2019 m. gegužės 23 d. 14:00 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Sveikata  >  Sveikata

Sveikata

Kelionėse nemalonumų galima išvengti

2017-06-27, 13:15

Aida VALINSKIENĖ

Kelionėse nemalonumų galima išvengti nuotrauka, foto

© SCANPIX nuotr.

Vasaros atostogų metu keliauti po įvairias pasaulio šalis lietuviams jau tapo įprasta ir šalių, į kurias vykstama, geografija pastaraisiais metais gerokai išsiplėtė. Tad prasidedant vasaros atostogų sezonui medikai ragina nepamiršti pasirūpinti sveikata ir pasiskiepyti nuo infekcinių ligų.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro specialistų teigimu, dažniausiai keliautojai skiepijami nuo hepatito A, hepatito B, vidurių šiltinės, difterijos, stabligės, tymų, raudonukės, epideminio parotito, geltonojo drugio.

„Keliaujant svarbu pasirūpinti ne tik dokumentais, sužinoti oro sąlygas, bet ir pasirūpinti savo sveikata - pasiskiepyti nuo pavojingų infekcijų. Skiepytis reikia iki kelionės likus bent keletui savaičių, kad suspėtų susidaryti imunitetas. Tad būtina labai atsakingai įvertinti vadinamuosius paskutinės minutės kelionių pasiūlymus“, - sako Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro Imunoprofilaktikos skyriaus vedėja gydytoja Daiva Razmuvienė.

Per kiek dienų susidaro imunitetas, priklauso nuo to, nuo kokios ligos skiepijama, kiek kartų reikia skiepyti, ar anksčiau asmuo buvo skiepytas, taip pat atsižvelgiama į keliautojo sveikatos būklę, amžių, kelionės pobūdį, trukmę ir gyvenimo sąlygas toje šalyje.

Pavojus - ir pamirštos ligos

Daugumą vakcinų, kurios paprastai skiriamos vaikystėje, reikia periodiškai pakartoti, kad būtų išlaikytas apsauginis imuniteto lygis.

„Suaugusieji dažnai nepaiso, kad reikia sustiprinti imunitetą palaikomosiomis vakcinos dozėmis, ypač jei infekcijos pavojus yra nedidelis. Tokioms „pamirštoms“ ligoms priklauso difterija ir stabligė - infekcinės ligos, kurios sukelia itin sunkių komplikacijų ir net mirtis“, - teigia Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktorius prof. dr. Saulius Čaplinskas.

Difterija ir stabligė - Lietuvoje gana retos ligos ir registruojami tik pavieniai jų atvejai. Šių metų gegužę nustatytas pirmasis šiais metais Lietuvoje stabligės atvejis - susirgo 60 metų žmogus. Jis infekcija galimai užsikrėtė, kai benzininiu pjūklu įsipjovė rankos pirštą. Nuo stabligės vyras nebuvo skiepytas.

Stabligė paplitusi visame pasaulyje, bet dėl visuotinės vakcinacijos registruojami tik pavieniai jos atvejai. Tačiau ši infekcija, kaip ir difterija, vis dar egzistuoja Afrikos, Azijos, Pietų Amerikos šalyse. Europos regione kaip didelės difterijos rizikos teritorijos vertinamos Rytų Europos šalys. Latvijoje iki šiol sergamumas šia infekcija didžiausias visame Europos regione.

Nuo difterijos bei stabligės infekcijų Lietuvoje nemokamai skiepijami vaikai, o visi asmenys, sulaukę 26 metų, norintys išlaikyti patikimą apsaugą nuo infekcijos, kas 5-10 metų gali pasiskiepyti valstybės lėšomis.

Daugelyje Europos šalių, ypač Baltijos valstybėse, Slovėnijoje ir Čekijos Bohemijos regione, paplitęs erkinis encefalitas. Tad keliaujantiems ar stovyklaujantiems gamtoje - kaimo ir miškingose vietovėse, ypač erkių aktyvumo sezono metu (kovo-lapkričio mėnesiais), rekomenduojami skiepai nuo erkinio encefalito.

Tymai - ir Lietuvoje

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro medikai primena, kad keliaujantiems po Europą didėja grėsmė užsikrėsti tymais, ypač - neskiepytiems asmenims, nes besitęsiantys tymų protrūkiai apima vis daugiau Europos šalių.

Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja prieš vykstant į užsienio šalis paskiepyti vaikus dviem tymų vakcinos dozėmis, o paaugliams ir suaugusiesiems, kurie abejoja dėl savo imuniteto, - bent viena vakcinos doze.

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, nauji ar vis dar besitęsiantys tymų protrūkiai registruojami Islandijoje, Portugalijoje, Švedijoje, Čekijoje, Ispanijoje, Bulgarijoje, Šveicarijoje, Vengrijoje, Austrijoje, Prancūzijoje, Belgijoje, Vokietijoje, Italijoje, Rumunijoje, Afganistane, Australijoje, Kanadoje, Centrinėje Afrikos Respublikoje, Etiopijoje, Gvinėjoje, Liberijoje, Nigerijoje, Pakistane, Somalyje, Ukrainoje, JAV, Sirijoje, Pietų Sudane.

Šių metų balandį įvežtinis tymų atvejis registruotas ir Lietuvoje - asmuo, susirgęs tymais, savaitę lankėsi Dubajuje (Jungtiniuose Arabų Emyratuose).

Pernai Lietuvoje užregistruoti 22 tymų atvejai, tarp užsikrėtusiųjų - 9 vaikai nuo 1 mėnesio iki 1 metų ir 13 suaugusiųjų nuo 25 iki 43 metų.

Dauguma susirgusių - suaugusieji, skiepyti tik viena vakcinos doze arba nežinantys savo skiepijimo būklės. Beveik visi susirgę vaikai buvo neskiepyti, nes vadovaujantis Vaikų profilaktinių skiepijimų kalendoriumi, pagal amžiaus grupę jiems skiepas nepriklausė.

Pasikeitė tvarka

Medikai informuoja, kad vykstant į tam tikras užsienio šalis skiepytis nuo geltonosios karštligės (geltonojo drugio) yra privaloma, o į kitas - tik rekomenduojama. Pasaulio sveikatos organizacija kiekvienais metais atnaujina rekomendacijas keliaujantiems. Yra šalių, kurios iš keliautojų, atvykstančių iš infekuotų geltonuoju drugiu teritorijų ar per tokias teritorijas vykusių tranzitu, reikalauja Tarptautinio skiepijimo ar profilaktikos priemonių pažymėjimo.

Specialistai taip pat primena, kad nuo 2016 m. liepos 11 d. įsigaliojo Pasaulio sveikatos organizacijos Tarptautinių sveikatos priežiūros taisyklių pakeitimai, kuriuose teigiama, kad skiepijimo sertifikatas nuo geltonojo drugio galioja visą asmens gyvenimą praėjus 10 dienų po pasiskiepijimo. Anksčiau jis galiodavo 10 metų.

Revakcinacija nuo geltonojo drugio nerekomenduojama ir negali būti reikalaujama anksčiau nei išduotuose ar naujai išduodamuose Tarptautiniuose skiepijimo ar profilaktikos priemonių pažymėjimuose.

Programėlėje „Keliauk saugiai“ - informacija ir apie sveikatą

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro specialistai informuoja, kad sukurta nauja mobilioji programėlė keliautojams „Keliauk saugiai“, kurioje galima surasti ir aktualios informacijos apie sveikatą - rekomenduojamus skiepus. Tai pateikiama skiltyje „Kelionių rekomendacijos“.

Programėlė sukurta siekiant padidinti konsulinės informacijos prieinamumą, ypač keliaujant ten, kur nėra interneto, mat programėlėje esančią informaciją galima pasiekti be interneto ryšio, tad „Keliauk saugiai“ galima naudotis tiek lėktuve, tiek laukinėje gamtoje, tiek dingus interneto ryšiui. Programėlėje pateikiamos Užsienio reikalų ministerijos kelionių rekomendacijos ir atvykimo sąlygos visose pasaulio valstybėse, konsulinė informacija ir atstovybių kontaktai, Pasaulio sveikatos organizacijos nuolat atnaujinama informacija apie infekcinių ligų keliamus pavojus.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sveikata

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) paskelbti Respublikinės Klaipėdos ligoninės ir Klaipėdos jūrininkų ligoninės...

Iš naujo: ligoninių direktorių ieškos pagal naują tvarką nuotrauka, foto

Praėjusią savaitę Klaipėdos gydymo įstaigų slaugytojai įvairiai minėjo savo profesinę šventę. Klaipėdos...

Apie slaugytojų darbą kalbėta mokslinėje konferencijoje nuotrauka, foto

Siekdama gerinti vaikų sveikatos priežiūros kokybę ir bendradarbiaudama su šeimos gydytojų bei...

Atsisakoma perteklinių pažymų apie vaikų sveikatą nuotrauka, foto

Naujiena Sveikatos biuro veiklų padangėje - vasaros stovyklos 7-12 m. vaikams! Stovyklos vyks dienos...

Sveikatinančios vasaros stovyklos 7-12 m. vaikams nuotrauka, foto

Į Palangą kviečia Gintarinis savaitgalis (programa) nuotrauka, foto

Vasara, Gegužės 25 ir 26 dienomis Palanga švęs Gintarinį savaitgalį.

Balsuoti iš anksto liko dvi dienos nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdoje išankstinis balsavimas prezidento rinkimų antrame ture ir rinkimuose į Europos Parlamentą...

Mirė iš trečio aukšto balkono iššokęs paauglys nuotrauka, foto

Kriminalai, 2019-05-22 Klaipėdos miesto policijos komisariate gautas...

Europoje ieškotas lietuvis tapo sunkiai atpažįstamas nuotrauka, foto

Kriminalai, Trylika metų slapstęsis Marius Civinskas pastaruoju metu nebebuvo panašus į tą, kurio...

Klaipėda, Paskelbta prieš 59 min.

Kriminalai, Paskelbta prieš 1 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...