai priklauso nuo žmogaus nuostatų“, – kalba V. Klimas.

Pavarčius moksleivių vadovėlius apie lytinį švietimą mokykloje, susidaro liūdnokas vaizdas. Tačiau gydytojas sako, kad padėtis galėtų būti daug geresnė, nes priemonių apsisaugoti nuo neplanuoto nėštumo turime pakankamai. Jos nepigios, pripažįsta V. Klimas, bet net ir tie, kuriems jos prieinamos, nedažnai jas renkasi, nes nėra tinkamo visuomenės ir jaunimo sveikatos mokymo. „Sklindančios baimės, moksliškai nepagrįsti mitai nepadeda veiksmingoms apsisaugojimo priemonėms plisti. Lytinio švietimo mūsų mokyklose labai mažai“, – pabrėžia jis.

Pvz., Švedijos mokyklose, remiantis įstatymais, nuo 1933 m. įvestas lytinis auklėjimas (t. y. ne lytinis švietimas, o auklėjimas), pasakoja medikas. Anot jo, tai tam tikros informacinės mokomosios priemonės, kurių tikslas – rizikingą seksualinį elgesį pakeisti mažiau rizikingu seksualiniu elgesiu. Tai reiškia, kad tie žmonės, kurie gali ir kuriems pavyksta susilaikyti, kaip galima tolesniam laikui atidėtų savo lytinio gyvenimo pradžią. O tie, kurie jau gyvena lytinį gyvenimą, gyventų taip, kad tai sukeltų kaip galima mažesnę riziką jų ir jų partnerių sveikatai, ateičiai ir t. t.

Per metus pagimdo 700 nepilnamečių

Lietuvoje nepilnametės kasmet pagimdo daugiau kaip 700 vaikų, pabrėžia V. Klimas. 13–15 metų mergaitės kasmet pagimdo 40–120 kūdikių. Vadinasi, jo įsitikinimu, šių merginų gyvenimas labai komplikuojasi. Jos sunkiai gali baigti mokyklą, juo labiau kad dažniausiai būna ne iš pačios geriausios socialinės aplinkos, nelabai gerai gyvena ir materialiai. Darbo rinkoje jos nustumiamos į galą, tad skurdesnis tampa visas gyvenimas.

„Sumažinti šią riziką galima pateikiant jaunimui moksliškai pagrįstą lytinį auklėjimą. To Lietuvoje trūksta, nes nėra programų, – tvirtina V. Klimas. – Švietimo ir mokslo ministerijai, iš dalies ir Sveikatos ministerijai labai didelę įtaką daro konservatyviausi klerikalų sluoksniai. Yra labai pažangių žmonių, bet politiką lemia patys konservatyviausi.“

Gydytojas įsitikinęs, kad tai mus gerokai stumia atgal – pvz., Estijoje jaunimui iki 18 metų kontracepciją kompensuoja valstybė, nes valstybei apsimoka jaunimą apsaugoti nuo neplanuoto nėštumo.

Kontracepcijos būdų yra daug

Pats veiksmingiausias kontracepcijos metodas yra susilaikymas. Šis būdas priimtinas ir religinei bendruomenei, ir gydytojams. Tačiau jis efektyvus labai trumpai. „Susilaikymas labai geras būdas, kai jo laikaisi. Bet vakare Jonukas ir Marytė nueina į diskoteką arba į kažkokią laiptinę, vienas prie kito prisiglaudžia, suveikia hormonai ir metodas nesuveikia. Susilaikymas yra vienintelis 100 proc. veiksmingas būdas, bet kad jo laikymasis yra daug mažesnis negu 100 proc.“, – kalba V. Klimas.

Kontracepcijos metodų yra keletas. Chirurginė moterų ir vyrų savanoriška sterilizacija – efektyviausias ir pasaulyje dažniausiai naudojamas būdas, labai paplitęs Kanadoje, JAV, kai kuriose Vakarų Europos šalyse, aiškina gydytojas. Jis sako, kad, Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, maždaug 140–150 mln. moterų, nusprendusių nebegimdyti vaikų, leidžia perrišti savo kiaušintakius ir apie 40–50 mln. vyrų perriša sėklos latakus.

Antras metodas, V. Klimo teigimu, – gimdinė kontracepcija (liaudiškai kalbant, gimdinės spiralės), kurią renkasi maždaug 120 mln. moterų. „Šis būdas ypač paplitęs Kinijoje. Jo patikimumas – beveik 100 proc.“, – pastebi medikas.

„Trečias veiksmingas būdas – hormoninė kontracepcija. Ją taip pat renkasi daugiau nei 100 mln. moterų. Patikimumas apie 95 proc., – vardija V. Klimas. – O visi kiti būdai jau susiję su lytiniais santykiais, tokie kaip dienų skaičiavimas, nutrauktas lytinis aktas. Bet jų veiksmingumas daug mažesnis.“

Padeda išsaugoti daug gyvybių

Kontracepcija minima ne tik kaip apsauganti nuo nepageidaujamo nėštumo, bet ir gyvybes sauganti priemonė. „Moterys kontraceptikus vartoja ne dėl to, kad jas apgauna gydytojai norėdami įsiūlyti kontracepciją, o dėl to, kad pastoti ne visada ir ne kiekviena moteris pageidauja. PSO duomenimis, kasmet nuo su nėštumu susijusių priežasčių miršta apie 600 tūkst. moterų. Tad per pusantrų metų numirtų visos reprodukcinio amžiaus moterys“, – įspėja V. Klimas.

Be to, gydytojo teigimu, moteriai mirus, likusių jos mažamečių vaikų galimybė išgyventi taip pat sumažėja: keliolika kartų padidėja susirgimų ir mirties rizika. „Taigi jei šios moterys vartotų joms tinkamai pritaikytą veiksmingą kontracepciją, jos ir jų vaikai liktų sveiki. Tai reiškia, kad efektyvi kontracepcija išsaugo gyvybes“, – įsitikinęs jis.

Kontraceptikai – ne nuodas, o vaistas

Kalbant apie kontracepciją, gali kilti minčių apie interesų konfliktą ir pan. Tačiau, gydytojas juokauja, kad galime sakyti, jog tarnaujame dantų pastos kompanijoms, esame parsidavę muilo fabrikantams. Taigi, jo manymu, čia menkai išsilavinusių žmonių, ieškančių sąmokslo teorijų, išsigalvojimas.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

as

2013-11-02   13:03

IP: 86.100.83.9

saunuole joana! geras komentaras!

Joana

2013-11-02   11:41

IP: 78.57.184.184

Jaunimas čia kuo mažiausiai pakaltinamas, kadangi nuo mažens neturi išsiugdęs dvasinių pagrindų, tvirtų moralinių stabdžių, todėl sparčiai ritasi amoralion pakalnėn. Šiuo atveju galima kaltinti tik tėvus dėl netinkamo savo atžalų auklėjimo. Ne kontraceptikus reikia reklamuoti dar neapsiplunksnavusiems jaunuoliams, o DOROS pagrindus nuo mažens diegti! "SUSIVALDYMAS -- DORYBĖ, o ne vergavimas savo niekingiems momentiniams, kartais net nesuvokiamiems, pojūčiams tenkinti!" Toks turėtų būti Lietuvos jaunimo šūkis.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sveikata

Lapkritį visame pasaulyje vyrai raginami pasitikrinti dėl prostatos vėžio. Tačiau, pasak medikų,...

Prostatos ligos: tikrintis reikia ne tik baiminantis vėžio nuotrauka, foto

Rytoj, lapkričio 14-ąją, bus minima Pasaulinė diabeto diena. Klaipėdoje jau antrus metus...

Ina ir Darius Juotkai: "Stengiamės sklaidyti mitus apie diabetą" nuotrauka, foto

Pernai Lietuvoje pradėjus Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis kompensuoti pagalbinio...

Išsvajotų kūdikių padėjo susilaukti pagalbinis apvaisinimas nuotrauka, foto

Kai pradedame kompleksuoti dėl savo svorio, tuo pačiu, sumažėja pasitikėjimas savimi, pradeda...

Sportas „Apelsine“ padėjo nugalėti kompleksus dėl per didelio svorio! nuotrauka, foto

Į prezidentus oficialiai užsiregistravo N. Puteikis nuotrauka, foto

Lietuva, Seimo „valstiečių“ frakcijos atstovas Lietuvos Centro partijos pirmininkas Naglis Puteikis...

Šešiolikmečių klaipėdiečių triumfas nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos Vlado Knašiaus krepšinio mokykloje vykusiame pirmajame naujojo Europos jaunimo krepšinio lygos...

"Negalime kontroliuoti kainų, bet galime keisti įpročius" nuotrauka, foto

Ūkis, Žemės ūkio ministras Giedrius Surplys sako, kad nauja maisto kuponų sistema padės...

Lietuvos teatro poetas Klaipėdoje buvo laimingas nuotrauka, foto

Kultūra, Paskutinį savo gyvenimo savaitgalį vienas garsiausių Lietuvos teatro režisierių Eimuntas Nekrošius praleido...

Lietuva, Paskelbta prieš 12 min.

Sportas, Paskelbta prieš 51 min.

Kultūra, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...