2019 m. vasario 20 d. 15:22 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Pasaulis

Pasaulis

"Google" planuoja skaitmenizuoti Irako istorines vertybes

(1)

"Google" planuoja skaitmenizuoti Irako istorines vertybes nuotrauka, foto

Amira Edan, Irako Nacionalinio muziejaus direktorė, sako, jog jai greitai nebereikės nerimauti dėl muziejaus uždarymo visuomenei. Žmonės galės visus eksponatus rasti internete. "Tai tiesiog nuostabu“ - teigia ji.

"Google" generalinis direktorius Erikas Šmitas visai neseniai muziejuje surengė pristatymą, skelbiantį, jog jo kompanija savo lėšomis sukurs virtualias eksponatų kopijas, ir jau kitų metų pradžioje keturių tūkstantmečių istorinės vertybės bus nemokamai prieinamos internete.

Jis kreipėsi į Irako pareigūnus, žurnalistus ir Amerikos ambasados pareigūnus, kartu su asmens sargybinių būriu, kurie susirinko mažoje muziejaus konferencijų salėje. "Nerandu geresnio būdo panaudoti savo laiką bei išteklius, nei jūsų civilizacijos idėjas ir nuotraukas padaryti prieinamas viso pasaulio žmonėms“, - teigė E. Šmitas.

Muziejus, smarkiai nusiaubtas amerikiečių invazijos metu, buvo iš naujo atidarytas tris kartus: 2003-ais metais amerikiečių okupacinės valdžios, 2007-ais Irako pareigūnų, ir visai neseniai, šių metų vasarį, ministro pirmininko Nurio al-Malikio įsakymu.

Nė vieno iš šių atidarymų metu muziejus nebuvo atviras visuomenei. Buvo įleidžiami tik kviestiniai mokslininkai, žurnalistai ir kartais mokyklos grupės. Tik 8 iš 26 muziejaus parodų yra atkurtos; dauguma vertybių yra laikoma slaptoje saugykloje.

Vizitą organizavęs Valstybės departamento pareigūnas Džeradas Kohenas (Jared Cohen) aiškino, kad šis renginys nebuvo tiesiog didžiulė valstybės remiama "Google" reklama. "Tai puikus pavyzdys to, ką vadiname dvidešimt pirmojo amžiaus valstybės valdymo menu“, teigė jis. Jis pridėjo, kad tuzinas kitų kompanijų yra įsitraukusios į projektą skaitmenizuoti nacionalinio muziejaus kolekcijas, tad "tai nėra uždaras klubas.“

"Didelį dėmesį skiriame "Google" todėl, kad pas mus atvyko Erikas Šmitas“, sakė jis. "Valstijos departamentas nesiruošia padėti mažoms kompanijoms rasti būdų uždirbti.“

E. Šmitas su savo palyda, kaip ir ambasados pareigūnai, į muziejų atvyko šarvuotais automobiliais, lydimi sraigtasparnių ir snaiperių.

Žinoma, E. Šmitas nusipelno pagyrimo vien už atvykimą – jis bene garsiausias Irake besilankantis korporacijos vadovas. Jis susitiko su kelias Irako pareigūnais, aptarė ateities informacinių technologijų projektus, tačiau iki antradienio jo apsilankymas buvo laikomas paslaptyje. "Prieš atvykdami mes atlikome nuodugnų saugumo patikrinimą“, - teigė jis. - Tačiau žmonės, išgirdę apie mano vizitą Bagdade, sakė "O, ne, Bagdadas?“

Būdamas pakankamai užtikrintas dėl savo saugumo, jis kartu atsivežė ir dukrą Sofiją (Sophie), kuri šiemet baigė Prinstono universitetą. Ji buvo įvardinta kaip "Google" patarėja (filmavo renginį "Google" priklausančiam tinklalapiui YouTube).

Mažiau nei už pusės kilometro buvo valomi savivaldybių bei teisingumo ministerijų griuvėsiai, kur spalio 25 d. susisprogdino savižudis. A. Edan teigimu, sprogimas išdaužė muziejaus langus ir galėjo pažeisti sienų konstrukcijas.

Po savo kreipimosi, E. Šmitas sakė nemanantis, kad kolekcijų skaitmenizavimas užkirs kelią muziejui gauti pinigų iš eksponatų nuotraukų pardavimo, kaip tai daro daug kitų muziejų.

"Šis projektas taps paklausos kūrėju,“ - teigė jis. - Muziejui vis dar priklausys nuotraukų autorinės teisės.“

"Google" bandymai skaitmenizuoti bibliotekų kolekcijas išprovokavo ginčų bangą tarp skaitančiųjų. Renginio metu niekas nepaminėjo, kad Nacionalinio muziejaus kolekcijos jau buvo skaitmenizuotos, bent jau iš dalies, Italijos Nacionalinio tyrimo centro iniciatyva bei milijono eurų vertės subsidija iš Italijos užsienio reikalų ministerijos. Pernai birželį kolekcija tapo pasiekiama internete kaip "Virtualusis Irako muziejus".

A. Edan teigė, jog tas tinklalapis, taip pat kurtas bendradarbiaujant su muziejumi, nebuvo pakankamai išsamus, o italai darė ne viską, ko reikalavo Irako pareigūnai. "To tinklalapio nepakanka,“ sakė ji, pridurdama, jog tikisi, kad Irako pareigūnai labiau kontroliuos "Google" pastangas.

Masimas Kultraras, Virtualiojo muziejaus mokslinis vadovas, telefoninio pokalbio metu sakė, jog šis tiklalapis yra bendras šimto mokslininkų, kompiuterių specialistų bei istorikų darbo vaisius. Jo teigimu, "Google" planuoja skaitmenizuoti kiek įmanoma daugiau Nacionalinio muziejaus eksponatų; vis dėlto jiems nereikia sukti galvos dėl vietos serveryje.

"Mes taip pat galėjome į tinklapį patalpinti daugiau informacijos,“ sakė M. Kultraras, "bet norėjome išrinkti tuos eksponatus, kurie vaizduoja Irako istoriją, bei parodo istorinę bei kultūrinę įtaką.“

Amerikos ambasados pareigūnė Diana Sybrant teigė, jog "Google" pastangos yra realesnės. "Jie dirba ekspozicijų salėse, todėl žiūrovas pamatys tikrą ekskursiją, o ne virtualų vizitą.“

M. Kultraras sakė priimantis virtualias varžybas. "Mano nuomone, Irako kultūrinis palikimas priklauso visam pasauliui.“

Po naujienų konferencijos, K. Hilas atsakinėjo į klausimus dėl Irako rinkimų įstatymo krizės. Baiminamasi, kad viceprezidentas vėl vetuos įstatymą, taip dar atkeldamas sausį vyksiančius rinkimus.

Jam kalbant, ambasados spaudos atstovas pasiūlė paieškoti ko nors internete. "Galima ką nors rasti per "Google", - sakė jis. - Atleiskite už kalambūrą, tai neturėjo skambėti kaip reklama.“

nytimes.com

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Krokodilas

2010-05-02   07:40

Viska issprogdino, kulturos saknis nupjove, pradies diegti savo idejas ir vertybes - nauja Amferikos drauge, salis rytuose.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Pasaulis

J. C. Junckeris: niekas neprieštarautų „Brexito“ atidėjimui nuotrauka, foto

Europos Sąjunga davė vieną aiškiausių ženklų iki šiol, kad leistų Didžiajai Britanijai...

Dėl Europos Sąjungos taikomų sankcijų ekonominė padėtis kaimyninėje šalyje nėra gera. Analizuojant...

Liūdnos prognozės rusams nuotrauka, foto

Europos Komisija (EK) į valstybių, keliančių grėsmę ES dėl nepakankamos kovos...

Europos Komisijos juodajame sąraše - 23 valstybės nuotrauka, foto

Per gaisrą viešbutyje Indijos sostinės Naujojo Delio centre žuvo mažiausiai 17...

Per gaisrą viešbutyje Indijos sostinės centre žuvo 17 žmonių nuotrauka, foto

Prievartautojas po teismo sprendimo ėmė keiktis nuotrauka, foto

Kriminalai, 32 metų Tauragės gyventojas, visaip palauždamas aukų valią, savo lytinę aistrą tenkino...

Išrinkti gražiausi lietuviškų įmonių pavadinimai nuotrauka, foto

Lietuva, Vasario 20 d. Kultūros ministerijoje pagerbti gražiausių lietuviškų įmonių pavadinimų konkurso nugalėtojai....

Teisutis Matulevičius: aš žinau, kaip išgelbėti mūsų jaunimą nuotrauka, foto

Savivaldybių tarybų rinkimai, Aš žinau, kodėl jaunoji klaipėdiečių karta dramatiškai bėga iš politikų abejingai valdomo,...

Kada Lietuva taps svajonių šalimi? nuotrauka, foto

Euras, Nesibaigianti emigracija, maži atlyginimai, didelės kainos. Ir tai tik dalis problemų, su...

Kriminalai, Paskelbta prieš 1 val.

Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Savivaldybių tarybų rinkimai, Paskelbta prieš 3 val.

Euras, Paskelbta prieš 3 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...