2020 m. liepos 9 d. 05:28 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Sportas

Sportas

Narsutis Dumbauskas - dviračių sporto profesorius

Narsutis Dumbauskas - dviračių sporto profesorius nuotrauka, foto

TITULUOTAS TRENERIS. Narsutis Dumbauskas - olimpinių ir pasaulio čempionų ugdytojas.

© Pauliaus MATULEVIČIAUS nuotr.

Reklama

"Norėčiau jus pavadinti legenda. Tikriausiai daugelis iki šiol nesupranta ir nesuvokia, tik istorija ir laikas parodys, ką jūs padarėte Lietuvos sportui. Manau, kad bet kuri federacija norėtų turėti tokį trenerį", - taip apie nusipelniusį Klaipėdos dviračių sporto trenerį, olimpinių ir pasaulio čempionų ugdytoją Narsutį Dumbauską kalbėjo dokumentinio filmo "Narsutis Dumbauskas. Dviračių sporto profesorius" filmo autorius ir prodiuseris Stasys Petkus.

Simboliška, kad būtent Klaipėdoje, kuri prieš tris dešimtmečius buvo vadinama dviračių sporto meka, ir pristatytas minėtas dokumentinis filmas apie N. Dumbauską.

"Jūs esate žmogus, kuris savo darbais, veikla ir tarnyste garsinote Klaipėdos ir Lietuvos vardą visame pasaulyje. Narsuti, jus drąsiai įvardinčiau ne tik kaip Klaipėdos miesto garbės pilietį, bet ir kaip įtikinamiausią, skambiausią bei žinomiausią Klaipėdos sporto istorijos legendą, - sakė Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas. - Lietuvoje turbūt nėra kito tokio trenerio, kurio auklėtiniai būtų pelnę tiek daug olimpinių žaidynių, pasaulio čempionatų ir kitų varžybų apdovanojimų. Noriu padėkoti už jūsų gyvenimą, kurį atidavėte pašaukimui būti treneriu, tėvu ir dviračių sporto patriarcho misijos įgyvendinimui."

Atskrido iš Monako

"Esu labai laiminga, galėdama prisiliesti prie jūsų šlovės. Noriu jums padėkoti už tas akimirkas, kai turėjau privilegiją valandą, dvi, tris klausytis prisiminimų ir jūsų akys spindėjo. Didelis džiaugsmas buvo vėl išgyventi tas šlovingas akimirkas. Man labai įstrigo tai, kad treneris apie savo auklėtinius niekada nepasakė nė vieno blogo žodžio, nors sportiniame kelyje buvo visko", - sakė filmo scenarijaus autorė sporto žurnalistė Gintarė Grikštaitė.

Trenerį, kuriam birželio 21-ąją sukako 82-eji, pasveikino Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas, buvęs ilgametis Lietuvos tautinio olimpinio komiteto prezidentas Artūras Poviliūnas, naujasis Lietuvos dviračių sporto federacijos prezidentas Darius Levickis, olimpinis čempionas Gintautas Umaras, pasaulio prizininkas Jonas Romanovas ir daug kitų žinomų dviračių sporto meistrų.

Kai kurie buvę garsūs dviratininkai specialiai šiai filmo peržiūrai į Klaipėdą sugrįžo iš Monako, Italijos ir kitų šalių, kur jau yra įleidę šaknis.

"Visi treneriai ir mokytojai turi pravardžių, ypač tie, kurie yra gerbiami, mylimi ir pasiekę aukštumų. Mes savo trenerį vadinome šefu. Treneri, norime jums ištarti nuoširdų ačiū už tuos visus metus, kuriuos praleidome drauge", - kalbėjo šią gražią šventę Klaipėdoje organizavęs tituluočiausias N. Dumbausko auklėtinis G. Umaras. Jis dukart tapo olimpiniu ir dukart pasaulio čempionu, daugelį kartų gerino pasaulio rekordus.

SVEČIAI. Iš kairės: Rimantas Taraškevičius, Artūras Poviliūnas, Vytautas Grubliauskas, Gintautas Umaras ir Algirdas Plungė.

"Jūs esate kelrodė žvaigždė naujiems talentams. Pacituosiu Platoną: "Nežinau nė vieno tikro kelio į sėkmę, užtat žinau vieną - į tikrą nesėkmę: tai noras įtikti visiems." Manau, kad toks buvo jūsų credo. Filmas vadinasi "Dviračių sporto profesorius". Aš pasakyčiau, kad jūs esate akademikas. Aukščiau akademiko nėra - tik dangus", - kalbėjo A. Poviliūnas.

Valgė iš vienos lėkštės

Vakaro metu apie savo šlovingą kelią prisiminimais pasidalijo ir pats N. Dumbauskas.

"Filmo pavadinimas truputį šokiruoja, bet filmas apie mus visus. Mes visi propagavome spartietišką gyvenimo būdą, barščius valgėme iš vienos lėkštės. Mes sėdėdavome Kirgizijoje aukštikalnėse ne todėl, kad ten labai gerai. Dviratininkai gyveno viename kambaryje lova prie lovos, kieme buvo šulinys, ten maudydavosi. Lauko tualetas buvo už 50 metrų ir nė vienas nesiskundė. Visi siekė bendro tikslo. Esu labai laimingas, kad man pavyko įtikinti dviratininkus, jog pergale galima džiaugtis tik tol, kol esi ant nugalėtojų pakylos. Jei ir nulipęs švęsi, tai kitą kartą ant jos gali ir nebeužlipti. Tai suprato visi", - kalbą rėžė tituluotas dviračių sporto treneris.

Reklama

"Esu labai laimingas, turėjęs tokį gražų, turiningą, pilną įtampos, adrenalino ir neišpasakyto džiaugsmo gyvenimą", - pabrėžė N. Dumbauskas.

Naujasis Lietuvos dviračių sporto federacijos (LDSF) prezidentas Darius Levickis teigė, kad apie N. Dumbausko skambias pergales daug žino ir tai itin vertina. Be to, užsiminė, kad sieks, jog Klaipėda vėl atgautų Lietuvos dviračių sporto sostinės vardą.

"Esame dviprasmiškoje situacijoje: Klaipėda išaugino mūsų garsiuosius sportininkus, klaipėdiečiai iškovojo medalius olimpinėse žaidynėse, turėjome puikią bazę, o šiuo metu girdžiu, kad trekas yra pasmerktas išnykti. Dėsiu visas pastangas, kad trekas būtų išsaugotas, pasistengsiu sutelkti visą dviratininkų bendruomenę, kad galėtumėme padaryti jį šiuolaikišką ir Klaipėdoje vėl būtų rengiami puikūs dviratininkai", - pabrėžė D. Levickis.

DALYVIAI. Renginyje dalyvavo dokumentinio filmo kūrėjai, būrys Narsučio Dumbausko auklėtinių, politikų ir sporto atstovų.


Informacija
Narsutis Dumbauskas - išties iškili sporto asmenybė. Jis išugdė būrį tituluotų dviratininkų: Seulo olimpinius čempionus Gintautą Umarą (buvo ir pasaulio čempionas) ir Artūrą Kasputį, pasaulio dviračių treko sidabro medalių laimėtoją Mindaugą Umarą, Joną Romanovą, Remigijų Lupeikį, bronzos medalininką Vasilijų Špundovą ir Europos dviračių treko čempionatų laimėtojus Liną Balčiūną, Tomą Vaitkų, Aivarą Baranauską, pasaulio jaunimo dviračių sporto čempioną Algirdą Vaitkų ir daugelį kitų.
Jo auklėtiniai ne kartą gerino pasaulio rekordus.
Nuo 2001 metų N. Dumbauskas ėjo Klaipėdos miesto mero pavaduotojo pareigas, taip pat buvo Lietuvos dviračių sporto federacijos vykdomojo komiteto narys.
1995 metais jam už nuopelnus buvo įteiktas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Komandoro kryžius, 2008 metais - Kūno kultūros ir sporto departamento I laipsnio ordinas su grandine už nuopelnus Lietuvos sportui, 2008 metais - Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) Olimpinė žvaigždė.
Už ypatingus nuopelnus Klaipėdos miestui garbės piliečio vardas N. Dumbauskui suteiktas 2002 m. liepos 26 dieną.
Daugiau nei 40 metų dirbdamas Klaipėdos miesto švietimo įstaigų treneriu bei direktoriumi, N. Dumbauskas dalyvavo sprendžiant ir vykdant dviračių treko bei dviračių sporto mokyklos projektavimo bei statybos darbus.
Prieš porą metų, kai šventė 80-ąjį jubiliejų, N. Dumbauskas buvo apdovanotas Kūno kultūros ir sporto departamento (KKSD) Sporto garbės kryžiumi už nuopelnus Lietuvos sportui. 2019 metų pabaigoje per geriausių Klaipėdos sportininkų pagerbimo vakarą Narsutis buvo apdovanotas už viso gyvenimo nuopelnus Klaipėdos miesto sportui.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sportas

„Lietkabelis“ – trečiajame pagal pajėgumą Europos taurės burtų krepšelyje nuotrauka, foto

„Lietkabelis“ – trečiajame pagal pajėgumą Europos taurės burtų krepšelyje

Europos taurės komandos greitai sužinos savo varžovus kitame sezone. Burtai bus ištraukti...

Lietuvos futbolo A lygos 8-ojo turo rinktinėje vietas išsikovojo penkių komandų atstovai.

Dviejų klubų atstovai ryškiausi tarp turo geriausiųjų nuotrauka, foto

Palangoje baigėsi pirmasis „Hoptrans 3x3“ turnyro etapas, po kurio komandos išsirikiavo pagal...

Pirmasis „Hoptrans 3x3“ turnyro etapas: galutinė rikiuotė ir rezultatyviausieji nuotrauka, foto

Sekmadienį Austrijoje buvo surengtas pirmasis 2020 m. pasaulio automobilių lenktynių „Formulė-1“ čempionato...

„Formulė-1“ prasidėjo: Austrijoje triumfavo V. Bottas nuotrauka, foto

Paskutinėse 8-ojo turo rungtynėse čempionų vardą ginantys „Sūduvos“ futbolininkai namuose...

„Sūduva“ į savo sąskaitą įsirašė dar vieną pergalę nuotrauka, foto

Klaipėdos sunkiaatlečiams - visų spalvų medaliai nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos "Viesulo" sporto centro komanda sėkmingai gynė mūsų miesto garbę tarptautiniame sunkiosios...

Klaipėdos senamiesčio grindiniams remontuoti – 5 mln. eurų nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdoje per trejus metus planuojama atnaujinti akmeninius senamiesčio grindinius. Skaičiuojama, kad tam...

Prekyba Jūros šventėje sumažinta perpus nuotrauka, foto

Klaipėda, Paskutinį liepos savaitgalį Klaipėdoje organizuojamos Jūros šventės mugė šiemet bus kitokia: perpus...

Izoliacija bus privaloma atvykusiems iš dar 7 šalių nuotrauka, foto

COVID-19, Rumunija, Bulgarija, Mergelių salos, Seišeliai, Džibutis, San Marinas ir Svazilandas – naujos...

Sportas, Paskelbta prieš 8 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 9 val.

COVID-19, Paskelbta prieš 12 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...