2019 m. gegužės 24 d. 18:54 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Sveikata  >  Sveikata

Sveikata

Dalius Viršilas: "Visur reikalingas saikas"

(21)

Dalius Viršilas: "Visur reikalingas saikas" nuotrauka, foto

METODAI. "Buvo ir toks metas, kai specialiai neidavau į parduotuvę, - vien todėl, kad neužsinorėčiau maisto", - atviras D. Viršilas.

© Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Klaipėdietis Dalius Viršilas yra išbandęs ir badavimą, ir asketišką gyvenimo būdą, kai atsisakoma visų kūniškų malonumų. Jau septynerius metus siekiantis gyventi taip, kad nekenktų savo organizmui, 34 metų vyras suvokė, kad visur reikalingas saikas.

"Fanatiškos sveiko gyvenimo būdo paieškos gali pakenkti santykiams su aplinkiniais, o geri santykiai su artimais žmonėmis ir yra išlikimo garantas", - sako trijų knygų "Tikras turtas", kuriose dalijamasi įžvalgomis, kaip subalansuoti savo gyvenimą, autorius.

Esate dar jaunas vyras, o juk paprastai sveikesniu gyvenimo būdu žmonės pradeda domėtis kur kas vyresniame amžiuje, kai organizmas pats primena, kad laikas juo pasirūpinti.

Tikra tiesa, ir aš prieš septynerius metus gyvenau taip, kaip daugeliui atrodo visiška norma: valgai bet ką, bet kada: dešrelės, makaronai, vakare - alus, pasportavus - taip pat alus, o savaitgaliais - vakarėliai, alkoholis. Ir, tiesą sakant, blogai nesijaučiau. Tiesiog - jaunystė.

Tuomet kas privertė pakeisti savo gyvenimo įpročius?

Mano dukros sveikata. Tuomet jai buvo treji metukai ir ji labai kentėjo nuo alergijos. Nusikasydavo iki kraujo, bet medikai nerado priežasties, kodėl taip yra. Tuomet nuvykome į natūralios medicinos centrą, kuriame atlieka organizmo maisto netoleravimo testą. Nors tyrimas buvo žvėriškai brangus, tuomet pinigų netrūko ir tyrimą atlikome ne tik dukrai, bet ir mudu su žmona išsityrėme. Gydytoja nevyniojo žodžių į vatą. Išgirdusi, kaip mes matinamės, rėžė tiesiai šviesiai: "Š" valgote, todėl ir sergate.

Teko pakeisti mitybos įpročius? Ar nebuvo sunku?

Įdomu tai, kad mūsų kraujas yra atspindys to, kaip mes maitinomės ir gyvenome pastarąsias tris savaites. Taigi, mitybos rekomendacijos mūsų šeimai buvo panašios, nes mes kartu gyvendami ir maitinomės vienodai. Teko atsisakyti alkoholio, mėsos, kitų maisto produktų, kurie, pasirodo, teršė mūsų organizmą. Sunku nebuvo, bet aš pats esminių pokyčių nepajutau. O dukrelei baigėsi alergija, žmonai liovėsi migrenos priepuoliai. Po mėnesio grįžti prie ankstesnių mitybos įpročių nebesinorėjo. Po šios patirties pradėjau labiau domėtis sveika mityba. Man buvo atradimas, kad net 80 proc. mūsų sveikatos lemia maistas - tai, ką mes dedame į save.

Norite pasakyti, kad jūs visus pastaruosius septynerius metus taip ir maitinotės, kaip mokė natūralios medicinos centre?

Ne. Aš ieškojau toliau. Įtakos turėjo ir 2008 metais prasidėjusi krizė. Kadangi iki tol dirbau statybų versle - stipriai ją pajutau. Staiga tapau niekam nereikalingas. Puoliau į depresiją, ieškojau kaltų. Studijavau nekilnojamojo turto vystymosi ir nuopuolių istorijas, net buvau prisikapstęs iki to, kad dėl visų mano bėdų kalti masonai... Kol galų gale suvokiau, kad dėl visko kaltas esu tik pats. Atitolau nuo verslo, investicijų, beprotiško darbo tempo ir pradėjau gilintis į save.

Kaip visa tai atrodė?

Buvo metas, kai fanatiškai buvau pasinėręs į sveiko gyvenimo būdo paieškas. Dabar suprantu, kad tai buvo kraštutinumas, bet tuomet man tai atrodė priimtina. Gyvenau asketišką gyvenimo būdą, specialiai neidavau į parduotuvę, kad neužsinorėčiau maisto. Išbandžiau badavimą - kai visą savaitę nieko nevalgai, o paskui tris dienas geri tik sultis.

Kokie tokių drastiškų bandymų su savo organizmu rezultatai?

Kaip matote - nenumiriau. Apsivalė organizmas, nurimo protas. Žinoma, energijos tuo metu stigo. Tiesiog man norėjosi pačiam viską išbandyti. Buvo laiko tarpas, kai atsisakiau visų kūniškų malonumų. Dabar suprantu, kad visa tai galėjo baigtis ir skyrybomis, nes juk turėjau šeimą. Per dvejus tokių bandymų metus netekau 30 kilogramų svorio, tad paskui reikėjo pradėti galvoti, ką daryti, kad dalis svorio sugrįžtų atgal.

Įdomu, kaip maitinotės, kai fanatiškai domėjotės sveika gyvensena?

Keldavausi 5 val. ryte ir nieko nevalgęs, tik gurkštelėjęs vandens, bėgdavau 10 kilometrų, tada maudynės jūroje, nepaisant ar žiema, ar vasara. Pusryčiams tik vaisiai arba sultys, pietums - daržovių troškiniai, lęšiai, pupelės. Panašus maistas ir vakare.

Turėjote bendraminčių ar kiti žiūrėjo į jus kaip į keistuolį, švelniai tariant?

Su vienu draugu vasario mėnesį, kai termometro stulpelis rodė 10 laipsnių šalčio, pasiėmę miegmaišius persikėlėme į Nidą ir ten tiesiog ant sniego nuėjome miegoti.

Kodėl?

Tiesiog tuomet mane buvo užvaldžiusios mintys, kaip pasiekti tobulybės. Norėjome išbandyti, kokios yra žmogaus galimybės.

Kaip baigėsi išbandymas?

Pabudome kokią 4 val. nakties sustirę iš šalčio ir tiek. Ieškojimų kelyje atradau ir Dainių Kepenį, ir Vydūno mokymus, ir ajurvedą. Įdomiausia man buvo tai, kad visi atsakymai yra šalia mūsų, tik mes jų nematome. Kol nesidomėjau sveika gyvensena, nieko nežinojau apie Dainių Kepenį, nors apie jį rašė visi laikraščiai. Kai iš pradžių atvažiavau pas jį mokytis, kai kas atrodė tarsi pritaikyta pensininkams, pavyzdžiui, mankštos. Vėliau supratau, kad viskas ir turi būti labai paprasta. Mes, vyrai, dažnai manome, kad tik nubėgus 10 kilometrų gali sakyti, kad padarei mankštą. Pasirodo, organizmui pakanka ir to, kad ryte ramiai "pratampytume" sąnarius.

Taigi koks, jūsų nuomone, turi būti tobulas rytas, pakraunantis visai dienai?

Atsikėlus - rami mankštelė, šaltas dušas, kad organizmas grūdintųsi. Taip pat svarbu taisyklingai kvėpuoti ir ramiai apmąstyti artėjančios dienos planus.

O maistas?

Tiesiog reikia galvoti, ką valgai. Paprastas patarimas - jei pavalgius norisi miego, vadinasi, apnuodijai organizmą. O jei pavalgęs jautiesi energingas - vadinasi, viskas puiku. Pavyzdžiui, aš pastebėjau, kad negaliu valgyti grūdinių kultūrų, nors, kai buvau paniręs į vegetarizmą, naudojau labai daug šios rūšies maisto produktų. Ir nieko gero - užkimšau žarnyną ir tiek. Nesugebu visiškai atsisakyti pieno produktų, todėl neišsivaduoju nuo spuogų. Idealu, jei tą patį patiekalą valgytume tik kartą per savaitę, nes tuomet organizmą aprūpintume visomis reikalingomis medžiagomis.

Vadinasi, kas rytą valgyti sumuštinius, arba atvirkščiai - tik košę, neprotinga?

Mano nuomone, neprotinga. Taip pat būtų gerai vadovautis paprastu principu - tuo pat metu valgyti vienos rūšies maisto produktus, nemaišyti jų. Nes kai kišame viską į save kartu - nebesuprantame, nuo ko mums negera.

Jau parašėte tris knygas, kuriose dalijatės savo įžvalgomis, kaip reikėtų gyventi, kad gyvenimas būtų subalansuotas. Gal atskleisite savo įžvalgas ir mūsų skaitytojams?

Mano nuomone, žmogus laimingas ir turtingas yra tada, kai nesiskundžia sveikata. Tiek kūno, tiek proto. Neką mažiau svarbu ir santykiai su aplinkiniais. Aš kalbinau ne vieną benamį, norėdamas sužinoti, kodėl jie nusirito iki tokio dugno. Visi pripažino, kad jie prarado visus santykius su aplinkiniais: žmona išvarė iš namų, vaikai nebebendrauja, draugai nusisuko. Viskas. Žmogus be artimųjų palaikymo degraduoja. Geri santykiai ir yra išlikimo garantas. Ir dar labai svarbu tinkamas darbas, veikla. Ypač vyrams. Moteris gali rasti savo gyvenimo prasmę motinystėje, vyrams - kiek kitaip.

Ką galėtumėte patarti žmonėms, kurie dar iki šiol nekaip jaučiasi po ilgo šventinio periodo - padauginta ir maisto, ir alkoholio. Nuo ko pradėti ir kaip sau padėti?

Einant iš tamsos į šviesą pirmiausia reikia pradėti nuo švaros: namų, kūno ir proto. Ir dar labai svarbu turėti tikslą. Nes tikslas parodo kryptį. Jei tavo tikslas uždirbti pinigų - aišku, kad kelsiesi iš lovos ir eisi į darbą.

Skaitytojų dėmesiui - nauja rubrika "Rūpinuosi sveikata"

Štai ir atėjo tas metas, kai turime pagaliau pradėti pildyti visus pasižadėjimus. Nes juk įprasta, kad daugiau sportuoti ar mažiau valgyti pažadame nuo pirmadienio arba kitais metais. O kiti metai ėmė ir atėjo.
Visada daug lengviau pradėti gyventi kitaip, kai yra bendraminčių. Todėl šiais metais kviečiu visus dalintis savo istorijomis, ką esate išbandę, kad išlaikytumėte gerą sveikatą. Galbūt jūsų gyvenimas pasikeitė pradėjus rytais mankštintis, o gal jaučiatės kur kas laimingesnis pradėjęs kontroliuoti, ką ir kiek dedate į savo lėkštę?
Siųskite savo istorijas adresu: edita@ve.lt ir dalinkitės savo patirtimi su "Vakarų ekspreso" skaitytojais. Galbūt jūsų pasakojimas įkvėps ir kitus labiau rūpintis savo sveikata.
Taip pat šiemet priede "Sveikata" rasite ir žinomų klaipėdiečių pasakojimų, ką jie yra išbandę, siekdami gyventi sveikiau, arba ką norėtų išbandyti, bet vis neranda ryžto ar laiko.
Kurkime sveikesnę bendruomenę kartu.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

bybis i miže

2015-01-06   18:17

IP: 89.100.103.72

Padlai reikalingas...

Saikas

2015-01-06   13:26

IP: 78.61.119.87

Visur reikalingas saikas, o saikas tik 16,9 litro arba 6 gorčiai.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sveikata

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) paskelbti Respublikinės Klaipėdos ligoninės ir Klaipėdos jūrininkų ligoninės...

Iš naujo: ligoninių direktorių ieškos pagal naują tvarką nuotrauka, foto

Praėjusią savaitę Klaipėdos gydymo įstaigų slaugytojai įvairiai minėjo savo profesinę šventę. Klaipėdos...

Apie slaugytojų darbą kalbėta mokslinėje konferencijoje nuotrauka, foto

Siekdama gerinti vaikų sveikatos priežiūros kokybę ir bendradarbiaudama su šeimos gydytojų bei...

Atsisakoma perteklinių pažymų apie vaikų sveikatą nuotrauka, foto

Naujiena Sveikatos biuro veiklų padangėje - vasaros stovyklos 7-12 m. vaikams! Stovyklos vyks dienos...

Sveikatinančios vasaros stovyklos 7-12 m. vaikams nuotrauka, foto

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos (12) nuotrauka, foto

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos, Priešais Šideikių namo (dabar Tautinių kultūrų centras) langus buvo žvyruotas kelias (dabar...

Čempionate - merginų rekordas ir lyderių kovos nuotrauka, foto

Sportas, Penktadienį Klaipėdoje prasidėjo ir šeštadienį iki vakaro vyks Lietuvos suaugusiųjų vyrų ir...

Paskutinį gegužės savaitgalį - renginių lavina nuotrauka, foto

Renginiai, Vakarų Lietuva skambiai ir aktyviai palydės paskutinį pavasario savaitgalį. Pajūrio gyventojams ir...

„Neptūnui“ - žūtbūtinis mūšis Vilniuje nuotrauka, foto

Sportas, Šiandien Klaipėdos "Neptūno" krepšininkai Vilniuje bandys kabintis dėl kelialapio į Lietuvos krepšinio...

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos, Paskelbta prieš 53 min.

Sportas, Paskelbta prieš 1 val.

Renginiai, Paskelbta prieš 2 val.

Sportas, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...