Kovoti dėl pigesnių vaistų pavesta senjorams

Kovoti dėl pigesnių vaistų pavesta senjorams

64 tūkst. eurų - tokią sumą Valstybinė ligonių kasa nusprendė skirti socialinei akcijai, kuria tikimasi priversti vaistų gamintojus mažinti vaistų kainas. Nors pasirūpinti, kad vaistų kainos būtų mažesnės, turėtų sveikatos sistemos politikai, šį kartą tikimasi, kad pagrindinį „spaudimą“ vaistų gamintojams padarys senjorai.

Socialinės akcijos „Būk protingas, nepermokėk už vaistus“ tikslas, kaip teigia laikinai vykdantis Valstybinės ligonių kasos direktoriaus pareigas Gintaras Kacevičius, kampanijos metu bus sukurti ir transliuojami vaizdo bei garso klipai, bus transliuojami žiniasklaidoje, viešajame transporte, sveikatos priežiūros įstaigose, bibliotekose. Jos tikslas - paskatinti pacientus vaistus įsigyti racionaliau.

Anot G.Kacevičiaus, Lietuvos gyventojams vaistai - didelė finansinė našta. Apskaičiuota, kad 2015 m. Privalomojo sveikatos draudimo fondo išlaidos kompensuojamiesiems vaistams siekė 212,6 mln. eurų, o pacientų priemokos sudarė 54 mln. eurų. Vadinasi, apie penktadalį vaistų kainos dengia žmogus iš savo kišenės. Jeigu žmonės, įsigydami kompensuojamuosius vaistus, būtų pasirinkę pigesnius tos pačios grupės vaistus, jie būtų sumokėję beveik perpus mažiau - apie 27 mln. eurų.

Valstybinės ligonių kasos direktoriaus pavaduotojos Neringos Bernotienės teigimu, kampanija „Būk protingas, nepermokėk už vaistus“ visų pirma orientuota į senjorus, garbaus amžiaus žmones. Vien 2015 m. tiems asmenims, kuriems 65 metai ir daugiau, buvo išrašyta daugiau kaip pusė visų kompensuojamųjų vaistų receptų. Iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo apmokėti šiuos kompensuojamuosius vaistus buvo skirti 77 mln. eurų, o patys senjorai priemokoms išleido net 30 mln. eurų. Tuo metu rinkdamiesi vaistą su ta pačia veikliąja medžiaga, bet pigesnį jie galėjo sutaupyti net 15 mln. eurų.

„Senjorai - tai žmonės, kurie skaičiuoja kiekvieną eurą, tad svarbiausia, kad jie suvoktų, jog gydo ne pakuotė ar tabletės spalva, bet veiklioji vaisto medžiaga. Brangesnis dar visiškai nereiškia, kad geresnis“, - sako N.Bernotienė.

Dar vieną socialinės akcijos tikslą atskleidė sveikatos apsaugos viceministras Valentinas Gavrilovas. Anot jo, tai, kad daugiausia vaistų vartojanti žmonių grupė - senjorai - dažniau pirks pigiausius vaistus, padės pasiekti, kad gamintojai būtų suinteresuoti mažinti vaistų kainas. Jeigu mažiau kainuojantis vieno gamintojo vaistas bus perkamas dažniau, kiti gamintojai taip pat bus suinteresuoti mažinti kainas. Taip bus taupomos ir piliečių, ir biudžeto lėšos.

„Lietuvoje, skirtingai nei daugelyje kitų Europos šalių, didelė dalis lėšų nukeliauja ne naujausiems, o senesnės kartos vaistams kompensuoti. Taip yra ir todėl, kad generinių vaistų kainos nemažėja taip smarkiai kaip kitose šalyse. O pagrindinė to priežastis, kad pacientai neretai renkasi brangius vaistus, nors moka nemenką priemoką. Gamintojai neskatinami mažinti vaistų kainų“, - sako Sveikatos apsaugos ministerijos atstovas.

Gita Krukienė, Sveikatos apsaugos ministerijos Farmacijos departamento direktorė:

Lietuvai gana sudėtinga reikalauti iš vaistų gamintojų mažinti kainas, ypač inovatyvių, nes mūsų šalies rinka yra maža. Negana to, farmacijos sistemoje veikia kainų referavimo kitoms šalims sistema ir jei vienai šaliai vaistus gamintojas tiekia viena kaina, gretimai jis negali duoti žymiai mažesnės kainos, nes tada jos reikalaus ir kiti. Tad deramės, ieškome įvairių kitų būdų. Neseniai mažųjų šalių vaistų kainodaros atstovai buvome susitikę ir bandėme kurti tokį mechanizmą, kad į kelias šalis tie brangūs vaistai būtų tiekiami mažesne kaina nei tiekiant atskirai - bandysime derėtis su gamintojais.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder