2019 m. gegužės 22 d. 17:37 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Pasaulis

Pasaulis

Andrejaus Sacharovo premija - EP spaudimas Rusijai

(papildyta) (1)

2018-12-12, 15:39

Jurga PETRONYTĖ, specialiai VE iš Strasbūro

Andrejaus Sacharovo premija - EP spaudimas Rusijai nuotrauka, foto

© Jurgos PETRONYTĖS nuotr.

Andrejaus Sacharovo premijos už žodžio laisvę suteikimas Rusijoje kalinamam ukrainiečiui režisieriui, politiniam kaliniui Olegui Snecovui - vienas iš svarbiausių įvykių šią savaitę Strasbūre vykstančioje Europos Parlamento plenerinėje sesijoje.

Simferopolyje gimęs menininkas nepripažino Rusijos įvykdytos Krymo aneksijos - jis aktyviai įsitraukė į "Euromaidano" judėjimą Ukrainoje, padėjo pristatyti maistą ir kitus produktus Ukrainos kariams, kurie buvo užblokuoti Kryme pirmosiomis Rusijos operacijos dienomis.

20 metų kalėjimo bausme už tariamą teroro aktų organizavimą nuteisto O. Sencovo teismo procesą "Amnesty International" apibūdino kaip "nesąžiningą bylą, kurią nagrinėjo karinis teismas".

Birželį EP priėmė rezoliuciją, kurioje pareikalavo nedelsiant paleisti režisierių ir kitus neteisėtai Rusijoje kalinamus Ukrainos piliečius.

Kalėjime O. Sencovas šių metų gegužę praėjo bado streiką, dėl kritinės sveikatos būklės jis kurį laiką gydytas reanimacijoje. Neseniai jo sesuo pranešė, kad režisieriaus sveikatos būklė yra sunki, jis nesitiki iš kalėjimo išeiti gyvas, o badavimą nutraukia, kad išvengtų prievartinio maitinimo.

"Rizikuodamas savo gyvybe, savo drąsa ir ryžtingumu režisierius Olegas Sencovas tapo kovos dėl politinių kalinių paleidimo Rusijoje ir visame pasaulyje simboliu. Skirdamas Sacharovo premiją Europos Parlamentas išreiškia solidarumą su juo. Mes prašome nedelsiant jį paleisti. Jo kova primena mūsų pareigą bet kokiomis aplinkybėmis ginti žmogaus teises visame pasaulyje", - kalbėjo EP pirmininkas Antonio Tajani, skelbdamas šių metų Sacharovo premijos laureatą.

Atsiimti premijos į EP atvyko O. Sencovo pusseserė Natalija Kaplan ir jo advokatas Dmitrijus Dinze. N. Kaplan EP salėje perskaitė Olego Sencovo laišką, kurį europarlamentarai palydėjo ovacijomis.

Olego Sencovo laiškas

"Žodis - tai svarbiausias žmogaus instrumentas, kartais - vienintelis, ypač, kai iš jo atimama visa kita. Žodis gali išgydyti, bet gali ir sužeisti, juo galima išgelbėti, galima ir pražudyti, ištarus komandą "Ugnis".

Yra žmonių, kurių žodžiai gali daug. Yra žmonių, kuriems suteikta valdžia ir galimybės, tačiau naudoja žodžius neatsakingai.

Galima pakviesti susitaikyti ir pasiduoti, ir atvirkščiai - kovoti ir priešintis, net jeigu nėra galimybės išgyventi, tik galimybė žūti.

Tačiau ne taip svarbu kiek tu išgyvenai, svarbu, kaip. Nesvarbu, kada numirsi, svarbu - kaip ir dėl ko.

Galima iki 18 metų būti paprasta valstiete, o paskui savo žodžiais įkvėpti pasipriešinimui visą šalį, priimti kankinės mirtį ir likti istorijoje visiems žinomu vardu Žana.

Galima iki gilios senatvės nugyventi sotų ir kruviną valdytojo gyvenimą. Kalbėti beprasmybes, kuriomis neva žavisi tavo tavo tauta. Tau spaus dešinę pasaulio lyderiai, kurie nenori su tavimi pyktis. Tačiau po mirties tu būsi iš karto prakeiktas.

Šiandiena dažnai neteisinga, istorija - visada teisinga. Tik laikas viską sudėlios į savo vietas ir viską pavadins tikraisiais vardais.

Kai kas vis šiukšlių krūva, į kurią kartu su pavergtos tautos prakeiksmu nugarmės paminklo sau likučiai.

O kažkas, kas buvo niekinamas ir žeminamas, užima garbingą vietą istorijoje. Jo vardu imamos vadinti gatvės, laivai, premijos.

Andrejus Sacharovas - žmogus, į kurį verta lygiuotis. Atsistoti šiek tiek arčiau jo man - per didelė garbė. Jis išaukštino išsilavinimą ir talentą, inteligenciją ir išsiauklėjimą, savivertę ir humanizmą.

Tikiuosi, kad dar spėsiu nuveikti tiek, kad pajusčiau, jog šio apdovanojimo esu vertas".

Įrankis pradėti derybas

Po apdovanojimo ceremonijos surengtoje spaudos konferencijoje N. Kaplan pažymėjo, jog A. Sachorovo premija O. Sencovui - tai ne tik apdovanojimas, bet ir įrankis parodyti, kas vyksta Rusijoje. Rusijoje šiandien minima Konstitucijos diena, tačiau šioje šalyje pažeidžiamos žmogaus teisės.Tkimės, kad premija O. Secovui padės paleisti iš kalėjimų ir kolonijų išlaisvinti politinius kalinius, vien ukrainiečių jų yra 70. Kol kas Rusijos reakcija į šį apdovanojimą yra tyla, tačiau, tikimės, kad jis taps atspirties taškus pradėti derybas tarp Rusijos ir Ukrainos", - kalbėjo N. Kaplan.

"D. Dinze antrino, jog poltiniai kaliniai Rusijoje yra tarsi keičiama moneta. "Žmonės yra prekės. O. Sencovas Rusijai yra įrankis, kurį ji naudoja, siekdama, kad būtų sušvelnintos ekonominės sankcijos. Jis yra VIP kalinys. Jis kalinamas už poliarinio rato, jam apribotas bendravimas su artimaisiais, jo laiškai cenzūruojami, jam draudžiama bendrauti su žurnalistais, jis kalinamas vienutėje ir saugomas, kad nieko sau nepasidarytų", - informavo žurnalistus advokatas.

Lietuviai palaiko O. Sencovą

Lietuvos atstovė Europos Parlamente Laima Andrikienė buvo viena iš tų europarlamentarų, kurie nominavo O. Sencovo A. Sacharovo premijai gauti.

"O. Sencovas išsiskiria tuo, kad tai yra žmogus, kuris paskelbė bado streiką ir badavo 145 dienas, tačiau nereikalavo nieko sau. Jis nereikalavo laisvės sau, net laisvės 70 ukrainiečių, kurie kankinami Rusijos kalėjimuose, kurie yra nuteisti arba be teismo laikomi nelaisvėje dėl politinių motyvų. Jis nuteistas kalėti 20 metų už nusikaltimus, kurių nepadarė, tik už tai, kad myli savo tėvynę Ukrainą. Man atrodo kad O. Sencovo likimas labai panašus į paties A. Sacharovo atvejį, kuris taip pat buvo nuteistas 20 metų kalėjimo už tai, ko jis nepadarė", - kalbėjo L. Andrikienė.

Kitas Lietuvos europarlamentaras Petras Auštrevčius, priminė, kad kartu su Olegu Sencovu, šiuo metu net keturi A. Sachorovo premijos laureatai yra kalinami.

"Jie sėdi kalėjimuose Rusijoje, Saudo Arabijoje, Venesueloje. Tai, kad kalinys yra A. Sachorovo premijos laureatas, politiškai yra labai brangus dalykas. Manau, kad V. Putinas tai visą laiką jaus. Žinau, kad A. Merkel ir E. Makronas yra asmeniškai užsiminę jam apie būtinybę išlaisvinti O. Sencovą. Tikiuosi, kad ta valanda ateis greičiau nei galvojama", - komentavo P. Auštrevičius.

Informacija:

  • Nuo 1988 m. kasmet Europos Parlamento teikiama Sacharovo premija siekiama pagerbti už žmogaus teises kovojančius asmenis ir organizacijas. Pernai ši premija buvo skirta Venesuelos demokratinei opozicijai.
  • Šiemet tarp trijų premijos finalininkų taip pat buvo Europos krantus mėginančius pasiekti migrantus Viduržemio jūroje gelbėjančios nevyriausybinės organizacijos, taip pat prieš korupciją Maroke kovojančio judėjimo įkūrėjas Nasseras Zefzafi, kuriam skirta 20 metų nelaisvės už "sąmokslą prieš valstybės saugumą".

Žymos: olegas sencovas

Nuotraukų galerija

 

© Jurga Petronytė

Jurga Petronytė

 

Jurga Petronytė

 

Jurga Petronytė

 

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Jo jo jo

2018-12-17   10:33

IP: 185.11.26.161

Ar dar kas pamena free#savchenko

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Pasaulis

Rusijos lėktuvas pažeidė Estijos oro erdvę nuotrauka, foto

Šeštadienį, gegužės 18-ąją, Rusijos lėktuvas pažeidė Estijos oro sieną netoli Vaindlo...

Parlamentą paleidžiantis naujasis Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis siekia jam palankios politinės jėgos...

V. Zelenskis paleido parlamentą nuotrauka, foto

Politikos naujokas, komikas Vladimiras Zelenskis pirmadienį per ceremoniją sostinėje Kijeve buvo inauguruotas...

V. Zelenskis inauguruotas Ukrainos prezidentu nuotrauka, foto

Taivano parlamentas penktadienį įteisino tos pačios lyties asmenų santuokas. Taivanas tampa...

Taivano parlamentas pritarė tos pačios lyties asmenų santuokai nuotrauka, foto

Įspėja dėl magnetinės audros - ligoninių skyriai jau pilni nuotrauka, foto

Sveikata, Ligoninių kardiologijos skyriai perpildyti ūmių ligonių. Daugumą jų išguldė didžiausia per pastaruosius...

Nostalgiją kelianti „Raketa“ vėl plauks į Nidą nuotrauka, foto

Neringa, Atsinaujinusi istorinė „Raketa“ jau rytoj vėl sugrįš į Nemuną.  Tad šią vasarą...

Benamę seserį Klaipėdoje atradusi emigrantė dėkoja likimui nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdoje dingusios, bename tapusios ir miške nakvojusios sesers ieškojusi emigrantė Kristina (tikras...

Alina Velykienė pažeidė įstatymą nuotrauka, foto

Klaipėda, Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) vienbalsiai nusprendė, kad buvusi Klaipėdos miesto savivaldybės...

Neringa, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...