2019 m. gegužės 22 d. 04:08 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Sveikata  >  Sveikata

Sveikata

„Galiu gyventi“ vadovė: nėščiųjų tyrimams dėl ŽIV skiriami pinigai švaistomi

(1)

2017-03-31, 19:03

Madona Lučkaitė, LRT RADIJO laida „60 minučių“, LRT.lt

„Galiu gyventi“ vadovė: nėščiųjų tyrimams dėl ŽIV skiriami pinigai švaistomi nuotrauka, foto

© Reuters/Scanpix nuotr.

Tarp neščiųjų ŽIV nustatoma labai retai, todėl ten nukreipiami valstybės pinigai yra švaistomi, o didžiausios rizikos grupės paliekamos likimo valiai. Taip LRT RADIJUI teigia koalicijos „Galiu gyventi“ direktorė Jurgita Poškevičiūtė. Anot jos, Vakarų valstybės, kovojančios su ŽIV, pasiekia puikų rezultatų, tačiau Lietuvoje rizikos grupėms priskiriami asmenys susiduria su barjerais net norėdami atlikti greitąjį ŽIV testą.

– Sakote, kad daugėja ŽIV atvejų, o daugėja todėl, kad tam tikros struktūros nepasidalija pinigais ar įtaka. Kas vyksta iš tikrųjų?

– Iš tiesų, naujų ŽIV atvejų 2016 m. užfiksuota bene 40 proc. daugiau nei ankstesniais metais. Epidemija nėra kontroliuojama, o už jos kontroliavimą atsakingas Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras. Greitas ŽIV ištyrimas rizikos grupėms Lietuvoje prieinamas tik per nevyriausybines jėgas, tačiau tų institucijų veikla skundo pagrindu sustabdyta, taip sustabdytos ir vienintelės veikusios ŽIV ištyrimo paslaugos.

– Kodėl sakote, kad padėtis tragiška?

– Padėtis tragiška, nes valstybės įstaigos nedaro to, ką yra įsipareigojusios daryti – užtikrinti epidemijos kontrolę. Tai daro nevyriausybininkai už užsienio donorų pinigus, tačiau jų pastangos žlugdomos.

– Ar epidemiją galima kontroliuoti?

– Taip, epidemiją galima kontroliuoti. Vakarų valstybės pasiekia tokių rezultatų, kai naujų ŽIV atvejų nedaugėja. Kai kuriose šalyse, pavyzdžiui, Čekijoje, dėl žalos mažinimo paslaugų aptinkamas vos vienas kitas ŽIV atvejis, net tarp pagrindinės rizikos grupės – švirkščiamų narkotikų vartotojų.

– Nevyriausybinė organizacija „Demetra“ vykdė nemokamą ir anonimišką ištyrimą greitais ŽIV testais. Kodėl toliau to nebegalima daryti?

– Todėl, kad yra painiava teisės aktuose. Testas atliekamas paėmus kraują iš piršto, o pagal mūsų teisės aktus paaiškėja, kad kraują paimti gali tik poliklinika, sveikatos priežiūros institucija. Jokia nevyriausybinė organizacija nėra ir negali būti tokia, nes teikia paslaugas žemame slenkstyje, t. y. ne įstaigoje, į kurią sunku patekti itin didelę riziką užsikrėsti turintiems žmonėms.

– Kas dabar gali testuoti žmones dėl ŽIV?

– Gali bet kokia sveikatos priežiūros įstaiga. Tačiau jose nėra greitųjų testų, nes juos parūpindavo tik „Demetra“ už surinktas lėšas. Norint patekti į sveikatos įstaigą, reikia turėti asmens dokumentą, privalomąjį sveikatos draudimą, o normaliam ŽIV testui – ir siuntimą pas infektologą. Taigi barjerai nemaži. Grupėms, kurias reikia tirti, jie atrodo neįveikiami.

– Kokia ŽIV prevencija yra vykdoma?

– Daugiau nei dešimtmetį epidemija Lietuvoje konstatuojama tarp dviejų pagrindinių rizikos grupių – tarp švirkščiamųjų narkotikų vartotojų ir laisvės atėmimo vietose. Valstybės vykdoma epidemijos kontrolė yra tokia, kad valstybės pinigais yra testuojami kraujo ir organų donorai, nėščiosios moterys. Taip pat priklausomybės ligų pacientai, o tai yra gerai.

Tačiau tarp nėščiųjų moterų ŽIV nustatoma vos vieną kitą kartą per metus. Taigi ten nukreipiami valstybės pinigai yra švaistomi, didžiausios rizikos grupės paliekamos likimo valiai.

– Narkotikus vartojantiems žmonėms valstybės finansuojamas ŽIV ištyrimas neprieinamas. Kokį pasirinkimą jie turi?

– Jie turi pasirinkimą nežinoti savo ŽIV statuso ir rizikuoti užkrėsti kitus. Arba naudotis nevyriausybinių organizacijų, tokių kaip „Demetra“, paslaugomis, kurios šiuo metu sustabdytos dėl institucinio valstybės smurto.

– 70 iš 214 minėtų ŽIV atvejų praėjusiais metais nustatyti laisvės atėmimo įstaigose. Ką daro įkalinimo įstaigos?

– Drąsiai galiu pasakyti, kad laisvės atėmimo vietos nedaro nė vienos mokslu pagrįstos intervencijos, išskyrus ŽIV testavimą. Tarptautinės institucijos ir mokslo tyrimai yra įvardiję keturias priemones, kurias reikėtų naudoti tokioje situacijoje. Viena jų – farmakoterapija metadonu priklausomiems nuo opiatų žmonėms. Teisingumo ministerijos pavaldumo įstaigose tai iki šiol nėra prieinama.

Mes vaikštome koridoriais ir tokius kryžiaus žygius einame jau bene 15 metų, kad ši paslauga atsirastų. Ją privalo teikti laisvės atėmimo vietos, bet tai nėra daroma. Antra kontrolės priemonė yra švirkštų adatų dalijimas ir konsultavimas. To laisvės atėmimo vietose taip pat nėra, nors vartojimas ten – milžiniškas.

– Sakote, kad žmonės, švirkščiantys narkotikus, net nežino, kad gali būti ŽIV nešiotojai. Ar tie žmonės žinomi ir pasiekiami gydymo įstaigoms, kad galėtų reguliariai tirtis dėl ŽIV?

– Daugeliu atveju ne. Net jei žmogus nueitų pas savo šeimos gydytoją, Lietuva yra vienintelė Europos Sąjungos valstybė, kurioje toks testas iš veninio kraujo asmeniui yra mokamas. Valstybė šios paslaugos nekompensuoja.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras pavaldus Sveikatos apsaugos ministerijai. Taigi pirmiausia atsakingas yra centras, bet ministerija turėtų kontroliuoti tai, kaip veikia jai pavaldi institucija.

Žymos: živ

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

GYD

2017-04-04   19:22

IP: 46.23.66.107

Pavojingi trankvilizatoriai, kitaip vadinami anksiolitikai arba ataraktikai, grupe BENZODIAZEPINAI ir kiti, kurie sukelia dydeli pripratima ir priklausomybe, fizine ir psichine, atsisakymo sindroma ( abstinencija) kitaip vadinama lomkes. Pripratima sukelia gana sunki, jau po keleta savaiciu vartojimo rekomedojamos paros dozes, kai priprasit vartosit jau ne nuo tuos simptomus kurie buvo pries tai, o "gydysit" naujus simptomus, vis kelsit doze tam, kad pasiekti buvusio efekto bet tas efektas nepasekiamas, kad jaustumet save ne geriau, o neblogiau ! tai jau yra ne medicininis vartojimas, vartosit kaip narkomanai, nes narkotiku isdavimo vieta esme nekeicia, ar is pavartes ar is vaistines. Daugeli zmoniu daro klaida, kad vel ejna pas psichiatra ir jis vel israso trankvilizatori, dar pasunkinant jusu busena..kad atsisakyti nuo ju reikia kenteti savaites, ir tuo metu paremti organizma kitos nebenzodiazepininiu raminamuju grupes ir taip toliau, kol lomkes praies. atsisakyti gana sunkei net su pagalbiniais preparatais, lomkes gali buti ir 2 savaites ir menesi ir daugiau. Lomkes dazniausiai sunkesnes nei tie simptomai del kurios vartojat preparata. Psichiatrai daznai skyria tuos preparatus pacientams be visokiu normu, menesiui arba net puse meto vartuoti ir daugiau, to daryti visiskai negalima, tai yra dydele klaida skyrti tokius preparatus ilgesniam nei 10 - 14 dienu vartojimui, kai kuriuos maksimum menesi su kontrole, beda kad 70% psichotropiniu skyria ne psichiatrai , o seimos alegydytojai ir kiti alespecialistai, o kartais pardavineja vaistininkai be visokiu receptu. Dazniausiai skyria kai to visai nereikia, zmones vartoja ne pagal medicinines parodymus, vartoja ilgai, kai vartoja jaucia save blogai, tikrai nesveikai, nekalbu jau apie pripratima ir lomkes, tai jau isvis kitas reikalas. Trankvilizatoriai nieko negydo ir sveikesniais jus nepadarys.

Trankvilizatoriai seni, pagaminti 1950m - 1980m ir gana toksiski kaip ir antidepresantai. Sarase pirma ejna veikiamoji medziaga, skliaustuose pavadinimai ( originalai ir generikai )


diazepam ( apaurin, diazepeks, relanium, relium, seduxen,valium, Faustan, Lamra, Stesolid, Tranquase, Valiquid, Valtrax, Tranquirit, Vatran, Noan)
bromazepam ( lexotanil, Lectopam, Lexotan, Bromazanil, Durazanil, Gityl, Lexaurin, Lexomil, Lexostad, Normoc, Lexilium, Brazepam, Rekotnil, Bromaze, Somalium, Calmepam, Compendium, Creosedin)
lorazepam ir lopirazepam ( lorafen , LORANS, Ativan, Valeans, Tavor, Tolid, Somagerol, Laubeel )
alprazolam ( XANAX , XanaxXR, Frontin, xans, zans, alprax, cassadan, helex, zomiren, Esparon, Tafil)
clonazepam ( Klonopin, Rivotril )
clorazepate ( Tranxene, Novo-Clopate, clorazepate dipotassium )
Zolpidem ( ambien, Stilnox, Hypnogen )
Zolpiclon ( Somnols, Zopitin, Imovane )
tofisopam ( grandaxin, Emandaxin, Grandaxin, Seriel )
chlordiazepoxide ( Elenium, Librium, Multum, Radepur )
oxazepam ( tazepam, nozepam, Serax, Adumbran, Azotranquil, durazepam, Mirfudorm, Noctazepam, PRAXITEN, Sigacalm, Uskan )
estazolam ( Estazolam TC, desmethylalprazolam, ProSom, Eurodin
midazolam ( dormicum, Fulsed, Versed )
nitrazepam ( Eunoctin, Radedorm, Berlidorm )
triazolam ( halcion )
Flunitrazepam ( Rohypnol )
Temazepam (Normison, Restoril, Signopam, Euhypnos, Levanxol, Maeva)
medazepam ( Azepamid, Nobrium, Raporan, Ansilan, Mezapam, rudotel )
Buspiron ( Spitomin )
Lormetazepam ( loramet , noctomid, Ergocalm, Loretam , Minias, Dilamet, Sedaben, Stilaze, Nocton, Pronoctan, Aldosomnil, Ipnolor, Luzul )
Prazepam ( Reapam , Centrax, Demetrin)
Halazepam ( Paxipam, Alapryl, Pacinone )
Adinazolam ( Deracyn)
Flurazepam (Dalmane , Dalmadorm, Staurodorm )
Nimetazepam (Erimin)
Loprazolam (triazulenone) Dormonoct, Havlane, Sonin,Somnovit )
Clobazam (Frisium, Urbanol, Onfi , Tapclob )
nordazepam ( calmday )
dikalii clorazepas ( tranxene )
brotizolam ( lendormin )
zaleplon ( sonata )
Tetrazepam ( Mobiforton, Musaril, Rilex )

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sveikata

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) paskelbti Respublikinės Klaipėdos ligoninės ir Klaipėdos jūrininkų ligoninės...

Iš naujo: ligoninių direktorių ieškos pagal naują tvarką nuotrauka, foto

Praėjusią savaitę Klaipėdos gydymo įstaigų slaugytojai įvairiai minėjo savo profesinę šventę. Klaipėdos...

Apie slaugytojų darbą kalbėta mokslinėje konferencijoje nuotrauka, foto

Siekdama gerinti vaikų sveikatos priežiūros kokybę ir bendradarbiaudama su šeimos gydytojų bei...

Atsisakoma perteklinių pažymų apie vaikų sveikatą nuotrauka, foto

Naujiena Sveikatos biuro veiklų padangėje - vasaros stovyklos 7-12 m. vaikams! Stovyklos vyks dienos...

Sveikatinančios vasaros stovyklos 7-12 m. vaikams nuotrauka, foto

Palangos verslas pasitinka vasarą nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, „Turizmo sezonas tikrai prasidėjo“, – sako Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos...

Pajūrio derbyje pasiekta pergalė! nuotrauka, foto

Sportas, Lietuvos futbolo A lygoje Klaipėdos „Atlantui“ pavyko nutraukti penkerių nelaimėtų rungtynių seriją. Uostamiesčio...

Gargždų gimtadienio šventė: mažiau, bet originaliau nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Likus dviem savaitėms iki 766-ojo Gargždų miesto gimtadienio, vakar Kultūros centro konferencijų...

Ugniagesiai pataria, kaip apsisaugoti nuo žaibo nuotrauka, foto

Lietuva, Valstybinė priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba informuoja, jog praėjusį savaitgalį žaibai Lietuvoje padegė keturis...

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 6 val.

Sportas, Paskelbta prieš 6 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 7 val.

Lietuva, Paskelbta prieš 7 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...