2019 m. vasario 18 d. 01:40 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Pasaulis

Pasaulis

Svarstymai apie mirties bausmę audrina Europos valdžią

(1)

2015-05-19, 19:00

Martynas VAINORIUS, specialiai VE.lt iš Strasbūro

Svarstymai apie mirties bausmę audrina Europos valdžią nuotrauka, foto

2013-ųjų rugsėjį po to, kai Dembavoje du budeliai gyvą sudegino išprievartautą nepilnametę, sugrąžinti mirties bausmę pasiūlęs seimūnas Petras Gražulis visgi nėra toks žinomas, kaip prorusiškasis autokratizmu garsėjantis Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas. Pastarojo pareiškimą apie galimą mirties bausmės sugrąžinimą svarsto net Europos Parlamentas (EP).

Balandžio pabaigoje V. Orbanas pareiškė, kad „mirties bausmė turi išlikti darbotvarkėje, nes matome, kad Baudžiamojo kodekso sugriežtinimo nepakanka“. Taip Vengrijos premjeras reagavo į brutalią žmogžudystę, kai vyras užpuolė tabako parduotuvę ir nužudė 21 metų pardavėją.

Teigiama, kad naujasis Vengrijos baudžiamasis kodeksas ir taip jau yra labai griežtas. Jis numato, kad nuteistieji kalėti iki gyvos galvos bet kokiomis aplinkybėmis bausmę iš tikrųjų turi atlikti iki mirties. Be to, asmenys, kurie, tarkim, nušauna įsibrovusį vagį, gali likti nenubausti.

Netrukus po tokio pareiškimo Europos Komisijos pirmininkas Žanas Koldas Junkeris (Jean Claude Juncker) griežtai pareikalavo, kad Vengrijos premjeras paneigtų savo išsakytą prielaidą.

V. Orbano administracijos vadovas Janosas Lazaras po ES reakcijos tikino, kad informavo EP pirmininką Martiną Šulcą (Martin Schulz), jog „esama debatų apie mirties bausmę, bet tuo pačiu metu ministras pirmininkas neplanuoja įvesti ją šalyje.

Visgi tai nenumaldė EP narių noro diskutuoti dėl „padėties Vengrijoje“, nes V. Orbanas pradėjo ir konsultacijas dėl imigracijos.

Antradienio vakarą į EP posėdį Strasbūre atvyko ir pats V. Orbanas.

Europos Komisijos pirmininko pirmasis pavaduotojas Fransas Timermanas (Frans Timmermans) svarstymo EP metu priminė, kad mirties bausmės uždraudimas yra sąlyga norint būti ES nare, bendrų europinių vertybių dalis.

„Komisija yra pasirengusi nedelsiant pasinaudoti visomis priemonėmis, kad Vengrija paisytų visų įsipareigojimų. Nebūtų delsiama nė minutės“, - sakė F. Timermanas.

Pats V. Orbanas EP teigė, jog jam visada didelis malonumas ir garbė girdėti, kad kalbama apie Vengriją ir jo šalis esą vis dar didžiuojasi, kad yra ES narė.

„Vengrai kalba tiesiai apie sudėtingus dalykus. Arba kalbame tiesiai, arba visai nekalbame – ar tai būtų mirties bausmė, ar imigracija. Mes, vengrai, norime kad Europa liktų europiečiams, o Vengrija – vengrams. Reikia atskirti laisvą darbo jėgos judėjimą ir imigraciją iš trečiųjų šalių. Mūsų nuomone, Europos Komisijos pasiūlymas dėl imigrantų kvotų yra neprotingas. Kvotos tik užtikrins dar didesnį imigrantų srautą. Mes – krikščionių vyriausybė ir priimame visus prieglobsčio prašytojus, o neteisėtas sienos kirtimas yra nusikaltimas. Kai kurios šalys susitaiko su tokia situacija ir mes gerbiame jų sprendimą.

Vengrija nepasirašė jokio susitarimo apie ką galima kalbėti, o apie ką negalima. Negalime vengti ir mirties bausmės klausimo. Nenorime gyventi viduramžiais, kai buvo tabu temų, apie kurias nebuvo galima kalbėti. Tačiau niekas nėra tvirtai nuspręsta, viskas turi atitikti Vengrijos Konstituciją. Galima užimti bet kokias pareigas, bet kiekvieno iš jūsų nuomonė yra tik vieno piliečio nuomonė, o nuomonę turėti gali kiekvienas“, - pareiškė V. Orbanas EP nariams.

Dešiniųjų pažiūrų V.Orbano, kuris prie vyriausybės vairo stovi jau penkerius metus, populiarumas pastaruoju metu mažėja, stiprėjant ultradešiniosios partijos „Jobbik“, kuri pasisako už mirties bausmės sugrąžinimą ir yra griežtai nusistačiusi prieš imigrantus, pozicijoms.

ES, kurios nare Vengrija, kaip ir Lietuva tapo 2004-aisiaisi,  mirties bausmė yra uždrausta pagal Pagrindinių teisių chartiją. Vengrija mirties bausmės atsisakė 1990-aisiais.

P. Gražulis netruko savo siūlymo dėl mirties bausmės išsižadėti – atitinkamą įstatymo projektą jis atsiėmė jau po mėnesio. O kuo baigsis V. Orbano pasisakymai parodys ateitis. EP dėl galutinės savo pozicijos turėtų balsuoti birželį. 

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Pasaulis

Liūdnos prognozės rusams nuotrauka, foto

Dėl Europos Sąjungos taikomų sankcijų ekonominė padėtis kaimyninėje šalyje nėra gera. Analizuojant...

Europos Komisija (EK) į valstybių, keliančių grėsmę ES dėl nepakankamos kovos...

Europos Komisijos juodajame sąraše - 23 valstybės nuotrauka, foto

Per gaisrą viešbutyje Indijos sostinės Naujojo Delio centre žuvo mažiausiai 17...

Per gaisrą viešbutyje Indijos sostinės centre žuvo 17 žmonių nuotrauka, foto

Pirmadienį Stambulo priemiestyje per karinio sraigtasparnio katastrofą žuvo keturi kariškiai. Tai...

Stambule nukrito karinis sraigtasparnis, žuvo keturi žmonės nuotrauka, foto

„Neptūnas-Akvaservis“ po pratęsimo įveikė "Telšius" nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos „Neptūnas-Akvaservis“ (18-18) iškovojo dramatišką pergalę Telšiuose. 45 minučių kovoje Tomo...

Astrologinė prognozė kitai savaitei nuotrauka, foto

Įvairybės, AVINAS Šią savaitę teks atlikti daugybę smulkių darbų. Senas draugas, gerbėjas...

„Fortūna“ šventė dramatišką pergalę Estijoje nuotrauka, foto

Sportas, Dramatišką pergalę MultiGyn Moterų Baltijos šalių čempionate šventė Klaipėdos „Fortūna“ (3-10),...

Tobulos sovietinės šeimos įvaizdis slėpė šiurpią tiesą nuotrauka, foto

Sociumas, Darni, į ką tik pastatytus namus įsikelianti laiminga šeima – vienas...

Įvairybės, Paskelbta prieš 6 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...