Apsilankymas pas gydytoją gali išgelbėti nuo aklumo

Apsilankymas pas gydytoją gali išgelbėti nuo aklumo

Gydytojai mano, kad diabetine retinopatija, liga, dėl kurios žmogus apanka, serga apie 30 tūkst. Lietuvos žmonių. Tačiau ne visi jie gydosi, o daugelis nė nežino, kas jiems gresia, nes nežino, kad serga diabetu.

Jei jie tinkamai kontroliuotų gliukozės bei riebalų kiekį kraujyje, kraujospūdį ir nuolat lankytųsi pas akių gydytoją, regą galėtų išsaugoti. Deja, net ne visi diabetu sergantys žmonės kartą per metus patenka pas šiuos specialistus.

Apako staiga

63-ejų Janė pernai išėjo į pensiją, tačiau pasidžiaugti laisvu laiku negali - viena akis apimta tamsos, o ir kita vos mato. Janė vis dar gali pasirūpinti savimi, pasiimti maisto, pasisukioti namuose, tačiau nebegali naudotis viešuoju transportu, nes nebemato autobuso numerių, nebegali orientuotis aplinkoje. Regos likučius palaiko į akį leidžiami vaistai, tačiau greitai ir jų moteris neteks.

Nelaimė moterį ištiko staiga - būdama darbe netikėtai suprato, kad viena akimi mato prasčiau ir prasčiau. Per keturias valandas pasaulis visai aptemo. Moteris skubiai kreipėsi į gydytoją, o ši nusiuntė į Kauno klinikas. Po tris dienas trukusių tyrimų paaiškėjo, kad moteris apako dėl ligos - cukrinio diabeto.

Moteris buvo operuota, bet regėjimo kairiąja akimi nebeatgavo. Netrukus ėmė prasčiau matyti ir dešiniąja. Tuomet gydytojai jai skyrė gydymą vaistais. Sykiu moteris vartoja ir vaistus nuo diabeto bei aukšto kraujospūdžio. Pastarasis didžiulė problema - vos tik moteris susijaudina, jis pašoka. Akims tai labai nesveika.

Ilgai nepastebi

Klaipėdos universitetinės ligoninės akių ligų gydytoja Jurgita Kazlauskaitė teigia, kad diabetinė retinopatija - tai viena iš cukrinio diabeto sukeltų komplikacijų. Ji atsiranda, kai per didelis cukraus kiekis ar nestabilus jo kiekis pažeidžia akies tinklainėje esančias kraujagysles. Jos tampa arba pralaidžios, dėl to tinklainė paburksta, arba užsikemša, ir tuomet tinklainė nebegauna pakankamai maisto medžiagų ir deguonies. Tokia būklė vadinama išemija. Diabetas dažniausiai pažeidžia abi akis.

"Kai liga yra ankstyvos stadijos, pacientai rega nesiskundžia, nors dažnai mato nebe taip aiškiai, kaip anksčiau. Tai susiję su cukraus kiekio arba kraujo spaudimo svyravimu per parą, - aiškina gydytoja. - Jei diabetas pažeidžia tinklainės pakraščius, pacientas taip pat gana ilgai - iki paskutinių ligos stadijų - gali nejausti regos sutrikimų. Tokį pažeidimą pastebi tik gydytojas oftalmologas."

Kai tinklainė pažeidžiama labiau, žmogus ima regėti "skraidančius" taškelius, drumstis arba iš viso apanka. Rega sutrinka tuoj pat, kai pažeidžiamas tinklainės centras, vadinamoji geltonoji dėmė. Tuomet žmogus nemato ir į tolį, ir iš arti net ir su akiniais, atsiranda juodos dėmės, ar "dingsta" dalis vaizdo. Taip yra todėl, kad geltonoji dėmė yra atsakinga už smulkiausių objektų atpažinimą, spalvinį matymą ir mūsų gebėjimą skaityti.

Pasak gydytojos, diabetinė retinopatija vystosi ilgai sergant diabetu ar kai liga prastai kontroliuojama. Taip pat tinklainė gali būti greičiau pažeidžiama, jei žmogaus aukštas sisteminis kraujo spaudimas, yra sutrikusi riebalų pusiausvyra kraujyje, jei jis rūko, turi antsvorio. Taip pat vienas iš rizikos veiksnių moterims yra nėštumas. Visus šiuos pacientus bendrosios praktikos gydytojai ir endokrinologai turėtų dažniau siųsti pas akių gydytoją. Tačiau visi diabetu sergantys asmenys kartą per metus būtinai turi pasitikrinti akis pas specialistą - juos į konsultaciją privalo nusiųsti šeimos gydytojas. Jei taip neatsitinka, patys ligoniai turėtų prašyti gydytojo siuntimo.

Jei reikia paciento regą ištirti išsamiau, gydytojai pasitelkia naujausias technologijas, pavyzdžiui, optinę koherentinę tomografiją, kurios metu įvertina struktūrinius tinklainės ir stiklakūnio pokyčius, matuoja tinklainės storį. Taip pat ligoniai tiriami ir atliekant fluorescentinę angiografiją. Suleidus specialių dažų, fotografuojama tinklainė ir stebimi kraujotakos pokyčiai, kraujagyslių pralaidumo ir užsikimšimo zonos, naujadarės kraujagyslės.

Galima išvengti

Akių ligų gydytoja Jurgita Kazlauskaitė tvirtina, kad diabetinės retinopatijos galima išvengti, ją sustabdyti ar bent sulėtinti. Tam būtinai reikia tinkamai kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje.

"Jei sergant 1 tipo cukriniu diabetu glikuotas hemoglobinas sumažinamas iki 7,5 proc., tuomet diabetinės retinopatijos rizika sumažėja 27 proc., o sergant 2 tipo diabetu vidurkis turėtų būti iki 7 proc., tuomet diabetinės retinopatijos rizika mažėja 21 procentu", - tvirtina specialistė.

Griežta arterinio kraujo spaudimo kontrolė sumažina minėtų komplikacijų riziką 34 proc., o geltonosios dėmės paburkimo riziką net per pusę. Taip pat būtina siekti, kad cholesterolio kiekis kraujyje būtų normalus.

J. Kazlauskaitė pabrėžia, kad sergant diabetu privalu liautis rūkius tabaką, mat tokiems pacientams retinopatija ir geltonosios dėmės paburkimas gali išsivystyti, net jeigu visi minėti organizmo rodikliai yra normalūs.

Gydymo būdų - ne vienas

Gydytoja Jurgita Kazlauskaitė teigia, kad specialistai gydymo būdą pasirenka pagal paciento būklę. Jeigu jo tinklainės kraujagyslės yra pralaidžios, atsiranda naujadarių kraujagyslių, yra dideli išemijos plotai tinklainės pakraščiuose - gydoma lazeriu. Lazeriu sunaikinami krauju neaprūpinami plotai, o naujadarės kraujagyslės tampa neaktyvios. Lazeriu gydomi ir pacientai, kuriems yra pakitimų geltonojoje dėmėje toliau nuo jos centro.

Jei dėl naujadarių kraujagyslių gijų ima atšokti tinklainė, atliekamos vitrektomija vadinamos operacijos. Jų metu pašalinamos gijos ir tinklainė grąžinama ten, kur ji turi būti. Jei yra pažeistas didelis geltonosios dėmės plotas, tuomet gydytojai pacientą gydo steroidų injekcijomis į stiklakūnį.

Neseniai buvo sukurti vaistai geltonosios dėmės ligoms gydyti. Daugeliu klinikinių tyrimų įrodyta, kad jie gerokai pranašesni už gydymą lazeriu, jei pažeistas akies centras. Į stiklakūnį suleisti šie vaistai blokuoja cheminių medžiagų, kurios vadinamos kraujagyslių endotelio augimo faktoriumi (KEAF), veikimą. Dėl šių medžiagų kraujagyslės tampa pralaidžios, dėl to į tinklainę priteka kraujo ir kitų skysčių, be to, formuojasi naujos nereikalingos kraujagyslės, ir pacientas netenka regėjimo.

Paprastai injekcijos atliekamos kas mėnesį ar šešias savaites, kol ligonio rega pagerėja. Po to gydytojas sprendžia, kaip gydyti toliau. Kiekvienas žmogus gydomas individualiai, pagal jo būklę.

"Naujausi vaistai labai pagerina žmonių regėjimą. Valstybinė ligonių kasa vienai akiai gydyti kompensuoja vienuolika injekcijų, kurios turi būti sunaudotos per dvejus metus, tačiau kartais liga per dvejus metus nepraeina. Diabetas ir jo sukeltos komplikacijos - visam gyvenimui, todėl ir vaistų, kurie padeda atgauti regą, reikėtų visam gyvenimui", - sako gydytoja J. Kazlauskaitė.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder