2020 m. rugpjūčio 11 d. 07:33 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Savaitės ekspresas  >  SE

SE

Klaipėdiečių klajonės po Mažeikių kraštą Šatrijos Raganos keliais (II)

(1)

Klaipėdiečių klajonės po Mažeikių kraštą Šatrijos Raganos keliais (II) nuotrauka, foto

Dautarų dvaras buvo pastatytas XX a. pradžioje, o renovuotas prieš kelerius metus.

© Pauliaus MATULEVIČIAUS nuotr.

Reklama

Tęsiame pasakojimą apie Lietuvos žurnalistų sąjungos Klaipėdos apskrities skyriaus žurnalistų kelionę po Mažeikių kraštą, kuriame gilų pėdsaką yra palikusi žymi Lietuvos rašytoja, pedagogė Marija Pečkauskaitė, labiau žinoma Šatrijos Raganos slapyvardžiu.

Tęsinys. Pradžia - liepos 11 dieną.

Klaipėdos žurnalistai, apsilankę Židikuose, kur nuo 1915 metų iki pat mirties gyveno ir kūrė minėta rašytoja, pasuko į netoliese esantį Dautarų dvarą.

Pakerėjo dvaro didybė

Čia su šypsenomis veiduose arbata ir vaišėmis pasitiko naujieji dvaro šeimininkai, architektai-restauratoriai Antanas ir Gražina Juknevičiai.

Įdomu pastebėti, kad Dautarų dvaro šeimininkų sūnus yra garsus Dakaro ralio lenktynininkas Antanas Juknevičius, o dukra - buvusi Kuršių nerijos nacionalinio parko direktorė Aurelija Stancikienė-Juknevičiūtė.

Juknevičiai papasakojo, kad Dautarų dvaro pastatą vokiečių meistrai pastatė XX a. pradžioje. Dvaro stilius yra panašus į Latvijoje statytų dvarų stilių. XX a. pradžioje Rusijos ministras pirmininkas, didelių reformų šalininkas P. Stolypinas Dautarų dvarą kaip kraitį padovanojo dukrai, kuri ištekėjo už grafo von Bocho. Tais laikais dvarui priklausė didžiuliai miškų plotai, dirbamosios žemės plotai, veikė durpynas, plytinė. Prie dvaro įveistas 8 ha parkas, įrengti didžiuliai tvenkiniai. Sovietmečiu dvarą nacionalizavus, buvo išgrobstytos dvaro vertybės (interjero detalės, baldai, biblioteka ir t. t.).

Juknevičiai Dautarų dvarą iš paveldėtojos S. Nasvytytės įsigijo 2005 metais. Tais pačiais metais prasidėjo sodybos pastatų, ypač rūmų, tvarkymo darbai. Dvare yra vykdoma ir kultūrinio turizmo veikla: rengiami menininkų plenerai, koncertai, susitikimai.

Dautarų dvaro viduje yra daugybė erdvės.

"Labai patinka pilys, jų interjeras, jose plevenanti dvasia. Teko nemažai pilių aplankyti Prancūzijoje, Vokietijoje, Škotijoje, Anglijoje, kitose šalyse. Ir štai ta pati dvasia - jaukumas, šiluma, geras skonis, išsaugotas autentiškumas, žavesys - supleveno Mažeikių rajone, su kolegomis Klaipėdos žurnalistais įžengus į svetingą Dautarų dvaro sodybą. Prie kvapnios šeimininkės išvirtos žolelių arbatos puodelio, galima ilgai klausytis su šiuo dvaru susijusių istorijų.

Pamatėme, ką sukūrė jų darbščios rankos ir investuotos lėšos. Išsaugota krašto dvarų kultūra, vietos istorija, vystomas kultūrinis turizmas. Vienas iš jaukiausių dvarų, kokius teko matyti Lietuvoje", - savo įspūdžiais pasidalijo Dautarų dvare apsilankiusi LŽS Klaipėdos apskrities skyriaus pirmininkė Jolanta Beniušytė.

Štai tokie vaizdeliai atsiveria iš Dautarų dvaro balkono.

Pikeliuose - reto grožio šventovė

Reklama

Porą valandėlių pavaikštinėję po Dautarų dvarą ir pajutę jo didybę, pasukome į vos 1 km nuo Latvijos sienos esantį Pikelių miestelį, kuriame gyvena mažiau nei pusė tūkstančio gyventojų.

Kone labiausiai mums visiems atmintin įsirėžė šio miestelio Švč. Trejybės bažnyčia. Iš išorės ji primena apleistą medinį namą, tačiau įėjus į vidų tiesiog akys raibsta nuo šios šventovės grožio. Į kokį kampą bepasižiūri - visur šventųjų atvaizdai, įrengti net septyni ypač puošnūs altoriai.

Švč. Trejybės bažnyčia. Iš išorės ji primena apleistą medinį namą, tačiau įėjus į vidų tiesiog akys raibsta nuo šios šventovės grožio. Į kokį kampą bepasižiūri - visur šventųjų atvaizdai, įrengti net septyni ypač puošnūs altoriai.

Tai - seniausia ir sykiu viena gražiausių Mažeikių rajono bažnyčių. Joje suderinta unikali žemaitiška drožyba ir tuomečio europinio lygio meistrų darbai.

Reklama

Netoli bažnyčios stovi koplytstulpis 1710 m. maro aukoms atminti ir Vytauto Didžiojo paminklas, pastatytas kunigaikščio mirties 500-osioms metinėms atminti. Jis pastatytas 1930 metais. Teigiama, kad tokių paminklų Lietuvoje yra išlikę vos keletas.

Pikeliuose itin populiarios edukacinės programos, kuriose yra supažindinama su žvakių gamybos technologijomis ir vietinių gyventojų kulinariniais sugebėjimais.

Grįžtant namo į Klaipėdą pakeliui teko aplankyti Mosėdį ir Akmenų muziejų bei pažintinį Šauklių riedulyno gamtos taką Skuodo rajone. Ten taip pat pasisėmėme daugybę neišdildomų įspūdžių, bet apie tai plačiau - kituose "Savaitės ekspreso" "Klajonių" puslapiuose.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Pastebėjimas

2020-07-26   09:38

IP: 86.100.175.234

Pone Gražina, nevalia svečių su apatiniais pasitikti - juk visdėlto tai Dvaras.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

SE

Sergejus Maslobojevas apie vaikystės svajones, mokyklos laikus ir šposus nuotrauka, foto

Sergejus Maslobojevas apie vaikystės svajones, mokyklos laikus ir šposus (3) Laikraščio straipsnis

"Vaikystėje su didžiuliu susidomėjimu stebėdavau filmus apie Arnoldą Švarcenegerį ir svajodavau būti...

Telšių rajone, netoli Luokės miestelio, turistus vilioja Šatrijos kalnas, tiksliau, piliakalnis. Jis...

Kur renkasi Žemaitijos raganos nuotrauka, foto

Rugpjūčio 1 dieną Klaipėdos miestas šventė savo 768-ąjį gimtadienį. Tad šį kartą...

Kodėl aš myliu Klaipėdą? nuotrauka, foto

Klaipėdoje gyvenančios tautodailininkės Linos Karalienės kūrybos svarbiausias šaltinis - gamta. Ant šilko,...

Lina Karalienė: "Ateina ta diena, kai tu ne valgyti nori, ne miegoti, o kurti" nuotrauka, foto

"Savaitės ekspresas" pristato naują rubriką "Kai grįžtu". Daugelis buvusių klaipėdiečių, aplankę uostamiestį,...

Pokyčiai Klaipėdoje ir džiugina, ir liūdina nuotrauka, foto

Antradienio horoskopas 12-kai zodiako ženklų nuotrauka, foto

Įvairybės, Dangaus kūnai:

Rugpjūčio 11-oji Lietuvoje ir pasaulyje nuotrauka, foto

Įvairybės, Dangaus kūnai: saulė teka 5.47 val., leidžiasi 20.59 val. Dienos ilgumas 15.12...

Palangoje - Klaipėdos lengvaatlečių pergalės nuotrauka, foto

Sportas, Palangoje vykusiame Lietuvos lengvosios atletikos čempionate, kuriame pasiekta net 16 geriausių šalies...

Raudona vėliava – ne kliūtis: paplūdimiai pilni, užterštame vandenyje besimaudančiųjų netrūksta nuotrauka, foto

Vasara, „Šiandien maudytis jau galima, vėjas teršalus nupūtė į kitą pusę“, - paaiškino...

Įvairybės, Paskelbta prieš 1 val.

Įvairybės, Paskelbta prieš 2 val.

Sportas, Paskelbta prieš 11 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...