2018 m. lapkričio 18 d. 09:39 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Pasaulis

Pasaulis

Svarstymai apie mirties bausmę audrina Europos valdžią

(1)

2015-05-19, 19:00

Martynas VAINORIUS, specialiai VE.lt iš Strasbūro

Svarstymai apie mirties bausmę audrina Europos valdžią nuotrauka, foto

2013-ųjų rugsėjį po to, kai Dembavoje du budeliai gyvą sudegino išprievartautą nepilnametę, sugrąžinti mirties bausmę pasiūlęs seimūnas Petras Gražulis visgi nėra toks žinomas, kaip prorusiškasis autokratizmu garsėjantis Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas. Pastarojo pareiškimą apie galimą mirties bausmės sugrąžinimą svarsto net Europos Parlamentas (EP).

Balandžio pabaigoje V. Orbanas pareiškė, kad „mirties bausmė turi išlikti darbotvarkėje, nes matome, kad Baudžiamojo kodekso sugriežtinimo nepakanka“. Taip Vengrijos premjeras reagavo į brutalią žmogžudystę, kai vyras užpuolė tabako parduotuvę ir nužudė 21 metų pardavėją.

Teigiama, kad naujasis Vengrijos baudžiamasis kodeksas ir taip jau yra labai griežtas. Jis numato, kad nuteistieji kalėti iki gyvos galvos bet kokiomis aplinkybėmis bausmę iš tikrųjų turi atlikti iki mirties. Be to, asmenys, kurie, tarkim, nušauna įsibrovusį vagį, gali likti nenubausti.

Netrukus po tokio pareiškimo Europos Komisijos pirmininkas Žanas Koldas Junkeris (Jean Claude Juncker) griežtai pareikalavo, kad Vengrijos premjeras paneigtų savo išsakytą prielaidą.

V. Orbano administracijos vadovas Janosas Lazaras po ES reakcijos tikino, kad informavo EP pirmininką Martiną Šulcą (Martin Schulz), jog „esama debatų apie mirties bausmę, bet tuo pačiu metu ministras pirmininkas neplanuoja įvesti ją šalyje.

Visgi tai nenumaldė EP narių noro diskutuoti dėl „padėties Vengrijoje“, nes V. Orbanas pradėjo ir konsultacijas dėl imigracijos.

Antradienio vakarą į EP posėdį Strasbūre atvyko ir pats V. Orbanas.

Europos Komisijos pirmininko pirmasis pavaduotojas Fransas Timermanas (Frans Timmermans) svarstymo EP metu priminė, kad mirties bausmės uždraudimas yra sąlyga norint būti ES nare, bendrų europinių vertybių dalis.

„Komisija yra pasirengusi nedelsiant pasinaudoti visomis priemonėmis, kad Vengrija paisytų visų įsipareigojimų. Nebūtų delsiama nė minutės“, - sakė F. Timermanas.

Pats V. Orbanas EP teigė, jog jam visada didelis malonumas ir garbė girdėti, kad kalbama apie Vengriją ir jo šalis esą vis dar didžiuojasi, kad yra ES narė.

„Vengrai kalba tiesiai apie sudėtingus dalykus. Arba kalbame tiesiai, arba visai nekalbame – ar tai būtų mirties bausmė, ar imigracija. Mes, vengrai, norime kad Europa liktų europiečiams, o Vengrija – vengrams. Reikia atskirti laisvą darbo jėgos judėjimą ir imigraciją iš trečiųjų šalių. Mūsų nuomone, Europos Komisijos pasiūlymas dėl imigrantų kvotų yra neprotingas. Kvotos tik užtikrins dar didesnį imigrantų srautą. Mes – krikščionių vyriausybė ir priimame visus prieglobsčio prašytojus, o neteisėtas sienos kirtimas yra nusikaltimas. Kai kurios šalys susitaiko su tokia situacija ir mes gerbiame jų sprendimą.

Vengrija nepasirašė jokio susitarimo apie ką galima kalbėti, o apie ką negalima. Negalime vengti ir mirties bausmės klausimo. Nenorime gyventi viduramžiais, kai buvo tabu temų, apie kurias nebuvo galima kalbėti. Tačiau niekas nėra tvirtai nuspręsta, viskas turi atitikti Vengrijos Konstituciją. Galima užimti bet kokias pareigas, bet kiekvieno iš jūsų nuomonė yra tik vieno piliečio nuomonė, o nuomonę turėti gali kiekvienas“, - pareiškė V. Orbanas EP nariams.

Dešiniųjų pažiūrų V.Orbano, kuris prie vyriausybės vairo stovi jau penkerius metus, populiarumas pastaruoju metu mažėja, stiprėjant ultradešiniosios partijos „Jobbik“, kuri pasisako už mirties bausmės sugrąžinimą ir yra griežtai nusistačiusi prieš imigrantus, pozicijoms.

ES, kurios nare Vengrija, kaip ir Lietuva tapo 2004-aisiaisi,  mirties bausmė yra uždrausta pagal Pagrindinių teisių chartiją. Vengrija mirties bausmės atsisakė 1990-aisiais.

P. Gražulis netruko savo siūlymo dėl mirties bausmės išsižadėti – atitinkamą įstatymo projektą jis atsiėmė jau po mėnesio. O kuo baigsis V. Orbano pasisakymai parodys ateitis. EP dėl galutinės savo pozicijos turėtų balsuoti birželį. 

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Pasaulis

Pirmasis snygis JAV pareikalavo aštuonių žmonių gyvybių nuotrauka, foto

Pirmasis snygis Jungtinėse Valstijose, trečiadienį ir ketvirtadienį užgriuvęs šiaurrytinius ir kai...

Europos Vadovų Tarybos (EVT) pirmininkas Donaldas Tuskas pranešė, kad lapkričio 25...

D. Tuskas: lapkričio 25 d. įvyks ES viršūnių susitikimas, per kurį bus pasirašytas „Brexit“ susitarimas nuotrauka, foto

Tūkstančiai JAV ugniagesių antradienį toliau stengėsi pažaboti šiaurinėje ir pietinėje Kalifornijos...

Kalifornijoje miškų gaisrų aukų skaičius pasiekė 50 nuotrauka, foto

Prancūzijos dienraštis „Le Monde“ JAV prezidentą Donaldą Trumpą, kuris praėjusią savaitę atvyko...

„Le Monde“: Baltijos šalių prezidentus traumavo susitikimas su DonalduTrumpu nuotrauka, foto

Sulaikyti apsvaigę ir galimai narkotikų turėję jaunuoliai nuotrauka, foto

Kriminalai, Vakar apie 21:00 val., Kretingoje, Laisvės g., sulaikyti trys asmenys galimai apsvaigę nuo...

Vydūnas laukia gamtos ir tautos pavasario nuotrauka, foto

Mažoji Lietuva, "Žmogus gimsta šiam pasauliui, jeib žmogumi taptų, jeib jo žmoniškumas stiprėtų ir...

Sekmadienio horoskopas 12-ai zodiako ženklų nuotrauka, foto

Įvairybės, Astrologinė prognozė lapkričio 18-ajai, sekmadieniui: AVINAS. Mąstysite apie permainas, svajosite, fantazuosite....

Božolė šventėje populiariausia buvo svogūnų sriuba nuotrauka, foto

Klaipėda, Pirmą kartą Klaipėdoje surengta Božolė šventė didelio antplūdžio švenčiančiųjų nesulaukė, tačiau sujudimas...

Mažoji Lietuva, Paskelbta prieš 38 min.

Įvairybės, Paskelbta prieš 2 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 10 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...