2019 m. sausio 18 d. 23:41 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Sveikata  >  Sveikata

Sveikata

5 detalės, pagal kurias atpažįstami toksiškus tėvus turėję žmonės

2019-01-09, 09:49

technologijos.lt

5 detalės, pagal kurias atpažįstami toksiškus tėvus turėję žmonės nuotrauka, foto

Šie žmonės bet kokia kaina vengia konfliktų.

© John Snape (CC BY-SA 3.0) | commons.wikimedia.org

Gyvendami su tėvais, kurie neturi jokios atjautos, geba tik reikalauti, bet ne duoti, yra žiaurūs ir negailestingi, vaikai tiesiog privalo ieškoti būdų, kaip išgyventi, tad ilgainiui tam tikras elgesys jiems tiesiog prilimpa. Tik daugiau sužinoję apie šiuos žmones ir švelniai tariant, netobulus tėvus ir apie tai, ką vaikystėje jiems teko patirti, neįprastą jų elgesį pradedame vertinti kitaip.

Nepalankioje aplinkoje augantys vaikai su gyvenimo negandomis išmoksta kovoti įvairiai, ir tai visiškai suprantama. Kartais tokiais vaikystėje įgytais įgūdžiais žmonės naudojasi ir būdami suaugę, tačiau atitinkamas jų elgesys iš šono gali atrodyti keistai.

Gaila, kad kai kuriems vaikams tenka augti nepalankioje aplinkoje, kurią tokią sukuria ne kas kitas, o toksiški – nerūpestingi, abejingi, aplaidūs, skaudinantys ir kitaip savo vaikų gyvenimą nuodijantys – tėvai.

Toksiški tėvai – plati, daug aspektų apimanti sąvoka. Kaip rašoma psichikos sveikatai skirtame socialiniame tinkle „Psych Central“, tokie tėvai gali būti linkę į narcisizmą ar turėti kitų asmenybės sutrikimų.

Jiems gali būti būdingi psichinio, fizinio arba emocinio smurto proveržiai. Pagaliau toksiški tėvai ganėtinai dažnai būna nuo ko nors priklausomi, pavyzdžiui, nuo alkoholio. Paprastai tokių tėvų tėvystės įgūdžiai – labai menki. Augti šalia tokių tėvų vaikams yra nepaprastai sunku.

Gyvendami su tėvais, kurie neturi jokios atjautos, geba tik reikalauti, bet ne duoti, yra žiaurūs ir negailestingi, vaikai tiesiog privalo ieškoti būdų, kaip išgyventi, – kitos išeities jiems nėra. Jie tiek daug valios ir jėgų išeikvoja bandydami atrasti bendrą kalbą su savitvarda toli gražu nepasižyminčiais tėvais, kad ilgainiui atitinkamas elgesys jiems tiesiog prilimpa.

Svetainėje romper.com glaustai apibūdinami penki elgesio tipai, kuriuos toksiškų tėvų vaikai atsineša į brandą.

Itin jautriai reaguoja į kitų nuotaikas

Vaikai, užaugę šalia toksiškų tėvų, labai dažnai išsiugdo kone antgamtišką gebėjimą pajausti kitų žmonių nuotaikas. Kaip savo knygoje „Thought Catalog“ (pažod. vert. „Minčių katalogas“) rašo populiari psichologinės literatūros autorė Shahida Arabi, jie akimirksniu atkreipia dėmesį net ir į pačius menkiausius žmogaus balso tono arba mimikos pasikeitimus.

Nenustebkite, kai šių žmonių pastabumas ir empatija jus privers šiurpti. To jie išmoko labai seniai, stengdamiesi išgyventi.

Jie – perfekcionistai

Tie, kuriems teko augti auklėjamiems toksiškų tėvų, labai dažnai būna linkę į perfekcionizmą. Stebėtis tuo nereikėtų: kaip paaiškinama žurnale „Psychology Today“, vaikystėje šiems žmonėms teko be galo stengtis viską atlikti gerai, akylai stebint savo tėvų nuotaikų ir elgesio svyravimus.

Todėl dažnai gali susidaryti įspūdis, kad jie net ir kasdienių, paprastų dalykų atžvilgiu yra perfekcionistai.

Iš paskutiniųjų stengiasi kuo nors pasitarnauti

Toksiškų tėvų aplinkoje augusiems žmonėms būdingas noras pasitarnauti, padėti, būti bent kuo nors naudingiems. Žurnale „Psychology Today“ pažymima, kad tie, kurie augo nuolat bandydami įtikti savo tėvams, įpročio įtikti (tik jau ne tėvams, o visiems apskritai) vėliau taip ir nebeatsikrato.

Iš pažiūros jie gali atrodyti malonūs ir paslaugūs, tačiau šis įspūdis nebūtinai teisingas – po perdėtu paslaugumu neretai slypi didelė nemeilė sau ir palaipsniui kaupiasi neapykanta. Tai nėra sveikos psichikos bruožas.

Toleruoja neleistiną elgesį

Kai kurie toksiškų tėvų vaikai yra linkę pernelyg toleruoti nederamą kitų žmonių elgesį. Nieko keista – juk aplinkoje, kurioje jie augo, sunkiai toleruotinų dalykų buvo apstu.

Palaipsniui jie išmoko su tuo susigyventi, tai priimti, išlikti tolerantiški – tokie ir liko. Kaip rašoma žurnale „Forbes“, tai ypač būdinga tiems, kurie užaugo šalia linkusių manipuliuoti ir narcisistiškų tėvų, neturėdami galimybės išsiugdyti sveiko tolerancijos ribų pojūčio.

Vengia bet kokių konfliktų

Toksiškų tėvų vaikai nėra linkę veltis į konfliktus – paprastai jie stengiasi konfliktų kiek įmanoma vengti. Svetainėje verywellmind.com rašoma, kad į konfliktus nelinkę veltis alkoholikų ir į smurtą linkusių tėvų vaikai. Net būdami akivaizdžiai teisūs, šie žmonės retai kada ryžtasi pakovoti už savo tiesą.

Parengta pagal užsienio spaudą.


Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sveikata

Praėjusią savaitę socialiniame tinkle "Facebook" pasklido žinia, kad nuo šių metų sausio...

Už vaiko ligos pažymą - papildomas mokestis nuotrauka, foto

Penktadienį paaiškėjo naujo sveikatos priežiūros centro architektūrinio konkurso laimėtojas. Įvertinus pateiktus projektus...

Naujai poliklinikai - vilniečių projektas nuotrauka, foto

Sergamumas gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) didėja, skelbia...

Daugėja sergančiųjų gripu ir peršalimo ligomis nuotrauka, foto

Priklausomybės nuo interneto lyginimas su narkomanija iki šiol buvo vertinamas gana skeptiškai:...

Priklausomybė - virtuali, problemos - tikros nuotrauka, foto

„Dragūnas“ sužaidė lygiosiomis su Minsko klubu nuotrauka, foto

Sportas, Baltijos vyrų rankinio lygos A grupės rungtynėse penktadienį Klaipėdos „Dragūno“ komanda...

Įspūdingiausia Lietuvoje sankryža: vairuotojai mato ne viską nuotrauka, foto

Klaipėda, Prie Klaipėdos esanti Jakų sankryža yra lyg vartai į uostamiestį, o į...

Brigadai „Žemaitija“ - treji nuotrauka, foto

Klaipėda, Penktadienį uostamiestyje vyko iškilminga motorizuotosios pėstininkų brigados "Žemaitija" 3-iųjų įkūrimo metinių minėjimas.

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (562) nuotrauka, foto

Klaipėdos akvarelės, "Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius,...

Sportas, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 6 val.

Klaipėdos akvarelės, Paskelbta prieš 6 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...