2019 m. vasario 18 d. 11:05 val., pirmadienis

Diena su profesija

Daltonikas negali būti rentgenogamadefekto skopininku

(4)

Neardomos kontrolės operatoriai dažniausiai tikrina laivų konstrukcijų suvirinimo siūles - ar jų viduje nėra defektų, ar nepalikta tuštumų, plyšių, šlako intarpų ir t. t. Yra nustatyti kokybės standartai, reikalavimai, kurių privalu laikytis atliekant neardomos kontrolės darbus. Pavyzdžiui, nurodyta, kokių matmenų plyšelis, poros ar kiti defektai gali likti.

"Viskas yra standartizuota ir pats nieko prisigalvoti negali. Kūrybos mano darbe mažai, viskas yra apibrėžta, nurodyta, kaip turi būti", - sakė Rosvaldas.

Atrodytų, kam viso to reikia? Tačiau įsivaizduokime laivą jūroje per audrą, jeigu kuri nors jo siūlė bus prastai suvirinta, gali kilti grėsmė žmonių gyvybei.

Kaip tikrinamos siūlės

Neardomos kontrolės būdų yra įvairių. Pavyzdžiui, vizualinė apžiūra. Operatorius tiesiog apžiūri konstrukciją, ar jos paviršiuje nepamatys porų, įpjovimų, įtrūkimų ir t. t. Jeigu pastebimas nors 0,5 mm įpjovimo defektas, ta vieta turi būti koreguojama. Operatorius turi prietaisus - šablonus, su kuriais matuoja, ar objektas atitinka nustatytus kriterijus - siūlės statinio aukštį, įpjovos gylį ir t. t.

Prieš pradedant suvirinimo darbus reikia pažiūrėti, kaip yra paruoštos briaunos, kokie yra atstumai, mat viskas turi atitikti suvirinimo procedūrą. Paties suvirinimo proceso metu jau žiūrima, ar išvalyti šlakai, ar laikomasi suvirinimo režimų. Ir to dar negana. Po suvirinimo jau apžiūrima, kaip atrodo pati siūlė - atliekama siūlės defektacija.

Kitas būdas - magnetinė kontrolė. Tada tikrinama, ar nėra paviršinių įtrūkimų. Naudojant magnetą sukuriamas magnetinis laukas ir užpilama suspensija, t. y. magnetiniai milteliai. Toje vietoje, kurioje yra įtrūkimų, suspensija susikaupia ir rodo indikaciją. Jeigu indikacijos ilgis yra didesnis už nustatytus standarto reikalavimus, indikacijos vieta turi būti suremontuota, o po remonto pakartotinai patikrinta.

Norint atlikti kontrolę ultragarsu reikia turėti labai daug fizikos žinių ir atlikti daug įvairių skaičiavimų. Atsižvelgiant į garso sklidimo metale greitį tikrinama, ar siūlės viduje nėra šlakų, nesuvirintų vietų. Tam naudojamas ultragarsinis prietaisas.

Dar atliekama sandarumo kontrolė. Iš pradžių ant siūlės ar metalo užtepama putojančio skysčio, paskui naudojama paprasčiausia liniuotė, kuri ištraukia orą. Jeigu po to kyla burbulai, vadinasi, kažkur yra nesandari vieta.

Moterys to nedaro

Atliekant rentgeno kontrolę naudojamas prietaisas, kuriuo padaroma nuotrauka, leidžianti pamatyti, kas yra viduje. Šis kontrolės būdas reikalauja daug skaičiavimų, be to, reikia parinkti tinkamos kokybės nuotraukas ir peršvietimo režimus.

"Baigęs Lietuvoje radiacijos kursus, gauni pažymėjimą ir individualų kaupiamąjį dozimetrą - prietaisą, kuris rodo, kiek esi sukaupęs išorinės apšvitos. Dirbdamas visuomet turi būti jį pasikabinęs. Tie individualūs kaupiamieji dozimetrai kas ketvirtį siunčiami į Radiacinės saugos centrą. Jo specialistai prižiūri, kad per metus nebūtum surinkęs daugiau kaip 20 mikrozivertų (mikrozivertas prilygsta 100 mikrorentgenų. - Aut. past.). Jeigu surinksi daugiau nei leidžiama, gali būti atliekamas išsamesnis sveikatos tyrimas bei kuriam laikui gali būti nušalintas nuo darbo", - pasakojo Rosvaldas.

Kad to išvengtų, yra nustatyta ištyrimo dozė, kuri laboratorijoje siekia 5 mikrozivertus. Ją pasiekus pradedamas darbuotojo ir darbo sąlygų stebėjimas.

Rosvaldas nesiginčijo, kad toks darbas yra rizikingas, tačiau to nesureikšmino ir sakė, jog imasi visų būtinų atsargumo priemonių.

"Pavojinga yra visur. Gali lipdamas nukristi nuo pastolių. Ką padarysi, kad toks darbas", - sakė vaikinas.

Darbas sunkus ir fiziniu požiūriu, nes reikia nešiotis rentgeno prietaisą, sveriantį per 30 kg. Galbūt todėl tokį darbą dirbančių merginų nėra. Žinoma, minėtoje laboratorijoje dirba moterys chemijos inžinierės, tačiau tarp rentgenogamadefektoskopininkų jų nėra.

Purvinas darbas

Paklaustas, ar darbininkai, suvirintojai nemėgsta tokių specialistų, kurie kabinėjasi prie kiekvienos siūlės, Rosvaldas šiek tiek sutriko, o paskui tarė: "Bet juk kiekvienas turi atlikti savo darbą. Atlikę kontrolę, mes surašome protokolą ir išsiunčiame užsakovui, atsiuntusiam paraišką. Ką toliau daryti, sprendžiame ne mes, o užsakovas."

Pasak R. Janušaičio, rentgenogamadefektoskopininku gali būti kruopštus ir atsakingas žmogus, jis privalo nuolatos būti atidus, sąžiningas, ypač dirbdamas su ultragarsu. Beje, neardomos kontrolės operatoriai kasmet turi tikrintis regėjimą ir siųsti duomenis organizacijoms, kurios išdavė darbo sertifikatus, t. y. įrodyti, kad tikrai ir toliau gali atlikti tą darbą. Be to, jie negali būti daltonikai, privalo skirti spalvas.

"Kartais darbas būna purvinas, nes tenka dirbti jau eksploatuojamuose laivuose. Darbo metu turi landžioti, šliaužioti, pralįsti pro laivo tankus į mažas ertmes, todėl tikrai išsipurviname. Dirbdamas turi žiūrėti, kad kas nors neuždarytų tavęs laivo tanke. Atliekame ir dujų analizę, tam turime dujų analizatorius. Nuleidi žarnelę ir žiūri, jeigu viskas gerai, toliau lendi. Kas nors viršuje turi prižiūrėti, kad nepatirtum deguonies trūkumo ar dar kas nors tau nenutiktų. Iš tikrųjų tai pavojingas darbas, užtat įdomus. Čia labai daug galimybių pažinti pačią gamybą iš esmės", - atviravo Rosvaldas.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

varylai

2013-03-28   07:46

IP: 86.100.115.93

Čia ne liaudiškai, o kacapiškai. Lietuvių liaudies kalboje tokio žodžio nėra IR NEBUS.

varyla.

2013-03-27   22:28

IP: 178.116.165.39

laiudiskai jie vadinami-SVETYLA.

:))))

2013-03-27   18:29

IP: 86.100.115.93

Metų antraštė!!!

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Diena su profesija

Muzikinio teatro dailininkas dekoratorius Jonas Sabaitis turbūt nė nepastebėjo, kaip praėjo du...

Jonas Sabaitis - Muzikinio teatro veteranas nuotrauka, foto

"Kiekvienas mūsų į situaciją reaguoja skirtingai, bet nemačiau, kad atskubėjęs į įvykio...

"Nesame nei dievai, nei žmonių likimas" nuotrauka, foto

"Delfinai - šuolių meistrai iš prigimties. Su jais gera bendrauti, nes jie...

"Mes girdime, kaip kalba delfinai" nuotrauka, foto

Darbas Palangos turizmo informacijos centre (TIC) prasideda 9 valandą ryto. Tad nenuostabu,...

Įstaiga, kuri neleis pasiklysti nuotrauka, foto

Sumokėti 0% mokesčių – dažna rajonų turtuolių praktika nuotrauka, foto

Savivaldybių tarybų rinkimai, Kas ketvirtas kandidatas į savivaldą nesumokėjo valstybei nei vieno euro mokesčių per...

Iš parduotuvės bandė išeiti nesusimokėjęs 362 eurų nuotrauka, foto

Kriminalai, 2019-02-17 į Klaipėdos m. PK kreipėsi prekybos centro Taikos pr., Klaipėdoje atstovas,...

Artūras Žalys: Tikrasis ir tariamas patriotizmas nuotrauka, foto

Savivaldybių tarybų rinkimai, Ar sunku būti patriotu? Arba kaip sako didieji šio subtilaus reikalo žinovai...

Įsigalioja VMI Kvitų žaidimo pakeitimai nuotrauka, foto

Lietuva, Nuo pirmadienio įsigalioja pakeitimai Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) Kvitų žaidime. Prizinis...

Savivaldybių tarybų rinkimai, Paskelbta prieš 20 min.

Kriminalai, Paskelbta prieš 1 val.

Savivaldybių tarybų rinkimai, Paskelbta prieš 1 val.

Lietuva, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...