2019 m. balandžio 18 d. 17:24 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Pasaulis

Pasaulis

Turkijoje nutraukta nepaprastoji padėtis

Turkijoje nutraukta nepaprastoji padėtis nuotrauka, foto

© EPA-ELTA nuotr.

Turkijoje baigėsi prieš dvejus metus paskelbta nepaprastoji padėtis. Ji nebuvo pratęsta, todėl jos galiojimas naktį į ketvirtadienį nutrauktas. Prezidentas Recepas Tayypas Erdoganas nepaprastąją padėtį įvedė po pučo 2016 metų liepą, nuo tada ji septynis kartus po tris mėnesius vis buvo pratęsiama.

Galiojant nepaprastajai padėčiai, kurią griežtai kritikavo užsienis, buvo ribojamos tokios pagrindinės žmogaus teisės, kaip susirinkimų ar spaudos laisvė. Tai, be to, suteikė R. T. Erdoganui teisę valdyti šalį dekretais. Daugelis jų buvo nukeipti prieš spėjamus JAV gyvenančio pamokslininko Fethullaho Guleno šalininkus. Šį R. T. Erdoganas kaltina organizavus pučą. Nepaprastosios padėties sąlygomis vyko referendumas dėl konstitucijos pataisų, po kurio parlamentinė sistema buvo paversta prezidentine, ir prezidento bei parlamento rinkimai.

Nuo 2016 metų vasaros, oficialiais duomenimis, buvo sulaikyta mažiausiai 77 000 žmonių, tarp jų - daug žurnalistų, žmogaus teisių gynėjų bei opozicijos politikų. Dekretais R. T. Erdoganas atleido mažiausiai 130 000 valstybės tarnautojų, tarp jų, ankstesniais duomenimis - 4 000 teisėjų ir prokurorų.

Prieš dvi savaites po naujo dekreto paskelbimo darbo neteko dar 18 000 mokytojų, policininkų, karių ir kitų darbuotojų. Pavardės paminėjimas tokiame dekrete reiškia, kad iš asmens atimamas ir pasas. Kad pasibaigus nepaprastajai padėčiai baigtųsi ir areštai bei atleidimai, neatrodo. Vyriausybė jau paruošė naujas kovos su teroru nuostatas.

Vienas įstatymas dėl „kovos su teroru normaliomis sąlygomis“, pavyzdžiui, numato, kaip gali būti atleisti teisėjai, ginkluotųjų pajėgų nariai ar ministerijų darbuotojai. Kaip ir galiojant nepaprastai padėčiai, valstybė iš visų tų, kurie iš valstybės tarnybos bus atleidžiami dėl įtarimų korupcija, neteks paso.

Provincijų gubernatoriai išlaikys bent dalį galių, kurias jiems suteikė nepaprastoji padėtis. Remiantis projektu, jiems bus leista uždrausti lankytis tam tikrose vietose asmenims, kurie įtariami „trikdantys viešąją tvarką ar saugumą“. Be to, jie ir toliau galės riboti susirinkimų laisvę. Įtariamuosius policija galės sulaikyti nuo 48 valandų iki 12 dienų - ilgiau nei prieš įsigaliojant nepaprastajai padėčiai.

Kai kurios žiniasklaidos priemonės jau prieš tai įspėjo, kad vyriausybė naujais reguliavimais nepaprastąją padėtį nori padaryti nuolatine - tik kitu pavadinimu. 

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Pasaulis

Gresia dar viena invazija į Europą nuotrauka, foto

Nestabili padėtis Libijoje, kur Vakarų šalys jau keletą metų nesėkmingai diegia demokratiją,...

Buvęs Peru prezidentas Alanas Garcia šovė sau į kaklą, kai policija ...

Peru policijai atvykus suimti buvusio prezidento, jis šovė sau į kaklą nuotrauka, foto

Po „Wikileaks“ įkūrėjo Džiulijano Asandžo suėmimo Ekvadoras, vyriausybės duomenimis, tapo daugiau kaip...

40 mln. kibernetinių atakų po Dž.Asandžo suėmimo nuotrauka, foto

Prieš gegužės pabaigoje vyksiančius Europos Parlamento rinkimus, kuriuose Didžiajai Britanijai greičiausia teks...

Didžiojoje Britanijoje įsisteigė nauja proeuropietiška partija nuotrauka, foto

„Nenoriu ugdyti paklusnių vergų“ nuotrauka, foto

Švietimas, Praėjusią savaitę kultūros srityje labiausiai nusipelniusiems pedagogams buvo įteikti Karalienės Luizės medaliai....

Lietuvos ledo ritulio rinktinė įveikė estus nuotrauka, foto

Sportas, Lietuvos ledo ritulio rinktinė kontrolinėse rungtynėse ir antrą kartą įveikė Estijos ledo...

Klaipėdos pavasario krose - per 600 dalyvių nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos centrinio stadiono teritorijoje vykęs Klaipėdos miesto pavasario krosas sutraukė 607 dalyvius...

Ar apsaugoti maldos namai Lietuvoje? nuotrauka, foto

Klaipėda, Sukaustęs siaubas ir neviltis - taip jautėsi visa Europa pirmadienio vakarą liepsnoms...

Švietimas, Paskelbta prieš 23 min.

Sportas, Paskelbta prieš 1 val.

Sportas, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...