„Žalgiris“ Europos milžinų apsuptyje

„Žalgiris“ Europos milžinų apsuptyje

Ateinantį penktadienį Serbijos sostinėje Belgrade prasidės Eurolygos finalo ketverto turnyras. Kokia turtinga bebūtų Kauno „Žalgirio“ istorija, Lietuvos klubas atrodo kukliai šalia trijų kitų dalyvių - Stambulo „Fenerbahce“, Maskvos CSKA ir Madrido „Real“. Tačiau finalo ketverte nereikia žaisti serijų, o viename mače įmanoma įveikti bet ką. „Žalgiriui“ kelyje į titulą pirmiausia reikia pusfinalyje įveikti čempioną „Fenerbahce“. Artėjant finalo ketvertui, susipažinkime su Stambulo klubu, prieš metus užsidėjusiu Eurolygos karūną.

Istorija. „Fenerbahce“ klubas buvo įkurtas dar 1907 m., o krepšinio sekcija jame atsirado 1914 m. Kitaip nei „Real“ ar CSKA, Stambulo komanda į Europos elitą įsibrovė palyginti neseniai. Tiesa, ambicijų „Fenerbahce“ nestokojo jau praėjusio amžiaus paskutiniame dešimtmetyje. 1998-1999 m. komanda žaidė Eurolygoje, jai atstovavo tokios žvaigždės kaip Ibrahimas Kutluajus, Markas Miličius, Mahmudas Abdul-Raufas (Mahmoud Abdul-Rauf), Žanas Tabakas. Tą sezoną „Fenerbahce“ apsiribojo patekimu į aštuntfinalį.

Tikrasis pakilimas prasidėjo 2006 m., kai „Fenerbahce“ susijungė su kitu Stambulo klubu, nuolatiniu Eurolygos dalyviu „Ulker“. Po susiliejimo pavyko dukart iš eilės laimėti Turkijos čempionatą. Dar vienas labai svarbus įvykis buvo trenerio Želko Obradovičiaus atvykimas 2013 m. Krepšinio maestro greitai sulipdė finalo ketverto kalibro komandą. Pirmą kartą į šį etapą „Fenerbahce“ pateko 2015 m., bet tada užimta tik ketvirtoji vieta. Užpernai Stambulo ekipa nužygiavo iki finalo ir jame tik po pratęsimo 96:101 m. pripažino CSKA pranašumą. Galų gale pernai „Fenerbahce“ krepšininkai iškovojo titulą, finale 80:64 patiesę Pirėjo klubą „Olympiakos“.

Vedlys. Papildoma pusfinalio intriga bus „Žalgirio“ trenerio Šarūno Jasikevičiaus akistata su Ž.Obradovičiumi. Šaras buvo serbo auklėtiniu Atėnų klube „Panathinaikos“ 2007-2010 ir 2011-2012 m., jiems pavyko kartu laimėti Eurolygą 2009 m. Tituluočiausiam Europos treneriui Ž.Obradovičiui tai buvo tik vienas iš devynių žygių į elitinio turnyro viršūnę. 1992 m. serbas laimėjo Eurolygą su Belgrado „Partizan“, 1994 m. - su Badalonos „Joventut“, 1995 m. - su „Real“. Prieš „Fenerbahce“ triumfą buvo penkios pergalės su „Panathinaikos“.

„Šaras yra mano geras draugas ir jis atliko puikų darbą“, - iškart po patekimo į pusfinalį sakė Ž.Obradovičius. Nors toks patyręs krepšinio vilkas yra matęs visko, šis finalo ketvertas bus ypatingas net ir jam. Juk būtent Belgrade, „Partizan“ gretose, Ž.Obradovičius užbaigė krepšininko karjerą ir pradėjo dirbti treneriu.

Pokyčiai. „Fenerbahce“ turi didelius išteklius, bet tai nereiškia, kad patekimas į finalo ketvertą patiekiamas ant lėkštutės. Net ir Ž.Obradovičiui tenka susitaikyti su pokyčiais komandos sudėtyje. Dabartinė „Fenerbahce“ yra kitokia nei pernykštė, čempioniška ekipa. Neskaičiuojant poros nelabai svarbių krepšininkų, Stambulo klubą vasarą paliko du lyderiai - Bogdanas Bogdanovičius ir Ekpė Udo (Ekpe Udoh). Abu jie išvyko į NBA. B.Bogdanovičius persikraustė į „Sacramento Kings“, E.Udo - į „Utah Jazz“.

Komandą papildė Bredas Vonameikeris (Brad Wanamaker), Nikolas Melis (Nicolo Melli), Džeisonas Tompsonas (Jason Thompson) ir Markas Guduričius. Dėl dviejų pirmųjų klausimų nėra, jie Stambulo komandai labai svarbūs. 23 metų M.Guduričius dar nėra pasiekęs savo zenito, nors kartais būna labai naudingas. Dž.Tompsonas aštuonis sezonus žaidė NBA, tačiau Europoje kol kas nepritapo. Eurolygoje amerikietis renka 5,3 taško.

Pirkiniai padėjo užkamšyti spragas ir pailginti atsarginių suolelį, bet, viską sudėjus, vargu ar galima teigti, kad dabartinė „Fenerbahce“ yra stipresnė už pernykštę. Juk tiek B.Bogdanovičius, tiek E.Udo pernai pateko į Eurolygos simbolinį penketą. E.Udo tapo naudingiausiu finalo ketverto turnyro žaidėju.

Susidūrimai. „Žalgiris“ Eurolygoje debiutavo 1998 m. rugsėjo 24 d. Įdomu, kad pirmuoju Kauno klubo varžovu tapo būtent „Fenerbahce“ su jau minėtų žvaigždžių būriu. Tas pirmąsias rungtynes kauniečiai Stambule pralaimėjo 84:99, jiems nepavyko sustabdyti 33 taškus pelniusio I.Kutluajaus. Kaune žalgiriečiai pasiekė revanšą 64:59. Kaip minėjome, „Fenerbahce“ apsiribojo patekimu į aštuntfinalį. „Žalgiris“ tą sezoną tapo čempionu.

Tokie buvo pirmieji susidūrimai. Šį sezoną Kauno bei Stambulo komandos tarpusavio akistatose irgi pasidalino po pergalę. Gruodžio 14 d. Stambule „Žalgiris“ laimėjo 90:89. Nugalėtojams 22 taškus surinko Kevinas Pangosas, aikštelės šeimininkams 20 taškų pelnė Janas Veselas. Kovo 9 d. Kaune „Fenerbahce“ įrodė savo pranašumą 85:78. „Žalgiriui“ 15 taškų surinko Paulius Jankūnas, varžovų gretose pasižymėjo Luidžis Datomė (Luigi Datome), kurio sąskaitoje buvo 16 taškų.

 „Žalgiris“    „Fenerbahce“

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SMOGIAMIEJI PENKETAI

„Žalgiris“

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Fenerbahce“

Paaiškinimai:
tšk. - taškai
atk. kam. - atkovoti kamuoliai
rez. perd. - rezultatyvūs perdavimai
n.b. - naudingumo balai

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder