2019 m. gegužės 25 d. 22:54 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Sveikata  >  Sveikata

Sveikata

Lietuvoje gydosi tik kas trečias ŽIV užsikrėtęs asmuo

(1)

Lietuvoje gydosi tik kas trečias ŽIV užsikrėtęs asmuo nuotrauka, foto

© Redakcijos archyvo nuotr.

Žmogaus imunodeficito viruso (ŽIV) stigma daro didelę įtaką ligos nešiotojų apsisprendimui gydytis, teigia nevyriausybinė organizacija Koalicija „Galiu gyventi“, atlikusi pirmąjį Lietuvoje tyrimą apie ŽIV infekuotų asmenų stigmatizacijos ir diskriminacijos formas bei mastą.

Lietuvoje ŽIV gydymą gauna tik trečdalis užsikrėtusiųjų ir tai - blogiausias rodiklis Europoje bei Vidurio Azijoje, pabrėžia tyrimo iniciatoriai.

Naujausiais Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, daugiau kaip 90 proc. visų galimai užsikrėtusių ŽIV asmenų Lietuvoje žino, kad yra užsikrėtę ŽIV. Rytų Europos šalių regione šio rodiklio vidurkis siekia 76 proc. (visos Europos - 80 proc.) Tačiau didžiausia problema Lietuvoje yra ta, kad tik trečdalis užsikrėtusių ŽIV žmonių kreipėsi į gydytojus dėl ŽIV ligos gydymo.

Pasak Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) ŽIV ir hepatitų priežiūros skyriaus vedėjos, gydytojos Irmos Čaplinskienės, gauti kompensuojamą ŽIV ligos gydymą Lietuvoje teisinių apribojimų nėra, tačiau pacientai susiduria su problema - geografiniu ŽIV ligos gydymo paslaugų prieinamumu, todėl neretai kreipiasi dėl gydymo pavėluotai, kada imuniteto rodikliai yra artimi AIDS stadijai.

„Deja, neskaitant Kalėjimų departamento sistemos, ŽIV ligos gydymo paslaugos gali būti suteikiamos tik penkiuose šalies miestuose, nes kitur ŽIV ligą gydančių gydytojų nėra ir į jų tinklo plėtojimą nebuvo investuota“, - pabrėžia gydytoja.

Žinant, kad ŽIV užsikrėtusių asmenų yra visose Lietuvos savivaldybėse ir pas gydytoją reikia apsilankyti mažiausiai tris kartus per metus, I. Čaplinskienės nuomone, tai yra didelis iššūkis pacientams, tarp kurių nemaža dalis dar turi priklausomybę narkotikams.

Tarptautinėse rekomendacijose pažymima, kad priklausomybių gydymo paslaugos yra viena iš svarbiausių ŽIV prevencijos priemonių, tačiau ir šių paslaugų prieinamumas Lietuvoje yra nepakankamas ir galimai sudaro socialines prielaidas plisti ŽIV. Su panašiomis problemomis susiduria ir kitos Rytų Europos šalys, kur ŽIV ligos gydymo paslaugų vidurkis siekia 34 proc., o bendrai Europos regione minėtas rodiklis siekia 50 proc. - vadinasi, tik kas antras ŽIV užsikrėtęs žmogus Europoje yra gydomas dėl ŽIV ligos.

ULAC duomenimis, 2017 metais dėl ŽIV ligos valstybės lėšomis buvo gydomi 872 pacientai, iš kurių keturi iš dešimties, gaunantys antiretrovirusinius vaistus Lietuvoje, yra užsikrėtę ŽIV per švirkščiamųjų narkotikų vartojimą.

Stebėsenos duomenys rodo, kad susiduriama su gydymosi disciplinos problema, kai pacientai savavališkai nutraukia antiretrovirusinę terapiją (kasmet kas dešimtas), nesilanko pas gydytojus.

Naujausiais ULAC duomenimis, Lietuvoje ŽIV infekcija diagnozuota 3133 asmenims, iš kurių kas penktas susirgo AIDS.

ŽIV ligos gydymas nesunaikina viruso organizme, tačiau pristabdo ligos vystymąsi ir jos progresavimą į AIDS (paskutinę ŽIV ligos stadiją) bei sumažina ŽIV perdavimą lytinių santykių metu.

Pirmą kartą Lietuvoje atlikto tyrimą apie ŽIV infekuotų asmenų stigmatizacijos ir diskriminacijos formas bei mastą Koalicija „Galiu gyventi” pristatys trečiadienį, sostinės viešbutyje „Artis”.

Žymos: živ

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

lietuvė

2018-11-24   10:04

IP: 46.249.187.55

Dar vienas pastebėjimas, kai "prie ruso buvo geriau": nesąmoningus asmenis gydydavo priverstinai, antraip - kalėjimas. Taip pat buvo ir su alimentininkais, vengusiais prisidėti prie vaikų išlaikymo. Tokie žmonės kitokios kalbos nesupranta, tiktai griežtas poelgis. Ir čia demokratijai ne vieta. Neteisingai suprasta demokratija neša daug žalos ir prisideda prie tautos susinaikinimo.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sveikata

Atėjus vasariškiems karščiams lietuviai pradeda deginimosi sezoną. Gydytojai primena, kad tai gali...

Medikai įspėja apie pirmosios saulės pavojų nuotrauka, foto

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) paskelbti Respublikinės Klaipėdos ligoninės ir Klaipėdos jūrininkų ligoninės...

Iš naujo: ligoninių direktorių ieškos pagal naują tvarką nuotrauka, foto

Praėjusią savaitę Klaipėdos gydymo įstaigų slaugytojai įvairiai minėjo savo profesinę šventę. Klaipėdos...

Apie slaugytojų darbą kalbėta mokslinėje konferencijoje nuotrauka, foto

Siekdama gerinti vaikų sveikatos priežiūros kokybę ir bendradarbiaudama su šeimos gydytojų bei...

Atsisakoma perteklinių pažymų apie vaikų sveikatą nuotrauka, foto

Sekmadienį klaipėdiečiai "Riedės į vasarą" nuotrauka, foto

Sportas, Gegužės 26 dieną (sekmadienį) Klaipėdoje organizuojamas didžiulis dviračių, riedučių, paspirtukų, riedlenčių ir...

Klaipėdietis Žygimantas Stanulis – absoliutus Lietuvos čempionas nuotrauka, foto

Sportas, Šeštadienio vakarą Klaipėdoje baigėsi dvi dienas vykę Lietuvos sunkiosios atletikos vyrų ir...

Jurgis Plonaitis niekada nebuvo tapęs "išverstaskūriu" nuotrauka, foto

Mažoji Lietuva, Per ilgus dešimtmečius, nugyventus Klaipėdos krašte, Mažosios Lietuvos tyrinėtojui Bernardui Aleknavičiui Klaipėdos...

Drevernos lobiai nuotrauka, foto

Mažoji Lietuva, 1253 metais balandžio 4 dieną pirmą kartą sutartyje su Kuršo vyskupu...

Sportas, Paskelbta prieš 43 min.

Mažoji Lietuva, Paskelbta prieš 2 val.

Mažoji Lietuva, Paskelbta prieš 4 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...