2019 m. kovo 21 d. 09:30 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Sveikata  >  Sveikata

Sveikata

10 įpročių: Kaip sėkmingai valdyti stresą

2018-12-04, 14:42

„Laisvalaikio“ inf.

10 įpročių: Kaip sėkmingai valdyti stresą nuotrauka, foto

Stresas.

© „Fotolia" asociatyvi nuotr.

Gebėjimas valdyti savo emocijas ir išlikti budriam stresinėse situacijose turi įtakos jūsų veiklos rezultatams. Daugelis tyrimų patvirtina, kad stresas neigiamai veikia žmogaus psichinę ir fizinę būklę. Įdomu tai, kad nebūtinai stresas yra blogai. Tam tikras streso kiekis yra reikalingas, kad pasiektumėte užsibrėžtų aukštumų ir susitvarkytumėte su neišvengiamais iššūkiais. Esminė prielaida - reikia valdyti stresą, o ne leisti, kad jis užvaldytų jus.

Pasidomėkime, ką daro žmonės, kurie sėkmingai valdo stresą? Atsakymus pateikia Lukas Mackevičius, sertifikuotas streso valdymo ir sveikatingumo konsultantas.

Jie dėkingi už tai, ką turi.
Kalifornijos universiteto tyrimo duomenimis, žmonės, kurie kasdien praktikuoja dėkingumą, savo kūne sumažina streso hormono - kortizolio - kiekį 23 proc. Kortizolis yra steroidinis hormonas, kuris slopina imuninę sistemą ir taip sudaro palankesnes sąlygas įvairiems virusams ir infekcijoms plisti.

Jie vengia klausimo „kas jeigu“.
Šis klausimas mūsų galvose gali išprovokuoti tūkstantį tariamų atsakymų ir, kuo daugiau galvosite apie „prarastas galimybes“, tuo mažiau laiko ir energijos liks realiems veiksmams. Žmonės tiesiog ima ir daro, o jei kas nepavyksta, mokosi iš klaidų ir juda į priekį.

Jie ieško teigiamų dalykų.
Net ir tais atvejais, kai diena buvo labai prasta, jie stengiasi joje atrasti kažką gero. Jie drąsiai galvoja apie ateitį, kurią nori sukurti, kurioje viskas yra geriau nei šiandieninėje situacijoje, kuria konkrečius planus ir imasi veiksmų.

Jie moka atsijungti (nuo telefonų ir kompiuterių). Tai nereiškia, kad jiems nepriskambinsi, kai to labiausiai reikia, arba kad jie neskaito elektroninių laiškų, tačiau jie labai aiškiai suvokia, kad „kabojimas ant laido“ 24 valandas per dieną, 7 dienas per savaitę yra neproduktyvu, kenkia sveikatai ir trukdo kokybiškam poilsiui. Jei jaučiate, kad būti „be ryšio“ yra labai sunku, pradėkite mažais žingsneliais. Pradžioje išjunkite telefoną tuo metu, kai mažiausiai tikėtina, kad jūsų ieškos - pavyzdžiui, sekmadienio rytą. Ilgainiui, kai apsiprasite su nauja situacija ir pasijausite patogiai (tai gali užtrukti mažiausiai 3 savaites), ir kolegos priims, kad būnate kurį laiką nepasiekiamas, palaipsniui bus galima ilginti laiką „be ryšio“.

Jie vartoja kofeiną ir nikotiną ribotai.
Kofeinas ir nikotinas yra pseudostresoriai, o jo suvartojus aktyvuojamas „kovok arba bėk“ mechanizmas. Taigi, nepaisant fakto, kad sėdite fotelyje ir realiai nėra dėl ko nerimauti, jūsų organizme prasideda fiziologinė streso reakcija ir esate paruošiamas „kovai“.

Jie kokybiškai išsimiega.
Vis dar yra daug žmonių, kurie ignoruoja miego svarbos įtaką streso ir emocijų valdymui. Kai miegame, mūsų smegenys persikrauna ir ryte esame žvalūs ir budrūs. Mūsų kontrolė, dėmesys, atmintis ir reakcija į stresą suprastėja esant miego trūkumui. Kuo mažiau miegame, tuo daugiau išsiskiria streso hormono, kuris suteikia reikiamą energijos kiekį, kad būtume „užsivedę“ dienos metu. Ypač tai aktualu įtemptais laikotarpiais, kai atrodo, kad nėra laiko miegoti. Šios situacijos paradoksas, kad kokybiško miego stoka gali būti pagrindinis dalykas, kurio trūksta, kad suvaldytume situaciją.

Jie vengia neigiamų minčių. Kuo mes labiau galvojame apie neigiamus dalykus, tuo šios mintys tampa galingesnės. O juk dažniausiai tai yra tik mintys, ne faktai. Didelė tikimybė, kad šios neigiamos mintys taip ir nepamatys dienos šviesos. O jei jau atsitiko taip, kad dėl šių minčių negalite užmigti - surašykite jas ant popieriaus ir kiekvienai paruoškite sprendimą su veiksmų planu.

Jie yra konkretūs.
Patiriamo streso ir nerimo kiekis priklauso nuo to, kaip iškreiptai matome vieną ar kitą situaciją. Laba lengva yra galvoti, kad nerealūs terminai, reiklus vadovas ar nuolatinės automobilių grūstys yra patiriamo streso priežastis. Jūs negalite kontroliuoti priežasčių, tačiau galite pasirinkti, kaip į jas reaguosite. Žmonės mėgsta hiperbolizuoti situacijas naudodami tokias frazes ar mintis, pvz., „viskas yra blogai“ arba „niekada man nesiseka“. Pirmas žingsnis koreguojant šias neproduktyvias mintis yra identifikuoti konkrečius dalykus, kurie nesiseka ar išėjo ne taip, kaip norėjosi. Taip paaiškės, kad, greičiausiai, ne „viskas yra blogai“ ir sąrašas dalykų, kurie erzina, yra ženkliai trumpesnis nei atrodė.

Jie kvėpuoja.
Geriausias būdas sustabdyti įsibėgėjančią streso reakciją yra tolygus, gilus ir ramus kvėpavimas. Praktikavimas susitelkti tik ties savo kvėpavimu išmoko kūną dėmesingumo ir koncentracijos. Sekantį kartą, kai jausite, kad nerimas užvaldo, skirkite kelias minutes kvėpavimui. Užsidarykite duris, išjunkite telefono skambėjimą, patraukite kitus galimus trikdžius į šoną, atsisėskite ir kvėpuokite. Tikslas yra susikoncentruoti tik į kvėpavimą ir neleisti mintims klaidžioti kažkur kitur. Sekite, kaip jaučiatės įkvėpdami ir iškvėpdami.

Šis pratimas iš pirmo žvilgsnio atrodo labai paprastas, deja, realybėje jį atlikti gali būti rimtas iššūkis. Jei nepavyksta išlaikyti dėmesio, įkvėpdami suskaičiuokite iki 10, įkvėpę akimirkai sulaikykite kvėpavimą, o po to iškvėpkite mintyse skaičiuodami iki 10. Pakartokite tokį sąmoningą kvėpavimą bent dešimt kartų.

Jie naudojasi pagalba. Kad ir kaip gundančiai atrodytų, noras išspręsti visas bėdas pačiam nėra efektyviausia priemonė. Tam, kad būtumėte budrūs ir produktyvūs, reikia žinoti savo silpnybes ir paprašyti pagalbos, kai ji yra būtina. Visi mes turime kažką (šeimoje, darbe, draugų rate), į kurį galime kreiptis atsidūrę sudėtingoje situacijoje. Kartais pokalbis prie arbatos puodelio gali suteikti naują požiūrį ar įžvalgą į situaciją. Kiti pateiks gerą išeitį iš susidariusios situacijos, kadangi nebus su ja susiję emociškai.

Didelė įtampa, nevaldomas stresas ir racionalus situacijos sprendimas yra nesuderinami dalykai. Todėl, bet kuriuo metu, kai pajusite, kad stresas pradėjo neigiamai veikti jūsų veiklą, darbą, asmeninį gyvenimą ar tarpusavio santykius, prisiminkite šiuos 10 įpročių.

Žymos: stresas

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sveikata

Klaipėdoje veikiančios UAB "Nefrida" hemodializių centro specialistai inkstų ligomis sergančius pacientus, kuriems...

Hemodializė ir kineziterapija: gyvybiškai būtinas derinys nuotrauka, foto

Dviem Klaipėdoje veikiančioms ligoninėms miesto valdžia planuoja skirti 250 tūkst. eurų. Bus...

Ligoninėms ruošiama finansinė injekcija nuotrauka, foto

Miego sutrikimai – tai sveikatos problema. Nors daugelis šios srities simptomų nelaiko...

Pasaulinė miego diena: ką būtina žinoti apie miego sutrikimus nuotrauka, foto

Vasario mėnesį suėjo jau septyneri metai nuo Klaipėdos universitetinėje ligoninėje (KUL) rengiamų...

Besilaukiančioms moterims - naudingos pamokos nuotrauka, foto

Šiandien - "Atlanto" ir "Palangos" rungtynės nuotrauka, foto

Sportas, Šiandien 13 val. Klaipėdos miesto centrinio stadiono dirbtinės dangos aikštėje Klaipėdos "Atlantas"...

Mušė paauglį brolį iki smegenų sukrėtimo nuotrauka, foto

Kriminalai, 2019-03-20, apie 16 val., Klaipėdos apskr. VPK gautas pranešimas, kad į Klaipėdos...

Vakarų Lietuvos automobilių statymo ypatumai nuotrauka, foto

Klaipėda, Dienraščio "Vakarų ekspresas" redakcija tęsia konkursą "Automobilių statymo ypatumai".

Sankryžoje atsirado nauja vaizdo stebėjimo kamera nuotrauka, foto

Klaipėda, Akylesni vairuotojai nuotraukose užfiksavo neseniai Taikos prospekto ir Dubysos gatvių sankirtoje ant...

Sportas, Paskelbta prieš 30 min.

Kriminalai, Paskelbta prieš 30 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 33 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...