Ką valgyti ir gerti peršalus?

Ką valgyti ir gerti peršalus?

Užgulta arba bėganti nosis, čiaudulys, kosulys, gerklės peršulys, nedidelis karščiavimas, bendras silpnumas, - esame pratę visa tai vadinti vienu žodžiu "peršalimas". Gydytojai tokios ligos "nežino", pagal šiuos simptomus dažniausiai diagnozuoja ŪRVI - ūmią virusinę respiratorinę infekciją. Tai užkrečiama virusinė viršutinių kvėpavimo takų (nosies ir gerklės) infekcija.

Universalaus ir greito vaisto nuo "peršalimo ligos" nėra. Gelbėtis galime paracetamoliu, arbatomis ir gulėjimu lovoje. Svarbiausia - neapsunkinti organizmo dar labiau, sudaryti jam sąlygas įveikti ligą ir išvengti komplikacijų.

Pagrindiniai gydymosi principai

* Daug šiltų skysčių - kad sumažintume intoksikaciją ir neleistume didėti kraujo klampumui.

* Stimuliuoti prakaitavimą - kad pasišalintų toksinai ir atgautume normalią kūno temperatūrą.

* Vitaminai (ypač C) - kad palaikytume organizmo pasipriešinimą ligai.

* Nemuškite vaistais kūno temperatūros, kol ji mažesnė nei 38 laipsn.

* Nuolat vėdinkite kambarį, kad jame oras būtų grynas.

* Pirmą ligos dieną galima nevalgyti, kad organizmas, kovojantis su virusais, daug jėgų neskirtų maistui virškinti, bet reikia daug gerti.

Arbata, citrina, medus

Kuo daugiau arbatos - tuo geriau. Šiltas skystis praplečia kraujagysles ir aktyvuoja prakaito išskyrimą. Jis padeda iš organizmo pašalinti toksinus. Kiek būtina išgerti skysčių per parą? Skaičiuokite taip: 1 kg kūno svorio - mažiausiai 30 ml skysčių.

Gerkite arbatžolių nuovirus (labiausiai tinka avietės, liepžiedžiai, čiobreliai, šalpusniai) arba juodąją arbatą su citrina ir medumi.

Gėrimas turi būti ne karštas, bet šiltas. Vitaminas C, kurio gausu citrusiniuose vaisiuose (ir bruknėse, spanguolėse), esant aukštai temperatūrai, suyra. Todėl citrinos griežinėlio dėti į labai karštą arbatą nereikia. Geriau palaukite, kol gėrimas kiek atauš.

Aviečių arbatą galima ne tik gerti, bet ir skalauti gerklę. Ir uogos, ir lapai turi taninų, kurie stabdo uždegiminį procesą. Avietės turi natūralaus aspirino - silicilo rūgšties. Jų poveikis švelnesnis nei aspirino ir neprovokuoja skrandžio opos.

Citrina - natūralus antiseptikas, turtingas vitamino C, kaip ir avietės.

Medus turi baktericidinį poveikį, padeda organizmui geriau pasisavinti vitaminus ir normalizuoja medžiagų apykaitą. Jis turtingas gliukozės, kuri reikalinga mūsų širdies raumeniui pastiprinti, plečia kraujagysles, ramina sudirgusią gleivinę ir slopina kosulį, padeda užmigti.

Medų verčiau sulaižykite neužgerdami.

Česnakai

Česnakas turi labai daug fitoncidų (nuodingos augalų medžiagos, saugančios juos nuo parazitų) - natūralių antibiotikų.

Česnako sultis arba košelę sumaišykite su medumi santykiu 1:1 ir valgykite po 2 arbatinius šaukštelius dukart per dieną, užgerdami stikline vandens. Taip pat naudinga 4 skilteles česnako susmulkinti, užpilti stikline vandens ir apie 15 min. pavirti. Tai "smogiamoji" priemonė inhaliacijoms. Kvėpuokite garais užsimerkę.

Lašinti česnako sulčių į nosį nepatartina, nes galite nudeginti gleivinę. Verčiau kelias skilteles susmulkinkite, suvyniokite į marlę ir palaikykite prie kiekvienos šnervės po 7 min.

Pienas

Pienas turi triptofano (viena iš nepakeičiamųjų amino rūgščių), būtino serotonino (galingas raminamasis) sintezei. Be to, pienas turi daug naudingų fermentų, palaikančių imunitetą.

Į litrą pieno įdėkite 5 šaukštus medaus, pusę šaukštelio vanilės, šiek tiek malto muskato riešuto ir cinamono, keletą kvapiojo pipiro žirnelių ir lauro lapą. Užvirkite, nukelkite nuo ugnies ir palikite pritraukti 5 minutes. Gerkite šiltą.

Šiltas pienas su mineraliniu vandeniu - taip pat gera priemonė nuo peršalimo. Pagerina savijautą sergant viršutinių kvėpavimo takų uždegimu, kosint. Reikia sumaišyti pieną su mineraliniu vandeniu santykiu 2:1.

Pipirai

Manoma, jog pirmieji pipirais gydė senovės indų gyduoliai. Pipiruose esančios medžiagos skystina kraują.

Aitrųjį raudoną pipirą reikia supjaustyti ir gabaliuką įdėti į arbatą.

Galima pasigaminti kompresą kojų pėdoms: 1 ankštį supjaustykite, sumaišykite su alaviju ir 2 šaukštais didžiosios ugniažolės, užpilkite spiritu, uždenkite ir palikite tamsioje vėsioje vietoje keletą dienų, paskui laikykite šaldytuve. Peršalę įsitrinkite kojų padus.

Verta žinoti

Net ir gydantis natūraliomis priemonėmis, reikia atminti apie šalutinį poveikį. Medaus negalima perdozuoti sergantiesiems cukriniu diabetu. Jei turite bėdų dėl skrandžio, - atsargiai su citrinomis, pipirais ir česnakais. Aviečių nuovirai netinka širdininkams, hipertonikams. Jeigu liga chroniška arba jaučiatės labai blogai, neužsiimkite savigyda ir kreipkitės į gydytoją.

Ką valgyti?

Kol negaluojate, valgykite lengvai pasisavinamą maistą. Vartokite neriebios virtos mėsos, žuvies, tiks grikių, avižų košės, perlinių kruopų nuoviras, vištienos sriuba, daržovių troškinys. Atsisakykite keptų, aštrių, rūkytų produktų. Viruso pakenktoms ląstelėms atgaivinti būtini baltymai: lengviausiai jie pasisavinami iš rūgščių pieno produktų.

Jei vartojate antibiotikus, valgykite pieno produktų, pasipildytų bifidokultūromis.

Peršalus padeda perlinių kruopų nuoviras. 100 g perlinių kruopų užpilkite 1 l vandens ir virkite ant lėtos ugnies 15 min. Palaukite, kol atauš, nukoškite. Įdėkite šaukštą liepų medaus. Nuovirą suvartokite prieš miegą.

Stiprus vištienos sultinys nuo senų senovės buvo laikomas pirmu vaistu nuo peršalimo. Jo naudą patvirtino ir šiuolaikiniai mokslininkai pulmonologai iš Nebraskos (JAV) medicinos centro. Šis patiekalas lengvina kosulį, mažina kraujo priplūdimą į nosį, pagerina savijautą. Trijų žingsnių sultinys: sudėkite vištieną į didelį puodą, užpilkite šaltu vandeniu ir užkaiskite; virkite ant mažos ugnies vis nugriebdami putas; įdėkite daržovių ir prieskonių.

Vitaminų šaltiniai

Citrinos, apelsinai, mandarinai valgyti sergant tinka, tačiau su saiku: citrusiniai vaisiai erzina gerklės gleivinę. Vynuogių, kriaušių taip pat nevalgykite daug, nes šie vaisiai suaktyvina fermentacijos procesus žarnyne. Atminkite, kad bananai gana ilgai virškinami. Peršalus naudingi obuoliai, kiviai, spanguolės. Sveika valgyti morkas, burokėlius, brokolius.

Gerkite šiltą kompotą iš džiovintų vaisių - jis taip pat tinka peršalus. 100 g džiovintų vaisių nuplaukite ir pavirinkite; obuolius, kriaušes - 30 min., slyvas, razinas - 5 min. Į šiltą kompotą įdėkite medaus, įpilkite citrinos sulčių.

Antimikrobiniu, tonizuojančiu poveikiu išsiskiria spanguolės. Sutrinkite uogas su cukrumi santykiu 3:1, 2 šaukštus košelės užpilkite puslitriu šilto vandens, išmaišykite ir gerkite. Jei skauda gerklę, kosite, vartokite spanguolių sultis su medumi.

VERTA ŽINOTI

ŪRVI dažnai painiojama su gripu. Kas būdinga gripui?
* Aštri toksikozė, staigi ligos pradžia.
* Staigiai pakilusi labai aukšta temperatūra, kuri laikosi 3-5 dienas.
* Raumenų, sąnarių skausmas, "kaulų laužymas".
* Paraudusios akys.
* Pykinimas, galvos skausmas.
* Sausas kosulys, skausmas už krūtinkaulio.
Susirgus gripu, svarbu iškart kreiptis pagalbos į medikus ir pradėti gydymą, antraip gali būti rimtų komplikacijų.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder