Ką žinai apie vandenį? Kaip mus veikia H2O?

Ką žinai apie vandenį? Kaip mus veikia H2O?

Viso pasaulio mokslininkai kasdien padaro tūkstančius atradimų. Kai kurie iš jų būna įdomūs, kiti - ne itin. Vanduo - vienas iš daugiausiai tyrinėjamų fenomenų. Nieko keista: upės, ežerai, jūros, vandenynai ir ledynai užima 71 proc. Žemės paviršiaus. Ką įdomaus

Smegenys ir vanduo

Žmogaus smegenys, kurias sudaro 1,1 trilijono ląstelių, tarsi plaukioja vandenyje - skaidriame bespalviame nugaros smegenų skystyje. Jis ne tik apsaugo nuo traumų ir palaiko spaudimą kaukolės viduje, bet ir atlieka vieną įdomią funkciją. Nuo jo priklauso smegenų plūdrumas, faktinį svorį (1400 g) sumažinantis iki 25-50 g. Taip sumažėja smegenų spaudimas, tenkantis žemiau esančiomis jų dalims - kitaip jos būtų tiesiog atskirtos nuo aprūpinimo krauju sistemos.

Laimė - arčiau vandens

Mokslininkai apklausė 22 tūkst. anglų, tuo pačiu metu GPS sekdami jų buvimo vietą. Pasirodė, kad lauke, gamtoje žmonės jaučiasi daug laimingesni negu mieste. O daugiausia laimingųjų buvo ant upių krantų ir prie jūros.

Juodoji lagūna


Netoli Bakstono (Anglija) yra natūralus karjeras, kurį vietiniai vadina Žydrąja lagūna. Daugybę metų jis viliojo mėgėjus maudytis nuostabiai gražiu turkio spalvos vandeniu, nors krante pritvirtinti įspėjimai: "Dėmesio! Maudymasis šiame vandens telkinyje gali sudirginti odą ir akis, sukelti skrandžio negalavimų, grybelinių infekcijų ir bėrimų". Šio telkinio vandens pH yra panašus kaip amoniako arba chlorkalkių, dugnas nusėtas šiukšlėmis ir gyvūnų gaišenomis. Bet žmonės nustojo nardyti Žydrojoje lagūnoje tik po to, kai valdžia nudažė vandenį juodai.

Gelbstinti vandens spalva

Mūsų smegenys nepajėgia priešintis mėlynos spalvos ir jos atspalvių skleidžiamam pozityvui. Japonijoje yra aktuali savižudybių problema: dažniausiai žmonės suveda sąskaitas su gyvenimu puldami po traukiniais. Prieš kelerius metus itin kriminogeniniuose rajonuose, taip pat geležinkelio stotyse buvo įrengti mėlynos spalvos žibintai. Nusikalstamumo lygis sumažėjo 9 proc., bet svarbiausia tai, kad mėlynai apšviestose stotyse visiškai baigėsi mėginimai žudytis.

Hipnotizuojantis vandens mirguliavimas


Regis, mus užburia ir hipnotizuoja vandens judėjimas, jo gebėjimas atspindėti, mirguliavimas ir blykčiojimas, nes trauka spindinčiam vandens paviršiui yra užkoduota žmogaus genuose. Mažų vaikų įprotį kišti prie burnos blizgius daiktus, ko gera, lemia žmogaus ankstyvas gebėjimas atpažinti vandens blizgesį ir mirguliavimą dar prieš gaunant praktinės naudos iš šios informacijos.

Endorfinai baseine

Kas vyksta, kai žmogus plaukioja? Beveik tas pats, kas ir rūkant "žolytę"! Puiki alternatyva, tiesa? Stresas ir nerimas pastebimai sumažėja, nes smegenys išskiria endorfinų ir endokanabinoidų, o pastarieji sukelia dar ir "bėgiko euforiją". Tai sportininkams būdingas fenomenas: ilgo fizinio aktyvumo metu jie jaučia pakilimą, primenantį lengvą apgirtimą. O dar maudymasis prilygintinas hatha jogai: raumenys ritmingai išsitempia ir atsipalaiduoja, kvėpavimas gilėja ir taip pat tampa ritmingas, plaukikas patiria meditacinę būseną.

Fontanas nuo dantų skausmo

2012 m. grupė Malaizijos odontologų prieš pradėdami gydymą 12-16 metų pacientams leisdavo pasiklausyti fontano garso. Natūralus vandens čiurlenimas paauglių nerimą ir baimę sumažindavo 9 proc.

Parengta pagal priedą „Laisvalaikis“

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder