Hepatito A "renesansas"

Hepatito A "renesansas"

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro pateiktais duomenimis, po daugiau nei dešimtmetį trukusio sergamumo mažėjimo hepatito A (HA) plitimas vėl įgauna pagreitį.

Šis vienas iš sparčiausiai plintančių hepatitų turi tam tikrus sergamumo periodiškumo dėsningumus, o ekonominių ar socialinių sąlygų gerėjimas hepatito A problemos nesumažina.

Hepatitas A yra užkrečiamoji liga, kurią sukelia visame pasaulyje paplitęs hepatito A virusas.

ULAC Epidemiologinės priežiūros skyriaus vedėjos Galinos Zagrebnevienės teigimu, pastaruosius 15 metų visoje Europoje sergamumas hepatitu A nuolat mažėjo - nuo 14 atvejų 100 tūkst. gyventojų 1997 metais iki 2,6 atvejų 100 tūkst. gyventojų 2010 metais.

Sergamumo rodikliai Lietuvoje 2000-2011 metais svyravo nuo 0,3 atvejo 100 tūkst. gyventojų iki 2,8 atvejų 100 tūkst. gyventojų.

Tačiau problema ta, kad, esant tokiam mažam sergamumui, didėja imlių žmonių proporcija, ypač jei skiepijimo mastai yra maži. Kai imlių žmonių grupėje atsiranda infekcijos šaltinis, iškyla grėsmė ligos išplitimui. Tai patvirtino pernai Vilniuje keliose vaikų ugdymo įstaigose kilę hepatito A protrūkiai, dėl kurių vidutinis sergamumo šia liga rodiklis, palyginti su 2011 metais, padidėjo net 7 kartus.

Hepatito A virusas plinta per užterštą maistą, geriamąjį vandenį ir fekaliniu-oraliniu būdu tarp glaudų sąlytį turinčių asmenų (pvz., šeimos narių, vaikų lopšeliuose darželiuose, mokyklose). Infekcijos plitimą įmanoma pristabdyti tik griežtomis kontrolės priemonėmis, tokiomis kaip sustiprinta asmens higiena, išaiškinant kontaktą turėjusius asmenis, ir vakcinacija.

Lietuvoje hepatitas A dažniausiai plinta fekaliniu-oraliniu būdu, tačiau kitose Europos šalyse pagrindinis rizikos veiksnys yra maistas. Virusas yra labai atsparus aplinkos veiksniams, tad maisto rūgštinimas, užšaldymas jo nesunaikina.

Efektyviausia profilaktikos priemonė yra skiepai. Sumažinti užsikrėtimo riziką galima laikantis asmens ir maisto tvarkymo higienos taisyklių.

Jei nepasiskiepiję keliaujate į regionus, kur yra rizika užsikrėsti, sumažinti užsikrėtimo riziką jums padės dažnas ir kruopštus rankų plovimas. Taip pat rekomenduojama vartoti saugų geriamąjį vandenį ir karščiu apdorotą maistą.

Parengta pagal dienraščio "Respublika" priedą "Būkime sveiki"

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder