2019 m. sausio 21 d. 15:24 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Sveikata  >  Sveikata

Sveikata

Kodėl gydytojo šypsena taip brangiai kainuoja?

(4)

2018-05-25, 07:21

Agnė BILOTAITĖ

Kodėl gydytojo šypsena taip brangiai kainuoja? nuotrauka, foto

Taip būtų natūraliai skatinama konkurencija tarp gydymo įstaigų ir pacientai rinktųsi tuos, kurie paslaugas teikia greitai ir kokybiškai.

Toks sovietmečiu įsišaknijęs visuotinis viršininko ir pavaldinio bendravimo būdas tebėra labai gajus sveikatos priežiūros sistemoje.

Lietuvos banko specialistų skaičiavimu šešėlinė sveikatos sektoriaus apyvarta gali sudaryti iki 50 proc. visos apyvartos. Tai milžiniškas nuostolis valstybei.

Sveikatos priežiūra be korupcijos - vienas svarbiausių tikslų Lietuvai, kurį turime įgyvendinti kaip įmanoma greičiau. Deja, bet tebegyvename pagal sovietmečiu galiojusias taisykles. Arbatpinigiai gydytojui vis dar yra neatsiejama tokios tvarkos dalis. Dėl to liūdna, nes duodami kyšius apvagiame valstybę ir save.

Agnė BILOTAITĖ

Norime geresnių paslaugų sau, galbūt paremti vargstančius gydytojus, tačiau iš tiesų žeminame ir save, ir juos. O viso to rezultatas - milijoniniai šešėlinių pinigų srautai, nepasitikėjimas tarp medikų ir visuomenės, medikų emigracija ir beviltiškos Vyriausybės pastangos visa tai pakeisti.

Pagal apklausas, kurias kasmet nuo 2007 metų atlieka Specialiųjų tyrimų tarnyba, sveikatos priežiūros įstaigos įvardijamos kaip labiausiai korumpuotos iš visų institucijų. Už paslaugas primokėti papildomai yra linkęs kas trečias gyventojas.

Tai, kad iki šiol taikomos kovos su korupcija priemonės neduoda laukiamų rezultatų, patvirtina ir Korupcijos suvokimo indekso tyrimas, pagal kurį Lietuva trečius metus iš eilės lieka toje pačioje 38 vietoje tarp pasaulio valstybių.

"Smulkioji" korupcija tokia pat žalinga

Vieši pareiškimai, kad gydytojų ir slaugytojų darbas yra mažai apmokamas, visuomenę skatina jaustis skolingą. Kažkuria prasme net legitimizuoja gydytojus - suprask, ima kyšius, nes neturi kitos išeities.

Pacientų kyšiai medikams dar vadinami "smulkiąja" korupcija, lyg tai būtų ne tokia jau didelė problema kaip, tarkime, korupcija viešuosiuose pirkimuose.

Tai sudaro klaidingą įspūdį, kad problemos lyg ir nėra, o jei ir yra kokių apraiškų, tai jos tikrai nesisteminės.

Todėl jau pats pavadinimas "smulkioji" korupcija neturėtų būti vartojamas, nes "juodų" pinigų kelionės, atsiskaitymai tarp fizinių asmenų yra tokio masto, kad smulkia jau nebegalima jos vadinti.

"Vokeliai" ne į rankas, bet į stalčių

Specialiųjų tyrimų tarnybos atliktų apklausų duomenimis, labiausiai kyšių reikalaujama už operacijas, slaugos paslaugas, taip pat nustatant neįgalumo ir darbingumo lygį.

Už chirurgines operacijas kyšio dydis siekia nuo 15 iki 1000 eurų (vidurkis - 200 eurų), už slaugos paslaugas - nuo 2 iki 150 eurų, už neįgalumo ir darbingumo pažymą į kišenę mokama nuo 15 iki 1000 eurų.

Kyšių davimo formos keičiasi, tobulėja. Pacientai pasakoja apie specialius stalčiukus Santaros klinikose, kur galima palikti "vokelius", užrašius gydytojo pavardę.

Naujausios technologijos ir šioje srityje jau sumaniai taikomos. Naudojantis naujausiomis banko kortelių sistemomis, užtenka sužinoti gydytojo telefono numerį ir reikiama suma gydytoją pasieks tik vienu telefono mygtuko paspaudimu. Nebelieka net nepatogumo jausmo, kaip atsiskaityti su gydytoju.

Apsukresni medikai įsigudrina turėti darbo vietose net nuosavus kortelių skaitytuvus, tiesa, pinigai keliauja į jų asmenines įmones, ne į gydymo įstaigos kasą. Pacientas gali net nesuprasti - jam atrodys, kad jis atsiskaitė oficialiai.

Kyšiu perkame pagarbą ir šypseną

Kalbėdami apie medikų elgesį žmonės dažnai liudija, kad, jiems užėjus į kabinetą, gydytojas net nepakelia galvos, bendrauja šaltai, atsainiai arba net šiurkščiai liepia palaukti už durų, nors tuo metu neturi pacientų, su kažkuo draugiškai plepa telefonu ir ką tik užsiplikė kavos, nuo kurios pakvipo visas laukiamasis.

Tad galiausiai į kabinetą patekęs žmogelis ištrauks visus banknotus iš piniginės, kad tik gydytojas pažiūrėtų į akis, paklaustų, kaip jaučiasi, ir paskirtų tyrimus, gydymą, kurie ir taip jam priklauso, nes moka mokesčius.

Jis žemina abi puses - ir mediką, ir pacientą. Juk iš tiesų ne už geresnes paslaugas žmonės kyšius neša, jie išsiilgę žmogiško bendravimo, pagarbos.

Taigi vienas svarbiausių uždavinių kiekvienai gydymo įstaigai, kuris, beje, nekainuoja jokių papildomų investicijų - skirti dėmesio pagarbiam bendravimui su pacientais.

Išrinktiesiems laukti nereikia

Daugelis šalies ligoninių ir poliklinikų turi įdiegusios elektroninės registracijos galimybę. Bet susidaro įspūdis, kad tai daroma tik formaliai, kad būtų ką parodyti tikrintojams. Užsiregistruoti galima, bet ir čia paliekama daug landų, kuriomis būtinai pasinaudoja apsukrūs sistemos nesąžiningieji.

Tarkime, neįmanoma sužinoti, kokio dydžio eilė laukiant magnetinio rezonanso tyrimo kiekvienoje ligoninėje. Jeigu pacientas, kuriam toks tyrimas reikalingas, tai matytų, galėtų pasirinkti tą įstaigą, kurioje eilė mažiausia.

Bet ir čia peršasi mintis, kad įstaigoms naudinga neskelbti informacijos apie pacientų eiles. Juk vieša paslaptis, kad dalis pacientų (aukštų pareigūnų, politikų, vietos valdžios atstovų) prireikus peršoka visas eiles ir net pačius brangiausius tyrimus gauna tą pačią dieną.

Pats įstaigos vadovas juos pasitinka su šypsena ir palydi ten, kur reikia. Kieno sąskaita visa tai daroma? Ogi visų likusiųjų, kuriems už paslaugas kartais reikia sumokėti dukart.

Gyvename 29-aisiais nepriklausomybės metais, tačiau vis dar paklūstame sovietmečio tvarkai, kur egzistuoja privilegijuotieji ir kiti, kuriems malonės nepriklauso, kurie neverti ne tik jiems nemokamai priklausančių paslaugų, bet ir šypsenos.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

o

2018-05-25   10:55

IP: 85.232.128.56

„Pokemonų“ paieškos sveikatos sistemoje
Kad tik neįsišnekėjus, bet iki šiol buvau labai sveikas žmogus, nors jau gyvenu aštuntąjį dešimtmetį.
Dirbau ir visus mokesčius mokėjau beveik 50 metų, o pas gydytojus esu buvusi gal kokį 20-30 kartų. Paskutinį kartą -2015 m. rugsėjį. Ir tai po autobuso avarijos.
Ir nelabai suprantu jau kiek laiko vyriausybės vykdomos Sveikatos sistemos reformos.
Bet visada atsitinka pirmas kartas. Pradėjau sunkiai vaikščioti. Staiga. Šeimos gydytoja, kuriai esu labai dėkinga ( tai gydytoja Marė Jankuvienė) gydė labai rūpestingai, tačiau prireikė specialistų konsultacijos, nes tai ne radikulitas. Parašė siuntimus pas neuroluogą ir neurochirurgą.
Ir prasidėjo „pokemonų“ paieškos. Jeigu Klaipėdos ligoninės registratūroje S. Nėries g. 3 registratorė pasakė, kad registruotis pas neurochirurgą reiktų atvykti birželio 5d. nuo7.30, tai pas neurologą reikia vykti registruotis į Taikos pr.103. O tenai registratorė pasakė, kad nežino kada bus talonai, net ir mėnesio negalėjo pasakyti. Žinoma, aš labai supykau, bet registratorė nekalta, matyt jai per dieną aiškinant registrracijos tvarką jau įkyrėjo. Jos kantrybė nelaiko, bet kuo aš čia dėta.
Tai sakykite, kaip reikia gydytis?

***

2018-05-25   09:10

IP: 88.119.136.120

Visokių yra ir kurie neima kyšių ir kurie pradeda bendraut tik gavę kyšį. Teko susidurt su visokiais.., bet nedaviau tai kuri laukė jo, o paprašiau normalaus recepto... klausimas buvo o kam užtenka ir lapelio ant kurio parašytas vaisto pavadinimas, nors gulint ligoninėje ir taip turėjo skirti... , pasakiau kad kreipsiuosi į ligonių kasas dėl apmokėjimo. Tai išgriebė iš ranku ta lapeli ir suplėšė prie mano akių... taip ir pasibaigė mano gydimas ligoninėje, nors dar gulėjau 7 dienas

k

2018-05-25   08:03

IP: 85.232.150.51

alga maža. todėl ir žiūri ką čia ligonis atnešė. bet taip neturi būti. tai kvepia sovietmečiu.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sveikata

Praėjusią savaitę socialiniame tinkle "Facebook" pasklido žinia, kad nuo šių metų sausio...

Už vaiko ligos pažymą - papildomas mokestis nuotrauka, foto

Penktadienį paaiškėjo naujo sveikatos priežiūros centro architektūrinio konkurso laimėtojas. Įvertinus pateiktus projektus...

Naujai poliklinikai - vilniečių projektas nuotrauka, foto

Sergamumas gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) didėja, skelbia...

Daugėja sergančiųjų gripu ir peršalimo ligomis nuotrauka, foto

Priklausomybės nuo interneto lyginimas su narkomanija iki šiol buvo vertinamas gana skeptiškai:...

Priklausomybė - virtuali, problemos - tikros nuotrauka, foto

Vetavo pataisas dėl lengvatos perkant tarnybinius butus nuotrauka, foto

Lietuva, Prezidentė Dalia Grybauskaitė vetavo Seime priimtas pataisas, sukuriančias lengvatines sąlygas tarnybinių...

Klaipėdietis bagažinėje vežė 1000 pakelių cigarečių nuotrauka, foto

Kriminalai, Uostamiestyje patikrinę automobilį ...

"Lietuva buvo, yra ir bus artima Sakartvelo draugė" nuotrauka, foto

Lietuva, Lietuvos ir Sakartvelo dvišalius santykius, Sakartvelo bendradarbiavimą su Europos Sąjunga, europinių...

Inicijuoja tyrimą dėl premjero neskaidraus konsultavimo nuotrauka, foto

Lietuva, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcija Seime inicijuoja tyrimą dėl galimai...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...