Cukrinio diabeto gydymas - "komandinis žaidimas"

Cukrinio diabeto gydymas - "komandinis žaidimas"

Vieninteliame Vakarų Lietuvoje Klaipėdos universitetinės ligoninės Endokrinologijos skyriuje gydosi pacientai ne tik iš šio krašto, yra atvykstančiųjų ir iš kitų Lietuvos miestų.

Endokrinologijos kyriaus vedėjas, gydytojas endokrinologas Antanas Navickas teigė, kad per metus sulaukiama apie 1 300 pacientų. Visi skyriaus gydytojai endokrinologai dirba ir skyriuje, ir konsultuoja poliklinikoje - yra susiformavęs savotiškas endokrinologinių ligų centras.

Pasak A. Navicko, kone 70 procentų visų pacientų yra sergantieji cukralige - pirmo arba antro tipo diabetu, kuris yra sunkiai reguliuojamas, dekompensuoti pacientai, ligoniai su komplikacijomis. Taip pat nemaža dalis čia besigydančiųjų turi ir gretutinių ligų.

Gydytojas nurodė, kad anksčiau ar vėliau pacientams tenka pereiti prie insulino injekcijų, kadangi kasa jo gamina vis mažiau, o galiausiai visai liaujasi. A. Navickas pabrėžė, kad iš sergančiųjų cukriniu diabetu apie 90 proc. pacientų susiduria su įvairiomis komplikacijomis, kurioms skyriuje skiriamas didelis dėmesys.

"Mes sprendžiame kelias problemas - kaip sureguliuoti gliukozės normas, kad nekiltų komplikacijų, ir kaip padėti žmogui gyventi su jau atsiradusiomis komplikacijomis. Siekiame padėti žmogui, kad jis netaptų neįgalus. Labai gerai, kad Klaipėdos universitetinė ligoninė yra daugiaprofilinė ligoninė - čia yra įvairių sričių konsultantų, kurie mūsų pacientams yra labai reikalingi, pavyzdžiui, angiochirurgai, neurochirurgai, oftalmologai ir kiti specialistai. Jie sudaro komandą, kuri reikalinga sekti padėtį ir pagreitinti pagalbą sergančiajam, kai yra komplikacijų", - pasakojo A. Navickas.

Negydomas ar nepakankamai gydomas cukrinis diabetas - lėtinė, visą gyvenimą trunkanti ir progresuojanti liga. Nuolat per didelis gliukozės kiekis kraujyje pažeidžia kraujagysles, inkstus, akis, nervus. Tai - didelis infarkto, insulto, inkstų nepakankamumo, regos sutrikimo, opų kojose išsivystymo pavojus.

Įtarti, kad žmogus serga cukriniu diabetu, galima atlikus paprasčiausią kraujo tyrimą ir įvertinus gliukozės kiekį jame. Tai gali padaryti ir šeimos gydytojas. Sudėtingesnius tyrimus, reikalingus diabeto tipui nustatyti, gydymo taktikai parinkti, atlieka gydytojai endokrinologai.

Klaipėdos universitetinėje ligoninėje yra ir Diabeto priežiūros kabinetas, kuriame nuolat dirba slaugytoja diabetologė, padedanti diagnozuoti polineuropatijas - nervų galūnių pažeidimus esant diabetui, padeda žmonėms prižiūrėti pėdas, opas, žaizdas kojose. Taip pat šiame kabinete mokoma dirbti su savikontrolės priemonėmis, aiškinama, kaip reguliuotis maistą, maistą ir fizinį krūvį.

"Cukriniu diabetu sergančių ligonių gydymas - "komandinis žaidimas". Tai yra Endokrinologijos skyriaus stiprioji pusė, nes dirbdami komandoje gauname greitą, gerą ir ligoniui reikšmingą rezultatą", - pažymėjo Endokrinologijos skyriaus vedėjas, gydytojas endokrinologas A. Navickas.

Kad būtina atkreipti dėmesį į šią ligą, rodo ir gąsdinanti statistika - kasmet sergančiųjų diabetu pasaulyje didėja maždaug 6 procentais.

Kita skyriuje gydomų ligonių dalis - kitos endokrininės ligos. Viena jų - hipofizės patologija. Hipofizė gamina aštuonis pagrindinius hormonus, kurie valdo kitas liaukas. Taip pat gydomos retesnės patologijos - endokrininiai augliai.

"Kadangi diagnostika yra labai pagerėjusi, šiuo metu ligoninėje maždaug per parą dvi galime atlikti hormoninius tyrimus ir greitai koreguoti hormonų veiklą. Taip pat galime naudoti kompiuterinę tomografiją, magnetinį rezonansą, kurie reikalingi hipofizės, antinksčių ligų ir kasos navikinių auglių diagnostikai. Pastarieji yra reti, bet jei susergama, jie tampa grėsmingi", - sakė A. Navickas.

Gydytojo teigimu, anksčiau nemažai šių ligų likdavo nepastebėtos dėl kitų ryškesnių gretutinių ligų, tačiau dėl geresnės diagnostikos greitai ir patikimai diagnozuojamos ir menkiau pastebimos ligos, net ir neuroendokrininiai augliai, kurie anksčiau buvo savotiška silpnoji vieta. Jiems diagnozuoti atliekami ir biocheminiai tyrimai, į pagalbą pasitelkiami Branduolinės medicinos centro specialistai. Glaudžiai bendradarbiaujama ir su oftalomologais, kurie padeda gydyti akių patologijas bei komplikacijas, nefrologais, kurie padeda gydant komplikacijas, susijusias su inkstų veikla. Be to, prisideda ir angiochirurgai, kadangi daug komplikacijų yra susijusių su kraujagyslėmis.

Endokrinologijos skyriaus vedėjo teigimu, dėl žymiai geresnės diagnostikos ir didžiulės kvalifikuotos komandos, apimančios keletą ligoninės skyrių, sėkmingo darbo ženkliai sumažėjo amputacijų dėl komplikacijų skaičius, nes suteikiama greita pagalba.

Beveik penktadalį skyriuje gydomų pacientų sudaro kenčiantieji nuo skydliaukės veiklos sutrikimų.

"Lietuvoje tai yra gana dažna patologija. Pažeistą skydliaukę Lietuvoje turi maždaug kas septinta moteris. Tai - labiau moterų liga. Iš skydliaukės ligų labiausiai baugina didėjantys mazgai, nes dalis jų yra piktybiniai. Ligoniams sunkina gyvenimą suaktyvėjusios skydliaukės, kurios vienas pašalinių požymių - endokrininė oftalmopatija, kai didėja akys ir dvigubinasi vaizdas. Tai yra gana sudėtinga gydyti ir reikia daug priežiūros. Daug ligonių yra su paslėptomis sklydliaukės ligomis, kai yra ir širdies ritmo sutrikimai. Tai daugiau pasitaiko vyresniame amžiuje. Todėl kardiologų ir endokrinologų bendradarbiavimas yra labai ryškus", - aiškino A. Navickas.

Jis pabrėžė, kad apskritai dauguma endokrininių ligų yra paslėptos - jas neretai pastebi ne endokrinologai, o kitų sričių gydytojai, į kuriuos žmonės kreipiasi atsiradus komplikacijoms. Tai pavojinga, nes išsiderinę hormonai neigiamai paveikia viso organizmo darbą. Todėl, pasak gydytojo, būtina stebėti savijautą ir nenumoti ranka į pirmuosius simptomus, kurie gali išduoti ligą.

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder