2020 m. birželio 3 d. 01:56 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Sveikata  >  Sveikata

Sveikata

Japonų prevencinė medicina – kiekvienam žmogui. Ką mes žinome apie ją?

2020-05-20, 11:24

Vilnius lifestyle

Japonų prevencinė medicina – kiekvienam žmogui. Ką mes žinome apie ją? nuotrauka, foto

Reklama

Pasauliui susidūrus su pandemija, kai žmogus pats visų pirma turi būti sąmoningas, atsakingas už savo gyvenimo būdą, sveikatą, įpročius, interviu su prevencinės japonų medicinos eksperte Erika Stankevičiūte apie sveikatos pasą, personalinį gydymą ir žmogaus aktyvų dalyvavimą jame bei pozityvų mąstymą.

Kas yra prevencinė medicina?

Manęs dažnai klausia, kas yra prevencinė medicina. Aš ir pati sau užduodu klausimą, - kaip paprastai atsakyti, kas tai yra. Visų pirma labai svarbu suvokti, kad Japonijoje prevencinė medicina yra visuomenės sveikatos apsaugos struktūros dalis, kurios pagalba galima nustatyti, kontroliuoti, įvertinti žmogaus imuniteto, biologinių resursų atsargas. Tai įvertinus, galima išvengti piktybinių susirgimų, kurių gydymas valsybei yra labai brangus. Taigi Japonijos sveikatos sistema visapusiškai suinteresuota tautos sveikatos kokybe. Prevencinė medicina – tai pasaulinės medicinos tendencija, nukreipta apjungti medicinos mokslą, filosofiją, nustatant ir prognozuojant individualius žmogaus sveikatos resursus, genetiką bei personolizuotai derinant tam tikrą gyvenimo būdą pagal juos. Šiandien prevencinė medicina dar vadinama 5 P medicina.

Kas yra penkių P medicina?

5 P medicina – tai penkių žingsnių medicina. Pirmasis žingsnis – perspėjamoji medicina, antrasis – personalizuota medicina, trečiasis – prevencinė medicina, ketvirtasis – partneriška medicina, penktasis – pozityvioji medicina.

Papasakokite kas yra perspėjamoji medicina?

Pirmasis 5 P medicinos žingsnis - perspėjamoji medicina – tai žmogaus geno fondo ištyrimas, įvertinant genetiką, rizikos faktorius, nustatant DNR. Ne tik pagyvenusiems žmonėms, bet ir embrionams, rekomenduotina nustatyti chromosomų anomaliją ir iš anksto sudaryti sveikatos pasą. Pagal sveikatos pasą žmogui susirgus galima spręsti kaip jam operatyviai spręsti susiklosčiusią situaciją ir gydyti tam tikrą susirgimą, o svarbiausia – kaip išvengti susirgimų.

Kas yra personalizuota medicina?

Antrasis žingsnis - personalizuota medicina – tai medicina orientuota tiesiai į žmogų. Iki XX amžiaus medicina buvo orientuot į žmogų, o rytuose ypatingai. Galima paminėti mums puikiai žinomus personalizuotos medicinos pavyzdžius - ajurvedos, kinų, Tibeto medicinos.

Ir tik XX amžiuje, kai atėjo į ekonomiką kolektyvo samprata, medicina taip pat tapo kolektyvine, - bendri skiepai, standartizuoti, visiems būdingi kraujo tyrimai. Tuometinėje visuomenėje dėl gausaus gyventojų augimo skaičiaus būtina buvo sukolektyvinti ne tik ekonomiką, bet ir mediciną. Tačiau pastaruoju metu medicina ir vėl krypsta personalizacijos link. Mes priversti derinti kolektyvinę medicinos kryptį su personalizuota, kad galėtume tiksliai įvertinti esamus ir būsimus žmogaus sveikatos resursus.

Kas yra trečiasis žingsnis - prevencinė medicina?

Trečiasis žingsnis - prevencinė medicina - tai metodas sveikatos valdymo naudojant personalizuotus sveikatos tyrimus. Turint žmogaus genų tyrimą, nustačius DNR, galima prevenciškai nuspėti, kokių skiepų jam reikia, kokios ligos jam pavojingos, kokius produktus riboti savo mityboje. Kaip reguliuoti gyvenimo būdą, kad maksimaliai tausoti savo imuniteto resursus.

Kas yra partneriška medicina?

Ketvirtasis žingsnis - partneriška medicina - kai žmogus pilnai įtraukiamas į savo sveikatos priežiūrą. Jis privalo bendrauti su gydytoju, sekti savo sveikatą, savo mitybą, savo miegą, reguliuoti atmosferą kambaryje.

Pozityvioji medicina, - kas tai?

Pozityvioji medicina – tai pagalba žmogui, - kaip sureguliuoti savo gyvenimo būdą, mitybą, kaip pakreipti vienus ar kitus dalykus, kad psichosomatinė būsena būtų nuteikta pozityviam tonusui.

Kuo svarbi prevencinė medicina?

Yra atlikta daug Oksfordo ir kitų pasaulyje svarbių susijusių su medicina universitetų studijų, kad prevencinė medicina reikalinga ne tik žmogui, bet ir vyriausybei, nes teisingai diagnozavus ir įvertinus žmogaus sveikatą, galima išvengti brangiai kainuojančių vyriausybei sveikatos priežiūros bei gydymo metodikų. Prevencinė medicina svarbi dar todėl, kad žmogaus organizmas kinta, kaip ir mus supančių bakterijų štamai. Žmogus privalo per trumpą laiką adaptuotis prie pokyčių.

Prevencinė medicina sugrįžta ne tik saugant žmogų nuo tokių apokalipsių kaip pandemija, bet ir įprastu laikomas vienas ar kitas odos susirgimas negali būti gydomas tik lokaliai, čia dalyvauja ir žarnynas, ir psichosomatiniai sutrikimai, endogeninė sistema.

Norint įvertinti ir išspręsti susirgimą ar sveikatos būklės sutrikimą, tikslinga būtų įvertinti visas penkias žmogaus sistemas: kraujotakos, nervų, raumenų, kaulų, hormonų. Tik bendras visų sistemų įvertinimas gali duoti ilgalaikius stabilius rezultatus.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sveikata

Nacionalinis kraujo centras (NKC) praneša, kad sušvelninus karantino sąlygas ir atnaujinus planinių...

Kraujo reikia visada: kasdien laukiami donorai nuotrauka, foto

Jei niekas nesutrukdys, iki kitų metų vasaros J. Karoso g. 12 turėtų...

Šalia Vaikų ligoninės - statybų aikštelė nuotrauka, foto

Uodai, ko gero, yra vieni nemaloniausių šiltojo meto palydovų. Daugumai yra...

Uodų sezonas jau prasidėjo: gelia ne visiems nuotrauka, foto

"Reikia prisiminti, kad visi sunkumai - laikini", - sako Klaipėdos universitetinės ligoninės...

Vinsas Janušonis: "Įtampa dėl koronaviruso slūgsta" nuotrauka, foto

Policija prašo pagalbos. Įtariamas merginos pagrobimas nuotrauka, foto

Kriminalai, Šiandien apie 16:00 val., bendruoju pagalbos telefonu sulaukta merginos skambučio, kuriuo ji...

Atsiprašome skaitytojų ir visuomenės nuotrauka, foto

Klaipėda, 2020 m. birželio 2 dienos dienraščio "Vakarų ekspresas" numerio paskutiniame puslapyje per...

Atrask savo kraštą: ilgiausias kabantis tiltas Lietuvoje nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Dienraštis "Vakarų ekspresas" pradeda naują vasarišką rubriką priede "Vakarų Lietuva". Kviesime pažinti...

Klaipėdos karatistams - 16 aukso medalių nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos "Okinavos" karatistai dalyvavo jau antrose nuotoliniu būdu rengiamose Lietuvos karatė kiokušin...

Kriminalai, Paskelbta prieš 2 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 2 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 4 val.

Sportas, Paskelbta prieš 4 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...