2019 m. kovo 24 d. 06:41 val., sekmadienis

Savivaldybių tarybų rinkimai

Palangiškiai nusprendė, kad geras mechanizmas turi veikti ir toliau

2019-03-11, 12:37

Alvydas Ziabkus, Lrytas.lt

Palangiškiai nusprendė, kad geras mechanizmas turi veikti ir toliau nuotrauka, foto

Alvydas ZIABKUS

© Palangos Tiltas nuotr.

„Vakarų fronte nieko naujo“ – tokiu prieš 90 metų parašyto garsaus vokiečių rašytojo Ericho Marios Remarque romano pavadinimu galima būtų apibūdinti praėjusius rinkimus į Palangos savivaldybės tarybą.

Kurorto vairą palangiškiai ir ateinantiems ketveriems metams atidavė Tėvynės sąjungai – Lietuvos krikščionims demokratams, kuriems ir tos valdžios atiteko lygiai tiek pat. Per praėjusią kadenciją konservatoriai savo frakciją taryboje pasigausino iki 15 narių. Tiek pat mandatų TS-LKD gavo ir po šių rinkimų.

Ir frontas, kaip tame E. M. Remarque romane buvo. Vienoj pusėj – esama valdžia su meru priešakyje, priešingoje – būrelis oponentų, kuriuos, regis, net purto pamačius Šarūno Vaitkaus pavardę.
 

Priešrinkiminės kanonados prieš šiuos rinkimus labiau aidėjo socialiniuose tinkluose, bet užtat ten griaudėjo taip, kad po bet kokios menkavertės žinios pasipildavę komentarai virsdavo karštomis priešininkų žodinėmis batalijomis.

Dalykiškomis ir argumentuotomis turėjusios būti politinės diskusijos neretai baigdavosi abipuse isterija.
 

Viena pusė springdama vardino, ką valdžia yra padariusi gero miestui ir kaip pakeitusi Palangą. Priešais stovintys rėksniai greičiau patys save bandė įtikinti, kad viskas yra padaryta blogai.

Šioje masinėje atakoje prieš Š. Vaitkų „Tvarkos ir teisingumo“ sąrašo lyderis Justinas Masalskas nuėjo toliausiai.

Komentuodamas konservatorių išleistą rinkiminę programą ir vertindamas dabartinę valdžią jis socialiniuose tinkluose leptelėjo, kad, girdi, nemanykite, kad jų darbus kiti atliks prasčiau.

„Prasčiau jau nėra kur, galima tik geriau“, – driokstelėjo J. Masalskas, Palangoje gavęs vos 48 pirmumo balsus.

Lenktynės „Prakeiki Vaitkų – gauni daugiau balsų“ baigėsi visiška jų organizatorių fiasko.

Mero rinkimus laimėjęs Š. Vaitkus gavo beveik 76 proc. į rinkimus atėjusių palangiškių balsų. Antras rezultatas Lietuvoje. Vos pusketvirto procento atsilikta nuo Kaune viską šlavusio mero Visvaldo Matijošaičio.

Tarybos mandatų dalybose konservatoriai sulaukė beveik 63 proc. visų rinkimuose dalyvavusių žmonių balsų. Už dabar miestą valdančią politinę jėgą pasisakė 4831 palangiškis – beveik 600 žmonių daugiau nei prieš ketverius metus.

Tuo tarpu visi kiti rinkiminės kampanijos dalyviai bendrai nesurinko nė pusės tiek. Palanga jiems garsiai pareiškė, kad nereikia laužyti ir išmesti gerai veikiančio mechanizmo vien todėl, kad kiti maiše siūlo kažką naują.

Dar vienas šių rinkimų atradimas – Palangoje dingo nuolat su konservatoriais dėl valdžios varžęsi liberalai, kurie 2015 metų rinkimuose buvo surinkę 1065 balsus ir gavę 3 mandatus. Šį kartą į „Palangiškių“ komitetą susibūrę liberalų likučiai pelnė tik 504 žmonių simpatijas ir į tarybą delegavo vienintelį E. Simutį.

Buvusias liberalų pozicijas mieste perėmė suskilę socialdemokratai ir socialdarbiečiai, kurie bendrai kartu gavo 1139 balsus ir 4 mandatus. Jei jie tarpusavyje vaidysis ir taryboje, politinė atsvara daugumai tikrai nesustiprės.

Kita vertus, opozicionieriais vaizduojantys politikai jau turėjo suprasti, kad vien tik valdžios menkinimas duoda atvirkštinį efektą. Norint visuomenę įtikinti savo gebėjimais neužtenka vien kritikuoti. Reikia siūlyti savo idėjas, įrodyti, kad jos geresnės ir daugiau duos naudos nei valdžios sumanymai.

Gal tai pajėgs padaryti naujoji opozicija taryboje? Ji pasikeitė labiausiai. Iš buvusių opozicionierių liko tik Elena Kuznecova ir Eugenijus Simutis. Tarybos tylenį Edmundą Krasauską, rėksnį Eimutį Židanavičių, viskuo nepatenkintą Aleksandrą Jokūbauską pakeitė socialdemokratės Svetlana Grigorian ir Renata Surblytė, socialdarbietis Domininkas Jurevičius ir žaliasis valstietis Darius Kubilius.

Gal tarybos naujokai pademonstruos didesnį išsilavinimą ir inteligenciją siekiant jiems tapti konstruktyvia ir miestui padedančia opozicija?

Valdančioji dauguma pasikeitė nedaug. Iš 15 narių taryboje nebeliks Donato Elijošiaus, Aurelijos Podlipskytės, Antano Sebecko ir Irenos Švanienės. Juos keičia Andrius Bajoras, Gediminas Gečas, profesorius Vladas Žulkus ir jo giminaitis Justas Žulkus.

Atrodytų, kad ši rotacija miesto tarybos darbe nieko nelems ir nekeis. Tačiau ambicingo ir idėjomis kunkuliuojančio jaunimo įsiliejimas į kurorto valdymą turėtų padidinti nuomonių konkurenciją pačioje valdančiojoje daugumoje.

Vargu ar besąlygišku pritarėju savivaldybės vadovams ir nuolankiu rankos kilnotoju taryboje bus akademikas ir beveik dešimtmetį Klaipėdos universitetui vadovavęs profesorius Vladas Žulkus.

Turėdamas tarptautinės vadybos, darbo Europos mokslo struktūrose patirties jis galėtų tapti savotišku valdžios veiksmų recenzentu, o pasaulyje pripažinto mokslininko autoriteto V. Žulkui turėtų pakakti, jei prireiktų taisyti miesto vadovų pasirinktą maršrutą.

Kai kuriose šalies savivaldybėse šeimininkaujant ilgamečiams merams, o jų tarybose kelias kadencijas iš eilės įsigalint vienai politinei jėgai pasigirdo nuogąstavimų, kad tuose miestuose ir rajonuose iškilusi grėsmė demokratijai.

Iškilo. Dešimtmetį ir ilgiau savivaldybei vadovaujantys politikai lengvai gali pasijusti neklystančiais ir vieninteliais teisuoliais, o jiems prieštaraujančius jie gali ryžtis tildyti pasitelkdami ir nešvarius būdus.

Tokios pamažu ryškėjančios autoritarinės demokratijos bruožų būtų galima įžvelgti ir Palangoje. Bet patys palangiškiai turi šios rūšies vėžį slopinančius vaistus, kurie išrašomi kas ketveri metai. Bėda būtų, jei taryboje visai neliktų kritiškiau valdžios veiksmus vertinančių politikų.

Ar miesto gyventojai realiai pajus šios pavojingos politinės ligos požymius, priklausys nuo politikų, kurie neprieštaraus vien tik tam, kad prieštarautų. Kurie ne vien kritikuos ir badys pirštu į miesto bėdas, bet ir miesto valdžiai siūlys gerus ir sveiku protu pagrįstus sprendimus.

Ketveriems metams išsirinkome tarybos narius, kurie netrukus prisieks dirbti miestui ir rūpintis Palanga. Tai daryti jie privalo visi kartu, o ne kenkdami vienas kitam.

Tuomet Palangoje ir demokratija bus išsaugota, ir kurortas taip pat sparčiai judės į priekį.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Savivaldybių tarybų rinkimai

Klaipėdos rajono mero rinkimuose - palaikymas R. Petrauskienei nuotrauka, foto

„Visada palaikau moteris politikoje, nes jos yra kur kas lankstesnės ir pasižymi...

Atjautus, telkiantis, ryžtingas ir atsidavęs Klapėdai bei klaipėdiečiams - ko gero tai...

Išaiškinti nežinomi Vytauto Grubliausko gyvenimo faktai nuotrauka, foto

Po kelių dienų paaiškės, kas vadovaus miestui ateinančius 4 metus. Arvydo Vaitkaus...

Rytojaus Klaipėda - miestiečių rankose nuotrauka, foto

2019 m. kovo 3 d. Lietuvos Respublikos gyventojai sprendė, kokios bus...

Paskutinio taško rinkėjai dar nepadėjo nuotrauka, foto

Kuo G.Nausėda skiriasi nuo I.Šimonytės? nuotrauka, foto

Lietuva, Į Lietuvos valstybės prezidentus taikantys Gitanas Nausėda ir Ingrida Šimonytė skiriasi ne...

Donatas Motiejūnas grįžta į NBA nuotrauka, foto

Sportas, Donatas Motiejūnas po dvejų metų pertraukos grįžta žaisti į NBA. 24sek žiniomis,...

Vilniuje – „Fortūnos“ tritaškių rekordas nuotrauka, foto

Sportas, Nesulaikomai žaidusi Lina Mikelevičienė surinko 30 taškų, o likus 1 sekundei pataikė...

Kaip padėti vaikui saugiai tyrinėti pasaulį? nuotrauka, foto

Švietimas, Natūralu, kad tėvai labai myli savo vaikus ir stengiasi juos apsaugoti nuo...

Lietuva, Paskelbta prieš 8 val.

Sportas, Paskelbta prieš 10 val.

Sportas, Paskelbta prieš 11 val.

Švietimas, Paskelbta prieš 11 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...