2019 m. gegužės 20 d. 19:57 val., pirmadienis

Diena su profesija

"Mes girdime, kaip kalba delfinai"

(4)

"Mes girdime, kaip kalba delfinai" nuotrauka, foto

IŠTIKIMYBĖ. "Neišskirčiau numylėtinio, nors kiekvienas treneris daugiausia dirba su tuo delfinu, su kuriuo užsimezga artimas ryšys", - teigia iš Šilutės kilęs delfinų treneris Tomas Lebeckis.

© Eimanto CHACHLOVO nuotr.

"Delfinai - šuolių meistrai iš prigimties. Su jais gera bendrauti, nes jie draugiški ir prieraišūs", - sako Lietuvos jūrų muziejaus treneris Tomas Lebeckis. Jį čia visi pažįsta kaip santūrų, nedaugiažodžiaujantį, tačiau jautrų, atsidavusį darbui, gyvūnams švelnų ir mylintį žmogų. Tomas yra ne tik vienas iš ilgiausiai dirbančių trenerių, jis plaukioja kaip žuvis ir sukuria tokių triukų, į kuriuos žiūrint užgniaužia kvapą.

Kaip tampama egzotiškų gyvūnų treneriu? - "Vakarų ekspresas" paklausė T. Lebeckio.

Mes, septyni čia dirbantys delfinų ir jūrų liūtų treneriai, esame baigę su biologija susijusius mokslus. Aš Klaipėdos universitete studijavau ekologiją. Dalyvavau trenerių konkurse, ir man pasisekė. Jokių specialių kursų nebuvo - gryna praktika. Mokiausi iš kolegų, iš literatūros, nuolat semiamės patirties iš užsienio kolegų, nes Lietuvos jūrų muziejus yra tarptautinės trenerių asociacijos narys. Kasmet vyksta įvairios konferencijos Europos šalyse, kolegos susirenka iš visų pasaulio vietų ir dalinamės patirtimi, visko gi nemokėsi. Kalbamės apie gyvūnų treniravimą, priežiūrą, ligas. O grįžę namo kasdien stebime, kaip globotiniai jaučiasi, kokia jų elgsena. Jeigu suserga, kas nors atsitinka, turime savo veterinarijos gydytoją Žilviną Kleivą. Susirūpiname, jeigu delfinas pasyvus, nenori priplaukti, apetitas suprastėjęs, nesukaupia dėmesio.

PROTAS. "Jautrūs, gabūs, greit išmokstantys naujų triukų delfinai yra ir protingi gyvūnai, nes jie reiškia emocijas sava kalba ir domisi naujais dalykais", - sako Tomas Lebeckis.

Ne kiekvienas gali tapti treneriu, kad ir kaip norėtų.

Pirmiausia turi mylėti gyvūnus. Nuo pat mažens laikiau namuose įvairius gyvūnus - buvo šuniukų, kačiukų, roplių, paukščiukų, žuvyčių, vėžių. Sunkiau būtų išvardinti, kurių neturėjau.

Reikia turėti tam tikrų savybių, bet niekas negimsta mokėdamas. Aišku, turi būti greitas, turėti greitą reakciją, kaip pasielgti vienokioje ar kitokioje situacijoje.

Dukros ir delfinai

Ar bendravimas su delfinais, jūrų liūtais kaip nors keičia jūsų mąstyseną, jauseną, elgseną?

To reikėtų kolegų ir artimųjų klausti. Negalėčiau išskirti kokio vieno bruožo, bet darbas su tais gyvūnais kažkiek ramina. Gal yra mažiau stresų, nors niekada neturėjau didelių problemų dėl nesusivaldymo. (Juokiasi. - Autor. past.).

Kaip ten yra su dukrų ir delfinių vardais?

Turiu dvi dukras - Gabiją ir Tiją. Kai atėjau dirbti, jau turėjau dukrytę Gabiją, o vėliau ir delfinė buvo pavadinta tuo vardu. Tija juokais pradėjau vadinti dukrą, kaip delfinę, ir tas vardas prigijo. Dukros ateina į pasirodymus, bet dabar buvo ilga pertrauka, kai per delfinariumo rekonstrukciją, kol buvo įrengiami nauji baseinai, valymo sistemos, buvau su delfinais Graikijoje.

Šešetas jų dar yra ten. Mes lydėjome gyvūnus, buvo specialiai sukonstruotos dėžės su šiek tiek vandens ir neštuvai, tai treneriai sėdėjo toje dėžėje ir stebėjo delfinų kvėpavimą, būklę. Naujame baseine Graikijoje iš pradžių delfinai jautėsi nedrąsiai, bet greit priprato, nes juk ten buvo visi savi, iš naujo susidraugauti jiems nereikėjo. Vyko pasirodymai, graikai labai draugiškai ir šiltai priėmė. Mūsų delfinai išmoko naujų triukų, naujų šuolių, juk svetur prabuvome trejus metus.

Ar delfinai ir gamtoje atlieka tokius triukus, kaip baseine?

Taip. Jie labai judrūs, laisvėje žaidžia, daro triukus, salto, suktukus. Tai jiems prigimties duota. Laisvėje, ieškodami maisto, delfinai nuplaukia šimtus kilometrų per dieną. O krepšinį žaisti jiems irgi vieni niekai, šuoliuoja ir tik reikia kamuolį į krepšį pataikyti. Kartais delfinai papokštauja ir susprogdina kamuolį. (Kai fotografavome delfinus, šie nuolat svaidė kamuolius treneriams iš baseino į salę. - Autor. past.).

SVEIKAS delfinas per dieną suvalgo iki 15 kilogramų žuvų: silkių, stintenių, "putasu", strimelių. Yra veterinarijos gydytojo sudarytas racionas, kartais varijuojama, skaičiuojamos kalorijos, duodami vitaminai. Mažyliai geria savo mamos pieną iki pusės metų, o kai kurie žvitruoliai žuvis ėsti pradeda ir nuo trijų mėnesių.

Miega plaukiodami

Ar treneriai turi savo favoritus?

Per nuolatinį darbą turi priprasti vienas prie kito, iškart tas ryšys neatsiranda, reikia laiko. Bendrauji, jie smalsūs, prisipratina per ilgą laiką, prisiriša. Delfinai žmogaus balso negirdi, tik aukštesnio dažnio švilpuką, trenerį atpažįsta iš išvaizdos, judesių. Tačiau mes girdime, kaip kalba delfinai, taip savo emocijas reiškia, džiaugiasi - yra įvairiausių čirškėjimų ir pūtimų per oro angą. Gana platus "žodyno" spektras. Tik treneriai girdi kur kas daugiau juos šnekant nei jūs girdite per pasirodymą.

Žymos: delfinai

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

vaida

2014-09-01   19:13

IP: 31.51.61.179

2014 m rugpjuti ziurejau ju pasirodyma ir pavydejau tiems vyrams tokio grazaus ju darbo.

Mindė

2014-01-29   10:34

IP: 195.14.177.1

Jėga. Džiugina, kad treneriai draugiškai susikalba su delfinais.

klaipeda

2014-01-28   21:45

IP: 85.232.130.139

Nuostabu.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Diena su profesija

Muzikinio teatro dailininkas dekoratorius Jonas Sabaitis turbūt nė nepastebėjo, kaip praėjo du...

Jonas Sabaitis - Muzikinio teatro veteranas nuotrauka, foto

"Kiekvienas mūsų į situaciją reaguoja skirtingai, bet nemačiau, kad atskubėjęs į įvykio...

"Nesame nei dievai, nei žmonių likimas" nuotrauka, foto

"Delfinai - šuolių meistrai iš prigimties. Su jais gera bendrauti, nes jie...

"Mes girdime, kaip kalba delfinai" nuotrauka, foto

Darbas Palangos turizmo informacijos centre (TIC) prasideda 9 valandą ryto. Tad nenuostabu,...

Įstaiga, kuri neleis pasiklysti nuotrauka, foto

Iš Kijevo - su laurais nuotrauka, foto

Sportas, Prasidėjo teniso turnyrų ant grunto maratonas. Šįkart Ukrainos sostinėje Kijeve vykusiame "Tennis...

Palanga paskelbė karą elektriniams paspirtukams nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Nuo birželio 1-osios didžiausio šalies kurorto Jono Basanavičiaus gatvėje, ant jūros tilto...

Atliekos miesto centre: sutarta dėl išsikraustymo nuotrauka, foto

Klaipėda, Po Klaipėdos mero Vytauto Grubliausko kreipimosi į Aplinkos ministeriją dėl miesto centre...

Apklausa: kaip vertina visuomenės veikėjus nuotrauka, foto

Lietuva, Iki prezidento rinkimų pirmo turo atliktos sociologinės apklausos rodo pokyčius palankiausiai vertinamų...

Sportas, Paskelbta prieš 1 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 3 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 5 val.

Lietuva, Paskelbta prieš 5 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...