Airija sprendžia Lisabonos sutarties likimą

Airijos piliečiai balsuoja referendume, spręsdami, ar pritarti Europos Sąjungos (ES) Lisabonos sutarčiai. Balsavimą su susidomėjimu stebi visa ES bendruomenė.

26 ES šalys narės sprendimo teisę atidavė į savo parlamentų rankas, tuo tarpu Airija nutarė surengti visuotinį balsavimą.

Jo metu ir paaiškės, ar bus priimti konstitucijos pataisymai.

Nors visos pagrindinės Airijos politinės partijos pritarė Lisabonos sutarčiai, nepritarimo kampanija metė referendumui iššūkį.

Apklausos parodė, jog daugelis rinkimų teisę turinčių Airijos piliečių nėra tvirtai apsisprendę, kaip balsuos referendume, ir prognozuojama, jog pasisakiusiųjų už ir prieš Lisabonos sutartį skaičius gali būti apylygis.

Dokumentas, geriau žinomas kaip Lisabonos sutartis, turėtų pakeisti ambicingesnį bendros ES konstitucijos projektą, kuris 2005 metais buvo atmestas Prancūzijos bei Olandijos.

Projektas turėtų supaprastinti Europos Komisijos darbą, nacionalinės veto teisės panaudojimą daugelyje politikos sričių, Europos Tarybos pirmininko rinkimų tvarką bei suteikti didesnę galią už užsienio reikalus atsakingoms institucijoms.

Ekspertų manymu, jei Airija nepritars Lisabonos sutarčiai, ES ištiks krizė, ir visų akys bus nukreiptos į referendumo baigtį.

Jei pasisakiusiųjų už bus mažiau nei 40 proc., sutarties svarba sumažės, sakė BBC korespondentai.

2001 metais Airijos rinkėjai beveik sužlugdė ES planus plėstis į Rytus, kai šalis atmetė Nicos sutartį. Dokumentas buvo patvirtintas tik po daug kritikos sulaukusio antrojo balsavimo.

Airijos ES ministras Dikas Rošas referendumo išvakarėse prognozavo, kad Lisabonos sutarčiai bus pritarta, bet skirtumas tarp ją palaikiusiųjų ir pasisakiusiųjų prieš bus labai nedidelis.

Europos Komisijos pirmininkas Žozė Manuelis Barozas paskatino paremti Lisabonos sutartį, kuri turėtų įsigalioti 2009 metų sausio 1 dieną.

Prieš sutarties priėmimą nukreiptą kampaniją remia tiek lobistų grupė "Libertas", tiek "Sinn Fein" - vienintelė partija parlamente, nepritarianti Lisabonos sutarčiai. Anot "Sinn Fein" lyderio Džerio Adamso, jei sutarčiai nebūtų pritarta, tai suteiktų Airijos vyriausybei didesnes galimybes reikalauti geresnių sąlygų valstybei.

Savo ruožtu Airijos ministras pirmininkas Brajanas Kovenas apkaltino sutarties oponentus neatidumu bei absurdiškumu, teigdamas, jog geresnių sąlygų Airija jau nebegali tikėtis.

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder