2019 m. gegužės 20 d. 21:25 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Sveikata  >  Sveikata

Sveikata

Kreivi jaunųjų klaipėdiečių dantys - plungiškių rūpestis

Kreivi jaunųjų klaipėdiečių dantys - plungiškių rūpestis nuotrauka, foto

SITUACIJA. Ne gana to, kad Klaipėdoje dirba tik privatūs ortodontai, neslepiama, kad kai kurie jų iš viso kratosi ir nenori priimti mažų vaikų.

© „Fotolia" nuotr.

Neišgalintys mokėti didžiulių pinigų už dantis tiesinančias plokšteles klaipėdiečiai atrado kelio galą - masiškai vaikus ėmė vežti į Plungės ligoninę, mat ten ši paslauga nieko nekainuoja. Bet ar tikrai tai geriausias sprendimo būdas?

"Daugiau nei pusė pacientų - iš Klaipėdos. Bet veža pas mus ir iš kitų miestų - Šilutės, Šilalės, Tauragės, Kretingos. O ką žmonėms daryti, jei visoje Lietuvoje belikome du gydytojai, kurie plokšteles daro nemokamai?" - atsiduso Plungės ligoninėje dirbanti gydytoja ortodontė Ala Mockienė.

Viltinga informacija, bet...

Praėjusių metų pabaigoje Valstybinė ligonių kasa paviešino informaciją, kad primintų tėvams, kuriais atvejais visiškai gali būti kompensuojamos ne tik dantų plokštelės, bet ir "kosmines" sumas kainuojantys dantų breketai.

Buvo priminta, kad už nuimamąjį ir ortodontinį aparatą (plokštelę) iš PSDF biudžeto gali būti kompensuojama 69,79 euro, už breketų sistemą - 558,21 euro. Tačiau patys ortodontai pabrėžia, kad šią informaciją reikėtų vertinti labai kritiškai, mat kompensacija už breketų sistemą taikoma tik itin retų susirgimų atvejais, kurie nustatomi vos 0,1 proc. pacientų.

"Kompensuojamieji breketai vaikams skiriami tik esant įgimtoms veido bei žandikaulių anomalijoms ir deformacijoms - gomurio defektams, lūpos nesuaugimui, įgimtoms kaukolės ir veido kaulų formavimosi ydoms. Per visą vaiko gydymą, kuris gali trukti iki 5 metų, iš PSDF mokama ne daugiau kaip už 3 breketų sistemas", - teigiama Valstybinės ligonių kasos paviešintoje informacijoje.

Tačiau kompensuojamosios ortodontinės plokštelės gali būti skiriamos kur kas dažnesniais atvejais, kai gydytojai nustato dantų raidos ir dygimo sutrikimų, dantų ir veido anomalijų, taip pat įgimtas veido ir žandikaulių anomalijas ir deformacijas.

KIEK? Už plokštelę iš PSDF biudžeto gali būti kompensuojama 69,79 euro. Tai, pasak ortodontų, juokingas ir jokių rinkos dėsnių neatitinkantis įkainis. "Fotolia" nuotr.

Tačiau yra dar vienas "bet" - į šias kompensacijas galima pretenduoti tik tuo atveju, jei vaikui dantis tiesinate toje įstaigoje, kuri dėl šių paslaugų yra sudariusi sutartį su ligonių kasa.

Štai šioje vietoje ir žlunga visos klaipėdiečių viltys. Žinia, 2016-aisiais Klaipėdoje į pensiją išėjus paskutinei gydytojai ortodontei, dar teikusiai nemokamas paslaugas Miesto stomatologijos poliklinikoje, artimiausia įstaiga, kurioje šiuo metu dirba ortodontas, pasirašęs sutartis su ligonių kasa, yra Plungėje.

"Galime teigti, kad iš Klaipėdoje veikiančių privačių įstaigų, teikiančių tokias paslaugas, nė viena nėra sudariusi sutarčių su ligonių kasomis. Tiesa, yra viena įstaiga, bet ten gydytojas iš Kauno atvažiuoja kartą per mėnesį ar du, tad tai tas pats, kas ir nieko, nes patenkinti visų poreikį nėra jokių galimybių", - situaciją komentavo Klaipėdos teritorinės ligonių kasos direktoriaus pavaduotoja, laikinai vykdanti direktoriaus funkcijas Vilma Stasiulienė.

Ji svarstė, kad privačios įstaigos, matyt, ir taip nespėja suktis su privačiai į jas besikreipiančiais pacientais, tad ir neskuba sudarinėti sutarčių su ligonių kasomis.

"Sunku būtų tiksliai įvardinti priežastis. Galima tik daryti prielaidą, kad Klaipėdoje iš viso trūksta ortodontų, jei privatininkai užsitikrina tokius srautus. Nes, pavyzdžiui, Panevėžyje yra labai daug privačių įstaigų, kurios sudaro sutartis su ligonių kasomis, tad pacientams paslaugos nekainuoja", - pasakojo V. Stasiulienė.

Ateitis - kreivadantės šypsenos?

Tokia jau ne vienerius metus besitęsianti absurdiška situacija varo į neviltį Klaipėdoje gyvenančias šeimas.

"Atrodo, gyvename progresyvioje Europos valstybėje, mokame didžiulius mokesčius, bet esame priversti matyti kreivadantes savo vaikų šypsenas", - piktinasi klaipėdietė Birutė.

Jos sūnui jau dešimt. Ortodontų kabineto duris moteris su sūnumi varsto jau penketą metų.

"Kad mums reikia ortodonto paslaugų, sužinojome, kai sūnui buvo penkeri. Tuomet Klaipėdoje dar dirbo "valdiška" ortodontė. Laimei, šiaip taip pas ją patekome, nes, norint patekti pas privačiai dirbančius ortodontus, jau ir tuomet eilėje reikėdavo laukti kone metus. Jau nekalbu apie kainas. Pati plokštelė būtų kainavusi 170 eurų, bet mums nieko mokėti nereikėjo, nes viską kompensavo ligonių kasa. Pas gydytoją lankytis reikia kas mėnesį du, nes tą plokštelę vis reikia paveržti, tad privačiai už kiekvieną tokį vizitą dar tektų dosniai atseikėti. Tad mums pasisekė. Bet džiaugėmės neilgai - po kelerių metų mūsų ortodontė išėjo į pensiją, o į jos vietą`naujo specialisto neatsiranda iki šiol. Tad, liaudiškai sakant, likome ant ledo", - pasakojo Birutė.

Pinigus skaičiuojanti moteris ėmė ieškoti alternatyvų ir apsidžiaugė sužinojusi, kad nemokamai sūnaus dantukams gali padėti Plungėje arba Jurbarke dirbantys specialistai.

"Nors kelias iki Plungės ir nėra artimas, bet degalai kainuoja kur kas pigiau nei privačios ortodontų konsultacijos, tad keletą metų važinėjome pagalbos ieškoti į Plungės ligoninę", - sakė moteris.

Tiesa, iki galo ištiesinti sūnaus dantų plokštelė nepadėjo. Tad specialistai dabar jau rekomenduoja dėti breketus.

"Viena pažįstama sakė, kad privačiai už šį malonumą jai teko suploti 2000 eurų", - atsiduso Birutė.

Ji sakė girdėjusi, kad kai kuriose užsienio šalyse, pavyzdžiui, Didžiojoje Britanijoje, valstybė vaikams kompensuoja visą gydymą breketais.

"Mane net viena gydytoja Lietuvoje bandė paguosti, esą nesijaudinkite dėl vaiko dantų, gal dar emigruosite, ten ir sutvarkys", - Birutė nežinojo, ar juoktis dėl tokio pasiūlymo, ar verkti.

Ir nekainuoja, ir eilės nedidelės

Trumpam nuo darbo atsitraukusi Plungės ligoninėje dirbanti gydytoja ortodontė Ala Mockienė "Vakarų ekspresui" pasakojo, kad klaipėdiečiai masiškai į Plungę plūstelėjo praėjusiais metais. Anksčiau tokios tendencijos nebuvę. Esą gal taip nutiko, kad Kretingoje nebeliko šią paslaugą teikiančio gydytojo.

"Pas mus atvykusiems pacientams niekas nekainuoja, viską kompensuoja ligonių kasos. Bet mes darome tik plokšteles, breketų nedarome. Ar didelės eilės? Tenka palaukti mėnesį du. Žinoma, visi norėtų patekti iš karto", - nusijuokė gydytoja.

Mėnuo du klaipėdiečių ausiai tikriausiai skamba kaip gražiausia simfonija. Mat uostamiestyje norint patekti pirmajai konsultacijai pas privačiai dirbančius ortodontus, pasak tėvų, gali tekti laukti ir kur kas ilgiau.

Klaipėdos teritorinė ligonių kasa neturi informacijos, kiek Klaipėdoje dirba privačių ortodontų. Internete skelbiama, kad tokias paslaugas teikia ne viena privati įstaiga. Tačiau, pabandžius paskambinti keliais nurodytais telefonais, paaiškėjo, kad kai kuri informacija jau pasenusi.

"Mes nebeturime ortodontės. Pabėgo į Plungę", - pripažino vienos stomatologijos paslaugas teikiančios įstaigos direktorė Jurgita Radžiuvienė.

Ji taip pat pasakojo, kad Klaipėdoje situacija labai sudėtinga.

"Pavyzdžiui, mes patys savo vaikus vežame į Kauną. Klaipėdoje norint patekti pirmai konsultacijai pas gerą ortodontą eilėje reikėtų laukti pusmetį ar net metus. Praėjusią vasarą bandžiau užregistruoti savo vaiką, vienur iš viso neregistravo, kitur liepė laukti metus... O kai paskambinau į vieną Kauno įstaigą, konsultacijai patekome jau po savaitės", - pasakojo J. Radžiuvienė.

Ji svarstė, kad tokia nepalanki situacija Klaipėdoje susiklostė todėl, kad daugiausiai ortodontų yra paruošiama Kaune, tad daugelis specialistų po studijų ir lieka gyventi šiame mieste arba vyksta į sostinę.

"Juokingi įkainiai"

Kodėl privatūs ortodontai nesudaro sutarčių su ligonių kasomis, labai aiškiai papasakojo Klaipėdoje esančio ortodontijos centro direktorė Jurga Liatukienė.

"Vienais metais buvome sudarę tokią sutartį, bet po kelerių metų nutraukėme, nes labai sudėtinga pildyti reikalingus dokumentus. Be to, įkainis, kuris iš ligonių kasų mokamas už tas procedūras, yra juokingas ir neatitinkantis jokių rinkos dėsnių. O pagal įstatymą, jokios priemokos iš tėvų imti negalima. Tad nematau jokios galimybės teikti paslaugas jas apmokant tokiais varganais pinigėliais iš ligonių kasų", - pagrindines problemas įvardijo J. Liatukienė.

Medikė stebisi, kad įkainiai nesikeičia jau daugybę metų, nors apie šią problemą kalbama jau seniai.

"Aš ir pati prieš ketvertą penketą metų kreipiausi dėl šios problemos į Klaipėdos merą, jis persiuntė mano raštą Sveikatos apsaugos ministerijai, kitoms kompetentingoms valdiškoms šalies institucijoms. Buvo sudaryta darbo grupė, vyko įvairūs susirinkimai, bet kas iš to? Niekas iš esmės nesikeičia. Mano nuomone, vienintelis šios problemos sprendimo būdas - pakelti įkainius. Patikėkite manimi, tuomet ir visi privatininkai skubėtų sudaryti sutartis su ligonių kasomis ir muštųsi dėl kiekvieno paciento. Bet šiandien privatus sektorius yra perkrautas", - svarstė J. Liatukienė.

Jos nuomone, šiek tiek kitokia situacija Klaipėdoje būtų, jei valdiškame sektoriuje būtų nors vienas specialistas.

"Man šiek tiek keista, kad valdiška įstaiga nieko nedaro, kad pritrauktų jauną, ką tik baigusį studijas gydytoją. Nepasiūlo jam, pavyzdžiui, gyvenamosios vietos, kaip elgiamasi kituose miestuose. Kita vertus, gal ir pačiai poliklinikai ne itin verta ieškoti tokio specialisto, kai įkainiai tokie maži", - svarstė J. Liatukienė.

O kol Klaipėdoje nebus išsispręsta ši absurdiška situacija, gydytoja ortodontė ragina pačius tėvus kovoti už savo teises.

"Tėvams sakau: "Mes išrašome sąskaitą, o jūs eikite ir kovokite." Žinau ne vieną tėvą, kuris kreipėsi į ligonių kasas ir sugebėjo susigrąžinti kad ir tą nedidelę 69,79 euro siekiančią kompensaciją už plokštelę. Gal ligonių kasos ir pyksta, bet jei valstybė garantuoja nemokamą gydymą plokštelėmis, kodėl nepabandyti?" - pasakojo medikė.

Jai keista ir tai, kad Lietuvoje iki šiol tik itin retų susirgimų atvejais kompensuojamas gydymas breketais. Jos žiniomis, kone visose kaimyninėse valstybėse gydymas breketais kompensuojamas kur kas dažniau.

"Ir kaimynai latviai gal jau penketą šešetą metų kompensuoja gydymą`breketais, jei vaikas turi vadinamuosius gulinčius dantis, kai trūksta dantų ir kt. Tik Lietuvoje ši tvarka nesikeičia nuo caro maro laikų", - atsiduso J. Liatukienė.

Žymos: ortodontai

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sveikata

Siekdama gerinti vaikų sveikatos priežiūros kokybę ir bendradarbiaudama su šeimos gydytojų bei...

Atsisakoma perteklinių pažymų apie vaikų sveikatą nuotrauka, foto

Naujiena Sveikatos biuro veiklų padangėje - vasaros stovyklos 7-12 m. vaikams! Stovyklos vyks dienos...

Sveikatinančios vasaros stovyklos 7-12 m. vaikams nuotrauka, foto

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biure pradėjo veikti sensorinis kambarys, kuriame stimuliuojami įvairūs...

Sensorinis kambarys - ieškantiems ramybės nuotrauka, foto

Klaipėdos universiteto mokslininkai jau kone dešimtmetį ieško būdų, kaip panaudoti Vakarų Lietuvoje...

Geoterminis vanduo - savijautai gerinti nuotrauka, foto

Svencelėje - burlenčių ir jėgos aitvarų varžybos nuotrauka, foto

Sportas, Gegužės 24-26 dienomis Klaipėdos rajone, Svencelėje, vyks kasmetinės burlenčių ir jėgos aitvarų...

Nukentėjusiųjų nuo krušos nepaguodė nuotrauka, foto

Klaipėda, Šeštadienį Klaipėdą užklupusi kruša ir stiprus lietus privertė miesto gyventojus prisiminti 2017...

Iš Kijevo - su laurais nuotrauka, foto

Sportas, Prasidėjo teniso turnyrų ant grunto maratonas. Šįkart Ukrainos sostinėje Kijeve vykusiame "Tennis...

Palanga paskelbė karą elektriniams paspirtukams nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Nuo birželio 1-osios didžiausio šalies kurorto Jono Basanavičiaus gatvėje, ant jūros tilto...

Sportas, Paskelbta prieš 24 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Sportas, Paskelbta prieš 3 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 5 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...