2019 m. balandžio 20 d. 19:14 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Sveikata  >  Sveikata

Sveikata

Besilaukiančioms moterims - naudingos pamokos

(1)

Besilaukiančioms moterims - naudingos pamokos nuotrauka, foto

PAMOKOS. Paskaitas nėščiosioms veda Akušerijos-ginekologijos departamento skyrių akušerės, puikiai išmanančios savo darbą. Nuotraukoje - Pogimdyminio skyriaus vyresnioji slaugos administratorė Vita Dajorienė, Mažos rizikos gimdymo poskyrio vedėja Sigita Neverauskienė, Nėštumo patologijos skyriaus akušerė Ernesta Brazdeikytė, Gimdymo skyriaus gydytoja akušerė-ginekologė Augusta Petrušaitė, Gimdymo skyriaus akušerė Rima Prialgauskienė ir Gimdymo skyriaus vyresnioji slaugos administratorė Liuda Mažonienė.

© Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Vasario mėnesį suėjo jau septyneri metai nuo Klaipėdos universitetinėje ligoninėje (KUL) rengiamų pamokėlių besilaukiančioms moterims pradžios.

Specialios pamokėlės vyko be pertraukos trejus metus - iki pradėto Akušerijos-ginekologijos departamento remonto. Užbaigus remontą, atnaujintos ir paskaitos.

Projekto iniciatorė, KUL Mažos rizikos gimdymo poskyrio vedėja Sigita Neverauskienė sakė, kad šiuo metu pamokas veda akušerės.

"Mūsų akušerinių skyrių vyresniosios puikiai viską sustyguoja - paskaitos vyksta trečiadieniais, buvome tik padarę pertrauką gripo epidemijos metu", - pasakojo S. Neverauskienė.

Ar į kursus gali ateiti bet kuri besilaukianti moteris?

Informacija apie kursus skelbiama mūsų ligoninės internetiniame puslapyje. Laukiame visų norinčių nėščiųjų. Šie kursai vyksta ne vienerius metus, dažnai moterys apie juos sužino viena iš kitos. Taip pat yra ir skelbimai mūsų informaciniuose stenduose, kuriuos pamato nėščiosios, konsultuojamos mūsų specialistų Ambulatoriniame skyriuje. Paskaitos vyksta trečiadieniais nuo 14 valandos. Turime auditoriją ketvirtame aukšte, ten paskaitos ir vyksta.

Kokios yra paskaitų temos?

Skaitomos paskaitos trimis temomis. Kalbame apie natūralų gimdymą, sykiu moterys supažindinamos ir su skausmo malšinimo galimybėmis. Ne tik su vaistais, bet ir kitais būdais sau padėti - kvėpavimo pratimais, atsipalaidavimo technikomis, vandens terapija, gimnastikos kamuoliais. Kas nusiteikia gimdyti natūraliai, visos šios priemonės yra labai geros.

TIKSLAS. "Mes norime išsklaidyti visus mitus, kad moterys gimdymo metu jaustųsi saugios", - pabrėžė Mažos rizikos gimdymo poskyrio vedėja Sigita Neverauskienė. Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Apie gimdymą paskaitas skaito akušerės, dirbančios Gimdymo skyriuje, nes joms tai yra kasdienybė ir jos gali atsakyti į visus kylančius klausimus.

Dar viena tema yra naujagimio žindymas, apie kurį pasakoja Nėštumo patologijos skyriaus akušerės. Pogimdyminė slauga ir naujagimio priežiūra yra Pogimdyminio skyriaus akušerių darbas.

Besilaukiančios moterys, ko gero, turi labai daug įvairių klausimų?

Moterys būna ir visokių mitų prisiklausiusios, ir apskritai joms daug kas neaišku. Aš sakau, kad žinojimas yra jėga. Kai moterys supranta, kas yra gimdymas, kaip šis procesas vyksta natūraliai, joms yra žymiai lengviau ir jos būna ramesnės. Medikams su tokiomis gimdyvėmis taip pat yra paprasčiau, nes jos nesiblaško, būna susikaupusios.

Moterims pasakojame, ką reikia atsivežti sau ir vaikeliui, kaip atskirti tikruosius sąrėmius nuo netikrų, kas vyksta organizme, kol gimda atsiveria iki 10 centimetrų, ką galima gerti ar valgyti, primename atsivežti vandens, norimos muzikos, kvapų. Svarbu paaiškinti, kaip sau padėti gimdymo laikotarpiu, kaip dažnai jos bus apžiūrimos, kad jos gali gimdyti tik su akušere, jeigu gimdymas yra nerizikingas. Tenka paaiškinti, per kiek laiko pagimdyti yra įprasta, ką jos turėtų jausti, kokie pojūčiai yra normalu, kada stumti, kaip kvėpuoti.

Jeigu moterys viską daro teisingai ir išmoksta atsipalaiduoti, nėra jokio blaškymosi. Tai itin svarbu, nes gimdymas yra didelis išbandymas.

Kai gimsta vaikelis, jau aiškiname, kaip reikia su juo elgtis. Kadangi siekiame naujagimiui palankios ligoninės vardo, skatiname maitinti krūtimi, todėl pasakojame, kaip tai reikia teisingai daryti.

Visa tai turbūt labiausiai domina gimdančias pirmą kartą?

Taip, tai joms aktualiausia ir jų susirenka daugiausiai. Vis dėlto ateina ir gimdančios ne pirmą kartą. Kartais jos pasidalina savo patirtimi, padrąsina viena kitą.

Mūsų tikslas yra, kad moterys gautų tikrą informaciją iš ligoninėje dirbančių profesionalų, o ne skaitytų internete ar klausytųsi pasakojimų, kaip kam buvo. Moterys dirba su žmonėmis, kurie bus šalia jų prieš, per ir po gimdymo. Visa moterims suteikiama informacija yra pagrįsta mokslu.

Kokius mitus ar baimes tenka išsklaidyti?

Baimes sukuria nežinojimas. Visada atsiranda patarėjų, pasakojančių, kaip kam nors kas nors buvo blogai, kartais net artimieji ima gąsdinti ar sako, kad ji nepagimdys. Kartais prigąsdinta moteris, vos įžengusi pro duris, sako "Aš nepagimdysiu". Ji netiki savimi, nes neturi pakankamai žinių. Kai kurios net klausia, kiek laiko vaikas gali būti be vandenų jiems nubėgus. Tai tikrai nėra juokinga, tenka paaiškinti, kad vaikas kvėpuoja per virkštelę, o ne per vandenis. Yra tikinčių mitu, kad jeigu vaikas yra didelis, gimdymas bus greitas. Tai tikrai ne taisyklė.

Bet juk ne visi gimdymai einasi lengvai?

Žinoma, jeigu yra situacijos, kai yra nukrypimų nuo normos, darome viską, kad gimdymas eitų į priekį ir būtų kuo geresnis rezultatas.

Dabar yra daugiau moterų, kurios nori gimdyti natūraliai. Aišku, ne visoms tai pavyksta, bet pastebėjome natūralumo tendenciją. Tačiau tai irgi turi savo trūkumų, nes jos nenori, kad kas nors būtų daroma, net jeigu to reikia. Tokie įsitikinimai taip pat nėra pagrįsti mokslu. Pavyzdžiui, kartais matome, kad sąrėmiai yra per silpni, bet moteris nesutinka, kad jie būtų skatinami. Taip, tai nėra natūralu, bet kai tu peržengi visas ribas ir normas, to reikia.

Kažkur internete tokios moterys randa kažkieno sukurtą informaciją, net atsispausdina ir tuo tiki, nors tai nėra pagrįsta. Tai yra du kraštutinumai - dalis moterų nieko nežino, o kitos atvyksta įsitikinusios, kad viską žino geriau už gydytojus. Tada būna taip, kad jau gimdymo palatoje tenka aiškinti, kaip viskas vyksta, ką būtų buvę galima išsiaiškinti kursuose nėštumo metu. Gimdymas jau nėra vieta ir laikas mokytis.

Minėjote, kad jaučiama natūralumo tendencija. Galbūt ir šiais mokymais domisi daugiau moterų?

Taip, į užsiėmimus ateina po 20-25 moteris ir dar atsiveda vyrus, mamas, drauges. Tai iš tiesų nemažos grupės, tačiau tikrai priimame visas norinčias. Paskaitos yra nemokamos, nereikia net registruotis. Poliklinikoje dirbančios akušerės ne kartą girdėjo atsiliepimų, kad moterys po mokymų lieka sužavėtos, joms palieka įspūdį gimdymo palatos.

Galbūt galite parekomenduoti nėščiosioms naudingos literatūros, ką jos galėtų paskaityti savarankiškai?

Vertėtų paskaityti Romualdo Šemetos knygą "Gimdymas su šypsena". Paskaičiusios šią knygą moterys suvokia, kad jos gali pagimdyti, įgauna daugiau pasitikėjimo savimi. Pavyzdžiui, ten net yra parašyta, kaip jos turi įsivaizduoti savo sėkmingą gimdymą. Teko matyti labai įspūdingų atvejų, kai viskas vyksta tiesiog puikiai ir sklandžiai.

Tačiau gyvename 21 amžiuje ir jeigu natūralus gimdymas nevyksta taip, kaip turėtų, galime padėti vaistais. Visų moterų skausmo slenksčiai yra skirtingi, negalime visų padaryti vienodų. Viskas priklauso nuo moters patirties, nuo jos žinių, nuo jos santykio su gydytojais praeityje, kiek ji pasitiki medikais, koks jos išsilavinimas. Visa tai ir nulemia gimdymo sėkmę. Mes siekiame, kad viskas būtų gerai tiek moteriai, tiek jos vaikui.

Žymos: nėščiosios

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sveikata

"Galima sakyti, kad tai mūsų gydymo įstaigos Didysis penktadienis", - džiaugdamasis naujosiomis...

Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje - ypatingas metas nuotrauka, foto

Klaipėdos apskrityje kol kas tymų atvejo nėra užfiksuota tik Palangos ir Neringos...

Tymų atvejų Klaipėdos apskrityje daugėja nuotrauka, foto

Pasibaigus 2018 metams, apžvelgiami nuveikti darbai, įvertinamas praėjęs laikas, palyginamas su ankstesniais...

KUL 2018 metų veiklos ataskaita nuotrauka, foto

Lietuvą sukrėtė naujagimės, kuri Klaipėdoje pasaulį išvydo su 4 promilių alkoholio kraujyje...

Girti gimę kūdikiai: kaip vėliau klostėsi likimai nuotrauka, foto

Stiprėja bendradarbiavimas su prancūzais nuotrauka, foto

Klaipėda, Prieš pat Jūros šventę į Klaipėdą turėtų atvykti garsus Prancūzijos keliautojas Jean...

Sugrįžę gandrai Brožiuose lizdo neberado nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Į „Bangos“ redakciją paskambinusi Brožių bendruomenės pirmininkė Vida Riaukienė dėstė, jog šiame...

Kaip lietuvininkai margučius margino? nuotrauka, foto

Klaipėda, Šv. Velykos - atgimimo, atsinaujinimo, sąlyčio su gamta ir šeimos šventė. Vienas...

Pasaulio šalių lyderių keistenybės nuotrauka, foto

Įvairybės, Pasaulio galingųjų pomėgiai, įpročiai ir pažiūros kartais būna visiškai neįprasti ir nebanalūs.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 3 val.

Įvairybės, Paskelbta prieš 3 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...