Dažniau tikrinkimės sveikatą - vėžys "jaunėja"

Dažniau tikrinkimės sveikatą - vėžys "jaunėja"

Ar būtina susidurti su artimo žmogaus - šeimos nario, bendradarbio ar kaimyno - mirtimi nuo onkologinės ligos, kad susirūpintume savo sveikata ir patys? Klaipėdos jūrininkų sveikatos priežiūros centro Moterų konsultacijos vedėja, gydytoja akušerė-ginekologė Vida Butkienė teigia, jog išties gana dažnai taip nutinka, kai pilnomis baimės akimis žmonės atskuba pas gydytoją ir klausia: "Gal ir aš jau sergu?"

Kada reikia susirūpinti savo sveikata?

Metų pradžia yra dažniausiai tas laikas, kai planuojame, ką nuveiksime ar ką naujo pradėsime savo gyvenime. Tai ne tik atostogų, pirkinių, naujų darbų, bet ir įsipareigojimų sau planavimo metas.

O kodėl tarp tų visų įsipareigojimų ar pažadų sau negalėtų būti ir pasižadėjimas dar nesergant profilaktiškai pasitikrinti savo sveikatą? Juk yra tiek daug nemokamų sveikatos profilaktikos programų: moterims - gimdos kaklelio ir krūtų vėžio profilaktinė patikra, vyrams - priešinės liaukos (prostatos); vyrams ir moterims - tiesiosios žarnos vėžio ir širdies kraujagyslių susirgimų prevencijos programos.

[CITATA]

Tam, kad būtume patikrinti pagal šias programas, užtenka užsiregistruoti ir nueiti pas savo šeimos gydytoją ar gydytoją akušerį-ginekologą tame sveikatos priežiūros centre, kur esate prisiregistravę. Visą tyrimų atlikimo tvarką sužinosite vizito metu.

Ar tos profilaktikos programos duoda apčiuopiamos naudos? Žinia, žmonės jomis naudojasi gana vangiai.

Kalbant apie moterų sveikatą, nesinori mojuoti deklaratyviais šūkiais, bet moterys pirmiausia turi mylėti save. Jeigu išsaugosite savo sveikatą, supratingai rūpinsitės ja, kartu paskatinsite ir savo šeimos narius nebūti abejingus sau.

Šį kartą noriu plačiau pakalbėti apie gimdos kaklelio piktybinių navikų prevencijos programą. Pagal ją 25-60 metų amžiaus apdraustoms moterims kas trejus metus citologinius tepinėlius apmoka Ligonių kasa.

Moterims tereikia kreiptis į šeimos gydytoją arba į poliklinikos, kurioje yra prisirašiusios, akušerį-ginekologą. Tyrimas neskausmingas.

Nedraustoms moterims arba toms pacientėms, kurios dėl galimų sveikatos pokyčių norėtų išsitirti dažniau nei kas trejus metus, rekomenduočiau tyrimą atlikti savo lėšomis. Tyrimas nėra labai brangus. Priklausomai nuo laboratorijos ir tyrimo metodo, jo kainos svyruoja nuo 36 iki 120 litų.

Profilaktikos programa duoda gerų rezultatų, vis dažniau liga "pagaunama", kol ji dar yra ankstyvos ikivėžinės stadijos, ir moters sveikatai bei gyvybei gresia kur kas mažesnis pavojus.

Manau, moterys neturėtų atidėlioti vizito pas gydytoją vien dėl šių statistinių duomenų: Lietuvoje kasmet nustatoma apie 500 naujų gimdos kaklelio vėžio atvejų ir, deja, užregistruojama apie 250 mirčių nuo šios ligos.

Didžiausias sergamumas yra tarp 35-49 metų amžiaus moterų, bet ši liga "jaunėja" - yra pacienčių, sulaukusių ir vos 20 metų...

Moterys miršta dėl to, kad joms vėžys nustatomas vėlyvos stadijos, ir medicina jau bejėgė kuo nors padėti. Daugelio mirčių būtų galima išvengti, jei moterys reguliariai profilaktiškai tikrintųsi pas gydytoją. Pasvajokim, jei programoje dalyvautų visos ar bent daugiau kaip 90 proc. moterų, šios klastingos ligos būtų galima išvengti - ji būtų pastebėta dar neperėjusi į sunkų onkologinį susirgimą.

Gal yra specifinių gimdos kaklelio vėžio simptomų?

Paprastai gimdos kaklelio onkologiniai pokyčiai neturi jokių specifinių simptomų, pradžioje nieko neskauda ir nieko išoriškai nesimato. Tik ligai progresuojant moteris ima skųstis įvairiais nemaloniais pojūčiais, pavyzdžiui, atsiranda kraujavimas lytinio kontakto metu, nemalonūs pojūčiai pilvo apačioje ir kita.

Kaip manote, kodėl moterys vengia profilaktiškai tikrintis? Iš kur atsiranda tos visos baimės?

Išskirčiau kelias moterų grupes. Pirmoji - tai itin rūpestingos pacientės, kurios nuolat tikrinasi pagal griežtus grafikus.

Tuo tarpu kitos, tik gavusios medikų priminimą, pasistengia atlikti tyrimus. Trečia grupė moterų dėl ligų ir visko, kas blogo vyksta jų gyvenime, yra linkusios kaltinti medikus, užimtumą, įvairias aplinkybes ir t. t.

Net yra tokių moterų, kurios tiesiog bijo, nenori nieko žinoti apie savo sveikatos būklę ir tiesiog atsiduoda likimui. Ir dar, kas labai keista, vis dėlto atsiranda nemažai moterų, nieko negirdėjusių apie gimdos kaklelio vėžio profilaktikos programą, kuri vykdoma jau net 10 metų.

Per tą laiką 40 metų moteris bent 3 kartus galėjo nemokamai pasitikrinti dėl gimdos kaklelio vėžio.

Norėčiau paprašyti moterų, kurios žino apie gimdos kaklelio vėžio profilaktikos programas ir pačios tikrinasi, kad taptų šios žinios skleidėjomis tarp savo pažįstamų, bendradarbių, kaimynių, giminaičių. Galbūt taip padėtumėte kažkam išsaugoti mamą, dukrą, sesę, draugę ar tiesiog dar vieną moterį nuo klastingos ir mirtinos ligos - gimdos kaklelio vėžio.

Sveikatos tikrinimas turi tapti įpročiu, nuosekliu veiksmu, o ne trumpalaike akcija, žodžiu ir veiksmu, atėjusiu į mūsų gyvenimą iš prekybos.

Gyvenimo būdas, genai ir aplinka lemia didžiausią mūsų sveikatos ir gyvenimo kokybės dalį. Tačiau ligų pasekmės galėtų būti ne tokios skaudžios, jei nepamirštume reguliarių profilaktinių sveikatos patikrinimų.

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder