2019 m. gegužės 26 d. 05:06 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Sveikata  >  Sveikata

Sveikata

Chirurgų kongresas JAV su lietuviškais akcentais

(3)

Chirurgų kongresas JAV su lietuviškais akcentais nuotrauka, foto

AMERIKOJE Klaipėdos jūrininkų ligoninės Chirurgijos klinikos vedėjas, prof. dr. Artūras Razbadauskas pristatė savo atliekamas laparoskopines vieno dūrio blužnies, tulžies pūslės, diafragmos, kirkšnies, pooperacinių išvaržų, apendektomijų operacijas.

© Eimanto CHACHLOVO nuotr.

Vasario mėnesį Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV) vyko kas dvejus metus rengiamas Amerikos ir Europos chirurgų kongresas. Jame šiais metais Lietuvai atstovavo Klaipėdos jūrininkų ligoninės Chirurgijos klinikos vedėjas, prof. dr. Artūras Razbadauskas.

JAV, Floridos valstijoje, vasario 15-18 dienomis vykusiame minimaliai invazinės chirurgijos kongrese dalyvavo Amerikos ir Europos specialistų komandos, kurios dirba minimaliai invazyvios chirurgijos srityje - chirurgai, ginekologai, urologai.

Kongrese ne tik susipažįstama su naujausiomis chirurgijos tendencijomis, stebimos operacijos, tačiau ir pristatoma dalyvaujančių specialistų šalių kultūra.

Klaipėdietis į šį kongresą vyko atstovaudamas Lietuvos chirurgų asociacijai - praėjusių metų lapkritį A. Razbadauskas buvo išrinktas Lietuvos chirurgų asociacijos prezidentu. Ši asociacija vienija 7 atskiras organizacijas - Vilniaus, Klaipėdos, Kauno ir Panevėžio krašto chirurgų draugijas, Šiaulių krašto chirurgų asociaciją, Lietuvos chirurginės onkologijos ir Lietuvos minimaliai invazinės chirurgijos draugijas.

Operuoja robotai

Klaipėdos jūrininkų ligoninės gydytojo teigimu, tokie kongresai reikalingi aptarti atsirandančias naujas technologijas, kurių dėka atliekamos visos reikalingos chirurginės procedūros, tačiau intervencija į organizmą yra gerokai mažesnė.

Vienas iš naujų dalykų, kuriems kongrese buvo skirta nemažai dėmesio - robotų chirurgija, ko Lietuvoje dar visai nėra.

"Amerikoje tai yra labai pažengusi sritis. Gydytojo vis tiek reikia, tačiau operuojama specialia įranga, robotu, kurį valdo gydytojas. Prie aparatūros prijungiamas pacientas, o gydytojas operuoti gali net nebūdamas operacinėje.

Dažniausiai robotus JAV naudoja urologai, pilvo chirurgai - toms operacijoms, kurias net laparoskopu atlikti yra nelengva. Lietuvoje kol kas tokios įrangos neturi nė viena ligoninė, o Amerikoje yra gana daug centrų, kuriuose operuojama tokiu būdu", - įspūdžiais dalinosi A. Razbadauskas.

Kongrese lyderiaujantys JAV ir Europos chirurgai dalinosi patirtimi skaitydami mokslinius pranešimus. Taip pat buvo demonstruojamos operacijos, kurias atliko garsiausi Amerikos chirurgai.

A. Razbadausko teigimu, buvo naudojamos naujausios technologijos, visi kongreso dalyviai operacijas galėjo stebėti savo išmaniuosiuose telefonuose.

"Organizatoriai sakė, kad pirmą kartą Amerikoje operacijos demonstracija buvo transliuojama į telefonus, buvo matomas aiškus vaizdas, mes galėjome užduoti klausimus", - prisiminė A. Razbadauskas.

Klaipėdiečių patirtis

Klaipėdietis gydytojas kongrese skaitė du pranešimus. Pirmąją kongreso dieną jis pristatė Lietuvą bei mūsų šalies chirurgų veiklą, Lietuvos chirurgų asociaciją.

A. Razbadauskas pažymėjo, kad skaityti šį pranešimą laikas buvo suteiktas kongreso atidarymo metu. Įprastai atidarymo ceremonija asocijuojasi su iškilmingomis kalbomis, tačiau čia buvo kitaip. Pasak A. Razbadausko, parodytą dėmesį galima laikyti nemenku įvertinimu. Klaipėdiečio pristatymas sudomino užsieniečius kolegas - pasakota apie šalies istoriją ir pristatyti dalykai, kuriais šalis didžiuojasi.

Kitą kongreso dieną A. Razbadauskas pristatė Klaipėdos jūrininkų ligoninės veiklą, šioje ligoninėje atliekamas operacijas per vieną pjūvį arba, vadinant tiksliau, per vieną dūrį.

"Mes turime sukaupę didžiausią patirtį Lietuvoje atliekant tokias operacijas, esu šių operacijų pradininkas mūsų ligoninėje. Dažniausiai laparoskopinė tulžies operacija atliekama pilvo sienelėje padarant keturis dūrius, o mes tai atliekame vienu dūriu, per bambą.

Yra įvairių šio metodo modifikacijų. Per vieną dūrį atlieku blužnies, tulžies pūslės, diafragmos, kirkšnies, pooperacinių išvaržų, apendektomijų operacijas. Viskas daroma specialiu instrumentu, troakaru, per kurį įvedami net keturi instrumentai. Tai chirurgui yra techniškai sudėtingiau, reikia turėti patirties, kurios mes jau esame sukaupę - tokių operacijų atlikome per šimtą. Tai perspektyvu ir ginekologijos srityje", - pasakojo chirurgas.

PAŽINTIS. Chirurgų kongrese JAV klaipėdietis chirurgas Artūras Razbadauskas susipažino su lietuviu Šarūnu Dikiniu (kairėje), kuris dirba Danijoje ir atlieka operacijas robotu. Tikimasi, kad 2018 metais jis atvyks į Klaipėdą pasidalinti savo patirtimi. (Artūro RAZBADAUSKO asmeninio archyvo nuotr.)

Pasak jo, pacientai tokias operacijas lengviau pakelia, nes yra dar mažesnė invazija į organizmą. Šis metodas pirmiausiai yra patrauklus tuo, kad nelieka matomų ir didelių randų. Taip pat medicininiais tyrimais įrodyta, kad patiriama mažiau skausmo.

"Šiandieninėje chirurgijoje jau svarbu net instrumentų storis, skaičiuojamas milimetrais, naudojami kuo plonesni instrumentai. Anksčiau operacija nebuvo įsivaizduojama be didžiulio pjūvio ir visi vadovavosi posakiu: "Didelis chirurgas - didelis pjūvis". O tas, kuris daro operaciją per mažą pjūvį, tas yra silpnas chirurgas. Dabar ta sentencija yra priešinga - mažas pjūvis yra gero chirurgo požymis. Samprata keičiasi", - pabrėžė A. Razbadauskas.

Jūrininkų ligoninės Chirurgijos klinikos vedėjas atkreipė dėmesį į tai, kad per mažytį dūrį sugebama pašalinti net ir dideles problemas, pavyzdžiui, atliekant blužnies šalinimo operacijas.

"Kai blužnis pradeda funkcionuoti ne taip, kaip turėtų, ją tenka šalinti. Pasitaiko, kad blužnis, kuri įprastai sveria apie 70 gramų, užauga iki 3 kilogramų. Ir tokio dydžio organą sugebame pašalinti vieno dūrio operacijos metu. Pasaulio mastu nėra daug tokių centrų, kurie atlieka tokias operacijas, tai yra dar gana nauja", - sakė A. Razbadauskas.

Lietuviškas akcentas

A. Razbadauskas pabrėžė, kad mokslininko lygį rodo jo paties atlikti tyrimai ir parengti moksliniai straipsniai, šiandien itin svarbi įrodymais pagrįsta medicina.

Todėl rimtos gydymo įstaigos stengiasi dalyvauti multicentriniuose tyrimuose, kuriuos atlieka nemažai pasaulio medicinos centrų. Taip pat svarbu rengti ir mokslinius straipsnius, kurių publikavimas didina ne tik gydytojų patirtį, bet kelia ir įstaigos, kurioje jie dirba, prestižą.

Pasak klaipėdiečio gydytojo, kongrese Lietuvai šiais metais atstovavo jis vienintelis, tačiau lietuvių buvo ir daugiau. A. Razbadauskas JAV susipažino su lietuviu Šarūnu Dikiniu, kuris dirba Danijoje.

"Ligoninėje, kuriai jis atstovavo, dirba net 44 lietuviai. Net vyriausiasis gydytojas yra lietuvis. Beje, Šarūnas Dikinis Danijoje operuoja robotu. Pakviečiau jį atvykti į Klaipėdą. 2018 metais gegužės mėnesį uostamiestyje organizuoju Baltijos šalių chirurgų kongresą, Š. Dikinis turėtų skaityti pranešimą būtent apie operacijas, atliekamas robotu", - apie netikėtą pažintį pasakojo A. Razbadauskas.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Bet

2017-03-02   06:59

IP: 78.57.199.103

rašoma bet ne bęt

Ert

2017-03-01   08:37

IP: 78.57.203.164

Nu bęt kas tave A. Razbadauskai nuvijo į tokią supuvusią partiją, negi pats?

Arturas JAV

2017-02-28   23:05

IP: 173.73.0.134

Geras straipsnis. Sekmės !!!

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sveikata

Atėjus vasariškiems karščiams lietuviai pradeda deginimosi sezoną. Gydytojai primena, kad tai gali...

Medikai įspėja apie pirmosios saulės pavojų nuotrauka, foto

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) paskelbti Respublikinės Klaipėdos ligoninės ir Klaipėdos jūrininkų ligoninės...

Iš naujo: ligoninių direktorių ieškos pagal naują tvarką nuotrauka, foto

Praėjusią savaitę Klaipėdos gydymo įstaigų slaugytojai įvairiai minėjo savo profesinę šventę. Klaipėdos...

Apie slaugytojų darbą kalbėta mokslinėje konferencijoje nuotrauka, foto

Siekdama gerinti vaikų sveikatos priežiūros kokybę ir bendradarbiaudama su šeimos gydytojų bei...

Atsisakoma perteklinių pažymų apie vaikų sveikatą nuotrauka, foto

Sekmadienį klaipėdiečiai "Riedės į vasarą" nuotrauka, foto

Sportas, Gegužės 26 dieną (sekmadienį) Klaipėdoje organizuojamas didžiulis dviračių, riedučių, paspirtukų, riedlenčių ir...

Klaipėdietis Žygimantas Stanulis – absoliutus Lietuvos čempionas nuotrauka, foto

Sportas, Šeštadienio vakarą Klaipėdoje baigėsi dvi dienas vykę Lietuvos sunkiosios atletikos vyrų ir...

Jurgis Plonaitis niekada nebuvo tapęs "išverstaskūriu" nuotrauka, foto

Mažoji Lietuva, Per ilgus dešimtmečius, nugyventus Klaipėdos krašte, Mažosios Lietuvos tyrinėtojui Bernardui Aleknavičiui Klaipėdos...

Drevernos lobiai nuotrauka, foto

Mažoji Lietuva, 1253 metais balandžio 4 dieną pirmą kartą sutartyje su Kuršo vyskupu...

Sportas, Paskelbta prieš 6 val.

Mažoji Lietuva, Paskelbta prieš 9 val.

Mažoji Lietuva, Paskelbta prieš 11 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...