2019 m. balandžio 22 d. 07:31 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Pasaulis

Pasaulis

Kaip britai balsuos trečią kartą?

2019-03-24, 10:05

Ričardas ČEKUTIS

Kaip britai balsuos trečią kartą? nuotrauka, foto

© EPA-Eltos asociatyvi nuotr.

Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Teresa Mei (Theresa May) vakar grįžo į savo šalį ir pareiškė bandysianti įtikinti britų parlamentarus paremti jos su Briuseliu suderėtą „Brexit“ susitarimą, o užvakar vykusio Europos Sąjungos viršūnių susitikimo metu ES sutiko atidėti „Brexit“.

T.Mei sakė, kad „dės didžiules pastangas, jog užsitikrintų parlamento narių paramą „Brexit“ susitarimui“.

Be kita ko, politikė užsiminė apie ankstesnį vakarą išsakytus savo komentarus, į kuriuos britų parlamento nariai sureagavo piktai. T.Mei apkaltino juos dėl „Brexit“ aklavietės. „Praėjusį vakarą pareiškiau savo nusivylimą ir žinau, kad parlamento nariai taip pat yra nusivylę. Jų darbas taip pat sunkus“, - sakė T.Mei ir pridūrė dėsianti visas pastangas, kad užtikrintų, jog šalis galėtų išstoti su susitarimu.

Užvakar po aštuonias valandas trukusių derybų ES lyderiai pasiūlė atidėti Didžiosios Britanijos išstojimą iš bloko iki gegužės 22 dienos, - likus dienai iki Europos Parlamento rinkimų pradžios, - su sąlyga, kad britų parlamentas kitą savaitę patvirtins jau du kartus atmestą T.Mei su Briuseliu suderėtą susitarimą dėl išstojimo sąlygų.

Parlamentui patvirtinus susitarimą, ši diena būtų naujoji Didžiosios Britanijos išstojimo diena. Šis terminas suteiktų pakankamai laiko ratifikuoti susitarimą.

Jei britų parlamentas susitarimui vis dėlto nepritars, „Brexit“ bus atidedamas iki balandžio 12 dienos, nebent Didžioji Britanija iki tos dienos nuspręs dalyvauti EP rinkimuose. Iki balandžio 12 d. šalis turės pasakyti ES, ką ji nori daryti toliau, pavyzdžiui, Didžioji Britanija galėtų prašyti atidėti „Brexit“ ilgesniam laikui.

Tačiau, pasak Europos Vadovų Tarybos pirmininko Donaldo Tusko, ilgesnis atidėjimas galimas tik su sąlyga, kad Didžioji Britanija sutiks dalyvauti EP rinkimuose.

Tačiau premjerė T.Mei jau pareiškė, kad šalis neketina dalyvauti rinkimuose į EP. „Esu tvirtai įsitikinusi, kad būtų neteisinga prašyti Didžiosios Britanijos žmonių dalyvauti šiuose rinkimuose, praėjus trejiems metams po balsavimo pasitraukti iš ES“, - teigė politikė.

Pasak T.Mei, žmonės, balsuodami referendume, nusprendė išstoti iš ES ir jų sprendimas turi būti gerbiamas, politikė taip pat atmetė galimybę atšaukti „Brexit“.

Kaip praneša BBC, kitą savaitę britų parlamentarai turės trečią kartą balsuoti dėl „Brexit“ susitarimo, nepaisant parlamento pirmininko Džono Brekou (John Bercow) pareiškimo, kad trečias balsavimas dėl nepakeistos „Brexit“ sutarties yra neįmanomas.


Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas Rolandas Paulauskas:


- Pirmiausia atkreipčiau dėmesį į vieną esminę sąlygą: anglų parlamentas turi nubalsuoti už tą sutartį, kurią jau du kartus atmetė. Čia man iškart norisi pasamprotauti, kaip apskritai veikia vadinamoji „demokratija“...

Ypač prisiminus, kaip buvo provokuojami airiai ar prancūzai balsuoti tiek kartų, kiek reikės, kad būtų gautas norimas rezultatas. Štai dabar atėjo ir anglų eilė: du kartus pabalsavote, šekit jums dar trečią balsavimą už tą patį...

Tik čia reikia prisiminti, kad anglai abu kartus prabalsavo „prieš“ gana didele persvara. Matyt, galima daryti prielaidą, kad ir dabar jie nubalsuos „prieš“. Jeigu staiga tas balsavimas būtų kitoks, nei buvo iki šiol, beliks tik padaryti prielaidą, kad prieš parlamentarus buvo panaudotos kažkokios poveikio priemonės.

Mes matome, kad tokie dalykai įmanomi ir šiuolaikinėje Europoje. Galima dar būtų pagalvoti, kad štai dabar parlamentarai išsigando „kietojo“ pasitraukimo varianto, bet juk jie būtų išsigandę balsuojant ir pirmą, ir antrą kartą... Kadangi jie neišsigando tada, tai yra visiškai aišku, kad jie sąmoningai eina į patį sunkiausią variantą.

Galime pasvarstyti, kodėl jie du kartus balsavo „prieš“. Todėl, kad pagal šitą sutartį su Briuseliu, kurią pasirašė premjerė T.Mei, o parlamentarai du kartus atmetė, anglai iš esmės lieka ES, jeigu pasakyti supaprastintai. Jie lieka Briuselio įtakoje, bet praranda visą savo įtaką Briuseliui - juos toliau valdo kažkieno paskirti komisarai, toliau galioja visi ES reikalavimai ir tęsiasi neišspręstų problemų šleifas: nuo žvejybos kvotų iki migrantų ir Šiaurės Airijos klausimų.

Taigi, britai lieka su visa mase problemų, toliau galioja visi ES potvarkiai, o patys britai netenka jokio balso Bendrijoje. Jeigu sutrumpintai pasakius, čia ir yra esmė, kodėl didžioji dalis britų parlamentarų du kartus atmetė susitarimą ir, tikėtina, kad gali atmesti trečią kartą. O tai reiškia „kietąjį“ pasitraukimo variantą, jeigu nepamatysime naujų bandymų dar kažką padaryti...

Jeigu nebūtų rinkimų į Europos Parlamentą, jie dar tampytųsi iki begalybės, bet dabar išeina kurioziška situacija: jeigu išeini, negali dalyvauti rinkimuose, bet jeigu juose dalyvauji, tuomet neišeini...

Tačiau prisiminus, kaip atskiros šalys buvo prievartaujamos stoti į ES, kai po kelis kartus vyko referendumai dėl ES konstitucijos, kol buvo gautas norimas rezultatas, nesiimčiau tvirtinti, kad britai jau tikrai pasitraukė. Tiesiog matome, kad yra labai stiprių jėgų, kurios yra bendrojo Europos projekto šalininkės, turinčios didžiulę įtaką...

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Pasaulis

Ukrainoje vyksta prezidento rinkimai nuotrauka, foto

Sekmadienį Ukrainoje vyksta antrasis prezidento rinkimų turas, kuriame rungiasi dabartinis šalies prezidentas...

Kenijos savanose prieš daugiau kaip 20 mln. metų gyveno į liūtą panašių milžinų...

Kenijoje rasta didžiulio iškastinio "liūto" liekanų nuotrauka, foto

Aklas japonų buriuotojas šeštadienį baigė kelionę be sustojimų iš JAV Kalifornijos valstijos į Japoniją...

Aklas japonų buriuotojas perplaukė Ramųjį vandenyną nuotrauka, foto

Tuojau po Visatos atsiradimo prieš daugiau kaip 13 mlrd. metų visą medžiagą...

Kosmose aptikta pirmųjų Visatoje atsiradusių molekulių nuotrauka, foto

Seimo narį rinksime rugsėjį nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Vyriausioji rinkimų komisija dar antradienį nusprendė, kad Seimo narių rinkimai vienmandatėse Gargždų...

Turkijoje keliavusi Dovilė: lagamine buvo ir maudymosi kostiumėlis, ir slidinėjimo akiniai nuotrauka, foto

Kelionės, Urbanizacijos paveikti miestai, sniegu padengtos viršukalnės, istorija žavintys muziejai. "Vis dažniau atsiranda...

Netoli Dovilų dega miškas nuotrauka, foto

Kriminalai, Šiandien 16.22 val. Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112 gautas...

Ambersail II prestižinėje regatoje pelnė 3 vietą nuotrauka, foto

Sportas, Po 5 intensyvių lenktynių dienų prestižinėje „Les Voiles de St. Barth“ regatoje...

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 8 min.

Kriminalai, Paskelbta prieš 14 val.

Sportas, Paskelbta prieš 15 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...