Kraujo reikia visokio ir visada

Kraujo reikia visokio ir visada

Nacionalinis kraujo centras vis dažniau rengia įvairias akcijas ir kviečia visus žmones tapti neatlygintinais kraujo donorais - kraujo poreikis yra nuolatinis.

Kraujo grupių poreikis Nacionaliniame kraujo centre keičiasi kasdien, todėl apie tam tikros kraujo grupės kraujo trūkumą yra informuojama.

"Jeigu yra trūkumas retesnių kraujo grupių, tai mes patys kviečiame donorus. Turime donorų bazę, kurioje donorai yra suskirstyti pagal kraujo grupes, jei išauga poreikis tam tikros kraujo grupės, tada traukiame sąrašus iš duomenų bazės, kviečiame atvykti donorus ir kaupiame reikalingo kraujo atsargas", - pasakojo donorų organizatorius Gintautas Žiulpys.

Nėra vienos kraujo grupės, kurios trūktų kiekvieną dieną. Visos kraujo grupės yra vienodai reikalingos ir svarbios Nacionaliniam kraujo centrui.

"Situacija gali būti pasikeitusi per naktį, nes Nacionaliniame kraujo centre visada yra parą budintis žmogus, kuris išduoda kraujo komponentus į gydymo įstaigas, ir jeigu kažkoks poreikis padidėja ir atsiranda tam tikros kraujo grupės ligonių, automatiškai išauga tos kraujo grupės poreikis mums, nes mes turime aprūpinti visas gydymo įstaigas kraujo komponentų atsargomis", - pasakojo neatlygintinos donorystės koordinatorė Klaipėdoje Rūta Ramanauskienė.

Nacionalinis kraujo centras kraujo komponentais dalinasi visoje Lietuvoje.

"Jeigu reikia dalintis kraujo komponentais, mes jais dalinamės tarp filialų. Jeigu reikia vienos kraujo grupės Vilniuje, tai siunčiame į Vilnių, jeigu reikia Klaipėdai, vežamės į Klaipėdą, nes žmogaus gyvybė neįkainojama, kad ir kur jis gyventų" - darbo ypatumais dalijosi R. Ramanauskienė.

Klaipėdos miesto gyventojai kraujo duoda nereikalaudami atlygio - teigiama, kad visuomenės švietimas pakeitė žmonių požiūrį į neatlygintiną kraujo donorystę.

"Ačiū gimnazijoms, kurios įsileidžia mus, surenka gimnazistus ir skiria vieną valandą mūsų paskaitai. Gimnazistai sužino apie donorystės svarbą ir reikšmę. Mes bandome išsklaidyti visą neteisingą informaciją paskaitų metu, atsakome į visus klausimus", - sakė bendrosios praktikos slaugytoja ir donorystės koordinatorė Indrė Stašinskienė.

Visi neatlygintini kraujo donorai gauna organizatorių dovanų, o pirmą kartą kraują aukojantiems įteikiamas ir pažymėjimas, liudijantis apie kilnų poelgį. Nacionalinio kraujo centro specialistų teigimu, vienas donoras gali išgelbėti net 3 gyvybes.

Nacionalinio kraujo centro ataskaitos duomenimis, per 2015 metus Klaipėdoje neatlygintinų kraujo donorų buvo 10 567.

Svarbiausia informacija

Kas gali tapti kraujo donoru?
Kraują gali duoti asmenys, ne jaunesni negu 18 metų ir ne senesni nei 55 metų amžiaus, žmogaus kūno masė turi būti ne mažesnė negu 50 kilogramų.
Kokius dokumentus reikia turėti norint tapti kraujo donoru?
Asmuo, norintis tapti kraujo donoru, privalo turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą - pasą, asmens tapatybės kortelę ar vairuotojo pažymėjimą.
Kaip pasirengti kraujo donorystei?
Prieš duodamas kraujo donoras privalo būti pailsėjęs, pavalgęs. Negalima kraujo duoti nevalgius, nes tai gali sukelti silpnumą. Dieną prieš duodant kraujo siūloma nevalgyti labai riebaus, aštraus maisto ir būtina gerti daugiau nei įprasta skysčių: mineralinio vandens, sulčių, arbatos. Nepatartina duoti kraujo po įtempto darbo, naktinės pamainos.
Kaip elgtis po kraujo davimo?
Davus kraujo venos dūrio vietoje uždedamas sterilus spaudžiamasis tvarstis, kurio negalima nuimti 2 valandas, jo negalima drėkinti. Kraujo davęs asmuo turi pailsėti nuo 10 iki 15 minučių. Kraujo davimo dieną patartina nesportuoti ir nedirbti sunkaus fizinio darbo. Davus kraujo patartina vartoti daug skysčių, valgyti lengvą maistą, nepatartina vartoti alkoholio.
Kiek kartų per metus galima duoti kraujo?
Moterims per metus leidžiama duoti kraujo keturis kartus, vyrams - šešis. Pertraukos tarp kraujo davimo privalo būti ne trumpesnės kaip 60 dienų.
Klaipėdiečiai kraujo gali duoti Nacionalinio kraujo centro Klaipėdos filiale Naikupės g. 28.

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder