2020 m. liepos 6 d. 19:46 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Savaitės ekspresas  >  SE

SE

Baikalas: brangenybė iš Dievo rankų

2020-06-07, 09:15

Fausta Augustaitė

Baikalas: brangenybė iš Dievo rankų nuotrauka, foto

Viena iš Baikalo turo atrakcijų – žygis dviračiais ant ledo.

© Daivos MIKUCKAITĖS nuotr.

Reklama

Legenda sako, kad Dievas, skrisdamas virš Sibiro, nušalo rankas ir išmetė visas brangenybes, kurių didžiausia yra Baikalas. Giliausias pasaulio ežeras iki šiol garbinamas dėl nepaprastos gyvybinės galios, ypatingos dvasios, mistiškai veikiančios žmogų.

Tęsinys. Pradžia čia

"Vanduo tarp kranto ir Olchono salos vadinamas Mažąja jūra. Vasarą per ją į Olchoną plaukia keltai, o žiemą, kai vandenį sukausto iki 2 m storio ledas, į salą veža automobiliai, vadinami "buchankomis".

Tai UAZ automobiliai, kurie iki šiol gaminami Uljanovsko gamykloje. Tik jie atlaiko neasfaltuotus Sibiro kelius, yra atsparūs šalčiams ir ledui. "Buchankos" buvo pagrindinė mūsų transporto priemonė penkias dienas trukusio turo po Olchono salą metu", - pasakojo Daiva.

 

 

Baikalo ledą, šaltį ir vieškelius aplink jį ištveria tik rusiškos „buchankos”.

Olchone, pasak pašnekovės, gyvena daugiau kaip 1,5 tūkst. vietinių gyventojų, daugiausia buriatai. "Pagrindinė salos gyvenvietė - Chužyras. Keliai saloje neasfaltuoti, visi namai - mediniai. Pagal senąjį modelį mediniai statomi ir šiuolaikiniai gyvenamieji kompleksai turistams.

Mums labai pasisekė, kad tuo metu, kai lankėmės Olchono saloje, dėl karantino visiškai nebuvo turistų iš Kinijos. Prieš 3-4 metus Olchone apsilankė populiari poetė iš Kinijos ir sukūrė dainą apie Baikalo žiemos grožį. Kai ta daina Kinijoje nuskambėjo, kinai kaip skėriai ėmė masiškai plūsti į Olchoną.

Sala nuo seniausių laikų laikoma šventa šamanų sala. Nuo Čingischano laikų joje tvyrojo ramybė ir tyla. Kinų turistų minios, žinoma, atneša pinigų salos gyventojams, tačiau sala dėl jų neteko savo sakralios auros.

Prasidėjus koronavirusui kinai į Olchoną liovėsi važiuoti.

Reklama

Apskritai saloje, be mūsų, buvo tik dar viena turistų grupė iš Tailando. Kur tik ėjome, kur važiavome, buvome visiškai vienos.

Buvo dienų, kai ir viena kitos nesutikdavome. Pasaulinis karantinas padovanojo neįtikėtiną prabangą - patirti visišką susiliejimą su Baikalu", - džiaugėsi D. Mikuckaitė.

Šamano uola be šamano

Viena Azijos gamtos šventenybių, kurios vaizdą galima išvysti visose fotografijose ir filmuose apie Baikalą, yra Burchano, arba Šamano, iškyšulys. Švenčiausia vieta jame yra ola, kurioje nuo pat pirmųjų šamanų laikų aukojo aukas ir duodavo įžadus. Ji laikoma Olchono šeimininko-ežino buveine.

Šamano uolos pavadinimas pasikeitė pradėjus plisti budizmui. Uolą ėmė vadinti Burchanu - Dievu, Buda.

Vienuoliai-lamos tikėjo, kad oloje gyvena mongolų dievas, čia atsikėlęs nuo neatmenamų laikų, todėl lamos iš visų 34 Buriatijos dacanų į čia suvažiuodavo melstis. Prie olos rasti užrašai senąja Tibeto ir mongolų kalbomis.

 

Reklama

 

Paskutinę kelionės dieną Baikalo ledas ėmė skilinėti.

Legenda pasakoja, kad kadaise Sibiro žemėje gyvenęs žilabarzdis galiūnas Baikalas. Kai įniršęs krustelėdavo pečius, drebėdavusios uolos, ritęsi bangos. Turėjęs jis dukterį, gražuolę Angarą, kurią laikė užrakinęs krištolo rūmuose. Bet ši, išgirdusi apie Sajanų karžygį Jenisiejų, nakčia slapčiomis išsiveržusi pro akmenis ir nubėgusi žemyn.

Pabudęs ir viską supratęs Baikalas čiupęs uolą ir sviedęs ją į dukterį. Bet Angara jau buvusi toli. O tasai luitas, Šamano akmuo, ir šiandien teberiogso upėje - ten, kur prasideda Angara...

"Buriatai tiki, kad Šamano uola turi magiškų galių. Įtariamus nusikaltimais palikdavo ant jos nakčiai. Jei jie išgyvendavo, jiems atleisdavo. Manoma, kad po ja yra keliai į kitus pasaulius, kuriuose gyvena mirusiųjų sielos.

Reklama

 

 

Olchono sala – šventa vieta tiek šamanams, tiek budistams. Segre stulpai.

Šamanizmas, pasak Daivos, viena pagrindinių Buriatijos žmonių religijų.

Įdomu, kad šiame krašte susipynusios labai skirtingos šamanizmo, budizmo ir krikščionybės tradicijos.

Reklama

Olchono saloje yra labai daug šventų vietų, kuriose niekam negalima lankytis, tik šamanui, apie jas pasakojamos legendos. Rugpjūčio mėnesį Olchono saloje vyksta visų Sibiro šamanų susirinkimai ir ritualai.

"Planuodamos kelionę prie Baikalo ir mes tikėjomės susitikti su šamanu Olchono saloje, tačiau gruodžio mėnesį salos šamanas paskendo Baikale. Netikėtai, visai netoli kranto skilus ledui, įlūžo su visa "buchanka". Naujo šamano kol kas Olchone nėra", - pasakojo Daiva.

Ant ledo - su dviračiu

"Mes gyvenome netoli Šamano uolos ir kiekvieną dieną žavėjomės nuostabiausiais saulėtekiais ir saulėlydžiais.

Nustebome, kad Baikale saulėtos beveik visos metų dienos, apie 330. Vieną vakarą, mums stebint saulėlydį, prie Šamano uolos atėjo mergina ir pradėjo skambinti tibetietiškais dubenėliais. Žodžiais sunku nusakyti tą jausmą, kurį patyrėme visiškoje tyloje, ramybėje suskambus nuostabiems garsams", - dalijosi netikėtomis kelionės patirtimis keliautoja.

Penkias turo dienas keliautojos iš Lietuvos kasdien važiuodavo "buchankomis" aplink salą ledu ir sustodavo gražiose vietose, fotografuodavo.

"Pakrančių ledo magija - labai įspūdinga. Stūkso didžiuliai varvekliai, apšalusios uolos, o pats ledas žydras žydras.

Reklama

Tokios švarios, skaisčios mėlynos spalvos niekur neteko matyti. Pietų metu vairuotojai sustodavo ir virdavo mums žuvienę, sukūrę ant ežero laužą. Oras lepino, buvo gana šilta", - pasakojo D. Mikuckaitė.

Viena įspūdingiausių turo atrakcijų - dviračių žygis per Baikalo ledą. "Dviračius su specialiomis padangomis, skirtomis važiuoti ledu, Olchono saloje galima išsinuomoti. Iš pradžių abejojome, kad nepavyks važiuoti ledu, tačiau prasivažinėjome visą pusdienį, numynėme gal 20 kilometrų ir buvo labai smagu", - džiaugėsi keliautoja.

Lydėjo sėkmė

D. Mikuckaitė įsitikinusi, kad keliautojas iš Lietuvos globojo gerosios Baikalo dvasios, nes, vos pasibaigus jų turui, Baikalo ledas ėmė skilinėti.

"Ežere vyksta seisminiai procesai, tad ledas nuolat skilinėja, jame užšąla įspūdingi oro burbulai. Dėl to jis nepaprastai gražus. Šiais metais Baikale labai anksti atšilo.

Per vieną naktį atsivėrė didžiuliai plyšiai. Kovo 19 d. rytą mes išvykome iš Olchono salos, o vakare buvo uždarytas bet koks judėjimas Baikalo ledu, nes tapo pavojinga", - sakė pašnekovė.

 

 

Žuvys Listvenkos turguje.

Kelionę prie Baikalo keliautojos užbaigė prie Sajanų kalnų, Tukinskaja slėnyje įsikūrusiame Aršano kurorte. "Ten trykšta karšto mineralinio vandens versmės ir įkurta daug sanatorijų.

Vienoje iš jų ir mes pasilepinome. Aršano apylinkės sužavėjo unikalia, mažai žmogaus paliesta gamta. O kurorte veikiančiame mongolų turguje prisipirkome įvairiausių tose vietovėse surinktų vaistažolių. Gydomųjų galių turintys augalai ir mineralai yra brangiausias šio krašto turtas", - įsitikinusi D. Mikuckaitė.

Beje, pasaulinio karantino akivaizdoje Rusijos gilumoje atsidūrusios lietuvaitės į namus sugrįžo taip pat stebuklingai kaip ir iš Olchono salos paskutinę dieną.

 

 

Šamano uola.

"Kelionei įpusėjus, sužinojome, kad dėl koronaviruso atšauktas mūsų skrydis iš Maskvos į Vilnių, tačiau skrydžiai Rusijos viduje buvo vykdomi.

Tad sumąstėme, jog galime iš Maskvos skristi į Kaliningradą. Susisiekėme su ambasadomis Maskvoje ir Kaliningrade. Beje, pastarosios darbuotojai mumis labai rūpinosi. Jų padedamos be jokių sunkumų grįžome į Lietuvą iš Tilžės Karalienės Luizės tiltu", - pasakojo D. Mikuckaitė.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

SE

Judėjimas bėgant rinkti šiukšles pasiekė ir Lietuvą nuotrauka, foto

Judėjimas bėgant rinkti šiukšles pasiekė ir Lietuvą (2) Laikraščio straipsnis

Klaipėdietė Gabrielė Kleibaitė skatina lietuvius prisijungti prie Skandinavijos šalyje užgimusio judėjimo "Plogging"....

"Mano tikslas, kad istorinis nuotykių romanas "Partizanas" padėtų žmonėms susivokti, užpildytų baltas...

Mindaugas Milinis: "Kai viską parašai - mažiau skauda. Man dabar beveik neskauda" nuotrauka, foto

Nuo birželio 1 d. nemažai įvairių įstaigų darbuotojų metė nuotolinį darbą ir...

Koks jausmas pirmą dieną po karantino sugrįžus į darbą? nuotrauka, foto

Prieš trejetą metų UAB "Ferteksos transportas" įsigijo prie Mažvydo skulptūrų parko Klaipėdoje...

"Politinė priežiūra" ima kenkti miestui? nuotrauka, foto

Klaipėdietis baleto šokėjas, choreografas ir dėstytojas Darius Berulis beveik prieš metus sugalvojo...

Choreografas ir daigams leidžia klausytis muzikos nuotrauka, foto

Liepos 6-oji su Linu Adomaičiu nuotrauka, foto

Klaipėda, Liepos 6-ąją klaipėdiečiai ir miesto svečiai šventė kartu su Linu Adomaičiu.

"Neptūnui" - 35 įskaitiniai taškai nuotrauka, foto

Sportas, Palangoje baigėsi pirmasis "Hoptrans 3x3" turnyro etapas, po kurio komandos išsirikiavo pagal...

Dirbti nenori: į Užimtumo tarnybą traukia išmokų, pas darbdavius – parašų nuotrauka, foto

Lietuva, Po karantino atsigaunantis verslas neranda darbuotojų, nors Užimtumo tarnyboje besiregistruojančiųjų darbo...

Trys „Žalgiro“ trenerių štabo nariai palieka klubą ir keliasi į „Barcelona“ nuotrauka, foto

Sportas, Kauno „Žalgirio“ klubui atsisveikinus su vyriausiuoju komandos treneriu Šarūnu Jasikevičiumi, pokyčių...

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Sportas, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...