Tarybos narius iš posėdžio galės išvesdinti policija

Tarybos narius iš posėdžio galės išvesdinti policija

Tarybos nariai, kurie išdrįs posėdžio metu pavartoti prievartą, įžeidinėti, grasinti ar kitaip šiurkščiai pažeisti elgesio Tarybos posėdyje taisykles, gali būti ne tik įspėti, svarstomi Etikos komisijos, bet ir pašalinti iš posėdžio, net išvesdinti saugos tarnybos darbuotojų arba policijos pareigūnų. Tai numato naujas Klaipėdos miesto tarybos veiklos reglamentas, kuris bus svarstomas artimiausiame Tarybos posėdyje.

Vakar dėl keleto naujojo veiklos reglamento punktų beveik valandą laiko be rezultato diskutavo Tarybos Kultūros, švietimo ir sporto komitetas. Svarbiausius Tarybos veiklos reglamento, kuris buvo rengtas ilgiau nei metus, pokyčius komitetui pristatė Klaipėdos savivaldybės Teisės skyriaus vedėjas Andrius Kačalinas.

Pasak jo, tvarką reikėjo keisti todėl, kad šiuo metu galiojantis reglamentas buvo patvirtintas prieš 15 metų, daug kartų keistas, tačiau jo struktūra pasenusi, atskirų skyrių nuostatos dubliuojasi ar net prieštarauja viena kitai, trūksta loginio nuoseklumo, daugelis nuostatų nebeatitinka Vietos savivaldos įstatymo bei nėra įgyvendinamos naujo Teisėkūros įstatymo nuostatos.

Naują Tarybos veiklos reglamentą, pasak teisininko, sudarys šeši skyriai, suskirstyti į 94 punktus su papunkčiais. Didžiausia naujo reglamento vertė, anot A. Kačalino yra jo aiškumas, logika, kolizijų ir prieštaravimų pašalinimas.

Nemažai naujovių

"Teisėkūros procese atsiranda daugiau aiškumo, į sprendimų priėmimą labiau įtraukiama visuomenė, įteisintas naudojimasis teisės aktų informavimo sistema, per kurią visuomenės atstovai gali teikti siūlymus, o priimant norminį teisės aktą bus privaloma juos svarstyti. Numatyta tvarka, kaip tai bus daroma.

Atsiranda numatomo teisinio reguliavimo poveikio ekonomikai, finansams ir pan. vertinimas. Numatyta galimybė sudaryti darbo grupę teisės aktui rengti ir jos darbo apmokėjimas. Dar vienas iš naujų dalykų - teisinio reguliavimo stebėsena, tai yra Savivaldybės administracija privalės stebėti ir vertinti, kaip taikomi teisės aktai, ir fiksuoti trūkumus bei rezultatus.

ETIKA. Etikos komisija nusprendė, jog Viačeslavas Titovas pažeidė Tarybos nario etiką dėl to, kad segėjo Georgijaus juostelę Tarybos posėdyje. Naujasis Tarybos veiklos reglamentas už tokią provokaciją numato griežtesnes sankcijas. Eimanto Chachlovo nuotr.

Naujajame reglamente nelieka mero rinkimų Taryboje, nes tai neatitinka realijų įteisinus tiesioginius mero rinkimus. Sykiu išplečiami sekretoriato įgaliojimai - jis tampa ne tik Tarybos, bet ir mero sekretoriatu. Sugriežtinamos ir detalizuojamos Tarybos nario elgesio normos. Etikos komisija svarstys Tarybos nario etiką, jeigu jis be pateisinamos priežasties praleidinės komitetų ar Tarybos posėdžius.

Atsiranda nuostatos, susijusios su Tarybos nario įspėjimu ir pašalinimu iš posėdžio. Jeigu Tarybos narys ar svečias trukdo darbą, grasina, įžeidinėja, jis gali būti įspėtas arba pašalintas iš posėdžio. Reglamente numatytas dar vienas naujas darinys - frakcijos vadovų sueiga, kurioje skirtingų politinių partijų atstovai galėtų pasikeisti nuomonėmis", - vardino svarbiausius pokyčius A. Kačalinas.

Patiko ne visiems

Naujasis reglamentas, jeigu jam pritars Taryba, turėtų įsigalioti nuo rugpjūčio 1 d., išskyrus vieną nuostatą, susijusią su Tarybos nario atlyginimu. Naujas reglamentas apmokestina ne tik posėdžiuose, bet ir komandiruotėse praleidžiamą Tarybos nario laiką. Šiai nuostatai bus reikalingos papildomos lėšos, todėl ji įsigaliotų tik nuo 2017 m. sausio 1 d.

Pasiūlymus naujam reglamentui pateikė opozicijai atstovaujantys Kultūros, švietimo ir sporto komiteto nariai Nina Puteikienė ir Rimantas Didžiokas.

N. Puteikienė pasiūlė iš naujojo reglamento išbraukti 14 skyrių "Tarybos nario įspėjimas" ir 15 skyrių "Tarybos nario pašalinimas iš posėdžio". Vietos savivaldos įstatyme nėra numatytos Tarybos nario taisyklės ir jas, politikės nuomone, neturėtų nustatyti meras, o sutarti visi Tarybos nariai.

"Naujojo reglamento nuostatuose yra paliekama vietos interpretacijai. Ką reiškia teiginys "kitaip trukdo posėdžiui"? Nėra apibrėžti terminai "grasina", "įžeidžia", "nesąžiningas balsavimas". Jeigu aš pagrasinsiu, kad kreipsiuosi į STT ar teismą - galiu būti už tai įspėta? Manau, kad tai turi spręsti Etikos komisija, o ne Tarybai pirmininkaujantis meras. Tarybos nario pašalinimas iš posėdžio nenumatytas net Rusijos Dūmoje. Kaip techniškai tai numatoma įvykdyti ir kokiais įstatymais remiantis Tarybos narys gali būti išvesdintas?" - klausė N. Puteikienė.

A. Kačalinas paaiškino, jog Tarybos nario elgesio taisyklės turėtų būti žemesnis dokumentas, kurį meras patvirtintų, o dėl išvesdinimo iš Tarybos paminėjo, jog net Seimo statute tai numatoma.

R. Didžiokas pateikė siūlymą, kad reglamentas leistų Tarybos nariui turėti ne daugiau kaip 2 padėjėjus ir apibrėžtų jų skyrimo tvarką bei įgaliojimus.

Pasak A. Kačalino, Vietos savivaldos įstatymas nenumato Tarybos nario padėjėjo darinio ir įgaliojimų, todėl pasiūlymas buvo atmestas.

N. Puteikienės ir R. Didžioko pasiūlymams nepritarė ir kolegos iš Kultūros, švietimo ir sporto komiteto.

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder