2020 m. rugsėjo 24 d. 01:00 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Savaitės ekspresas  >  SE

SE

Iš emigracijos grįžo prižiūrėti tautiečių kapų

(3)

Iš emigracijos grįžo prižiūrėti tautiečių kapų nuotrauka, foto

"Gal po dešimties metų darysime iš kapų vaizdo transliacijas, galbūt skraidys palydovai ir dronai, kapui sutvarkyti nereikės žmogaus rankų. Niekas dabar negali pasakyti, kas bus ateityje", - svarsto neįprastą Lietuvoje verslo nišą bandantis išvystyti Aivaras Grigaitis.

© Vitos JUREVIČIENĖS nuotr.

Reklama

"Kapą sutvarkyti ir papuošti nėra sunku. Kur kas sunkiau jį surasti", - neslepia kapų priežiūros paslaugą visoje Lietuvoje neseniai pradėjęs teikti Klaipėdoje besikuriantis Aivaras Grigaitis.

Ilgus metus Norvegijoje gyvenęs ir statybų verslą turėjęs A. Grigaitis į Lietuvą sugrįžo pernai.

"Kad ir kaip gerai buvo Norvegijoje, kamavo nostalgija tėvynei", - pripažino vyras.

Grįžęs į tėvynę A. Grigaitis taip pat įsisuko į statybų sferą, tačiau paraleliai svarstė, kaip susikurti šeimyninį verslą, kuriame galėtų dirbti kartu su žmona.

"Grįžęs į Lietuvą važinėjau po kaimelius, lankiau giminaičius. Ne tik gyvuosius, bet ir mirusiuosius. Pasidžiaugiau, kad Lietuvoje kapai prižiūrėti ir sutvarkyti, smarkiai apleistų mačiau labai mažai. Tad man kilo klausimas: o kas juos tvarko, jei nemaža dalis lietuvių yra emigravę?

Negi visi grįžę iš emigracijos pirmąją dieną sėdi alubaryje, o antrą dieną jau skuba į kapines? O gal greičiau samdo pogrindyje esančias močiutes, moka pinigus, kad jos prižiūrėtų ir jų artimųjų kapus.

Tad man ir kilo mintis ištraukti tokią paslaugą į dienos šviesą, padaryti, kad ji būtų legali", - pasakojo interneto svetainę senkapis.lt įkūręs A. Grigaitis.

Ištyrinėjęs rinką, jis sakė neradęs, kad kas nors Lietuvoje oficialiai siūlytų būtent tokią paslaugą - kapinių lankymas ir priežiūra. Tokias paslaugas pavyko aptikti nebent įmonių, kurios siūlo kur kas platesnį asortimentą, pradedant paminklų statymu ir baigiant skaldelės pylimu, tinklapiuose.

"Dabar aš siūlau konkrečias paslaugas: aplankyti kapą, uždegti žvakes, nuravėti piktžoles, pasodinti, palaistyti gėles, nuplauti paminklą ir t. t. O kaip visa tai transformuosis ateityje, negaliu pasakyti. Gal po dešimties metų darysime iš kapų vaizdo transliacijas, galbūt skraidys palydovai ir dronai, kapui sutvarkyti nereikės žmogaus rankų. Niekas dabar negali pasakyti, kas bus ateityje", - kalbėjo A. Grigaitis.

Vyras iškėlė sau tikslą, kad ši paslauga būtų pasiekiama pačiomis moderniausiomis priemonėmis - internetu arba mobiliosiomis aplikacijomis. Tačiau greitai suvokė, kad ne visi klientai puikiai valdo šiuolaikines technologijas.

"Nuvykę prie kapo mes užfiksuojame GPS koordinates, padarome kapo nuotrauką, taip pamažu kaupiame duomenų bazę. Neslėpsiu - surasti kapą nėra paprasta. Šiuo metu Lietuvoje veikia apie pustrečio tūkstančio kapinių. Deja, niekas negali pasakyti, kiek tiksliai, nes šiandien mūsų šalyje nėra vienos kapinių priežiūra užsiimančių įstaigų vienijančios institucijos. Už didžiąją dalį kapinių atsakingos vietinės savivaldybės, tačiau jos pačios kartais net nežino, kiek jų teritorijoje yra kapinių ir juo labiau kas jose palaidota", - pasakojo idėjos sumanytojas.

Nusprendusiems pasinaudoti jo siūloma paslauga, svetainėje pateikiama anketa, kurioje prašoma ne tik pateikti tikslius mirusiojo duomenis, bet ir kiek galima tiksliau nurodyti kapo vietą, pavyzdžiui, kurioje vietoje jis yra nuo pagrindinio įėjimo, kelintas kapas yra eilėje ir t. t.

Reklama

Tačiau bent kol kas retas kuris naudojasi tokiu užsakymo būdu. Visgi daugiausia užsakymų sulaukiama telefonu.

"Matyt, vyresniajai kartai vis dar sunku suformuoti užsakymus kompiuteriu ar išmaniuoju telefonu. Jiems paprasčiau paskambinti ir žodžiu bandyti išaiškinti, kur yra kapavietė. Tad daug laiko sugaištame rinkdami reikiamą informaciją. Neretai būna, kad žmonės skambina net iki galo neperskaitę, kokias paslaugas mes teikiame, pavyzdžiui, prašo atvežti žemių..." - pasakojo senkapis.lt įkūrėjas.

Vyras paneigė mitą, kad tokia paslauga domina nebent emigrantus. Esą ne vienam ir gyvenančiam Lietuvoje nemenku iššūkiu tampa tinkama artimųjų kapo priežiūra, jei jis yra kitame Lietuvos gale. Pasak jo, kol kas pagrindiniai tokios paslaugos užsakovai - 45-55 metų tautiečiai.

"Matyt, vyresnieji patys turi daugiau laiko ir gali susitvarkyti artimųjų kapus. Arba jiems atrodo nepriimtina, kad svetimas žmogus ateitų uždegti žvakę ar pamerkti gėlių. Aš manau, kad mūsų klientų karta dar auga ir po kokių dešimties metų situacija bus kitokia", - svarstė vyras.

A. Grigaitis pasakojo, kad tvarko ir lanko bet kuriai religijai priklausiusio mirusiojo kapavietę.

"Taip pat neišskiriame, ar tai savanorių, šaulių, ar Antrojo pasaulinio karo karių kapavietės. Lietuva visada buvo turtinga įvairių tautybių gyventojų. Amžino poilsio čia yra atgulę ir litvakai, ir totoriai, ir stačiatikiai, ir kitatikiai ar ateistai. Visi turime žemišką pradžią ir pabaigą, visi esame žmonės. Atminimas ir pagarba visiems yra vienodai svarbus", - akcentavo vyras.

Reklama

Pasiteiravus, ar nebuvo baimės pradėti liūdnomis nuotaikomis pagrįstą verslą, A. Grigaitis purtė galvą: "Į viską reikia žiūrėti profesionaliai. Aš kaip tik norėčiau, kad kapų lankymas žmonėms neasocijuotųsi su liūdesiu ar sunkia našta. Liūdna yra tik tuomet, kai eini per kapines ir matai užaugusias džiungles", - svarstė A. Grigaitis.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

2020-08-09   14:27

IP: 185.11.26.161

Galiu padėti vyresnio amžiaus asmenims lankyti kapus. +37067102535. Klaipėdos rajonas.

2020-08-08   15:47

IP: 185.11.26.161

Koks būtų A.Grigaičio kontaktinis telefono numeris ar e.p. ? Gera sugalvota jo paslauga,reikalinga !

Taip

2020-08-08   15:33

IP: 185.11.26.161

Nors tai ne naujiena, bet sumanymas labai geras, naudingas ir reikalingas. Labai svarbu, kad įteisinta veikla ir atsakimybė kita. Sėkmės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

SE

Meksikietiška sriuba su ryžiais, mėta ir jautienos kukuliais nuotrauka, foto

Meksikietiška sriuba su ryžiais, mėta ir jautienos kukuliais

Sakoma, kad ši meksikietiška sriuba yra tikras maistas sielai. Tačiau, kad taptų...

Neveidmainiaudama prisipažinsiu - Kauno niekada nemėgau. Dėl daugelio priežasčių. Bet šį kartą,...

Kultūrinis "desantas" - į Kauną nuotrauka, foto

Prieš aštuonerius metus sau kurti drabužius pradėjusiai Linai Zaveckienei net nekilo minčių,...

Lina Zaveckienė: "Esu ne verslininkė, o menininkė" nuotrauka, foto

"Mano gyvenimas - itin spalvingas: kadaise teko su automatu rankose gabenti penkis...

Stasys Mėčius: "Buvo laikai, kai su automatu rankose vežiau penkis milijonus" nuotrauka, foto

Namuose pagaminti saldumynai vienas iš daugelio teigiamų dalykų, kurie visada pakels...

Šokoladiniai, riešutų sviesto saldainiai nuotrauka, foto

M. Džermeika apie mirtiną 14-mečio kelionę paspirtuku: „Vaizdas kraupus, mane patį sukrėtė“ nuotrauka, foto

Kriminalai, „Vaizdas kraupus, mane patį sukrėtė, nes pats turiu 14 metų amžiaus dukrą“,...

Prieš legendinio pastato atstatymą - paskutiniai štrichai nuotrauka, foto

Klaipėda, Buvusio legendinio pastato "Salamander" (Žvejų g. 2B) atstatymas gali prasidėti jau kitąmet....

"Memelio miestui" - 13 architektų pasiūlymų nuotrauka, foto

Klaipėda, Verslo centro Naujojoje Uosto g. 3 atviram projekto konkursui pateikta 13 darbų....

Kova dėl R. Karpavičiaus milijonų kaista: prabilo apie paskolą politikos veikėjui ir šantažą nuotrauka, foto

Skaityk dabar, Ar prie milijonieriaus Raimondo Karpavičiaus šliejęsis Klaipėdoje žinomas politikos ir visuomenės veikėjas...

Klaipėda, Paskelbta prieš 4 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 4 val.

Skaityk dabar, Paskelbta prieš 5 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...