2019 m. gegužės 22 d. 22:10 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Sveikata  >  Sveikata

Sveikata

10 įpročių: Kaip sėkmingai valdyti stresą

2018-12-04, 14:42

„Laisvalaikio“ inf.

10 įpročių: Kaip sėkmingai valdyti stresą nuotrauka, foto

Stresas.

© „Fotolia" asociatyvi nuotr.

Gebėjimas valdyti savo emocijas ir išlikti budriam stresinėse situacijose turi įtakos jūsų veiklos rezultatams. Daugelis tyrimų patvirtina, kad stresas neigiamai veikia žmogaus psichinę ir fizinę būklę. Įdomu tai, kad nebūtinai stresas yra blogai. Tam tikras streso kiekis yra reikalingas, kad pasiektumėte užsibrėžtų aukštumų ir susitvarkytumėte su neišvengiamais iššūkiais. Esminė prielaida - reikia valdyti stresą, o ne leisti, kad jis užvaldytų jus.

Pasidomėkime, ką daro žmonės, kurie sėkmingai valdo stresą? Atsakymus pateikia Lukas Mackevičius, sertifikuotas streso valdymo ir sveikatingumo konsultantas.

Jie dėkingi už tai, ką turi.
Kalifornijos universiteto tyrimo duomenimis, žmonės, kurie kasdien praktikuoja dėkingumą, savo kūne sumažina streso hormono - kortizolio - kiekį 23 proc. Kortizolis yra steroidinis hormonas, kuris slopina imuninę sistemą ir taip sudaro palankesnes sąlygas įvairiems virusams ir infekcijoms plisti.

Jie vengia klausimo „kas jeigu“.
Šis klausimas mūsų galvose gali išprovokuoti tūkstantį tariamų atsakymų ir, kuo daugiau galvosite apie „prarastas galimybes“, tuo mažiau laiko ir energijos liks realiems veiksmams. Žmonės tiesiog ima ir daro, o jei kas nepavyksta, mokosi iš klaidų ir juda į priekį.

Jie ieško teigiamų dalykų.
Net ir tais atvejais, kai diena buvo labai prasta, jie stengiasi joje atrasti kažką gero. Jie drąsiai galvoja apie ateitį, kurią nori sukurti, kurioje viskas yra geriau nei šiandieninėje situacijoje, kuria konkrečius planus ir imasi veiksmų.

Jie moka atsijungti (nuo telefonų ir kompiuterių). Tai nereiškia, kad jiems nepriskambinsi, kai to labiausiai reikia, arba kad jie neskaito elektroninių laiškų, tačiau jie labai aiškiai suvokia, kad „kabojimas ant laido“ 24 valandas per dieną, 7 dienas per savaitę yra neproduktyvu, kenkia sveikatai ir trukdo kokybiškam poilsiui. Jei jaučiate, kad būti „be ryšio“ yra labai sunku, pradėkite mažais žingsneliais. Pradžioje išjunkite telefoną tuo metu, kai mažiausiai tikėtina, kad jūsų ieškos - pavyzdžiui, sekmadienio rytą. Ilgainiui, kai apsiprasite su nauja situacija ir pasijausite patogiai (tai gali užtrukti mažiausiai 3 savaites), ir kolegos priims, kad būnate kurį laiką nepasiekiamas, palaipsniui bus galima ilginti laiką „be ryšio“.

Jie vartoja kofeiną ir nikotiną ribotai.
Kofeinas ir nikotinas yra pseudostresoriai, o jo suvartojus aktyvuojamas „kovok arba bėk“ mechanizmas. Taigi, nepaisant fakto, kad sėdite fotelyje ir realiai nėra dėl ko nerimauti, jūsų organizme prasideda fiziologinė streso reakcija ir esate paruošiamas „kovai“.

Jie kokybiškai išsimiega.
Vis dar yra daug žmonių, kurie ignoruoja miego svarbos įtaką streso ir emocijų valdymui. Kai miegame, mūsų smegenys persikrauna ir ryte esame žvalūs ir budrūs. Mūsų kontrolė, dėmesys, atmintis ir reakcija į stresą suprastėja esant miego trūkumui. Kuo mažiau miegame, tuo daugiau išsiskiria streso hormono, kuris suteikia reikiamą energijos kiekį, kad būtume „užsivedę“ dienos metu. Ypač tai aktualu įtemptais laikotarpiais, kai atrodo, kad nėra laiko miegoti. Šios situacijos paradoksas, kad kokybiško miego stoka gali būti pagrindinis dalykas, kurio trūksta, kad suvaldytume situaciją.

Jie vengia neigiamų minčių. Kuo mes labiau galvojame apie neigiamus dalykus, tuo šios mintys tampa galingesnės. O juk dažniausiai tai yra tik mintys, ne faktai. Didelė tikimybė, kad šios neigiamos mintys taip ir nepamatys dienos šviesos. O jei jau atsitiko taip, kad dėl šių minčių negalite užmigti - surašykite jas ant popieriaus ir kiekvienai paruoškite sprendimą su veiksmų planu.

Jie yra konkretūs.
Patiriamo streso ir nerimo kiekis priklauso nuo to, kaip iškreiptai matome vieną ar kitą situaciją. Laba lengva yra galvoti, kad nerealūs terminai, reiklus vadovas ar nuolatinės automobilių grūstys yra patiriamo streso priežastis. Jūs negalite kontroliuoti priežasčių, tačiau galite pasirinkti, kaip į jas reaguosite. Žmonės mėgsta hiperbolizuoti situacijas naudodami tokias frazes ar mintis, pvz., „viskas yra blogai“ arba „niekada man nesiseka“. Pirmas žingsnis koreguojant šias neproduktyvias mintis yra identifikuoti konkrečius dalykus, kurie nesiseka ar išėjo ne taip, kaip norėjosi. Taip paaiškės, kad, greičiausiai, ne „viskas yra blogai“ ir sąrašas dalykų, kurie erzina, yra ženkliai trumpesnis nei atrodė.

Jie kvėpuoja.
Geriausias būdas sustabdyti įsibėgėjančią streso reakciją yra tolygus, gilus ir ramus kvėpavimas. Praktikavimas susitelkti tik ties savo kvėpavimu išmoko kūną dėmesingumo ir koncentracijos. Sekantį kartą, kai jausite, kad nerimas užvaldo, skirkite kelias minutes kvėpavimui. Užsidarykite duris, išjunkite telefono skambėjimą, patraukite kitus galimus trikdžius į šoną, atsisėskite ir kvėpuokite. Tikslas yra susikoncentruoti tik į kvėpavimą ir neleisti mintims klaidžioti kažkur kitur. Sekite, kaip jaučiatės įkvėpdami ir iškvėpdami.

Šis pratimas iš pirmo žvilgsnio atrodo labai paprastas, deja, realybėje jį atlikti gali būti rimtas iššūkis. Jei nepavyksta išlaikyti dėmesio, įkvėpdami suskaičiuokite iki 10, įkvėpę akimirkai sulaikykite kvėpavimą, o po to iškvėpkite mintyse skaičiuodami iki 10. Pakartokite tokį sąmoningą kvėpavimą bent dešimt kartų.

Jie naudojasi pagalba. Kad ir kaip gundančiai atrodytų, noras išspręsti visas bėdas pačiam nėra efektyviausia priemonė. Tam, kad būtumėte budrūs ir produktyvūs, reikia žinoti savo silpnybes ir paprašyti pagalbos, kai ji yra būtina. Visi mes turime kažką (šeimoje, darbe, draugų rate), į kurį galime kreiptis atsidūrę sudėtingoje situacijoje. Kartais pokalbis prie arbatos puodelio gali suteikti naują požiūrį ar įžvalgą į situaciją. Kiti pateiks gerą išeitį iš susidariusios situacijos, kadangi nebus su ja susiję emociškai.

Didelė įtampa, nevaldomas stresas ir racionalus situacijos sprendimas yra nesuderinami dalykai. Todėl, bet kuriuo metu, kai pajusite, kad stresas pradėjo neigiamai veikti jūsų veiklą, darbą, asmeninį gyvenimą ar tarpusavio santykius, prisiminkite šiuos 10 įpročių.

Žymos: stresas

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sveikata

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) paskelbti Respublikinės Klaipėdos ligoninės ir Klaipėdos jūrininkų ligoninės...

Iš naujo: ligoninių direktorių ieškos pagal naują tvarką nuotrauka, foto

Praėjusią savaitę Klaipėdos gydymo įstaigų slaugytojai įvairiai minėjo savo profesinę šventę. Klaipėdos...

Apie slaugytojų darbą kalbėta mokslinėje konferencijoje nuotrauka, foto

Siekdama gerinti vaikų sveikatos priežiūros kokybę ir bendradarbiaudama su šeimos gydytojų bei...

Atsisakoma perteklinių pažymų apie vaikų sveikatą nuotrauka, foto

Naujiena Sveikatos biuro veiklų padangėje - vasaros stovyklos 7-12 m. vaikams! Stovyklos vyks dienos...

Sveikatinančios vasaros stovyklos 7-12 m. vaikams nuotrauka, foto

"Viesulo" gimnasčių pergalės nuotrauka, foto

Sportas, Prienuose vykusiame tarptautiniame meninės gimnastikos turnyre "Elegance Cup-2019" visų spalvų medalius iškovojo...

Žiemos sodo augalus užpuolė pavojingi parazitai nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Kretingos vizitine kortele pelnytai vadinamam Žiemos sodui buvo iškilusi didžiulė...

Pusfinalio serija: vos vienas „Neptūno“ tritaškis iš 20 bandymų nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos „Neptūnas“ pralaimėjimu namuose pradėjo „Betsafe–LKL“ pusfinalio etapą. Kazio Maksvyčio auklėtiniai...

Europos teismą pasieks dar negirdėtas skundas iš Lietuvos nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Europos žmogaus teisių teismą netrukus turėtų pasiekti dar negirdėtas skundas – Lietuvos...

Sportas, Paskelbta prieš 25 min.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 57 min.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...