Lietuvos krepšininkai įveikė Vengrijos rinktinę

Lietuvos krepšinio rinktinė kovas pasaulio čempionato atrankos C grupėje baigia be pralaimėjimų. Sekmadienio vakarą iškovota 6 pergalė iš tiek pat galimų – grupės lyderiai lietuviai Budapešte įveikė Vengrijos rinktinės pasipriešinimą 73:50.

Rezultatyviausias Lietuvos rinktinės gretose – Jonas Valančiūnas, per nepilnas 16 minučių surinkęs 15 taškų, Domantas Sabonis ir Artūras Gudaitis pridėjo 12.

Rungtynių eiga:

Ketvirtas kėlinys. Ketvirčio pradžioje varžovų treneris nubaustas technine pražanga, pirmasis taškų sąskaitą atidarė D. Sabonis. Į tai A. Kelleris atsakė tolimu šūviu – 57:40. Likus mažiau apie 6,5 minutės rungtynėse J. Mačiulis baudos metimais lietuviams sugrąžino 20 taškų pranašumą – 61:41. Po įsižaidusio Z. Perlo prasiveržimų vengrų deficitas vėl 17 taškų – 64:47. Į tai gražiu epizodu atsakė A. Gudaitis, likus apie 3 minutėms lietuviai priekyje jau 21 tašku – 68:47. Likus mažiau nei pusantros minutės po krepšiu kovingai žaidęs A. Gudaitis pelnė du taškus su pražanga – 71:50. Likęs laikas rungtynėse jau tik formalumas ir lietuviai iškovojo šeštąją pergalę atrankos cikle.

Trečias kėlinys. Ketvirtį taikliu dvitaškiu pradėjo D. Vojvoda, į tai tuo pačiu atsakė 10-ąjį tašką pelnęs J. Valančiūnas. Po M. Kalniečio dvitaškio ir R. Seibučio metimo su sirena lietuviai priekyje jau 16 taškų persvara – 43:27. Po varžovų atsakymo lietuviai surengė bene gražiausią mačo ataką –  po krepšiu D. Sabonis per petį perdavė kamuolį J. Valančiūnui, kuris dėjimu grąžino 16 taškų persvarą. Po dar vieno M. Kalniečio dvitaškio susirūpinęs vengrų vyr. treneris paprašė minutės pertraukėlės. Po jos lietuviai apsukų nemažino – po J. Valančiūno dėjimo, likus apie 5,5 minutės kėlinyje, persvara jau 20 taškų – 49:29. Likus apie 4 minutėms varžovai dėjimu sušvelnino skirtumą – 51:35. Gynybą suaktyvinę šeimininkai neleido lietuviams sėkmingai užpulti beveik porą minučių, po kelių atakų rezultatas 53:37. Per likusį laiką persvarą smarkiai nepasikeitė, kėlinį lietuviai baigė pirmaudami 55:37.

Antras kėlinys. Pirmas Mindaugo Kuzminsko bandymas nesėkmingas, metimas iš toli net nelietė lanko, D. Vojvoda atsakė dvitaškiu, tačiau netrukus M. Kuzminskas sugrąžino 5 taškų persvarą – 21:16. Po to sekė Akoso Kellerio dvitaškis po efektingo Zoltano Perlo perdavimo, o po pastarojo metimo kitoje atakoje Dainius Adomaitis paprašė minutės pertraukėlės, mūsiškių persvara minimali – 21:20. Po jos lietuviai stengėsi daugiau remtis priekine linija – po kelių sėkmingų J. Valančiūno epizodų mūsiškiai priekyje 25:20. Likus apie 4,5 minutės D. Govensas pataikė metimą iš vidutinio nuotolio, kitoje atakoje J. Valančiūnas užsidirbo antrą pražangą ir buvo pasodintas ant atsarginių suolo. Po daugiau nei minutės sekė sėkminga lietuvių atkarpa 6:0 – pirmuosius savo taškus dėjimu pelnė Artūras Gudaitis, vėliau kartu su D. Saboniu pridėjęs dar po dvitaškį, vengrai nutarė prašyti minutės pertraukėlės. Po jos A. Gudaitis pataikė baudos metimus ir lietuvių persvara jau dviženklė – 33:22. Po D. Sabonio baudos metimų lietuviai įgavo didžiausią – 13 taškų persvarą – 37:24. Tokiu rezultatu kėlinys ir baigėsi. Rezultatyviausi lietuvių gretose po dviejų ketvirčių –  J. Valančiūnas ir D. Sabonis (pelnę po 8 taškus).

Pirmas kėlinys. Pirmieji taškus iš po krepšio pelnė vengrai, į tai greitai atsakė Mantas Kalnietis, tačiau D. Vojvoda vėl išvedė šeimininkus į priekį – 5:2. Į tai lietuviai atsakė 4 taškais iš eilės, mūsiškiai priekyje 6:5. Į J. Valančiūno dėjimą atsakę šeimininkai tritaškiu išlygino rezultatą – 8:8. Įpusėjus ketvirčiui J. Valančiūnas prasižengė puolime, lietuviai priekyje 12:10. Apsikeitus nesėkmingomis atakomis Marius Grigonis pataikė savo pirmąjį tritaškį, bet tuo pačiu atsakė ir Darrinas Govensas, mūsiškių persvara du taškai – 15:13. Po keitimo pasirodęs Jonas Mačiulis trimis baudos metimais vėl padidino svečių persvarą iki 5 taškų – 18:13. Kėlinio pabaigoje abi komandos apsikeitė nesėkmingais bandymais baudos aikštelėje, ketvirtį lietuviai baigė išlaikydami 5 taškų persvarą – 19:14.

***

C grupės lyderiai lietuviai vasario mėnesį Klaipėdoje stojo į pirmą akistatą su Vengrijos krepšininkais ir tada juos įveikė tik po nelengvos kovos rezultatu 80:75.

Tiesa, šį kartą Dainiaus Adomaičio vadovaujama komanda gerokai pasikeitusi – Lietuvos rinktinė pasistiprino 7-iais Eurolygos ir NBA atstovais – prisijungė Jonas Valančiūnas, Domantas Sabonis, Artūras Gudaitis, Mindaugas Kuzminskas, Lukas Lekavičius, Mantas Kalnietis ir Jonas Mačiulis. Savo ruožtu Vengrijos komanda – nepasikeitė. Kaip ir vasarį, varžovai savo gretose neturi bene pajėgiausio savo žaidėjo – puolėjo Adamo Hangos iš „Barcelonos“ klubo.

D. Adomaitis prieš rungtynes žiniasklaidai sakė, kad reikės atkreipti dėmesį į varžovų lyderį Davidą Vojvodą, nusiteikti vengrų mėgstamam fiziniu kontaktu paremtam krepšiniui, tikėtis dažnai naudojamo pikenrolo. Lietuvių vyr. treneris taip pat pažymėjo, kad Vengrijos rinktinė – disciplinuota komanda, drausmingesnė nei ketvirtadienį Gdanske įveikta Lenkijos ekipa.

Lietuvos krepšininkai atrankos cikle kol kas nepatyrė pralaimėjimo skonio ir yra užsitikrinę pirmą C grupės vietą. Į kitą etapą kartu su mūsiškiais pateks Lenkijos ir Vengrijos komandos ir šios ekipos bei dar trys rinktinės sudarys naują 6 komandų grupę (0 pergalių turinti Kosovo komanda šansų jau nebeturi). Komandos į naują grupę pateks kartu su jau iškovotu pergalių kiekiu.

Iš naujai sudarytos grupės į pasaulio čempionatą pateks pirmas tris vietas užėmusios rinktinės.

Pasaulio čempionatas 2019 metų rugpjūčio 31–rugsėjo 15 dienomis vyks Kinijoje. Jame pirmąkart varžysis 32 rinktinės: 12 Europos, po 7 iš Azijos ir Amerikos, 5 Afrikos komandos ir šeimininkė Kinija. Šiame čempionate bus išdalinti bilietai į 2020-ųjų Tokijo olimpines žaidynes.

Šiame atrankos į pasaulio čempionatą cikle Lietuvos rinktinė iškovojo 5 pergales iš tiek pat galimų: du sykius sutriuškintas Kosovas (99:61 ir 106:50), abu kartus įveikta Lenkija (75:55 ir 79:61), kartą nugalėta 80:75 Vengrija.