2019 m. vasario 16 d. 13:14 val., šeštadienis

Diena su profesija

Žmonės, kuriems globotiniai dovanoja angelų statulėles

(5)

Žmonės, kuriems globotiniai dovanoja angelų statulėles nuotrauka, foto

DAUG. Mieste yra daugiau nei tūkstantis žmonių, kuriems neišvengiamai reikia gydymo ir pagalbos.

© Eimanto CHACHLOVO nuotr.

"Tačiau tokių atvejų nedaug. Tie, kas geria vaistus, tampa mūsų draugais, merginos klausinėja, ar esu vedęs, ar turiu vaikų, tikisi asmeninio pokalbio. Tada žinia apie mūsų bendravimą sklinda iš lūpų į lūpas, ir jie mus arba vienas kitą apkabina, išsipasakoja, išsiverkia, susitaiko su liga, su kuria reikės visą gyvenimą gyventi. Aprimsta suicidinės mintys ir ketinimai. O kartais išgirstame, kad žmogus bandė nusižudyti nepakęsdamas giminių žiaurumo ir pašaipų", - pasakoja Saulius.

Paklaustas, kodėl pasirinko tokį darbą, kur yra nemažai rizikos, tačiau jokių aukso kasyklų, S. Liekis sako, kad taip tikriausiai likimas lėmė. Norėjo studijuoti psichologiją, nes "kiekviename žmoguje slypi deimantų kasyklos". Bet pasirinko socialinį darbą, bibliotekoje aiškinosi, kas tai yra, o kai sužinojo, jog jo studijų metu įgyjama daug teisės ir psichologinių žinių, nebeabejojo.

"Kai 1997 metais pradėjau dirbti, man ta sfera dar labiau patiko. Išmokau bet kokioje situacijoje prisitaikyti, surasti išeitį, į viską žiūrėti laisviau. Mano pareigos išugdė toleranciją, pakantumą, humoro jausmą. Kad suprastum tuos žmones, reikia daug kuo domėtis. Sekti, kokia socialinė politika mieste, kas kur vyksta, kur gauti drabužių iš labdaros.

Kai reikia, padedame žmogui įsikurti globos namuose, atstovaujame teismuose jo interesams, kai nustatomas kurio neveiksnumas ir globa. Taip būna, kai nustatoma silpnaprotystė, Alzheimerio liga. Dalyvaujame teismuose, kai giminės manipuliuoja ligoniu, nori užgyventi jų turtą, kai nepagrįstai kaltina. Mes žinome jų istorijas, ir kartais nesutinkame su tuo, kad būtų apribotas veiksnumas. Globėjas negauna atlygio, ir turtas jam neatitenka, tik savo vardu atidaro sąskaitą.

Būtų gerai pakoreguoti Civilinį kodeksą, kad pripažintas ribotai veiksniu žmogus galėtų sudaryti sandorius, kad jo parašas galiotų", - pastebi socialinis darbuotojas.

"Su tokia negalia sunku gyventi, gerai, kad kaimynai imasi globoti. Suprantame ir ligonių artimuosius: pirmieji būna neramūs naktį, šūkauja, triukšmauja, išgeria, tad išvargina, nesunku netekti kantrybės. O kartais būklė pasidaro tokia, kad kaimynus pradeda matyti kaip demonus, vienas vyras juos net filmavo.

Kaimynai būna ir geranoriški, prieš daugelį metų pranešė mums, kad pas neįgalią bejėgę moterį ateina vyrai ir ja naudojasi. Kreipėmės pagalbos į teisininkus. Gaila, netrukus bėdulė numirė", - sakė pokalbininkas.

Pasak jo, kai pasidaro per daug sunku, patarimais ir palaikymu sušildo kolegos.

Psichikos sveikatos centre yra savanoriškas pacientų klubas "Saulėgrąža". Susirinkusieji žaidžia su dėlionėmis, kalbasi apie viską, filosofuoja dalyvaujant socialiniam darbuotojui. Vieni kitiems pataria, kur nusipirkti sveiko maisto, pigesnius batus. Kartais užsimezga vyro ir moters draugystė, jausmai. Lankosi ir aukšto intelekto, baigusieji universitetus žmonės, kurie turi dvasios sutrikimų. Pernai buvo muzikos terapijos užsiėmimai, net veikė dramos būrelis, ir buvo nuostabu, kai ligoniai, turintys sunkią negalią, dirbdami su profesionalia režisiere, įsiminė sudėtingus tekstus, pastatė sudėtingą pjesę su gilia mintimi. Spektakliai rodyti ir Psichiatrijos ligoninės Vaikų skyriuje, suteikė mažiesiems daug džiaugsmo. Deja, kai kurie aktoriai jau išėjo Anapilin.

"Šiais metais darysime dailės terapiją. Turime muzikantų, instrumentų. Be to, žmonėms su psichikos negalia rengiami nemokami užsiėmimai sporto klube.

Negalime gyventi už žmogų jo gyvenimo, giliai priimti jo problemų, bet labai svarbu palaikyti ryšį", - sako savo darbo entuziastas.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

ligonis

2013-07-02   13:58

IP: 82.135.193.221

Nu ir parašė, straipsniuka tie ligoniaia geriau surasytu kazkokia beraste korespondente.Galva reik galvoti kai rasai.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Diena su profesija

Muzikinio teatro dailininkas dekoratorius Jonas Sabaitis turbūt nė nepastebėjo, kaip praėjo du...

Jonas Sabaitis - Muzikinio teatro veteranas nuotrauka, foto

"Kiekvienas mūsų į situaciją reaguoja skirtingai, bet nemačiau, kad atskubėjęs į įvykio...

"Nesame nei dievai, nei žmonių likimas" nuotrauka, foto

"Delfinai - šuolių meistrai iš prigimties. Su jais gera bendrauti, nes jie...

"Mes girdime, kaip kalba delfinai" nuotrauka, foto

Darbas Palangos turizmo informacijos centre (TIC) prasideda 9 valandą ryto. Tad nenuostabu,...

Įstaiga, kuri neleis pasiklysti nuotrauka, foto

Daina Bosas išdavė, kiek išleido skiepų bylai nuotrauka, foto

Klaipėda, Beveik keturis metus besitęsęs ir Lietuvoje garsiai nuskambėjęs teismų procesas Dainai...

Valstybės vėliava, herbas ir himnas – kodėl jie tokie? nuotrauka, foto

Lietuva, Vėliavos, herbai, himnai turi ne tik politinę, bet ir teisinę reikšmę, ...

Palanga siūlys naują turistinį perliuką nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Kuriami planai populiariausioje Palangos Jono Basanavičiaus gatvėje įrengti naują skverą ir atgaivinti...

"Ryto" kapitonas apie tikslą įveikti "Neptūną" nuotrauka, foto

Sportas, Vilniaus „Ryto“ komanda jau šiandien stos į „Kidy Tour“ Karaliaus Mindaugo taurės...

Klaipėda, Paskelbta prieš 30 min.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 2 val.

Sportas, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...