E.sveikata tik nervus gadina

E.sveikata tik nervus gadina

Kartu su kalendoriniu pavasariu į visas šalies sveikatos priežiūros įstaigas privalomai turi atkeliauti elektroninės paslaugos. Visiems privaloma naudotis garsiąja e.sveikatos sistema. Tik problema - sistema, į kurią investuota per 40 mln. eurų, kad ir kiek buvo tobulinama, vis dar reikiamai neveikia ir medikų darbą tik apsunkina.

Sveikatos apsaugos ministerija, pernai raginusi įstaigas kuo greičiau jungtis prie e.sveikatos sistemos, teigė, kad taip siekiama pagreitinti įstaigų darbą, pagerinti pacientų aptarnavimo kokybę, trumpinti eiles pas gydytojus specialistus ir neatsilikti nuo naujausių technologijų pažangos.

„Kelio atgal nėra ir nebus. Nuo kitų metų visos šalies gydymo įstaigos privalo naudotis e.sveikatos sistema, - pernai teigė Aurelijus Veryga. - Tai yra nacionalinis produktas, kuriam sukurti buvo skirtos didžiulės investicijos - keliasdešimt milijonų eurų. Tai reiškia, kad už šiuos pinigus sukurti produktai turi būti naudojami atsakingai. Gydymo įstaigoms reikia tik prisijungti prie jau veikiančios nacionalinės sistemos ir ja naudotis. Lietuvos medicinos paslaugų sistema turi įžengti į šiuolaikinių progresyvių technologijų pasaulį. Turime būti lyderiai šioje srityje, kaip ir medicinoje“.

Tad nuo kovo 1 d. visi duomenys, susiję su paciento ambulatorinio apsilankymo aprašymu, gydymu stacionare, elekroninio recepto išrašymu, vaiko gimimo pažymėjimu, medicininiu mirties liudijimu, vairuotojo sveikatos patikrinimo medicinine pažyma, turi būti tvarkomi elektroniniu būdu.

Artėjant „žymiajai dienai“ medikai juokavo, kad dabar visoje Lietuvoje pacientai turi matyti tik gydytojo jiems atsuktą nugarą. Nes svarbiausiu objektu turi tapti kompiuterio ekranas, kur privalomai reikės rinkti e.sveikatos trupinius, kainavusius 40 mln. eurų. Gera žinia ta, kad tinkamai pasukus ekraną ir pacientas gali prisijungti prie žiūrėjimo į besisukantį ratuką - tai veikia raminamai ir perkelia gydytojo ir paciento santykius į neregėtas partnerystės aukštumas. O „mega projekto“ - pavadinimu e.sveikata- priešaušris tęsiasi.

Dar pernai Sveikatos apsaugos ministerijos Sveikatos išteklių priežiūros ir inovacijų valdymo departamento direktorė Justina Januševičienė teigė, kad labai daug paslaugų jau buvo teikiama per e.sveikatos sistemą. Vaiko gimimo pažymėjimai ir mirties pažymos elektroniniu būdu sėkmingai išduodami jau nuo praėjusių metų sausio 1 d.

Tiesa, kiek sėkmingai - diskutuotinas klausimas. Medikai teigia jau pavargę nuo pacienčių, kurios iki gimdymo nesusituokė ir po gimdymo turi teisinių bėdų. Jos grįžta į ligonines ir prašo parašyti popierinį gimimo liudijimo variantą.

Netrūksta e.sveikatos sistemoje ir programavimo klaidų, susijusių su sistemos kūrėjų neapdairumu ar nekompetencija. Pavyzdžiui, išrašuose reikia pažymėti, ar liga ūminė, lėtinė, ar kita. Medikams kyla klausimas: naujagimis, gimęs ligoninėje - ūmi, lėtinė liga ar kažkas kita? Mirties liudijime reikia pažymėti, ar mirties priežastis yra liga, ar nelaimingas atsitikimas. Pažymėjus pastarąjį, sistema „nesupranta“, ką toliau turi daryti. Apie tai buvo informuota Teisingumo ministerija, Statistikos departamentas, sistemos kūrėjai, tačiau problema iki šiol nepašalinta.

Kad galėtų naudotis e.sveikatos sistema, kiekvienas medikas Registrų centre turi gauti elektroninio parašo sertifikatą, už kurį pats ir turi susimokėti. Medikams kyla klausimas - kodėl turi mokėti patys? Juk tai - darbo priemonė.

Psichiatrams šiek tiek lengviau - jiems e.diena 2018 m. vasario 6 d. ministro įsakymu atidėta iki 2020 m. Teko atidėti, nes iki šiol nėra sukurtos psichikos sveikatos posistemės, užtikrinančios jautrių duomenų apie asmenį apsaugą.

Sveikatos apsaugos ministerija visą sausio mėnesį rinko duomenis apie tai, kaip šalies gydymo įstaigos pasiruošę naudotis e.sveikatos sistema. SAM teigimu, gydymo įstaigos, aptarnaujančios 90 proc. pacientų, yra pasirengusios teikti paslaugas el. būdu.

Pusmečio senumo duomenys nebuvo „guodžiantys“ - iš beveik 600 gydymo įstaigų prie e.sveikatos projekto buvo prisijungę ir jo teikiamomis galimybėmis naudojosi apie 300. Šia sistema aktyviausiai naudojosi tos įstaigos, kurios dalyvavo e.sveikatos kūrime. Pernai aktyviausiai ja naudojosi - VšĮ Centro poliklinika, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikos, Antakalnio poliklinika, Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikos, taip pat kai kurios privačios įstaigos.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder