2019 m. sausio 24 d. 14:22 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Pasaulis

Pasaulis

Rusijos subyrėjimo belaukiant

(10)

2019-01-12, 13:21

Ričardas ČEKUTIS

Rusijos subyrėjimo belaukiant nuotrauka, foto

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas.

© EPA-ELTA nuotr.

Vašingtono Europos politikos analizės centro vyriausias mokslinis bendradarbis Janušas Bugajskis (Janusz Bugajski) yra įsitikinęs, jog šiuolaikinė Rusija yra silpnesnė, nei atrodo, ir dramatiškai artėja prie subyrėjimo. Įrodinėdamas šią hipotezę analitikas kalba apie stagnaciją Rusijos ekonomikoje ir apie gremėzdišką šios valstybės struktūrą.

Rusijos išpuoliai prieš Ukrainą ir veiksmai mėginant ardyti Vakarų valstybių vienybę rodo, kad Vašingtonui ir Briuseliui nepavyko sutramdyti imperiškų Maskvos siekių, - mano J.Bugajskis. Silpna tarpusavio sąveika, abipusė kritika ir ribotos sankcijos tik stiprina Kremliaus įsivaizdavimą, jog Vakarai yra silpni ir lengvai nuspėjami. Sulaikyti rusiškąjam neoimperializmui reikalinga nauja strategija, kuri smukdytų Rusiją ir leistų sušvelninti tarptautines pasekmes po to, kai ji subyrės, - teigia analitikas.

Jo manymu, su Vladimiro Putino režimu, kuris netrukus pradės skaičiuoti savo trečią dešimtmetį, šalis perėjo iš besiformuojančios demokratijos prie trapaus autoritarizmo. Maskva taip ir nesugebėjo modernizuoti savo ekonomikos, kad galėtų konkuruoti globaliose rinkose. Kremlius gali pasigirti tik pasiekimais dezinformacijos srityje, kurios pagalba Rusija pristatoma kaip stiprėjanti valstybė, neva niekuo nenusileidžianti Jungtinėms Valstijoms.

Iš tikrųjų, analitiko manymu, Rusija išgyvena visuotinį nuosmūkį ir savo negalias maskuoja išoriniais puolamaisiais veiksmais. Rusijos ekonomika merdi. Pasaulio banko duomenimis, bendrojo vidaus produkto (BVP) vienam asmeniui rodikliais ji užima tik 62-ąją vietą pasaulyje. Net gynybinis Rusijos biudžetas nuolat traukiasi ir dabar tesudaro 10 proc. amerikiečių gynybos biudžeto. Dėl mažų energetinių išteklių kainų, infrastruktūros degradacijos, visaapimančios korupcijos ir finansinių Vakarų sankcijų valstybinės pajamos nuolat mažėja, gyvenimo lygis šalyje krinta, konfliktai visuomenėje stiprėja, o neramumai regionuose auga.

Gremėzdiška Rusijos Federacija susideda iš 85 „subjektų“, iš kurių 22 yra respublikos, kuriose gyvena nerusiškos tautos. Jos yra Šiaurės Kaukaze ir Pavolgyje. Be to, Rusijoje yra regionų su aiškiai ryškėjančiu identitetu ir šie regionai vis labiau tolsta nuo Maskvos. Kremlius mėgina silpninti regionų autonomiją vietoj to, kad vykdytų decentralizaciją ar padėtų jų siekiams. Geriausias to įrodymas yra naujasis kalbos įstatymas, skirtas labiau rusifikuoti pernelyg menkai rusų apgyvendintas respublikas, o taip pat planai sujungti bei likviduoti atskirus regionus. Tai sukelia papildomą pasipriešinimą, taip pat ir „centro“ spaudimą. Stiprėja nepasitenkinimas Kremliaus paskirtais vietos gubernatoriais ir tuo, jog Maskva naudoja regionų išteklius, neduodama jokios grąžos. Tokie regionai, kaip Sachalinas ar Magadano sritis, galėtų tapti savarankiškomis sėkmingomis valstybėmis, jeigu Maskva liautųsi juos eksploatavusi. Ir vis daugiau žmonių vietose tai suvokia. Taip pat suvokiama, jog naujosios valstybės tik laimėtų, kurdamos glaudžius ekonominius ir politinius santykius su kaimynais, nepriklausomai nuo Maskvos, kurios federalinis biudžetas nuolat traukiasi. Infrastruktūros griūtis veda prie to, kad Sibiro ir Tolimųjų Rytų gyventojai vis labiau bus atskirti nuo centro, o tai tik paskatins atsiskyrimo bei suvereniteto reikalavimus.

J.Bugajskis mano, kad tuo metu, kai Maskva siekia suskaldyti Vakarus, Europos Sąjungą ir NATO, Vašingtonui reikėtų remti regioninę ir etninę tapatybę Rusijos viduje. Kad išgyventų, Rusijai reikalinga federalinė demokratija ir stipri ekonomika. Kadangi demokratijos horizonte nesimato, o ekonominės sąlygos prastėja, federalinė struktūra bus vis mažiau valdoma.

Pagal „The Hill“ publikaciją
parengė Ričardas Čekutis

Žymos: rusija

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Pastabele

2019-01-15   19:15

IP: 78.57.219.197

lauk suneli pokolei pastips kumele.O kumele dar stipri ir nuspirs ne viena styranti suneli...

va

2019-01-15   12:36

IP: 46.249.187.55

Rusiją valdo keturi Putino antrininkai, tikrasis patrauktas seniai. P. Liudmila Putina atsisakė gyventi su svetimu, nepažįstamu jai žmogumi. Patys rusai tai viešina internete, nes seniai aišku, kad šalį užvaldė neaiškūs oligarchai. Medžiagos šia tema sočiai internete.

JAV

2019-01-14   15:53

IP: 85.232.128.56

Deja, JAV subyrės pirmiau. :)

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Pasaulis

Kinija kaltina Jungtines Valstijas dėl „patyčių“ „Huawei“ byloje nuotrauka, foto

Kinija trečiadienį apkaltino Jungtines Valstijas dėl „patyčių“ po to, kai JAV...

Buvęs JAV prezidentas Billas Clintonas ir jo žmona Hillary dar kartą ...

Chelsea Clinton laukiasi trečiojo kūdikio nuotrauka, foto

Septyni žmonės nukentėjo pirmadienį Gvatemalos sostinėje, kai prie autobuso sprogo savadarbis...

Gvatemala: per sprogimą prie autobuso nukentėjo septyni žmonės nuotrauka, foto

Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Theresa May (Tereza Mei) pirmadienį pareiškė, kad...

Britanija panaikins mokestį už pasilikti norinčių ES piliečių prašymų registravimą nuotrauka, foto

Laiveliu plauksime į Tauralaukį jau šiemet? nuotrauka, foto

Jūra, Klaipėdos miesto savivaldybė neatsisako idėjos įveiklinti vidaus vandenis. Tiksliau, kalbama apie Danės...

Valdžiai kontrolė svarbiau nei pati žvejyba nuotrauka, foto

Jūra, Priekrantės žvejys Vytas sako šiemet nuo sausio mėnesio negalintis žvejoti per visokias...

Streikas Švedijoje didelės įtakos neturės nuotrauka, foto

Jūra, Visuose Švedijos uostuose nuo vakar prasidėjo tris dienas truksiantis uostų darbuotojų streikas....

Jūrininkų ligoninė skelbia konkursą į direktoriaus pareigas nuotrauka, foto

Klaipėda, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) paskelbė konkursą Viešosios įstaigos Klaipėdos jūrininkų ligoninės...

Jūra, Paskelbta prieš 21 min.

Jūra, Paskelbta prieš 1 val.

Jūra, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...