Ginekologė Klaipėdoje Inga Gruzdienė: "Svarbu nepamiršti savęs"

Ginekologė Klaipėdoje Inga Gruzdienė: "Svarbu nepamiršti savęs"

Artėjant didžiausioms metų šventėms žmonės verčiasi per galvas ieškodami dovanų, rūpindamiesi namais, valgiais, tačiau apie save dažnai pamirštama. Klaipėdoje įsikūrusios gydytojos akušerės-ginekologės Ingos Gruzdienės klinikos specialistai primena visus namų kampus siekiančioms aprėpti moterims pirmiausia pasirūpinti savo sveikata ir gera savijauta.

Gydytoja akušerė-ginekologė I. Gruzdienė sako pastebėjusi, kad lietuvės moterys yra itin kantrios ir profilaktinius apsilankymus pas gydytojus atidėlioja tol, kol susiduria su sveikatos problemomis.

Periodiškai tikrintis

"Moteriai, šeimos ir namų židinio kurstytojai svarbiausiai prisiminti save. Kartą per metus moterims rekomenduojama profilaktiškai pasitikrinti savo reprodukcinę sveikatą. Pasitikrindamos profilaktiškai jos būna ramios, nesijaudina, o vizitas dėl skausmo ar kitos nemalonios priežasties būna sunkus ir psichologiškai. Manau, kad reikia įsipareigoti sau pasitikrinti sveikatą ir nueiti pas gydytojus tada, kai pagalvojate, kad reikėtų tai padaryti, o ne po mėnesio, dviejų ar kitais metais", - sakė gydytoja.

I. Gruzdienės klinikoje specialistai atlieka ginekologinę apžiūrą, ultragarsinį, onkocitologinį tyrimus, gimdos kaklelio biopsiją, tyrimus dėl lytiškai plintančių ligų, prižiūri nėščiąsias.

Inga Gruzdienė Gydytoja akušerė-ginekologė
Gydytoja akušerė-ginekologė I. Gruzdienė

"Labai svarbus yra onkocitologinis tyrimas, nes Lietuva, deja, pirmauja pagal sergamumą gimdos kaklelio vėžiu. Skaičių sunku sumažinti, nes moterys nėra linkusios profilaktiškai tikrintis. Dažnai jos pasitikrinti apsisprendžia tada, kai liga paliečia joms artimą žmogų - mamą, močiutę, draugę", - pažymėjo gydytoja akušerė-ginekologė I. Gruzdienė.

Pasidaryti onkocitologinį tyrimą rekomenduojama kas trejus metus, tačiau realybėje ligos yra nenuspėjamos ir sveikas žmogus per trejus metus gali sunkiai susirgti. Dėl to išsitirti moterims dėl gimdos kaklelio vėžio rekomenduojama bent kas metus ar pusantrų - neįmanoma žinoti, kada ligą išprovokuos žalingi įpročiai, stresinės situacijos ir kt.

Ligos neleidžia pastoti

Pasak I. Gruzdienės klinikoje dirbančios gydytojos akušerės-ginekologės Ernestos Gedvilės, rekomenduojama pasitikrinti ir dėl lytiškai plintančių ligų, nes pastaruoju metu apie augantį jų skaičių kalba ne tik ginekologai, bet ir urologai.

Tai svarbu nėščiosioms bei planuojančioms nėštumą.

"Labai svarbu prieš planavimą apsilankyti pas šeimos gydytoją, pas ginekologą, pasitarti, kaip pasiruošti nėštumui, kokius tyrimus atlikti. Svarbūs kai kurie medikamentai, pavyzdžiui, folio rūgštis, kurią reikia pradėti gerti dar prieš nėštumą, ir pirmosiomis nėštumo savaitėmis", - pasakojo E. Gedvilė.

Pašnekovių teigimu, planuojant nėštumą būtina gydyti įvairias gretutines ligas, nes jos gali trukdyti pastoti ar lemti įvairias komplikacijas.

"Ne vieną kartą konsultavome porą, kuri niekaip negalėjo pastoti ir susilaukti vaikelio. Jai emociškai buvo labai sunku, pora buvo palūžusi. Tačiau užteko patikrinti juos dėl lytiškai plintančių ligų, nustatėme ligą, ją išgydėme ir po kelių mėnesių jau jie atėjo laimingi, kad pavyko pastoti. Taigi paslaptis slypi paprastuose dalykuose", - pavyzdį prisiminė gydytoja I. Gruzdienė.

E. Gedvilės teigimu, negydomi užsitęsę uždegimai, lytiškai plintančios ligos trukdo pastoti, tačiau dažnai jų moteris nepastebi.

"Jų gali nejausti, kaip ir gimdos kaklelio vėžio, bet jos kenkia. Būna, kad moterys nieko nejaučia metų metus, o kai ateina, pokyčiai jau būna labai dideli", - pasakojo E. Gedvilė.

Ginekologai klaipėdoje
Gydytoja akušerė-ginekologė Ernesta Gedvilė

Jau pastojus rekomenduojamas ultragarsinis tyrimas nėštumo vietai ir dydžiui, vaisių skaičiui nustatyti. Genetinė echoskopija atliekama, kai nėštumas yra 11-13sav. + 6 dienos, vėliau tyrimas atliekamas 18-20 nėštumo savaitę, jei moteris nepagimdo suėjus gimdymo terminui, 41 nėštumo savaitę. Nėščiosioms būtina nedelsiant kreiptis į medikus (nepriklausomai nuo savaičių skaičiaus) esant skausmams pilve, kraujavimui, susilpnėjus ar nejaučiant vaisiaus judesių.

Kontracepcija - po tyrimų

Gydytoja akušerė-ginekologė I. Gruzdienė pabrėžė, kad atsakingai reikia žiūrėti ir į naudojamas kontraceptines priemones.

"Gyvenant lytinį gyvenimą reikia pasitarti dėl kontraceptinių priemonių su ginekologu. Mūsų nuomone, ne nėštumo nutraukimas turėtų būti daromas, o jo išvengti reikėtų naudojant tinkamus kontraceptinius preparatus ir priemones. Po nesaugių lytinių santykių naudojama skubi kontracepcija labai dažnai nesuveikia ir gali nulemti įvairius ciklo sutrikimus. Taigi savarankiškai moteris sau pasiskirti kontracepcijos negali, tai turi padaryti gydytojas", - kalbėjo I. Gruzdienė.

Gydytojos skatina moteris nebijoti pas ginekologą atvesti ir savo dukras. Rekomenduojama, kad pirmasis vizitas įvyktų prasidėjus pirmosioms mėnesinėms arba tuomet, jei mėnesinės neprasideda iki 16 metų. Ginekologas tuomet papasakoja apie menstruacijų ciklą, kaip jį skaičiuoti, kaip saugotis turint lytinių santykių.

Be to, dabar sudaryta galimybė paskiepyti 11 metų mergaites nuo žmogaus papilomos viruso, kuris sukelia gimdos kaklelio vėžį.

"Vakcina nuo žmogaus papilomos viruso yra profilaktinė priemonė, kuria geriausia pasiskiepyti iki pirmųjų lytinių santykių. Kai kuriose šalyse ši vakcina yra ne tik nemokama, bet ir privaloma. Mamos dažnai bijo, galvoja, kad ten yra gyvas virusas, bet taip nėra. Tai saugi vakcina, kuria siekiama kiek įmanoma labiau apsaugoti merginas.

Ginekologai klaipėdoje
Klaipėdoje įsikūrusios gydytojos akušerės-ginekologės Ingos Gruzdienės klinikos specialistai primena  moterims pirmiausia pasirūpinti savo sveikata ir gera savijauta.

Mamos gali ateiti ir pasikonsultuoti, pasikalbėti apie tai. Žinoma, jos abejoja, ar skiepyti 11 metų mergaites, bet tai yra tinkamiausias laikas pasiskiepyti, iki pirmųjų lytinių santykių. Būna, kad mamos net įsižeidžia, ima sakyti, kad jų dukros neturi lytinių santykių ir ilgai neturės, tačiau lytinis gyvenimas ankstėja, mėnesinės prasideda anksti, todėl reikia pradėti rūpintis dukrų sveikata iš anksto", - ramino gydytoja I. Gruzdienė.

Šv. Kalėdų bei Naujųjų metų proga Klaipėdos I. Gruzdienės klinika visoms moterims linki nepamiršti savęs darbų sūkuryje, o kolegoms ginekologams - gerų darbų, tarpusavio supratimo ir kolegiškumo.

Ingos Gruzdienės klinika, S. Nėries g. 16B-3, Klaipėda.

Tel. +370 610 01710

 [email protected]

http://www.gruzdienesklinika.lt/

Reklama

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder