2019 m. kovo 24 d. 06:39 val., sekmadienis

Savivaldybių tarybų rinkimai

Paskutinio taško rinkėjai dar nepadėjo

Paskutinio taško rinkėjai dar nepadėjo nuotrauka, foto

© fotolia

2019 m. kovo 3 d. Lietuvos Respublikos gyventojai sprendė, kokios bus 2019–2023 m. kadencijos 60 savivaldybių tarybų sudėtys. Nors paskutinis taškas dar nėra padėtas, nes 41 savivaldybių rinkėjai turės sugrįžti į rinkimų apylinkes šį savaitgalį vyksiančiame pakartotiniame balsavime, tačiau galime teigti, kad būsimosios kadencijos savivaldybių tarybos bus šiek tiek jaunesnės, nei dabartinės.

Išrinktų kandidatų amžius

Nors kandidatų į savivaldybių tarybas amžiaus vidurkis rinkimų dieną buvo 48 metai ir 1 mėnuo, tačiau preliminariais Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) duomenimis, 2019 m. kovo 3 d. savivaldybių tarybų rinkimuose išrinkto kandidato (įskaitant pirmąjį kartą balsuojant išrinktus merus) amžiaus vidurkis yra 51 metai. Tuo tarpu 19 išrinktų š. m. kovo 3 d. kandidatų į merus amžiaus vidurkis yra 52 metai.

Tikėtina, kad 2019–2023 m. kadencijos savivaldybių tarybos bus jaunesnės, lyginant su šiuo metu dirbančiomis, kadangi VRK duomenimis, 2015–2019 m. kadencijos savivaldybių tarybų narių amžiaus vidurkis buvo 53 metai.

Tarp būsimųjų savivaldybių tarybų narių yra ir itin jaunų asmenų. Primename, kad 2018 metais pasikeitė teisinis reglamentavimas: buvo sumažintas kandidatų į savivaldybės tarybos narius amžiaus cenzas (nuo 20 iki 18 metų) ir pirmąjį kartą Lietuvos istorijoje dėl savivaldybės tarybos nario ir merų mandatų galės varžytis ir aštuoniolikamečiai. Rinkimuose į savivaldybių tarybas buvo išrinktas vienas kandidatas, kuris iki teisės akto pakeitimo net nebūtų turėję teisės kandidatuoti rinkimuose.

Jauniausias išrinktas kandidatas yra 18 metų ir 2 mėnesių amžiaus. Jis buvo iškeltas Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų Utenos rajone.

Tuo tarpu vyriausias išrinktas kandidatas yra 83 metų ir 6 mėnesių amžiaus. Jį iškėlė visuomeninis rinkimų komitetas „Vieningas Kaunas" Kauno mieste.

Išrinktų kandidatų lytis

2019 m. kovo 3 d. į savivaldybių tarybas buvo išrinktos 424 moterys ir 1 037 vyrai. Iš jų merais buvo išrinkta 16 vyrų ir 3 moterys.

Jauniausias ir vyriausias išrinktas kandidatai taip pat yra moterys.

Kitų valstybių piliečiai nebuvo išrinkti

2019 m. kovo 3 d. savivaldybių tarybų rinkimuose varžėsi apie 50 kitų tautybių atstovų: po keletą armėnų, vokiečių, latvių, totorių, žydų, graikų, prancūzų, uzbekų, po vieną anglą, azerbaidžanietį, čilietį, estą, etiopietį, gruziną, ispaną, italą, kazachstanietį, kolumbietį, komės, slovakijos, talyšo ir vietnamo tautybes nurodžiusį kandidatą. Dalis kandidatų savo anketose nurodė, kad turi ne Lietuvos Respublikos pilietybę.

Primename, kad savivaldybių tarybų rinkimuose aktyviąją ir pasyviąja rinkimų teise gali naudotis ne tik Lietuvos Respublikos piliečiai, bet nuolatiniai savivaldybės gyventojai (tame tarpe ir asmenys, neturintys Lietuvos Respublikos pilietybės).

Vis tik, nei vienas asmuo, kuris nurodė, kad turi kitos valstybės pilietybę 2019 m. kovo 3 d. savivaldos rinkimuose nebuvo išrinktas.

Išrinkti kariai savanoriai

2019 m. kovo 3 d. į savivaldybių tarybas buvo išrinkti ir 4 asmenys, kurie, VRK duomenimis, yra Lietuvos Respublikos kariai savanoriai.

Išrinkti ir teisti kandidatai

Būsimieji kandidatai, pildydami kandidatų anketas, privalėjo nurodyti duomenis savo teistumą, o to nepadarę – pašalinti iš kandidatų sąrašų. VRK duomenimis, 2019 m. dėl savivaldybės tarybos nario mandato varžėsi 244 teisti kandidatai, o dėl tarybos nario-mero mandato 23 teisti kandidatai.

Tarp išrinktų kandidatų yra 36 asmenys, kurie apie savo teistumą buvo nurodę kandidato anketose. Daugiausiai teistų kandidatų išrinko Širvintų rajono (3 teistus asmenis), Jonavos, Kupiškio, Radviliškio ir Vilkaviškio rajonų (po 2 teistus asmenis) savivaldybių rinkėjai.

Primename, kad šiandien prasidėjo išankstinis balsavimas savivaldybėse. 41 savivaldybės, kuriose merai nebuvo išrinkti š. m. kovo 3 d., rinkėjai, negalintys š. m. kovo 17 d. (sekmadienį) atvykti į savo rinkimų apylinkę, yra kviečiami balsuoti bet kurioje savivaldybėje iš anksto š. m. kovo 13–14 d. nuo 8 iki 20 val.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Savivaldybių tarybų rinkimai

Klaipėdos rajono mero rinkimuose - palaikymas R. Petrauskienei nuotrauka, foto

„Visada palaikau moteris politikoje, nes jos yra kur kas lankstesnės ir pasižymi...

Atjautus, telkiantis, ryžtingas ir atsidavęs Klapėdai bei klaipėdiečiams - ko gero tai...

Išaiškinti nežinomi Vytauto Grubliausko gyvenimo faktai nuotrauka, foto

Po kelių dienų paaiškės, kas vadovaus miestui ateinančius 4 metus. Arvydo Vaitkaus...

Rytojaus Klaipėda - miestiečių rankose nuotrauka, foto

2019 m. kovo 3 d. Lietuvos Respublikos gyventojai sprendė, kokios bus...

Paskutinio taško rinkėjai dar nepadėjo nuotrauka, foto

Kuo G.Nausėda skiriasi nuo I.Šimonytės? nuotrauka, foto

Lietuva, Į Lietuvos valstybės prezidentus taikantys Gitanas Nausėda ir Ingrida Šimonytė skiriasi ne...

Donatas Motiejūnas grįžta į NBA nuotrauka, foto

Sportas, Donatas Motiejūnas po dvejų metų pertraukos grįžta žaisti į NBA. 24sek žiniomis,...

Vilniuje – „Fortūnos“ tritaškių rekordas nuotrauka, foto

Sportas, Nesulaikomai žaidusi Lina Mikelevičienė surinko 30 taškų, o likus 1 sekundei pataikė...

Kaip padėti vaikui saugiai tyrinėti pasaulį? nuotrauka, foto

Švietimas, Natūralu, kad tėvai labai myli savo vaikus ir stengiasi juos apsaugoti nuo...

Lietuva, Paskelbta prieš 8 val.

Sportas, Paskelbta prieš 10 val.

Sportas, Paskelbta prieš 11 val.

Švietimas, Paskelbta prieš 11 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...