2020 m. birželio 5 d. 18:38 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Savaitės ekspresas  >  SE

SE

Raudonarmiečių gaujos užimtame Klaipėdos krašte plėšikavo, žudė ir prievartavo

(4)

Reklama

Jei dar kam nors kyla klausimų, ar per Antrąjį pasaulinį karą Lietuva buvo okupuota ar išvaduota, tereikia paskaityti 75 metų senumo sovietinių funkcionierių skundus aukščiausiems tuometės sovietinės respublikos vadovams. Pačiam Antanui Sniečkui adresuotuose skunduose prašoma apsaugoti nuo siautėjančių raudonarmiečių gaujų, kurios plėšikavo, žudė, prievartavo ir niokojo civilių turtą užimtame Klaipėdos krašte.

Raudonieji į Klaipėdos kraštą įsiveržė 1944 m. spalio 9-10 dienomis.

Iki pat spalio pabaigos truko mūšiai dėl Klaipėdos (Mėmelio). Nors kraštas buvo okupuotas, miestas liko vokiečių rankose.

Negalėdami paimti įtvirtinto uostamiesčio, sovietai ėmė siautėti užimtose Klaipėdos krašto teritorijose. Vos per pusantro mėnesio sovietiniai okupantai parodė tikrąjį savo veidą, kuriuo pasibaisėjo net visko matę okupacinės valdžios pareigūnai.

Iš kai kurių dokumentų aiškėja, kad siautėti raudonarmiečiai pradėjo pirmosiomis okupacijos dienomis.

Skundėsi net enkavedistai

2009 m. Klaipėdos universiteto išleistame leidinyje "Antrojo pasaulinio karo pabaiga Rytų Prūsijoje: faktai ir istorinės įžvalgos" daktarė Arūnė Liucija Arbušauskaitė straipsnyje "Klaipėdos krašte nėra nė vienos šeimos, iš kurios nebūtų kas nors atimta" pateikė trijų to meto okupacinės valdžios pareigūnų Klaipėdos miesto ir apskrities vykdomojo komiteto pirmininko pavaduotojo S. Juozapavičiaus, NKVD operatyvinės grupės Priekulėje vado vyr. leitenanto Kazakovo ir NKGB Klaipėdos operatyvinės grupės viršininko kapitono Kuzmino skundus savo tiesioginiams viršininkams dėl kraštą okupavusių Raudonosios armijos dalinių savivalės ir siautėjimų.

Sunku pasakyti, ar jie buvo susitarę, tačiau visi trys raštai, kurių originalai saugomi Lietuvos ypatingajame archyve buvusiame LKP CK dokumentų skyriuje, parašyti prieš 75 metus 1944 m gruodžio 24 d.

S. Juozapavičius savo raštą siuntė Lietuvos TSR Liaudies komisarų tarybos pirmininkui Mečislovui Gedvilui, vyr. leitenantas Kazakovas - Lietuvos TSR Vidaus reikalų liaudies komisarui valstybės saugumo komisarui Juozui Bartašiūnui, o kapitonas Kuzminas - Lietuvos TSR Valstybės saugumo liaudies komisarui Aleksandrui Guzevičiui.

Dokumentuose atsispindi nepagražinta padėtis Klaipėdos krašte 1944 m. rudenį, kai jau buvo pasitraukę krašto gyventojai ir į teritoriją įžengė Raudonosios armijos daliniai.

Tik Klaipėdos (Mėmelio) placdarmą dar tebegynė negausios vermachto pajėgos, kurių rankose buvo ir Kuršių nerija.


Likusioje krašto teritorijoje "šeimininkavo" sovietų trofėjinės kariuomenės daliniai, kurie turėjo šalinti karo veiksmų padarinius (išminuoti laukus, pastatus) ir rinkti karinės technikos liekanas.

Reklama

Apie padėties rimtumą liudija ir ketvirtas tame pačiam Klaipėdos universiteto leidinyje publikuotame A. L. Arbušauskaitės straipsnyje pateiktas dokumentas - Lietuvos KP(b) Klaipėdos valsčiaus ir miesto komitetų sekretoriaus Šilino kreipimasis į patį aukščiausią tuo metu tiek karinės, tiek ir partinės Lietuvos TSR pareigūną Lietuvos komunistų partijos Centro komiteto sekretorių Antaną Sniečkų.

Gadina turtą, prievartauja moteris

Klaipėdos miesto ir apskrities vykdomojo komiteto pirmininko pavaduotojas S. Juozapavičius savo rašte "Apie padėtį Klaipėdos krašte" M. Gedvilui (1901-1981) pranešė, kad "visa Klaipėdos apskritis, išskyrus Klaipėdos miestą ir kelis gyvenamuosius punktus arti jo, išvaduoti iš vokiečių okupantų. Gyventojų likę tik Priekulės valsčiuje ir viename Dovilų valsčiaus kaime".

Įdomu tai, kad ir Klaipėdos Vykdomasis komitetas tuo metu veikė Priekulėje.

S. Juozapavičius pripažįsta, kad Klaipėdos apskrities miestuose ir kaimuose visas turtas ir žemės ūkio inventorius buvo paliktas visiškai tvarkingas, tačiau daugelyje vietų jis neišsaugotas.

Kitaip tariant, sugadintas, o gyvuliai atimti.

"Priekulės plytų gamykla, likusi visiškai tvarkinga, buvo demontuota, nuimti presai, vagonetės ir kitos dalys buvo suvežta į Priekulės stotį kaip metalo laužas, o gamykla liko pusiau sugriauta.

Reklama

Priekulės pieninėje išmontuotos sviesto mašinos. Priekulės valsčiaus komitetas ketino atsivežti veikiantį traktorių, kurį apžiūrėjo mechanikas.

Kitą dieną [mechanikas], neprivažiavęs kilometro prie tos vietos, kur buvo traktorius, išgirdo sprogimą. Traktorius buvo susprogdintas ir išvežtas į metalo laužą.

Buvo susprogdintas Šventvakarių kaimo tarybos pirmininko Kuršaičio lokomotyvas, o Laukių [Launių ?] kaime buvo sudaužytas veikiančios kuliamosios <…>. Ir daugelyje kitų vietų buvusios sveikos žemės ūkio mašinos sprogdinamos ir daužomos.

Supjaustomi sofų apvalkalai, nudraskomi odiniai krėslai, daužomi veidrodžiai.

Klaipėdos valsčiaus komiteto sekretorius, dabar laikinai einantis Priekulės valsčiaus komiteto pirmininko pareigas drg. Zimkus, užėjęs į vieną namą, pastebėjo kareivį, daužantį buože gerą veidrodį.

Į Zimkaus klausimą – kodėl jūs taip darote? – kareivis atsakė: daužome, kas sena, naują pastatysim, – ir išėjo…

Reklama

Labai paplito moterų prievartavimas, kareiviai nepaiso nei amžiaus, nei sveikatos. Pasitaikė ir išprievartautos moters nužudymas.

Bet nelaimingi gyventojai yra išsigandę iki tokio lygio, kad netgi nesiskundžia.

(Bus daugiau)

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

to Lietuvis

2020-04-05   14:49

IP: 162.158.10.48

atrodo kad tu Dibilas ir rasai is durdoma

Kai

2020-04-05   14:31

IP: 93.131.97.25

vagia,zudo ,prievartauja ir viska grobia okupanatai tai ziauru ir neatletina ,taciau dar ziauriau ir blogiau kai tai ir dar baisiau savi sulinde i ivairius postus ir ivairus piltikai ir ju koloborantai...... Be kuriu nebutu toks Lietuvos gyventoju skaicius isveztas i Siberija ....ir dar savi tuos likusius agentus kaip savo draugus isislaptina 75 metams,
kad visuomene nezinuotu .....kas padejo vienam ar kitam iskeliauti i Sibira ar is sio pasaulio......

kodėl

2020-04-05   11:50

IP: 172.69.190.76

kodėl prusijos centrui teikiama?????? "Įmonė, kuriai taikomos VMI ir SODRA mokestinės pagalbos priemonės dėl COVID-19." Visi puikiai žino kas šmeižė ir šmeižia Lietuvos didvyrius, tai kokia pagalba gali būti teikiama tokių asmenų įmonėms. NEGI MES LIETUVIAI tokius turim palaikyti ir išlaikyti ,kurie drasko mūsų šventą atminimą ir vertybes. Kurie neigia okupacinės rusijos žudynes ir trėmimus????

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

SE

Balerina Kira Tykhonova pasiruošusi tapti „kažko nuostabaus“ dalimi nuotrauka, foto

Balerina Kira Tykhonova pasiruošusi tapti „kažko nuostabaus“ dalimi

Devyniolikmetės balerinos Kiros Tykhonovos sėkmės startu tapo Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras: Kijevo...

Septyniolika metų Klaipėdos miesto savivaldybė nesugeba pritaikyti lankymui vos dviejų mieste esančių...

Žardės piliakalnis: miestas ne tvarko, o griauna nuotrauka, foto

Londono ir Rio de Žaneiro olimpinių žaidynių dalyvis, 2015 metų planetos čempionato...

Sportininkų šeima sūpuos kūdikį nuotrauka, foto

Žinia, kad Klaipėdoje šalia piliavietės ir Kruizinių laivų terminalo palanuojama statyti penkis...

Šalia piliavietės planuojami daugiabučiai kaitina aistras nuotrauka, foto

Į turistų pamėgtą Egipto miestą Hurgadą nuvykęs fotografas Pijus Beizaras įamžino tokias...

Į Hurgadą nuvykęs vaikinas pamatė kitą jos pusę nuotrauka, foto

Eisenos, smerkiančios rasizmą, dalyviai: svarbu kalbėti net gyvenant už Atlanto nuotrauka, foto

Lietuva, Jungtinėse Amerikos Valstijose nesibaigiant protestų dėl juodaodžių teisių bangai, Vilniuje penktadienį suorganizuota...

Saulius Skvernelis kandidatuos į Seimą nuotrauka, foto

Lietuva, Premjeras Saulius Skvernelis dalyvaus spalį vyksiančiuose Seimo rinkimuose Lietuvos valstiečių ir...

Įžūlus vyras šlapinosi viešoje vietoje nuotrauka, foto

Klaipėda, Penktadienio rytą Klaipėdoje, ties Mažvydo alėja, įžūlus vyras šlapinosi ant pastato sienos...

KU inžinerijos krypties studijoms – prestižinis kokybės ženklas nuotrauka, foto

Klaipėda, KU inžinerijos krypties studijoms – prestižinis kokybės ženklas

Lietuva, Paskelbta prieš 38 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...