2019 m. birželio 17 d. 15:34 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Pasaulis

Pasaulis

D.Trampas jau laimi vidaus kovas JAV

2019-05-08, 11:07

Ričardas Čekutis, respublika.lt

D.Trampas jau laimi vidaus kovas JAV nuotrauka, foto

Palaikymas JAV vadovui dabar didžiausias per visą jo prezidentavimo laikotarpį.

© EPA-Eltos nuotr.

Daugeliui netikėtai smarkiai išaugo palaikymas JAV prezidentui Donaldui Trampui (Donald Trump). Viešosios nuomonės tyrimų agentūros „Gallup“ duomenimis, palaikymas JAV vadovui dabar didžiausias per visą jo prezidentavimo laikotarpį. 

Palaikymas D.Trampui ypatingai išaugo po to, kai buvo paskelbta dvejus metus trukusio specialiojo tyrėjo Roberto Miulerio (Robert Mueller) tyrimo dėl įtariamo Rusijos kišimosi į 2016 m. JAV prezidento rinkimus ataskaita.

Šis tyrėjas, JAV turintis nepriekaištingą reputaciją, nerado D.Trampo bendradarbiavimo su Rusija įrodymų. Reitingo augimui įtakos turėjo ir geros ekonomikos naujienos.

JAV prezidentą teigiamai vertina 46 proc. amerikiečių. Tačiau vis dar didesnė dalis žmonių - 50 proc. - nepritaria D.Trampo veiklai JAV prezidento poste. Tiesa, toks pats „nepritariančių“ skaičius vis dėlto nesutrukdė jam tapti JAV prezidentu.

Palaikymas D.Trampui išaugo nuo 39 proc. kovo mėnesio pradžioje iki 46 proc. antrojoje balandžio mėnesio pusėje, o nepritarimas jo veiklai sumažėjo nuo 57 proc. iki 50 proc.

Įdomu, kad prezidento populiarumo augimo įtakos nepadarė ir tai, kad JAV Finansų departamentas nepateikė D.Trampo mokesčių deklaracijų.

Paaiškėjo, kad minėta institucija nevykdys atitinkamo Atstovų Rūmų Finansų ir mokesčių komiteto reikalavimo, o apie tai laiške parašė JAV finansų sekretorius Stivenas Mnuchinas (Steven Mnuchin) komiteto pirmininkui demokratui Ričardui Nylui (Richard Neal). Anot S.Mnuchino, nėra teisinio pagrindo dokumentams perduoti.

Komiteto reikalavime „stinga teisėto tikslo“, toliau rašė S.Mnuchinas. Konsultacijos su Teisingumo departamentu esą parodė, kad Finansų departamentas neturi teisės pateikti komitetui D.Trampo asmeninių ir verslo dokumentų.

Be to, opozicijoje esančių demokratų kontroliuojamo komiteto prašymas kelia „rimtų konstitucinių klausimų“, kurie gali turėti padarinių visiems mokesčių mokėtojams.

Demokratai reikalauja, kad Mokesčių inspekcija pateiktų D.Trampo mokesčių deklaracijas. Jie nori įvertinti, kokiu mastu žinyba kontroliuoja D.Trampo finansus. Prezidentas iš karto pareiškė, kad reikalavimo nevykdys ir, esant reikalui, kreipsis į teismą. D.Trampas yra pirmasis JAV prezidentas po Ričardo Niksono (Richard Nixon), nesutinkantis paskelbti savo mokesčių deklaracijų.

Situaciją komentuoja Politologas Vadimas Volovojus:

Pirmiausia pastaruoju metu nuslūgo antitrampiška banga, susijusi su specialaus tyrėjo Roberto Miulerio ataskaita, kurioje taip ir nebuvo pateikta tiesioginių D.Trampo bendradarbiavimo su Maskva įrodymų. Tuo pačiu aprimo žiniasklaida, kuriai nebeliko pagrindo eskaluoti šios temos.

Kita vertus, ne mažiau svarbūs ir skelbiami ekonominiai rodikliai. O tendencijos rodo, kad mažėja nedarbas Amerikos viduje, pastebimas bendras ekonomikos augimas. Visa tai negalėjo neatsiliepti ir reitingams nepaisant to, jog nėra aišku, ar šie rodikliai yra susiję su D.Trampo veikla, ar ne.

Akivaizdu, kad spaudimas jam sumažėjo, o tai leido prasiveržti į paviršių jo populiarumui, nes jis orientuojasi į tuos žmones, kurie tikrai nori dirbti, bei į tradicinę baltąją Ameriką.

Ne paslaptis, itin opi JAV problema - migracijos kontrolė. Šiuo požiūriu D.Trampas taip pat sėkmingai tvarkosi ar sukuria tokį įspūdį, kad tvarkosi. Neseniai man teko būti vienoje konferencijoje, kur susitikau su žmogumi, neseniai gyvenusiu Amerikoje. Jis kalbėjo atvirai: etninių grupių konfliktas ten labai rimtas, rasinė segregacija ir priešprieša tarp baltųjų iš vienos pusės, ir juodųjų bei „lotynosų“ iš kitos yra be galo aštri. Galbūt viešumoje tai ne visada matosi, žmonės nebūtinai tai viešai išsako (nes jie visi ten prigąsdinti laikytis „politkorektiškumo“), bet viduje jie kunkuliuoja ir galvoja, kad pagaliau atėjo į valdžią žmogus, kuris „prispaus“ tuos meksikiečius ir juodukus. Todėl ir D.Trampo populiarumas tik auga.

 

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Pasaulis

Honkongas stabdo ekstradicijos įstatymą nuotrauka, foto

Po visą savaitę trukusių protestų Honkongas neribotam laikui įšaldo įstatymą, kuris įteisintų...

Estijos vidaus reikalų ministras Martas Helmė (Mart Helme), pagarsėjęs radikaliais pareiškimais ir...

Ukrainiečiai tampa Estijos problema nuotrauka, foto

Dešinysis radikalas Brazilijos prezidentas Žairas Bolsonaras (Jair Bolsonar) teismo nurodymu po 16...

Brazilijos prezidentas atsiprašė už savo seksistinį pareiškimą nuotrauka, foto

Berlyno centre vykdant statybos darbus buvo rasta nesprogusi Antrojo pasaulinio karo laikų...

Berlyno centre radus karo laikų bombą evakuoti keli kvartalai nuotrauka, foto

Visi pinigai - antstoliams, taip nesielgia net banditai nuotrauka, foto

Žmonės, Antstoliams atidavė ne tik visą atlyginimą, bet ir pagal įstatymą neliečiamus dienpinigius,...

Manekenės žūties byloje - naujos detalės nuotrauka, foto

Kriminalai, 2017 metų lapkričio 20-ąją po kryčio iš Klaipėdos viešbučio 14-ojo aukšto žuvusios...

Ligoninėms pradėjo trūkti kraujo nuotrauka, foto

Sveikata, Pastarąją savaitę oro temperatūra Lietuvoje viršijo 30 laipsnių karščio ir įsibėgėjus vasarai...

Ieškote darbo? Laisvos darbo vietos Klaipėdos regione nuotrauka, foto

Klaipėda, Užimtumo tarnybos Klaipėdos klientų aptarnavimo departamento Klaipėdos skyrius informuoja, kad reikalingi:

Kriminalai, Paskelbta prieš 3 val.

Sveikata, Paskelbta prieš 4 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 4 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...