„Kenksmingi“ produktai, kuriuos verta valgyti

„Kenksmingi“ produktai, kuriuos verta valgyti

Daugybės produktų, kurie dar neseniai buvo laikomi kenksmingais, visiškai atsisakyti tikrai neverta. Kokius produktus, nepelnytai priskirtus prie kenksmingų, reikėtų „reabilituoti“?

Kiaušiniai. Jų kiekį visada būdavo patariama riboti dėl juose esančio cholesterolio - ypač žmonėms, kuriems yra padidėjęs jo kiekis kraujyje, kad išvengtų širdies ir kraujagyslių ligų. Tačiau neseniai Europoje atlikti tyrimai rodo, kad kiaušiniai nedidina būtent blogojo cholesterolio kiekio. Vis dėlto daugybė dietologų po senovei patarinėja kiaušinių kiekį riboti iki 2-3, nors tai nėra tikslinga.

Ledai. Pagrindinės pretenzijos šiam desertui - kaloringumas ir daug cukraus. Bet iš tiesų kalorijų jame ne tiek ir daug. Ledų puodelį (80 g) pirmoje dienos pusėje ypač sportuojantys žmonės suvalgyti tikrai gali. Užtat tikri ledai, kaip ir visi pieno produktai, yra vertingas kalcio šaltinis. Vaisiniai ledai, ypač gaminti namuose, taip pat naudingi dėl įvairių mikroelementų.

Sviestas. Sveikos mitybos šalininkai taip pat jį ilgai peikė dėl cholesterolio. Bet čia svarbiausia - „dozė“. Nuo 25-30 g sviesto (tai maždaug pusė degtukų dėžutės) per dieną sveikam žmogui nieko baisaus neatsitiks. Užtat tokiame kiekyje sviesto yra nemažai riebaluose tirpstančių vitaminų, pirmiausia vitamino D. O daugelis mūsų, ypač žiemą, jaučia jo trūkumą. Todėl visiškai atsisakyti sviesto nepatartina. Be to, jį keisti margarinu, kuriame gausu transriebalų, yra pavojingiau negu vartoti klasikinį grietinėlės sviestą.

Kava. Visada buvo teigiama, kad jos kiekį reikia riboti. Atseit kava didina kraujospūdį, smarkiai dirgina nervų sistemą. Bet naujausi tyrimai rodo, kad kai kuriuos žmones, nors ir ne visus, kava veikia gerai - reguliuoja kraujospūdį, gerina nuotaiką ir pan. Ar konkrečiam žmogui kava tinka, atspėti yra sunku. Orientuotis galima pagal tokį kriterijų: jei po puodelio kavos pasijuntate geriau (bet nejaučiate poreikio gerti dar ir dar), ji išties jus veikia gerai. Be to, kava spartina medžiagų apykaitos procesus, tai yra šiek tiek padeda lieknėti. Bet nereikia kava piktnaudžiauti ir ja gydyti chroniško nuovargio sindromo. Jei be penkių puodelių jūsų nelaiko kojos, jums reikia ne kavą gerti, o eiti atostogų.

Šokoladas. Kuo jis kartesnis, tuo jame mažiau cukraus ir tuo jis naudingesnis. Be to, šokolade esama grupės vitaminų, kurie stimuliuoja nervų sistemą. Ir polinesočiųjų riebiųjų rūgščių, naudingų odai ir širdžiai. Nepavojinga porcija - 30 g. Geriau pirmoje dienos pusėje.

Makaronai. Naudingiausi - iš rupių miltų. Jų produkte būna 10-30 proc., o likusi dalis - paprasti balti miltai. Viso grūdo produktai geriau pasotina, sotumo pojūtis išlieka ilgiau. Valgydami su saiku svorio nepriaugsite. Tiesa, cukriniu diabetu - o tai yra angliavandenių apykaitos sutrikimas - sergantiems žmonėms makaronai vis dėlto yra nerekomenduojami.

Spraginti kukurūzai. Nekaloringi spragėsiai be druskos ir riebalų tinka net dietos besilaikantiems žmonėms, kurie nori sulieknėti. Ypač kai norisi ką nors sukramtyti. Vos tik pridedama druskos, riebalų, cukraus, karamelės, jie nustoja būti dietiniai.

Lašiniai. Jie irgi ilgai buvo draudžiami dėl didelio kaloringumo. Bet lašiniuose taip pat yra labai daug riebaluose tirpstančių vitaminų. Todėl truputis lašinių - 30 g per dieną (tai pora plonų riekelių ant duonos riekės) - tikrai nepakenks.

Bulvės. Šią daugelio mėgstamą daržovę, vieną pagrindinių produktų mūsų virtuvėje, pradėta drausti, kai buvo pradėtos populiarinti baltymų dietos. Taip, bulvėse yra daug angliavandenių ir krakmolo, todėl jas buvo imta laikyti kenksmingomis. Bet iš tiesų krakmolas - tai kompleksinis angliavandenis, kuris gerai pasotina, nors ir yra greičiau pasisavinamas negu angliavandeniai iš nešlifuotų grūdų. O angliavandeniai - pagrindinis organizmo energijos šaltinis. Todėl bulves galite be baimės valgyti, tik su saiku. Dėl 100-150 g porcijos svorio nepriaugsite.

Raudona mėsa. Atsižvelgiant į širdies ir kraujagyslių ligų riziką, vyresniems žmonėms raudona mėsa nerekomenduojama dėl didelio joje esančio cholesterolio kiekio. Bet tai nereiškia, kad jos reikia visai nevalgyti. 1-2 kartai per savaitę yra visai priimtina. Kitomis dienomis geriau valgyti vištieną arba žuvį. Raudonos mėsos reikia valgyti jaunoms moterims, linkusioms į geležies stokos sukeltą mažakraujystę, sergančioms kai kuriomis ginekologinėmis ligomis. Mėsa - geriausias geležies šaltinis.

Marmeladas ir želė. Taip, tai saldumynai, kurie norintiesiems mesti svorį atseit netinka. Bet iš tiesų tai vieni iš nekaloringiausių saldumynų. Todėl žmonėms, kurie negali visiškai atsisakyti saldaus ir nenori priaugti svorio, reikia rinktis būtent šiuos desertus. Be to, marmelade ir želėje yra pektinų, kurie yra labai naudingi ir žarnyno florai, ir širdies ir kraujagyslių ligų bei žarnyno onkologinių ligų profilaktikai. Taip pat yra medžiagų, iš kurių sintetinamas kolagenas (baltymas), naudingas žmogaus sąnariams, odai suteikiantis elastingumo.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder