2020 m. rugsėjo 20 d. 15:12 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Savaitės ekspresas  >  SE

SE

Kaip aš tvarkyčiau Skulptūrų parką

(2)

2020-05-23, 19:01

Kalbino Dalia BIKAUSKAITĖ

Kaip aš tvarkyčiau Skulptūrų parką nuotrauka, foto

© Redakcijos archyvo nuotr.

Reklama

Klaipėdos miesto kapinių (Skulptūrų parko) sutvarkymo projektą ketinama įgyvendinti iki 2022 metų pabaigos ir taip gražiai paminėti Klaipėdos sukilimo 100-ąsias metines. Darbus norima pradėti dar šiemet.

Projektas klaipėdiečius padalijo į dvi stovyklas. Daugiausia diskusijų kelia ketinimas iškirsti 504 iš 1 198 parke augančių medžių. Vieni miesto gyventojai kategoriškai prieš, kiti mano, kad reikia parką sutvarkyti, kad jis būtų šiuolaikiškas.

Ričardas STAPONKUS, Klaipėdos girininkijos girininkas

 

Šiek tiek medžių tame parke reikia kirsti, juos retinti. Jie visada yra linkę suaugti tankiai. Ir sodiname juos kartais neteisingai, per tankiai.

Čia juk ne miškas, o parkas. Jame turi būti visiems priimtinų erdvių. Kai įeini į jį rudenį, visur prikritę lapų, nėra žolės, ant kurios galėtum atsisėti, tik ant suoliuko. Dar kol sausi lapai, gražu, bet parkas be šilumos, nes medžiai nepraleidžia saulės spindulių, jame yra per drėgna. Esu buvęs daugelyje parkų Europoje.

Juose daug žaliųjų erdvių, kur žmogus gali ir pasėdėti. Mūsų parkas nėra didelis ir yra nei miškas, nei parkas, kažkoks tarpinis variantas. Reikia apsispręsti, ar mes auginame mišką, ar kuriame parką, kuriame būtų erdvu, šilta, kuriame vaikai gali pabėgioti ant pievelės.

Jis galėtų būti šiek tiek uždaras iš šonų nuo gatvių pusės, o viduryje turėtų būti erdvės. Jeigu jis bus sutvarkytas atsižvelgiant į žmogaus poreikius, jame žmonių bus kur kas daugiau.

Tas pats ir miesto parke prie Pušyno g. Ten irgi auga menkaverčių medžių, yra ir džiūvančių tuopų. Ten irgi reikia juos šalinti, pasodinti naujų želdynų, kad būtų estetiška ir gražu.

Žmonės sakys - va, girininkas liepia kirsti medžius. Mes, girininkai, jų be reikalo niekada nekertame - tik eksploataciniuose miškuose ir iš karto sodiname naują mišką. Girulių miške visi medžiai gali augti tiek, kiek jiems lemta.

Žinoma, jeigu kuris nuvirsta ar nudžiūna, šalini. Šiame miške mediena nėra prioritetas. Tokie medžiai, kurie kituose miškuose būtų seniai iškirsti, čia auga. Gražu, kai miške yra didelių medžių. Bet parkai yra visai kitas dalykas.

Edmundas ANDRIJAUSKAS, architektas

 

Reklama

 

Parko sutvarkymo projektą rengė ne vienas žmogus, o didelis kolektyvas. Jie apmąstė visą problematiką gana giliai. Mes, diskutuojantieji, reiškiame savo nuomonę. Vieni sakome - reikia atkurti kapines, kiti - palikti mišką. Lengviausia duoti pasiūlymus tiems, kurie šioje srityje nesusigaudo.

Ar mes, neįsigilinę tiek, kiek įsigilino projekto rengėjai, galime savo nuomonę laikyti pagrįsta? Manau, kad projektuotojai pasiekė visai priimtiną rezultatą. Problematika yra gerokai platesnė. Tai kompleksiški dalykai, kurie įvertinami tik per laiką ir darbą.

Aš būčiau pasirinkęs kitą konkurse dalyvavusį variantą, bet jeigu jau sykį nutarta, negalime dabar visko stabdyti. Kiek tik atsimenu, tiek diskutuojama apie tą parką. Turi būti kada nors viso to pabaiga.

Nebus taip, kad visus medžius išsaugosime iki tol, kol šie nugrius. Skulptūrų parke vieni medžiai buvo pagal anuometinį seną projektą pasodinti kapinėms, kiti augo atsitiktinai. Medžius reikia saugoti, bet nepaversti jų fetišu, nes apaugsime atsitiktinais medžiais, nebežinosime kur dėtis.

Reklama

Manau, galima kažkiek jų pjauti, juo labiau kad yra įvertinta jų būklė. Parkas turi būti tvarkomas.

Raimundas GRIGALIŪNAS, Nacionalinio visuomenės sveikatos cento Klaipėdos departamento vadovas

 

 

Medžiai visada yra gerai, jeigu yra sveiki ir gražiai auga. Jie ir pavėsį suteikia, ir akiai malonūs, ir dulkes sugeria, taigi duoda naudos. Žinoma, dėl medžių kirtimo turi spręsti specialistai, bet 500 medžių tikrai yra daug, ko gero, visi tame parke ar bent jau kas antras.

Negi jie visi yra nereikalingi? Ne, už 500 medžių aš nepasirašau - liks plynas laukas. Man ir 50 atrodo daug. Pavasarį vaikščiojau parke, malonu: medžiai gražūs, žmonių daug. Ar visi jie turės ant saulės kepintis?

Reklama

Nežinau, ar įmanoma tuos medžius gydyti ar kaip nors kitaip tausoti. Gal vietoje iškirstųjų būtų galima pasodinti kokių nors žemaūgių medžių, gal akacijų. Gal galima etapais kirsti, paauginti vienus, tada šalinti kitus.

Juk medžių dabar yra visokių, kai kurie per kelerius metus užauga.

Doc. dr. Danutė VAIGAUSKAITĖ, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Klaipėdos fakulteto Teatro katedros vedėja

 

 

Absurdas kirsti medžius. Tegu ieško kitų erdvių šiuolaikiniams sprendimams. O ten, kur jau yra išaugę medžiai, šitaip puošia parką ir padeda mums išlaikyti gyvybes, naikinti juos tikrai yra nusikaltimas.

Reklama

Jeigu galėčiau, tikrai uždrausčiau niokoti medžius. Didžiausia drama buvo mano širdyje, kai Liepų gatvėje išprievartavo medžius, iškasė, nuniokojo, pakeisdami kažkokiais labai brangiais medeliais.

Aišku, jie egzistuoja, bet nebeliko viso grožio, ryšio su šimtmečiais. Aš dėl to labai liūdžiu, bet žinau - nugalės "šiuolaikinis" mąstymas, pergalė bus moderniai mąstančiųjų pusėje.

Mes, kurie už medžius - praeitis, o didžioji dalis jaunimo - už šiuolaikiškumą, modernumą. Nieko nepadarysi, - amžinas kartų konfliktas. Taip jau sutvarkytas gyvenimas, kad nugali kažkas, su kuo tu nesutinki.

Visada lemia valdantieji. Neprisimenu, kad būčiau pasidžiaugusi tuo, jog mano ir valdininkų nuomonės sutapo.

Vytas KARACIEJUS, fotografas

 

Reklama

 

500 medžių tikrai yra per daug. Užtektų pusę jų iškirsti, tuos, kuriuos jau tikrai reikia. Kai atsodina, medeliai būna tokie skysti, jie 50 metų neužaugs. Manyčiau, reikėtų kiek įmanoma daugiau medžių išsaugoti.

Skulptūrų parką fotografuoju beveik nuo jo įkūrimo, įamžinau ir jo atidarymą anais laikais, esu visas skulptūras nufotografavęs, turiu ir gana įdomių nuotraukų. Mano supratimu, parkas per laikmetį niekuo nepasikeitė, koks buvo, toks ir yra.

Be jokios abejonės, jį reikia tvarkyti. Bet 500 medžių išpjauti, jau čia kažkas per plačiai užsimojo. Kažkam nuskils į kišenę įsidėti gana nemažus pinigus. Ir projektai, ir pjovimas labai brangiai kainuoja.

Už malkas bus gauta pinigų, atsodinimas vėl kainuos - aukso kasykla. Manau, ne šiaip sau tokie dalykai vyksta.

Dovilė RINGIS, komunikacijos specialistė

 

 

Manau, kad Skulptūrų parką reikėtų išlaikyti kuo labiau žalią. Kai buvo mažas vaikas, mes labai dažnai eidavome į jį pasivaikščioti. Norėtųsi, kad jis būtų išlaikytas kuo unikalesnis.

Betono džiungles bet kada gali įrengti, o medžiui užauginti reikia daug metų. Žinoma, sutvarkyti grindinį, plyteles tikrai reikia. Dabar nesaugu ten ir vaikams lakstyti, ir seneliams vaikščioti.

Bet žaluma turėtų išlikti.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

pastebejimas

2020-05-24   11:17

IP: 172.69.190.72

tai yra kapines,kuriose tik nebelaidojama,bet jos ir neuzdarytos,koks dar skulpturu parkas?

>

2020-05-24   00:53

IP: 172.69.190.76

Negaliu suprasti,tokiu veikeju,kuriems parke medziai trukdo?Jie,medziai,issaugojo atminti,buvusiu kapiniu atminti.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

SE

Kultūrinis "desantas" - į Kauną nuotrauka, foto

Kultūrinis "desantas" - į Kauną Laikraščio straipsnis

Neveidmainiaudama prisipažinsiu - Kauno niekada nemėgau. Dėl daugelio priežasčių. Bet šį kartą,...

Prieš aštuonerius metus sau kurti drabužius pradėjusiai Linai Zaveckienei net nekilo minčių,...

Lina Zaveckienė: "Esu ne verslininkė, o menininkė" nuotrauka, foto

"Mano gyvenimas - itin spalvingas: kadaise teko su automatu rankose gabenti penkis...

Stasys Mėčius: "Buvo laikai, kai su automatu rankose vežiau penkis milijonus" nuotrauka, foto

Namuose pagaminti saldumynai vienas iš daugelio teigiamų dalykų, kurie visada pakels...

Šokoladiniai, riešutų sviesto saldainiai nuotrauka, foto

Nikita Černorickis - garsios Rusijos dailininkų Sokolovų dinastijos jauniausias atstovas - šią...

Keturios Rusijos dailininkų kartos su Lietuva susietos nuotrauka, foto

Kryžkalnyje atidengtas monumentas Lietuvos partizanams - kovotojams už šalies nepriklausomybę nuotrauka, foto

Lietuva, Sekmadienį Kryžkalnyje, Raseinių rajone, atidarytas memorialas, kuriuo įamžintas Lietuvos partizanų, paaukojusių gyvybes...

Olimpietis Gediminas Bagdonas: "Dviračiu esu lėkęs 110 km/h greičiu" nuotrauka, foto

SE, "Jeigu ir nesiseka, vis tiek kažkada ateis ta diena, kai pasiseks", -...

Gargždiškė mina teismų slenksčius: jubiliejui užsienyje išleidusi 5 tūkst., šventės negavo nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Lietuvoje pirmosios į užsienį dėl karantino per kelionių agentūras neišvykusių ir...

Palangos kino teatro „Jaunystė“ vietoje  - viešbutis nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Palangos kino teatro „Jaunystė“ pastatą iš grūdų perdirbimo bendrovės „Kauno grūdai“ perkanti...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...