gydytojai

Jaunieji gydytojai siūlo sekti Estija - įteisinti virtualias sveikatos konsultacijas

Iki 2019 m. turi būti įdiegtos virtualios paciento-šeimos gydytojo ir šeimos gydytojo-gydytojo specialisto konsultacijos bei sukurta apmokėjimo už jas sistema, įsitikinę jaunieji Lietuvos gydytojai.

Kaip Eltai sakė Jaunųjų gydytojų asociacijos valdybos pirmininkė Simona Stankevičiūtė, tokia sistema sėkmingai veikia Estijoje. „Gydytojai nurodo laiką, kurio metu pacientai jiems gali skambinti arba rašyti. Išklausęs jų problemas, pasižiūrėjęs, pavyzdžiui, paciento atsiųstą bėrimo nuotrauką, šeimos gydytojas sprendžia, ar pakanka virtualaus kontakto ir konsultacijos, ką daryti toliau, ar pacientą vis dėlto reikia apžiūrėti gyvai“, - sakė S. Stankevičiūtė.

Pasak jaunųjų gydytojų atstovės, tokia tvarka pasitarnautų ir dirbantiems, išvykusiems pacientams. Tikrai ne visada reikia eiti į polikliniką, dalį problemų galima išspręsti nuotoliniu būdu, taip taupant savo, gydytojų ir kitų pacientų laiką.

Kaip dėl galimybės pacientams nuotoliniu būdu konsultuotis su antrinio, tretinio lygio gydytojais? S. Stankevičiūtės įsitikinimu, tiesiogiai vis dėlto pacientai turėtų kontaktuoti su savo šeimos gydytoju, o šie - su aukštesnio lygio specialistais. „Šeimos gydytojai - kaip vartininkai, puikiai išmano savo darbą, tiesiog kartais tereikia patarimų iš kolegų, kurie specializuojasi atskirose srityse. Grandinė „pacientas-šeimos, gydytojas-specialistas“ tikrai galėtų atsirasti“, - sakė Jaunųjų gydytojų asociacijos atstovė.

Jei šeimos gydytojui reikėtų pasitarti su aukštesnės kompetencijos gydytoju, S. Stankevičiūtės teigimu, jis tiesiog galėtų per elektroninę sistemą jam nusiųsti paciento anamnezę, pridėti tyrimų rezultatus, nufotografuotus vaizdus ir pasitarti, ką daryti toliau“.

40 mln. eurų kainavusios, bet stringančios E. sveikatos sistemos kūrėjai irgi akcentavo šį principą, tačiau, kaip pabrėžė S. Stankevičiūtė, Jaunųjų gydytojų sąjunga kalba ne apie techninę šio reikalo pusę, o būtinybę sutvarkyti teisinį reglamentavimą.

„Už nuotolines paslaugas gydytojui visų pirma turi būti apmokama, nes surašyti kreipimąsi, atsakyti į jį kainuoja laiko. Antra - svarbu, kad tokia konsultacija galiotų, būtų vertinama kaip oficiali. Todėl mes akcentuojame ne E. sveikatos komponentą, o teisinį reglamentavimą, kad tokios konsultacijos būtų legalios ir apmokamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF)“, - pabrėžė S. Stankevičiūtė.

Jaunųjų gydytojų asociacijos nuomone, E. sveikata turėtų tapti viena iš prioritetinių sveikatos apsaugos sričių, užtikrinanti greitesnį, patogesnį ir efektyvesnį paslaugų pacientui teikimą bei galimybę analizuoti asmens sveikatos paslaugų kaštus bei jų vartojimo tendencijas, planuoti sveikatos priežiūros paslaugų plėtrą, jų įkainius ir darbo jėgos poreikį Lietuvoje. Iki 2019 m. turi būti įdiegtos ir reglamentuotos virtualios konsultacijos „pacientas - gydytojas” ir „šeimos gydytojas - gydytojas specialistas”, įteisinta ir sukurta jų apmokėjimo sistema.

Šis siūlymas minimas Lietuvos medikų mitingo deklaracijoje, kuri Vyriausybei buvo įteikta pasibaigus ketvirtadienį Vilniuje vykusiam „Paskutiniam medikų žygiui į oro uostą“.

Kaip skelbė ELTA, Lietuvos medikams atstovaujančios organizacijos kvietė visuomenę ir valdžios atstovus atkreipti dėmesį į įsisenėjusias sveikatos apsaugos sektoriaus problemas ir diskutuoti apie gyventojų lūkesčius atitinkančius sprendimus.

„Sveikatos sektoriui iki 2020 m. turi būti skiriama bent Europos Sąjungos vidurkį atitinkanti procentinė dalis nuo bendrojo vidaus produkto (BVP), o gyventojų priemokos turėtų sudaryti ne daugiau nei 15 proc. visų sveikatos sektoriaus lėšų. Pirminės asmens sveikatos priežiūros finansavimas iki 2019 m. turi sudaryti ne mažiau kaip 20 proc. PSDF biudžeto, didinant bazinius įkainius pacientų, vyresnių nei 65 metų amžiaus, sveikatos priežiūrai“, - rašoma deklaracijoje.

Pasak mitingo dalyvių, sveikatos sistemos valdymas turi būti pagrįstas gerosiomis procesų optimizavimo, vadybos ir valdysenos principų praktikomis, o sveikatos sistema - orientuota į pacientą. Paskutinis deklaracijoje minimas punktas - pokyčiai neturi būti kuriami sveikatos apsaugos sistemos darbuotojų sąskaita.

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder